Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίρνεις παντζάρια, ειναι κ ωραια εποχή τώρα. Τα τυλίγεις σε αλουμινόχαρτο με τη φλούδα,με αλατοπιπερο, λιιιιιιγο λαδι και θυμαρι (προσπάθησε να βρεις το φρέσκο, με αρεσει περισσότερο). Ανάλογα το μέγεθος και τον φούρνο σου τα ψήνεις για 30-50 λεπτά, 180-200. Τα βγάζεις και τα αφήνεις να ερθουν σε θερμοκρασία δωματίου και τα ξεφλουδίεις (πανεύκολο). Μετά τα κάνεις ότι γουσταρεις. Από την κλασική ελληνικη εκδοχή με ελαιόλαδο/ξυδι/σκορδο. Η με την παραλλαγή με τη μαγιονέζα, μπορείς επίσης να τα κάνεις και λίγο γλυκα (τα καναν στη σουηδια ετσι, τα λάτρεψα) κατα τ'αλλα κρατάς μαγιονέζα/γιαουρτι σκορδο. Σστη δουλειά ειχαμε μια με παντζάρια (4 διαφορετικα) με ενα απλο ντρέσινγ λάδι λεμονι αλατοπιπερο, τα λουζαμε σε ενα mixing bowl με το ντρέσινγκ, στηναμε σε ενα πιατο με χυμο απο παντζάρι στο μπατο, τα παντζαρια, καρυδια καβουρδισμενα με λιγο αλατι κ τσιλι και αλμυρή σαντυγί.

 

Η σίζαρ ειναι πανευκολη. Η πολυ ευκολη εκδοχη για το σιζαρ ντρεσινγκ ειναι να πατησεις στο μπλεντερ αντζούγιες, χυμο λεμονι/lime, και να του μπλεντερώσιες τα πρέκια. Μετά πατάς και μαγιονέζα μέσα/ ΠΑιζεις το ποσο ξυνο σου αρεσει το ντρέσινγκ, το ποσο ψαριχλα έχει. Προσθετεις αν γουστάρεις και "χιονι" απο παρμεζανα μεσα και ξεροψημένο μπεικο. Κολαση. Η σαλατα ειναι φαση,iceberg, το dressing και κοτοπουλο στηθος ψημενο κ μπεικο κ παρμεζαν flakes. Πεινασα και δεν γράφω με ειρμό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι και βασικώς τα λες να φαίνονται τόσο απλά, γρήγορα και εύκολα ώστε ξεχνάς ότι μιλάς για 22 χρονών φοιτητή :P Τέσπα thanks anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν προσπαθησεις ολα δυσκολα ειναι!!και εμεις περασαμε φοιτητες και δωσαμε μαχη στο φαγητο μεχρι και μοσχαρι κοκκινιστο φτιαξαμε χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και βολικα για σαλατα ειναι και τα ηδη βρασμενα παντζαρια σε Vacuum που πουλανε αρκετα σουπερμαρκετ.Mια ωραια συνταγη ειναι με γιαουρτι,λιγο μελι,μπαλσαμικο και φρεσκο δυοσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κατι δυσκολο ρε πζηλε.

 

1. Τυλιγεις το πατνζαρι

2. Το ψηνεις (φουρνακι; )

3. Το ξεφλουδιζεις κ το κοβεις οπως γουσταρεις (κυβακια, wedges)

4. Το βαζεις σε ενα μπωλ και πατας μεσα λαδι, ξυδι, αλατι πιπερι, σκορδο τριμμένο.

5. Win.

 

τεσπα, φοιτητης εισαι, οχι ανάπηρος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου ήρθε το τηγάνι. Άλλο από αυτό που παρήγγειλα, ήρθε το titanium pro γιατί δεν είχε στοκ και μου έστειλαν το ακριβότερο. Απλά τέλειο δεν είχα εμπειρία ξανά με καινούριο τηγάνι αλλά εκτός του ότι δεν κολλάει τίποτα και τα λίπη καθαρίζουν αμέσως ακόμα και ξεραμένα με λίγο νερό και πανάκι ή απαλά με σφουγγαράκι με τη μαλακή πλευρά.

 

 

Θέλω και τη συμβουλή σας τώρα για ακονόπετρα νερού. Έχετε καμιά οικονομική πρόταση; Για απλό ακόνισμα όχι για διόρθωση λεπίδας ή πως λέγεται απλά να το κάνω κοφτερό.. Δεν ξέρω άμα γίνομαι αντιληπτός γιατί δεν τα ξέρω και καλά. Είδα αυτή στο ebay λέει τπτ ή τσάμπα χώρο θα πιάνει και θα καταστρέψει τη λεπίδα. Το μαχαίρι που έχω είναι το tojiro dp gyuto. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λίγο άσχετο αλλά μήπως ξέρει κανείς πως φτιάχνουμε την σώς που συνοδεύει συνήθως club sandwich? πχ στα Goodys πρέπει να σερβίρουν. Εδώ την λέμε σώς μουστάρδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου ήρθε το τηγάνι. Άλλο από αυτό που παρήγγειλα, ήρθε το titanium pro γιατί δεν είχε στοκ και μου έστειλαν το ακριβότερο. Απλά τέλειο δεν είχα εμπειρία ξανά με καινούριο τηγάνι αλλά εκτός του ότι δεν κολλάει τίποτα και τα λίπη καθαρίζουν αμέσως ακόμα και ξεραμένα με λίγο νερό και πανάκι ή απαλά με σφουγγαράκι με τη μαλακή πλευρά.

 

 

Θέλω και τη συμβουλή σας τώρα για ακονόπετρα νερού. Έχετε καμιά οικονομική πρόταση; Για απλό ακόνισμα όχι για διόρθωση λεπίδας ή πως λέγεται απλά να το κάνω κοφτερό.. Δεν ξέρω άμα γίνομαι αντιληπτός γιατί δεν τα ξέρω και καλά. Είδα αυτή στο ebay λέει τπτ ή τσάμπα χώρο θα πιάνει και θα καταστρέψει τη λεπίδα. Το μαχαίρι που έχω είναι το tojiro dp gyuto. Ευχαριστώ

οι waterstones για το ακόνισμα είναι και γαμώ. Έρχονται σε διάφορες μορφές που χαρακτηρίζονται από το πόσο χοντρό (coarse) ή ψιλό (fine) είναι "υπόλειμα" που στην ουσία κάνει όλη τη δουλειά. Το tojiro που το χρησιμοποιείς; Δουλεύεις σε κουζίνα; Πόσο καιρό το έχεις; Τι χρήση του κάνεις; Τι κόβεις; Καλή γραμμή η dp, τίμια, αν και το sujihiki που πηρα (27αρι) δεν μου άρεσε και πολύ, σχετικά χοντρή η λεπίδα για την ψιλοδουλεία για την οποία είναι προορισμένο.

 

Θα σου πρότεινα, αν ειναι να ασχοληθείς σοβαρά να πάρεις διπλές, Πχ, 1000/3000 και μετά μία 6000 ή 8000 για το τελείωμα. Με εξάσκηση φτάνεις να ξυρίζεις με το μαχαίρι ;) (και φυσικά μιας και είναι επένδυση, πάρε σχετικά καλές, δλδ 40-50 ευρά) 

 

( οι συγκεκριμένες πέτρες που ποσταρες ειναι ... αντε να μην πω. 16 εκατοστά μηκος και 2,2 πλάτος;; Και 1 εκατοστό ύψος. Η 180 ειναι να τροχίσεις κανα σπαθί στην καλύτερη :P )

 

θα ποσταρω αυριο, τωρα πάω για υπνο -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λίγο άσχετο αλλά μήπως ξέρει κανείς πως φτιάχνουμε την σώς που συνοδεύει συνήθως club sandwich? πχ στα Goodys πρέπει να σερβίρουν. Εδώ την λέμε σώς μουστάρδας.

 

Η συγκεκριμένη σως που λες διαφέρει από την κλασσική σως ας πούμε;

 

Υπάρχουν βίντεο στο internet που δείχνουν για σως, εκτός αν αυτή που λες είναι συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι waterstones για το ακόνισμα είναι και γαμώ. Έρχονται σε διάφορες μορφές που χαρακτηρίζονται από το πόσο χοντρό (coarse) ή ψιλό (fine) είναι "υπόλειμα" που στην ουσία κάνει όλη τη δουλειά. Το tojiro που το χρησιμοποιείς; Δουλεύεις σε κουζίνα; Πόσο καιρό το έχεις; Τι χρήση του κάνεις; Τι κόβεις; Καλή γραμμή η dp, τίμια, αν και το sujihiki που πηρα (27αρι) δεν μου άρεσε και πολύ, σχετικά χοντρή η λεπίδα για την ψιλοδουλεία για την οποία είναι προορισμένο.

 

Θα σου πρότεινα, αν ειναι να ασχοληθείς σοβαρά να πάρεις διπλές, Πχ, 1000/3000 και μετά μία 6000 ή 8000 για το τελείωμα. Με εξάσκηση φτάνεις να ξυρίζεις με το μαχαίρι ;) (και φυσικά μιας και είναι επένδυση, πάρε σχετικά καλές, δλδ 40-50 ευρά) 

 

( οι συγκεκριμένες πέτρες που ποσταρες ειναι ... αντε να μην πω. 16 εκατοστά μηκος και 2,2 πλάτος;; Και 1 εκατοστό ύψος. Η 180 ειναι να τροχίσεις κανα σπαθί στην καλύτερη :P )

 

θα ποσταρω αυριο, τωρα πάω για υπνο -.-

Το γνωρίζω αυτό με την επιφάνεια. Ναι και εγώ προτιμώ διπλή.

 

Όχι σπίτι μαγειρεύω και είπα να πάρω ένα καλό μαχαίρι γτ τόσα χρόνια δεν γινόταν δουλειά...Απλά τόσα χρόνια πάλευα με μια πέτρα των 2-3ευρώ  και ένα μαχαίρι που δεν είχε καλή λεπίδα μέχρι που πήρα την απόφαση να πάρω το tojiro και τώρα ψάχνω και πέτρα..

 

Αυτό που ρωτάω είναι πρώτον χρειάζομαι 1000/3000 ή κάτι άλλο;Προσέχω τη λεπίδα και δεν έχει στραβώσει και έχω και μασάτι και το περνάω οπότε τη θέλω απλά για ακόνισμα και για τελείωμα όπως λες.. Χαχαχα  ναι το φαντάστηκα Ούτε αυτή κάνει ε; Γιατί δεν θα ήθελα να δώσω πολλά λεφτά  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...