Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειπα οτι δεν ειναι ωραια η ελληνικη κουζινα. απλα οταν λεςγια πεντανοστιμα φαγητα δεν νομιζω οτι αναφερεσαι σε ρεβυθια σουπα ή τραχανα (τα οποια μου αρεσουν παρα πολυ αλλα δεν συμεριζονται την αποψη αυτη πολλοι)

 

Γενικα μιλαω απο της μπαμιες και την φαβα μεχρι το μοσχαρακι γιουβετσι και τα παπουτσακια.

BTW ο chef john απο το Foodwishes εκανε αφιερωμα σε ελληνικη κοτοσουπα και κοτοπουλο λεμονατο με πατατες και δεν ειναι ο μονος και ο jamie εχεις κανει αρκετα αφιερωματα που αυτο κατι λεει για την αξια της ελληνικης κουζινας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εχουμε καταπληκτική κουζινα εκτος του οτι ειναι πεντανοστιμη το οποιο μπορει να ειναι και υποκειμενικο ειναι και πολυ θρεπτικη .

 

Το ώμο κρεας ειναι γουστο οπως ειπα οπως και το γλυκοξινο, πχ εχω γνωστο που τρωει ωμο κιμα ή εμενα που αρεσουν τα καλτσουνια με τυρι και μελι το οποιο ειναι ελληνικοτατο.

καλα αυτο για το θρεπτικη ας το αφησουμε. Η μεσογειακη διατροφη ειναι καλη η ελληνικη διατροφη οπως εινα τωρα οχι

 

1 κουταλια λαδι στη μεσογειακη κουζινα = παιρνεις το μπουκαλι και ριχνεις λαδι μεχρι να ειναι αρκετο ωστε να φας μισο ψωμι παπαρα στο τελος.

 

1 πρεζα αλατι = ριξε λιγο πριν το μαγειρεμα ,λιγο πριν το σερβιρισμα και φερτο στο τραπεζι για οποιν το θεωρει αναλατο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτο για το θρεπτικη ας το αφησουμε. Η μεσογειακη διατροφη ειναι καλη η ελληνικη διατροφη οπως εινα τωρα οχι

 

1 κουταλια λαδι στη μεσογειακη κουζινα = παιρνεις το μπουκαλι και ριχνεις λαδι μεχρι να ειναι αρκετο ωστε να φας μισο ψωμι παπαρα στο τελος.

 

1 πρεζα αλατι = ριξε λιγο πριν το μαγειρεμα ,λιγο πριν το σερβιρισμα και φερτο στο τραπεζι για οποιν το θεωρει αναλατο

 

οπως και να εχει χιλιες φορες ελαιολαδο αντι για φοινικελαιο η ηλιοελαιο που εχουν αλλες κουζινες ή δεκα κιλα βούτυρο που εχει η γαλλικη  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οπως και να εχει χιλιες φορες ελαιολαδο αντι για φοινικελαιο η ηλιοελαιο που εχουν αλλες κουζινες ή δεκα κιλα βούτυρο που εχει η γαλλικη  

 

καλα αυτα ειναι γουστα λογο συνηθειας. Εγω δεν τρωω βουτυρο-λαδι. πολυ σπανια (βασικα μονο αν φαω εξω το οποιοδεν γινεται συχνα)

 

αλλα οπως και να χει οσο καλο και να ναι κατι οταν παιζει ποσοττα σταματαει να ειναι υγιεινο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτα ειναι γουστα λογο συνηθειας. Εγω δεν τρωω βουτυρο-λαδι. πολυ σπανια (βασικα μονο αν φαω εξω το οποιοδεν γινεται συχνα)

 

αλλα οπως και να χει οσο καλο και να ναι κατι οταν παιζει ποσοττα σταματαει να ειναι υγιεινο

 

Εισαι απο την κερκυρα και δεν τρως βουτυρο ?  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εισαι απο την κερκυρα και δεν τρως βουτυρο ?  :shock:

 

αληθεια τωρα με ολα αυτα που εχεις δει να γραφω κτλ σου φαινομαι να τρωω τετοια? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια τωρα με ολα αυτα που εχεις δει να γραφω κτλ σου φαινομαι να τρωω τετοια? :P

 

παν μετρον αριστον, λιγο βουτυρακη που και που σε σωστη ποσοτητα δεν νομιζω να σου κανει κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι αλλα δεν μου χρειαζεται. Ειναι περιττα λιπαρα. Απο τη στιγμη που μπορω να τα παρω απο αλλες τροφες καλυτερες γιατι να μην το κανω. ;)

μην το ψαχνεις στο φαγητο εχω κοψει πολλα αχρηστα πραγματα οπως αλατι/ζαχαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι δεν ειναι ωραια η ελληνικη κουζινα. απλα οταν λεςγια πεντανοστιμα φαγητα δεν νομιζω οτι αναφερεσαι σε ρεβυθια σουπα ή τραχανα (τα οποια μου αρεσουν παρα πολυ αλλα δεν συμεριζονται την αποψη αυτη πολλοι)

Ακόμα κι αυτά μπορούν να γίνουν πολύ νόστιμα! Γενικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να μείνει κάποιος ανικανοποίητος από την ελληνική κουζίνα...έχουμε τόσα νόστιμα φαγητά για όλα τα γούστα! :)

 

Εισαι απο την κερκυρα και δεν τρως βουτυρο ?  :shock:

Τι τέλειο! Και σκέτο το τρώω! :P

ναι αλλα δεν μου χρειαζεται. Ειναι περιττα λιπαρα. Απο τη στιγμη που μπορω να τα παρω απο αλλες τροφες καλυτερες γιατι να μην το κανω. ;)

μην το ψαχνεις στο φαγητο εχω κοψει πολλα αχρηστα πραγματα οπως αλατι/ζαχαρη

Φαΐ χωρίς αλάτι ε; Περίεργο μου φαίνεται αλλά όλα συνήθεια είναι μάλλον! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αυτά μπορούν να γίνουν πολύ νόστιμα! Γενικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να μείνει κάποιος ανικανοποίητος από την ελληνική κουζίνα...έχουμε τόσα νόστιμα φαγητά για όλα τα γούστα! :)

 

Τι τέλειο! Και σκέτο το τρώω! :P

Φαΐ χωρίς αλάτι ε; Περίεργο μου φαίνεται αλλά όλα συνήθεια είναι μάλλον! :)

πιστευω οτι η ελλειψη αλατιου σε καποια φαγητα παλευεται, πχ σε μια σαλατα ή σε συμπληρωματα οπως πατατες ρυζι μακαρονια.

Οταν ομως τρωω αναλατο κρεας ειδικα κοτοπουλο χοιρινο με πιανει μια μικρη αηδια. Και λεω χιλιες φορες να ημουν χορτοφαγος.Την αηδια αναιρει η μουσταρδα ειδικα στο κοτοπουλο και στο χοιρινο η οποια ομως...Εχει αλατι οποτε καταληγουμε λιγο σε ατοπο.

Εχω τσακωθει με κοπελα μου γιατι επρεπε να φαω αναλατα μπιφτεκια τα οποια δε μπορουσα να φαω με τιποτα ενοιωθα οτι ετρωγα σε νοσοκομειο.

Αυτα βεβαια νοιωθω εγω. Αλλον μπορει να μη τον νοιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πιστευω οτι η ελλειψη αλατιου σε καποια φαγητα παλευεται, πχ σε μια σαλατα ή σε συμπληρωματα οπως πατατες ρυζι μακαρονια.

Οταν ομως τρωω αναλατο κρεας ειδικα κοτοπουλο χοιρινο με πιανει μια μικρη αηδια. Και λεω χιλιες φορες να ημουν χορτοφαγος.Την αηδια αναιρει η μουσταρδα ειδικα στο κοτοπουλο και στο χοιρινο η οποια ομως...Εχει αλατι οποτε καταληγουμε λιγο σε ατοπο.

Εχω τσακωθει με κοπελα μου γιατι επρεπε να φαω αναλατα μπιφτεκια τα οποια δε μπορουσα να φαω με τιποτα ενοιωθα οτι ετρωγα σε νοσοκομειο.

Αυτα βεβαια νοιωθω εγω. Αλλον μπορει να μη τον νοιαζει

για αυτο υπαρχουν τα μπαχαρικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν μου χρειαζεται. Ειναι περιττα λιπαρα. Απο τη στιγμη που μπορω να τα παρω απο αλλες τροφες καλυτερες γιατι να μην το κανω. ;)

μην το ψαχνεις στο φαγητο εχω κοψει πολλα αχρηστα πραγματα οπως αλατι/ζαχαρη

 

τιποτα δεν ειναι περιττο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...