Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ χαμηλές - έχω βάλει power limit και undervolt (ακόμα και αν τα ακυρώσω δεν αλλάζει κάτι btw στο θέμα με την γραμμή).

Μax temp 74C και οι ανεμιστήρες δεν πολυκουράζονται σε gaming. Idle 45 C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Πολύ χαμηλές - έχω βάλει power limit και undervolt (ακόμα και αν τα ακυρώσω δεν αλλάζει κάτι btw στο θέμα με την γραμμή).

Μax temp 74C και οι ανεμιστήρες δεν πολυκουράζονται σε gaming. Idle 45 C

Αν εχεις LG OLED  και εχεις ενεργοποιημενο gsync κανε upgrade το f/w.. Τετοια προβληματα σχετιζονται με το gsync.. Αλλιως δοκιμασε να το απενεργοποιησεις.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Πολύ χαμηλές - έχω βάλει power limit και undervolt (ακόμα και αν τα ακυρώσω δεν αλλάζει κάτι btw στο θέμα με την γραμμή).

Μax temp 74C και οι ανεμιστήρες δεν πολυκουράζονται σε gaming. Idle 45 C

Να σε ρωτήσω μιας που το ανέφερες.

Τί power limit και undervolt έχεις βάλει και πως πάει από αποδόσεις;

Γιατί δοκίμασα να κάνω στη δική μου και τρελάθηκα, είχα καλύτερα score(σε Heaven τουλάχιστον, θα δοκιμάσω κι αλλού) από base και από overclocked!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DionGR είπε

Ειχα κανει order πριν 2 weeks

Δεν θα ξανά φέρει άμα έκανες πληρωμή θα σου τα βάλουν πίσω αλλά άμα περιμένεις για 3080 από Ευρώπη με το χάος που επικρατεί με της μεταφορικές από 25 μερες εμένα έκανε από Γερμανία 20 μέρες με το γρήγορο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν εχεις LG OLED  και εχεις ενεργοποιημενο gsync κανε upgrade το f/w.. Τετοια προβληματα σχετιζονται με το gsync.. Αλλιως δοκιμασε να το απενεργοποιησεις.. 

βασικά έχει πρόβλημα με το adaptive στα μαύρα σε κάτω από max fps και απότι φένεται είναι ή λόγο της ευαισθησίας των μαύρων στην αλλαγή τάσης η της τεχνολογίας gsync μέσω hdmi χωρίς το module

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

βασικά έχει πρόβλημα με το adaptive στα μαύρα σε κάτω από max fps και απότι φένεται είναι ή λόγο της ευαισθησίας των μαύρων στην αλλαγή τάσης η της τεχνολογίας gsync μέσω hdmi χωρίς το module

Έχω αμφιβολία αν το πρόβλημα είναι σε όλα τα panel. Πραγματικά δεν μπόρεσα να το δω όσο και αν προσπάθησα. Έψαξα και near black σημεία σε σπηλιές και δεν είδα κάτι 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Έχω αμφιβολία αν το πρόβλημα είναι σε όλα τα panel. Πραγματικά δεν μπόρεσα να το δω όσο και αν προσπάθησα. Έψαξα ναι near black σημεία σε σπηλιές και δεν είδα κάτι 

spoiler λόγο offtopic

Spoiler

 

είναι εκεί πάντως. Μπορεί μερικοί να μην το βλέπουν αλλά το αισθάνονται και σίγουρα. 

https://cdn.discordapp.com/attachments/551488951454793764/783692219079983104/Main_Sequence_2.mp4 (φλικερ στα 90~ fps)

https://cdn.discordapp.com/attachments/551488951454793764/783693046473818112/Main_Sequence_3.mp4 στα 60fps καπ δουλεύει άψογα

το θέμα είναι ότι όντως μερικοί δεν είναι τόσο ευαίσθητοι να το δουνε (φαση "va panel, best panel δεν έχω κανένα smearing εγώ") αλλά είναι εκεί και σε πιάνει πονοκέφαλος όπως με το pwm flicker στα παλιά μονιτορ

unknown.png

"#VRR NEAR BLACK GAMMA SHIFT/FLICKERING (LG Community): Edit: ISSUE LIKELY CANNOT BE FIXED ON C9/CX. MUST WAIT FOR FUTURE OLED PANEL REVISIONS. VRR and FreeSync induce a gamma shift with variable frame rates where near black colors appear grayer than they should and subtle flickering will occur. This is a persistent issue from the C9 series and has been well demonstrated in Control's settings in this video. If don't see flickering with naked eye, you can try filming the OLED with camera set to highest available frame rate"

 

 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα δουλευει το gsync με το τελευταιο f/w χωρις κανενα προβλημα, τουλαχιστον visible με γυμνο ματι, γνωστα αυτα τα εχει πει ο Vincent εδω και καιρο. Εγω που εχω και C9 με 48Gbps μαλιστα βαζω 12bit color [email protected]'t quote me ppl on the 10bit panel /12bit color, research it has its purpose 😛

Το near black gamma shift ειναι αλλο issue απο αυτο που περιγραφει ο φιλος και δεν αναπαραγεται ετσι και εγω ειχα θεματα οταν ενεργοποιουσα το gsync πριν το τελευταιο f/w , επρεπε να διαλεξω ή 4k/60 με gsync ή 4k@120 χωρις.. Με gsync ηταν unusuable, ειχε θεματα σοβαρα με μισες οθονες, hdmi handshake issues, μαυρες οθονες κοκ..Μετα το update ολα δουλευουν ρολοι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, hln3 είπε

Μου ξαναέβγαλε κάθετη γραμμή σε 4K/120HZ. Έχεις κάποιος ampere κάρτα με 4k/120hz hdmi 2.1 οθόνη/TV και να παρατήρησε το ίδιο πρόβλημα;

Προς το παρόν γυρνάω πάλι σε 1440p/120 HΖ την άλλη φορά δοκίμασα χίλια δυο και έφτιαξε, βαριέμαι τώρα να κάνω troubleshooting

Εγώ χρησιμοποιώ την  Sony KD55XH9096, σαν αποκλειστικό monitor του πρώτου συστήματός μου,  η χρήση γίνεται για gaming, browsing και ως media player (netflix, youtube κλπ). Χρησιμοποιώ τις διάφορες tv μου, με αυτό τον τρόπο εδώ και 15 χρόνια χωρις κανένα πρόβλημα. Συγνώμη για την μεγάλη εισαφγωγή αλλά έχω ψάξει τα πάντα και λύση δεν βρίσκω... 

Εμένα μου εμφανίζει κάτι περίεργες γραμμές, flickering και αχνοφαίνεται το τι δείχνει το build in netflix app(!) σε ορισμένα παιχνίδια, ανεξαρτήτως ρυθμίσεων. Έχω προβληματιστεί τόσο πολύ που σκεφτομαι μήπως έχω προβληματικό panel

Για καλώδιο έχω ένα 2.1 certified της Belkin. Δεν έχω κάποιο άλλο 2.1 να δοκιμάσω. 

https://www.belkin.com/us/p/P-AV10175/

 

Η εικόνα του προβλήματος είναι αυτή:

1298258423_Sony9096problem.jpeg.e74445105dc5eb0e776d35198ab2a116.jpeg

 

Επίσης, έχω ανεβάσει κι ένα βίντεο, για να καταλάβετε το πρόβλημα γιατί θα τρελαθώ στο τέλος... 

 

 

Στο τέλος που αναφέρομαι ότι παίζουν κανονικά, τα παιχνίδια, αν τα βάλω στα 60hz, εννοώ στα windows. 

 

Χίλια συγνώμη για το σεντόνι και το offtopic, αλλά πραγματικά έχω ψάξει τα πάντα και άκρη δεν έχω βρεί ούτε στο θέμα των tv ούτε σε άλλα forums. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

Υ.Γ: Τι διαφορά έχει το RGB vs 444 chroma; Παλιότερα νόμιζα ότι το πρώτο ήταν για nvidia και το δεύτερο για amd. Επίσης, όλα αυτά τα χρόνια το είχα ρυθμισμένο 4K@60Hz 8 Bit Full RGB, τώρα η tv. στα 4K@120Hz 10 Bit Limited RGB (ή 444 chroma), αυτό να φανταστώ είναι περιορισμός του panel; Ρωτάω γιατί έχω δεί κάποιες LG oled με αυτά τα settings 4K@120Hz 10 (ή 12) Bit Full RGB, όπως του φίλου από πάνω. Πάντως από ότι έχω διαβάσει, το 10 Limited είναι κάλυτερο από το 8 Full

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ναι έφτιαξε μόνο του, χωρίς να κάνω τίποτα άλλο πέρα από shut down / restart (όχι με την μία, 5-6 φορές...)

Είχε εμφανίσει μια γραμμή κάθετη, η οποία έκανε flicker και φαινόταν ανάλογα με το υπόβαθρο στο χρώμα αλλά δεν έφτανε μέχρι κάτω, πήγαινε μέχρι ένα σημείο.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

LG OLED B9 55' έχω, με updated firmware. To πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το gsync αλλά δεν έφτιαξε με απενεργοποίηση, απλά έρχεται και φεύγει μόνo του το θέμα με την κάθετη γραμμή..

 

5 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Να σε ρωτήσω μιας που το ανέφερες.

Τί power limit και undervolt έχεις βάλει και πως πάει από αποδόσεις;

Γιατί δοκίμασα να κάνω στη δική μου και τρελάθηκα, είχα καλύτερα score(σε Heaven τουλάχιστον, θα δοκιμάσω κι αλλού) από base και από overclocked!

'Εχω RTX 3070 DUAL OC (asus) - σε μένα είναι παρόμοια με στοκ η απόδοση αλλά αυτό συμβαίνει επειδή σηκώνει αρκετό memory OC και επειδή αν βρει ευκαιρία, ανεβάζει και volts ευκαιριακά (αν δηλαδή έχει ακόμα χώρο στο power limit). Από ρεύμα τραβάει στα 191 watt, ενώ με στοκ πήγαινε και στα 265...

Η ρύθμιση που έχω είναι η εξής σε gpu clock ( συνοδεύεται από 80% power limit και την μνήμη στα 14786ΜHz)

uv_curve - Copy.png

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Btw για το Warzone δεν ξέρω τι γίνεται, βλέπω παράπονα για stutters και από 3090 users στο GeForce forum..Επίσης στους drivers υπήρχε ως known issue το παρακάτω το οποίο υποτίθεται έφτιαξαν, αλλά κάποιοι συνεχίζουν να έχουν θέμα.

[Warzone][RTX 30 series]: Users may see a drop in performance during gameplay.[3132127]

Υπάρχει ένα workaround στο παρακάτω βίντεο.

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Εγώ χρησιμοποιώ την  Sony KD55XH9096, σαν αποκλειστικό monitor του πρώτου συστήματός μου,  η χρήση γίνεται για gaming, browsing και ως media player (netflix, youtube κλπ). Χρησιμοποιώ τις διάφορες tv μου, με αυτό τον τρόπο εδώ και 15 χρόνια χωρις κανένα πρόβλημα. Συγνώμη για την μεγάλη εισαφγωγή αλλά έχω ψάξει τα πάντα και λύση δεν βρίσκω... 

Εμένα μου εμφανίζει κάτι περίεργες γραμμές, flickering και αχνοφαίνεται το τι δείχνει το build in netflix app(!) σε ορισμένα παιχνίδια, ανεξαρτήτως ρυθμίσεων. Έχω προβληματιστεί τόσο πολύ που σκεφτομαι μήπως έχω προβληματικό panel

Για καλώδιο έχω ένα 2.1 certified της Belkin. Δεν έχω κάποιο άλλο 2.1 να δοκιμάσω. 

https://www.belkin.com/us/p/P-AV10175/

 

Η εικόνα του προβλήματος είναι αυτή:

1298258423_Sony9096problem.jpeg.e74445105dc5eb0e776d35198ab2a116.jpeg

 

Επίσης, έχω ανεβάσει κι ένα βίντεο, για να καταλάβετε το πρόβλημα γιατί θα τρελαθώ στο τέλος... 

 

 

Στο τέλος που αναφέρομαι ότι παίζουν κανονικά, τα παιχνίδια, αν τα βάλω στα 60hz, εννοώ στα windows. 

 

Χίλια συγνώμη για το σεντόνι και το offtopic, αλλά πραγματικά έχω ψάξει τα πάντα και άκρη δεν έχω βρεί ούτε στο θέμα των tv ούτε σε άλλα forums. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

Υ.Γ: Τι διαφορά έχει το RGB vs 444 chroma; Παλιότερα νόμιζα ότι το πρώτο ήταν για nvidia και το δεύτερο για amd. Επίσης, όλα αυτά τα χρόνια το είχα ρυθμισμένο 4K@60Hz 8 Bit Full RGB, τώρα η tv. στα 4K@120Hz 10 Bit Limited RGB (ή 444 chroma), αυτό να φανταστώ είναι περιορισμός του panel; Ρωτάω γιατί έχω δεί κάποιες LG oled με αυτά τα settings 4K@120Hz 10 (ή 12) Bit Full RGB, όπως του φίλου από πάνω. Πάντως από ότι έχω διαβάσει, το 10 Limited είναι κάλυτερο από το 8 Full

Πρέπει να δοκιμάσεις με ένα άλλο καλώδιο. Εγώ είχα θέμα που έχανε στιγμιαία το σήμα και απλά άλλαξα το καλώδιο και έφτιαξε.

To 4:Χ:Χ chroma subsampling είναι συμπίεση δεδομένων στο χρώμα της εικόνας. Το 4:4:4 σημαίνει ότι δεν έχει καθόλου συμπίεση. Έχει μεγάλη διαφορά όταν κάνει συμπίεση. Δες τις εικόνες εδώ https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα να παραγγειλω καρτα γραφικων μετα απο 8 χρονια και ειπα αμαν να βρω διαθεσιμοτητα και τωρα λεει κολλησαν οι μεταφορικες 😱😱

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...