Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε τότε μπορείς να βάλεις τα ανεμηστηράκια μόνιμα στο 20% για παράδειγμα μέχρι τους 40 βαθμούς και από εκεί και πέρα να ανεβαίνουν σιγά σιγά..

Aυτο σκεφτομουν κι εγω να σου πω την αληθεια. Πιο προγραμματακι προτεινεται γι αυτο?

Tης gigabyte εχω χρονια να το χρησιμοποιησω γιατι μεχρι προπερσι γεματο προβληματα ηταν. Κι επισης δεν δουλευε αν δεν ειχες τους drivers που εδινε η gigabyte και ηταν μερικες εκδοσεις πισω απ της nvidia.

 

Τhnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atsddd είπε

Aυτο σκεφτομουν κι εγω να σου πω την αληθεια. Πιο προγραμματακι προτεινεται γι αυτο?

Tης gigabyte εχω χρονια να το χρησιμοποιησω γιατι μεχρι προπερσι γεματο προβληματα ηταν. Κι επισης δεν δουλευε αν δεν ειχες τους drivers που εδινε η gigabyte και ηταν μερικες εκδοσεις πισω απ της nvidia.

 

Τhnx

MSI Afterburner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

MSI Afterburner

Ουτε αυτο δουλευει σωστα προς το παρον τουλαχιστον.

H nvidia δυστυχως ειναι λιγο πισω σε software ,θα επρεπε να ειχε κατι αντιστοιχο με το radeon control panel να ρυθμιζεις τα παντα απο εκει και οχι να χρησιμοποιεις χιλια δυο tools για να κανεις την δουλεια σου.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ουτε αυτο δουλευει σωστα προς το παρον τουλαχιστον.

H nvidia δυστυχως ειναι λιγο πισω σε software ,θα επρεπε να ειχε κατι αντιστοιχο με το radeon control panel να ρυθμιζεις τα παντα απο εκει και οχι να χρησιμοποιεις χιλια δυο tools για να κανεις την δουλεια σου.

Τι εννοείς χίλια δυο tools; Ένα χρειάζεσαι, το MSI Afterburner. Και oc κάνεις και uv με αυτό και ρυθμίζεις και τα fans. 5 χρόνια είμαι με NVIDIA μια χαρά δουλεύουν τα fans, δεν ξέρω βέβαια μήπως έχει σπάσει κάτι με τις Ampere..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, 3DJIN είπε

κυκλοφορησε και η 3060,με εξαιρετικη διαθεσιμοτητα ακομη και στη χωρα μας.Παρολα αυτα η τιμη εξωφρενικη καθως παιζει 500+ με 700 χωρις λογο,ουτε σοβαρη ζητηση υπαρχει για την καρτα ουτε προβλημα τροφοδοσιας της αγορας με επαρκη ποσοτητα,πως θα δικαιολογησουν τωρα τις τιμες? τι καραμελιτσα θα μασησουμε παλι?

Πολύ απλά δεν αγοράζει κανείς για 2 μήνες να δεις τι ωραία θα συνελθουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς χίλια δυο tools; Ένα χρειάζεσαι, το MSI Afterburner. Και oc κάνεις και uv με αυτό και ρυθμίζεις και τα fans. 5 χρόνια είμαι με NVIDIA μια χαρά δουλεύουν τα fans, δεν ξέρω βέβαια μήπως έχει σπάσει κάτι με τις Ampere..

Δουλευαν ,τωρα δεν δουλεουν. Αν ειχες amd θα καταλαβαινες την διαφορα. Ουτε afterburner ουτε τπτ ,τα παντα ολα απο το control panel μεχρι και Osd. Αυτοι που πανε απο amd σε nvidia η το αναποδο καταλαβαινουν την διαφορα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δουλευαν ,τωρα δεν δουλεουν. Αν ειχες amd θα καταλαβενες την διαφορα. Ουτε afterburner ουτε τα παντα ολα απο το control panel μεχρι και Osd

Δεν δουλεύει στο fan curve από afterburner στις ampere δηλαδή; Still, για ένα πρόγραμμα παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος, σίγουρα θα ήταν καλύτερα να ήταν όλα σε ένα αλλά οκ δεν χάλασε και ο κόσμος, αυτό θέλω να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν δουλεύει στο fan curve από afterburner στις ampere δηλαδή; Still, για ένα πρόγραμμα παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος, σίγουρα θα ήταν καλύτερα να ήταν όλα σε ένα αλλά οκ δεν χάλασε και ο κόσμος, αυτό θέλω να πω..

Για σενα , για εμενα χαλασε γτ δεν ειναι ενα προγραμμα , εχεις Nvidia control panel ,afterburner για Osd  και precision x1 για τα fans ,φεξε μου και γλίστρησα.... Συν οτι δεν μπορεις να επεμβεις στο bios ουτε για τον Fan curve ,ολα κλειδωμενα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

unknown.png

unknown.png

έχω σκάσει από 10 κομμάτια παραγγελία στο καθένα σε μια κάρτα που λήγει σε 3 μέρες έτσι για το καλό

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

unknown.png

unknown.png

έχω σκάσει από 10 κομμάτια παραγγελία στο καθένα σε μια κάρτα που λήγει σε 3 μέρες έτσι για το καλό

Sorry, σε τι τιμές θα έπρεπε να παίζουν γιατί έχω μπερδευτεί πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Sorry, σε τι τιμές θα έπρεπε να παίζουν γιατί έχω μπερδευτεί πλέον..

συγκεκριμένα η ventus έχει 449 δολλάρια msrp. με 24% φάπα βγαίνει στα 460 ευρώ χοντρικά. 

Πρακτικά η ακριβότερη 3060ti (strix) έπρεπε να έχει 520 ευρώ.

Αντίστοιχα η 3070 tuf έχει MSRP από την ίδια την asus 530 ευρώ (τόσο την έδινε την πρώτη μέρα)

Εδώ βλέπουμε το ίδιο το άμαζον να φουσκώνει τιμές ευρώπη για προπαραγγελία ενώ USA είναι σε msrp

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δουλευαν ,τωρα δεν δουλεουν. Αν ειχες amd θα καταλαβενες την διαφορα. Ουτε afterburner ουτε τπτ ,τα παντα ολα απο το control panel μεχρι και Osd. Αυτοι που πανε απο amd σε nvidia η το αναποδο καταλαβαινουν την διαφορα

Δουλεύει κανονικά το afterburner ρε συ. Το κουμπάκι με το γρανάζι δίπλα στο fan speed και με το κουμπί AUTO πατημένο δουλεύει το custom fan curve που έχεις φτιάξει στις ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

450 MAX έπρεπε να βρίσκεις μια νορμάλ υλοποίηση. Αυτά τα 550 και 650 αρια να τα βάλουν εκεί που ξέρουν

412 βγαίνει η τιμή σε ευρώ με 24% ΦΠΑ, οπότε μέχρι 480 για τύπου strix καλά θα ήταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

412 βγαίνει η τιμή σε ευρώ με 24% ΦΠΑ, οπότε μέχρι 480 για τύπου strix καλά θα ήταν..

Ίδιο MSRP με 2060Super έχει η κάρτα. Δεν είδα να μένει για πολύ πάνω από τα 400 τότε που δεν είχαμε τα φαινόμενα των ημερών. Μέχρι 400-450 είναι οκ για 60Τ μετά δίνεις αλλά λίγα πας σε 3070 ( όταν ηρεμήσουν οι τιμές ). Αν κ το Χ70 πεθαμένο είναι ήδη φουρνιζεται το Χ70Τi 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...