Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, giorgosmcmc είπε

Ελα μου ντε μα ειναι δυνατον να μιλησουμε για φορολογια στην Ελλαδα??? Που... στην Ελλαδα...? ελα ας σοβαρευτουμε λιγο.

Τι φορολογία; Δεν καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

412 βγαίνει η 3060Ti με 24% ΦΠΑ. Μέχρι 50-60 ευρώ παραπάνω έπρεπε να έχουν οι πιο ακριβές υλοποιήσεις..

Οχι ρε συ ειναι λογικο που εχει 650 και 700 ευρω, μη σου πω και χιλια, μαλλον εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενα απο οτι εχω καταλαβει, το οτι ο αλλος ομως μπορει να καθαριζει 2χιλιαρο και 3χιλιαρο μηνιατικο και μαγκια του κιολας δεν εχει καμια σχεση με το οτι ειναι λογικοι αυτοι οι φοροι και τα καπελα στο Θεο, να μη τρελαθουμε τελειως.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Οχι ρε συ ειναι λογικο που εχει 650 και 700 ευρω, μη σου πω και χιλια, μαλλον εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενα απο οτι εχω καταλαβει, το οτι ο αλλος ομως μπορει να καθαριζει 2χιλιαρο και 3χιλιαρο μηνιατικο και μαγκια του κιολας δεν εχει καμια σχεση με το οτι ειναι λογικοι αυτοι οι φοροι και τα καπελα στο Θεο, να μη τρελαθουμε τελειως.

Τι λες άνθρωπε μου; Δεν καταλαβαίνω, τι 2χιλιαρα; Λέω ότι 412 ευρώ είναι το MSRP και ότι μέχρι 50-60 παραπάνω να έχουν οι υλοποιήσεις τύπου strix. Οι τιμές που βλέπουμε είναι λόγω ελάχιστου stock όχι φόρων. Για το skroutz είπα ότι γράφουν βλακείες γιατί αυτά δεν σχετίζονται με το προϊόν, ούτε και βοηθούν κάποιον να αποφασίσει για την αγορά του ή όχι. Και είναι και από άτομα που δεν την έχουν αγοράσει καν την κάρτα. Προφανώς και διαφωνώ με αυτές τις τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι λες άνθρωπε μου; Δεν καταλαβαίνω, τι 2χιλιαρα; Λέω ότι 412 ευρώ είναι το MSRP και ότι μέχρι 50-60 παραπάνω να έχουν οι υλοποιήσεις τύπου strix. Οι τιμές που βλέπουμε είναι λόγω ελάχιστου stock όχι φόρων. Για το skroutz είπα ότι γράφουν βλακείες γιατί αυτά δεν σχετίζονται με το προϊόν, ούτε και βοηθούν κάποιον να αποφασίσει για την αγορά του ή όχι. Και είναι και από άτομα που δεν την έχουν αγοράσει καν την κάρτα. Προφανώς και διαφωνώ με αυτές τις τιμές..

ααα οκ γραψε λαθος τωρα επιασα τη θες να πεις ακριβως. Εν παση περιπτωση δε θεωρω πως ειναι ''καλη'' εποχη να αγορασει καποιος gpu τωρα, απ την ανοιξη και αν στρωσουν τα πραγματα με τις τραγικες τιμες.....

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατσε ρε παιδια η προτινωμενη τιμη πωλησης δεν εχει μεσα και το κερδος του καταστηματαρχη κτλ.. Οκ για το φπα το ξερουμε ειναι αναλογως την φορολογια της χωρας απο εκει κ επειτα τα υπολοιπα τι ειναι??Και αντε να δεχτω τις καλυτερες υλοποιησεις με ενα 50αρικο πανω απο εκει κ επειτα τι αλλο καπελο υπαρχει στην τιμη?Βαζουν εξτρα κερδος υπαρχει παραπανω κοστος στην μεταφορα των καρτων λογω οτι γινεται χαμος με το delivery και μεταφερουν το κοστος στον τελικο καταναλωτη?Η απλα βαρανε στο κεφαλι επειδη υπαρχει ζητηση και το στοκ ειναι λιγοστο?

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι λες άνθρωπε μου; Δεν καταλαβαίνω, τι 2χιλιαρα; Λέω ότι 412 ευρώ είναι το MSRP και ότι μέχρι 50-60 παραπάνω να έχουν οι υλοποιήσεις τύπου strix. Οι τιμές που βλέπουμε είναι λόγω ελάχιστου stock όχι φόρων. Για το skroutz είπα ότι γράφουν βλακείες γιατί αυτά δεν σχετίζονται με το προϊόν, ούτε και βοηθούν κάποιον να αποφασίσει για την αγορά του ή όχι. Και είναι και από άτομα που δεν την έχουν αγοράσει καν την κάρτα. Προφανώς και διαφωνώ με αυτές τις τιμές..

δεν είναι γενικό το προιόν. Απλά βλέπουμε μόνο τα καταστήματα που είναι γνωστά στο εξωτερικό οτί στέλνουν παντού για αυτό και έχουν λίγο στοκ επειδή έχουν τιμές στα ύψη. Υπάρχει λόγος που λέγονται e-tailers. Αντίθετα τα τοπικά, retailers, έχουν σωστές τιμές. πχ ολλανδία https://www.megekko.nl/product/1963/295124/Nvidia-Videokaarten/MSI-GeForce-RTX-3070-VENTUS-2X-OC-Videokaart

ή https://www.mediamarkt.at/de/product/_asus-grafikkarte-tuf-gaming-geforce-rtx-3070-oc-tuf-rtx3070-o8g-gaming-8gb-90yv0fq6-m0na00-1810216.html?rbtc=gei|pf|1810216||p|price comparison_mm-produkte-nat_3222| που την είχε το μεσσημέρι άμεσα για 559 για αποστολή εντός γερμανίας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αλλάξω κλίμα, ειδικά για συμφορουμίτες που είναι οριακά στο 650άρι PSU τους όπως εγώ (Corsair RM650x Gold). 3080 Aorus Master σε στοκ είναι στα 340W αν δεν κάνω λάθος και boostάρει μέχρι τα 2025MHz πάνω κάτω μανίσια με το σύστημα μου να παίζει στα ~550-560W σε full load (9700K στα 4.6GHz all cores). Με κάθε υποψία OC σε κάρτα και CPU το UPS σφύριζε, οπότε αφενός δεν τίθεται θέμα, αφετέρου σε στοκ φαίνεται πως ήμουν ήδη στα όρια.

Μετά από αρκετά bench σε Dawn και SotR, είδα πως ουσιαστικά στο σύστημά μου, από τα 1950MHz και πάνω δεν βλέπω διαφορά σε fps (σε 1440p) οπότε έπεσε undervolt.

Η κάρτα δουλεύει απροβλημάτιστα στα 0.950mv αν θέλω να κρατήσω το μανίσιο boost (2025ΜΗz) ενώ για να ρίξω περαιτέρω την κατανάλωση, η κάρτα κατεβαίνει στα 0.893mv στα 1950MHz πέφτοντας σχεδόν 80W και δουλεύει στα 250-260W full load. Συνολική κατανάλωση συστήματος στα ~480W με spikes στα 520 το πολύ. Θερμοκρασίες κοντά στους 60 βαθμούς CPU και GPU με ήσυχο custom fan curve. 

Κάπως έτσι κράτησα τις ίδιες μανίσιες επιδόσεις (ζήτημα να έχασα και 1 fps) γλίτωσα αλλαγή PSU και το τροφοδοτικό μου θα μου ανάψει λαμπάδα αντί να γίνει λαμπάδα... Στα 1950MHz δεν περίμενα να πέσω κάτω από τα 0.900mv να πω την αλήθεια, αλλά το γεράκι έκανε την έκπληξη.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Κατσε ρε παιδια η προτινωμενη τιμη πωλησης δεν εχει μεσα και το κερδος του καταστηματαρχη κτλ.. Οκ για το φπα το ξερουμε ειναι αναλογως την φορολογια της χωρας απο εκει κ επειτα τα υπολοιπα τι ειναι??Και αντε να δεχτω τις καλυτερες υλοποιησεις με ενα 50αρικο πανω απο εκει κ επειτα τι αλλο καπελο υπαρχει στην τιμη?Βαζουν εξτρα κερδος υπαρχει παραπανω κοστος στην μεταφορα των καρτων λογω οτι γινεται χαμος με το delivery και μεταφερουν το κοστος στον τελικο καταναλωτη?Η απλα βαρανε στο κεφαλι επειδη υπαρχει ζητηση και το στοκ ειναι λιγοστο?

βγάζουν κέρδος λόγο ζήτησης. Η προτινόμενη τιμή πώλησης είναι αυτό, προτινόμενη. Ωστόσο όταν βλέπω εδώ να λένε "πρόλαβα την 3070 dual στα 609 από πλαίσιο" το πλαίσιο λέει "την είχα φθηνά, πάρτην τώρα 699 για να βγάλω και από τις στοκ 3060ti"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

O άλλος στο skroutz πήγε και έβαλε ένα αστεράκι και έγραψε

"Γιατί όλα στην Ελλάδα είναι τόσο πανάκριβα ! Ηρεμήστε λίγο με τις τιμές σας !". Έλεος δηλαδή, άχυρα έχουν μέσα στο κεφάλι τους; Αλλά φταίει και το skroutz που αφήνει κριτικές χωρίς επιβεβαιωμένη αγορά..

Δείτε τι μαλακίες γράφουν..

Ξαναπές το αυτό... Είναι απλά γελοίο 

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, X4Tz1S είπε

Στο Msystem βλέπω 3080 ανά κάποιες εβδομάδες, από εκεί πήρα και εγώ την δικιά μου. Απλά πρέπει να το κοιτάς αρκετά συχνά διότι φεύγουν σαν ζεστό ψωμί.

απο msystems και πλαίσιο εξαφανίζονται γιατί τις τσιμπάνε οι γνωστοί-άγνωστοι με τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ) και τις scalparoun παράνομα αγγελίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

απο msystems και πλαίσιο εξαφανίζονται γιατί τις τσιμπάνε οι γνωστοί-άγνωστοι με τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ) και τις scalparoun παράνομα αγγελίες.

Αυτοι φταινε οι καποιοι που τρεχουν σαν πρεζακια να παρουν την δοση τους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βρει κανείς μαγαζί χώρας εκτός: ΗΠΑ. Καναδά, Γαλλίας, Ιταλίας, Η.Β., Γερμανίας, Ισπανίας, ή έστω χώρας στην οποία δεν πωλούνται founders να έχει καμία της σειράς 30 σε τιμή msrp ή κοντά σε msrp; Εγώ κοιτάω παντού στο 500άρικο είναι.

H msrp είναι η τιμή ισορροπίας, όταν η διαθέσιμη ποσότητα είναι ΠΑΝΩ από την Qe η τιμή πέφτει, όταν είναι ΚΑΤΩ ανεβαίνει στο καπέλο που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν οι καταναλωτές (αυτό υπολογίζεται πολύ εύκολα). 

Στην τελική και €430 να έκανε με την ποσότητα που έχουν αν ΔΕΝ είχε preorders θα έπρεπε να είσαι πάνω από το pc με το alert να χτυπάει μπας και πάρεις σε δευτερόλεπτα που πωλούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ούτως ή αλλως οι τιμές στις αγγελίες είναι αστείες και σε παλιότερες κάρτες.

Τώρα που υπάρχει μια γενικότερη εικόνα, ενδιαφέρομαι να πάω σε μόνιτορ είτε 240Hz είτε 2Κ@144Hz, μαλλον τίνω προς το 2ο, ποια κάρτα θα με καλύψει απο τις 3060Ti, 3070, 3080; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Καλα ούτως ή αλλως οι τιμές στις αγγελίες είναι αστείες και σε παλιότερες κάρτες.

Τώρα που υπάρχει μια γενικότερη εικόνα, ενδιαφέρομαι να πάω σε μόνιτορ είτε 240Hz είτε 2Κ@144Hz, μαλλον τίνω προς το 2ο, ποια κάρτα θα με καλύψει απο τις 3060Ti, 3070, 3080; 

 

Εδώ βγάζουν και κέρδος από τις παλιές μεταχειρισμένες κάρτες.. Πχ έβλεπα για 1660 super και την πουλούσανε κανά 10eu κάτω από τις τωρινές τιμές που είναι κανά 100eu πάνω από πριν 3 μήνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...