Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Για γράψε και τη συνταγη αν θες.

Βασικα ακολουθησα την παρακατω συνταγη. Απλως αντι για λευκο εβαλα κοκκινο κρασι, δεν εβαλα θυμαρι γιατι δεν ειχα και εβαλα μουσταρδα με μπουκοβο που γενικως μου αρεσει περισσοτερο. Το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο, αλλα το κυριοτερο ειναι πως ηταν γρηγορο και ευκολο στην παρασκευη.

https://cookpad.com/gr/sintages/6093201-makaronada-me-manitaria-pleurotous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είστε της μαγειρικής,

Έχω ένα κουπόνι για το μίξερ της BlitzWolf (https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-VB1-Stand-Mixer-,1500W-8-Speed-Tilt-Head-Kitchen-Food-Mixer-with-5_5L-Stainless-Steel-Bowl,Dough-Hook,Meat-Grinder,Whisk,Juice-Stirring,Egg-beater-p-1701387.html) για αποστολή από Τσεχία από 180€ με την έκπτωση πάει στα 110€ μαζί με μεταφορικά.

Αν ενδιαφέρεται κανείς ας μου στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2020 at 14:24, stormrain said:

Βασικα ακολουθησα την παρακατω συνταγη. Απλως αντι για λευκο εβαλα κοκκινο κρασι, δεν εβαλα θυμαρι γιατι δεν ειχα και εβαλα μουσταρδα με μπουκοβο που γενικως μου αρεσει περισσοτερο. Το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο, αλλα το κυριοτερο ειναι πως ηταν γρηγορο και ευκολο στην παρασκευη.

https://cookpad.com/gr/sintages/6093201-makaronada-me-manitaria-pleurotous

Εάν σου άρεσε, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, πάω πάσο 😛 αλλά θεωρώ εντελώς ακατάλληλα τα πλευρώτους για pasta ή σούπες. Είναι αρκετά σαρκώδη για τέτοια δουλειά. Επίσης με την συγκεκριμένη συνταγή έχω τεράστιες διαφωνίες αλλά θα με πείτε περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, l337 είπε

Εάν σου άρεσε, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, πάω πάσο 😛 αλλά θεωρώ εντελώς ακατάλληλα τα πλευρώτους για pasta ή σούπες. Είναι αρκετά σαρκώδη για τέτοια δουλειά. Επίσης με την συγκεκριμένη συνταγή έχω τεράστιες διαφωνίες αλλά θα με πείτε περίεργο.

Τι να σου πω, νοστιμο βγηκε πάντως  :lol:

Για πες τις ενστασεις, δηλωνω ασχετοσύνη ετσι κι αλλιως οποτε δεν μπορώ να φιλτραρω τις συνταγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, l337 είπε

Εάν σου άρεσε, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, πάω πάσο 😛 αλλά θεωρώ εντελώς ακατάλληλα τα πλευρώτους για pasta ή σούπες. Είναι αρκετά σαρκώδη για τέτοια δουλειά. Επίσης με την συγκεκριμένη συνταγή έχω τεράστιες διαφωνίες αλλά θα με πείτε περίεργο.

Τα γούστα διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο και γι' αυτό διαφωνώ ότι τα πλευρώτους δεν κάνουν για σούπες και σάλτσες επειδή είναι σαρκώδη. Ακριβώς επειδή είναι σαρκώδη δεν χάνονται με το μαγείρεμα και δίνουν την ψευδαίσθηση ότι τρως κρέας!

Ειδικά αν αντί να τα κάνεις στο τηγάνι, τα ψήσεις ολόκληρα στο γκριλ ή ακόμη καλύτερα στα κάρβουνακαι μετά τα χοντροκόψεις και τα προσθέσεις στη σάλτσα ή στην σούπα είναι τέλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, stormrain said:

Τι να σου πω, νοστιμο βγηκε πάντως  :lol:

Για πες τις ενστασεις, δηλωνω ασχετοσύνη ετσι κι αλλιως οποτε δεν μπορώ να φιλτραρω τις συνταγες.

Να σου πω 2-3 πράγματα που προσωπικά διαφωνώ γιατί είμαι ψείρας (υποκειμενικές απόψεις φυσικά) 😛
Αν είναι να "σωτάρω" μανιτάρια δεν βάζω κρεμμύδι. Σωτάρω τα μανιτάρια και προχωρώ με τα υπόλοιπα αλλά χωρίς κρεμμύδι. Αν είναι να βάλω κρεμμύδι πρώτα, σωτάρω το κρεμμύδι και τα μανιτάρια θα μπούνε τελευταία μετά τα λαχανικά (αν και εξαρτάται και από το μανιτάρι). Δεν συνδυάζω καρότο τριμμένο στον τρίφτη με μανιτάρια γιατί "τραβάει" και απορροφάει το ζουμί από τα μανιτάρια. Είτε τύπου κυβάκια (πιο χοντρό δηλαδή) είτε καθόλου. Με τα κόκκινα ζυμαρικά ταιριάζει πράγματι το κόκκινο (όχι πολύ ξηρό) κρασί, πιθανόν και με τα πλευρώτους δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά κόκκινο κρασί θεωρώ (με επιφύλαξη) ότι μου ταιριάζει είτε με brown agaricus μανιτάρια ειτε portobello. Τέλος ο τοματοπολτός που αναφέρει είναι απλά ένα τεράστιο NO 😛

4 minutes ago, SB_1957 said:

Τα γούστα διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο και γι' αυτό διαφωνώ ότι τα πλευρώτους δεν κάνουν για σούπες και σάλτσες επειδή είναι σαρκώδη. Ακριβώς επειδή είναι σαρκώδη δεν χάνονται με το μαγείρεμα και δίνουν την ψευδαίσθηση ότι τρως κρέας!

Ειδικά αν αντί να τα κάνεις στο τηγάνι, τα ψήσεις ολόκληρα στο γκριλ ή ακόμη καλύτερα στα κάρβουνακαι μετά τα χοντροκόψεις και τα προσθέσεις στη σάλτσα ή στην σούπα είναι τέλεια!

Θα συμφωνήσω ότι τα γούστα διαφέρουν. Και εγώ ότι γράφω είναι τι αφορούν τα δικά μου και μόνο γούστα (με ζυμαρικά και πίστες είμαι περίεργος όμως, ομολογώ). Επειδή ακριβώς είναι σαρκώδη τα πλευρώτους (και θυμίζουν στήθος κοτόπουλο όταν ψηθεί), το αποφέυγω στις σούπες/σάλτσες ίσως γιατί δεν μου αρέσει τα κομμάτια κρέατος μέσα σε αυτές (δεν αναφέρομαι σε κιμά) και τρώγοντας την σάλτσα μου δίνει την αίσθηση ότι έχει κρεάς πχ. Τρελλαίνομαι για πλευρώτους πάντως, χοντροκομμένα στον φούρνο, αφου έχουν μαριναριστεί με σκόρδο, πάπρικά, balsamico και λίγο λάδι. Είναι σαν να τρως κρέας, όπως το είπες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδες τα φωτα σας παλι.

Στικς καροτου οπωςς αυτα που σερβιρονται στα μπαρακια (συνηθως μαζι με στικς αγγουριου).
Οκ ειναι λιγο προφανες το πως πρεπει να γινει, αλλα πεφτω κυριως σε τροπους που ζητανε να βρασεις λιγο τα καροτα και δεν θελω, εχουμε κατι δοκιμασμενο και οξινο?

Μερσι μποκου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, stormrain said:

Παιδες τα φωτα σας παλι.

Στικς καροτου οπωςς αυτα που σερβιρονται στα μπαρακια (συνηθως μαζι με στικς αγγουριου).
Οκ ειναι λιγο προφανες το πως πρεπει να γινει, αλλα πεφτω κυριως σε τροπους που ζητανε να βρασεις λιγο τα καροτα και δεν θελω, εχουμε κατι δοκιμασμενο και οξινο?

Μερσι μποκου :D

Τα βάζεις κομμένα σε στικς μέσα σε ενα βαζάκι με ξύδι (λευκό καλύτερα) για καμια μερα και είσαι έτοιμος! :) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα διαβάσει πριν από 15+ χρόνια για πρώτη φορά για ψωμί χωρίς ζύμωμα, αλλά δεν το είχα επιχειρήσει ποτέ.

Τώρα που γέμισε ο τόπος με συνταγές για ψωμί χωρίς ζύμωμα το δοκίμασα.

Το αποτέλεσμα ήταν άριστο. Το ψωμί είναι νόστιμο και αφράτο όπως και με το ζύμωμα.

1505293683_20210111_.jpg.9b1fe33983793f68103e259df1bf02fc.jpg

Η μόνη σημαντική διαφορά είναι ότι δεν κάνει καθόλου ψίχουλα!

Έκοψα σε φέτες 4 φόρμες του κιλού (τόσο ψωμί κάνουμε κάθε φορά που ζυμώνουμε) και ιδού τα ψίχουλα από σχεδόν 100 φέτες!

 

 

 

1351260849_20210111.jpg.53af535411f3adff8d286491878b5285.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Είχα διαβάσει πριν από 15+ χρόνια για πρώτη φορά για ψωμί χωρίς ζύμωμα, αλλά δεν το είχα επιχειρήσει ποτέ.

Τώρα που γέμισε ο τόπος με συνταγές για ψωμί χωρίς ζύμωμα το δοκίμασα.

Το αποτέλεσμα ήταν άριστο. Το ψωμί είναι νόστιμο και αφράτο όπως και με το ζύμωμα.

1505293683_20210111_.jpg.9b1fe33983793f68103e259df1bf02fc.jpg

Η μόνη σημαντική διαφορά είναι ότι δεν κάνει καθόλου ψίχουλα!

Έκοψα σε φέτες 4 φόρμες του κιλού (τόσο ψωμί κάνουμε κάθε φορά που ζυμώνουμε) και ιδού τα ψίχουλα από σχεδόν 100 φέτες!

 

 

 

1351260849_20210111.jpg.53af535411f3adff8d286491878b5285.jpg

 

Το μυστικό για λιγότερα ψίχουλα είναι ζύμωμα όχι με μαγιά αλλά με σπιτικό προζύμι. Επίσης όσο πιο σφιχτό ψωμί λιγότερα ψίχουλα. Μάλλον έβαλες δικό σου προζύμι στο ζύμωμα.

Με το μάτι ωραίο φαίνεται πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το μυστικό για λιγότερα ψίχουλα είναι ζύμωμα όχι με μαγιά αλλά με σπιτικό προζύμι. Επίσης όσο πιο σφιχτό ψωμί λιγότερα ψίχουλα. Μάλλον έβαλες δικό σου προζύμι στο ζύμωμα.

Με το μάτι ωραίο φαίνεται πάντως.

Σπιτικό προζύμι χρησιμοποιούμε πλέον, τέρμα οι μαγιές, αλλά τα ψίχουλα ποτέ δεν ήταν τόσο λίγα!

Στο ψωμί χωρίς ζύμωμα το ζυμάρι είναι πολύ μαλακό, δεν μπορείς να το δουλέψεις. Το ρίχνεις στη φόρμα ή του δίνεις σχήμα στα βιαστικά και με λαδωμένα χέρια γιατί κολλάει. Και το ψωμί βγήκε αφράτο και όχι σφιχτό.

Βέβαια και με το ζύμωμα πάλι μαλακό ζυμάρι κάνω και το δουλεύω γρήγορα με λίγο αλεύρι.

 

Υ.Γ. Με την πορτοκαλόπιτα πώς πάει? Κατέληξες σε κάποια καλή συνταγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SB_1957 είπε

 

 

Υ.Γ. Με την πορτοκαλόπιτα πώς πάει? Κατέληξες σε κάποια καλή συνταγή?

χαχαχαχα Ναι βρε συ έχω μία τέλεια απλά τώρα τις γιορτές έφτιαξα μπακλαβά και καταίφι (είμαι υπέρ των σιροπιατών) έτσι πήγε πίσω η πορτοκαλόπιτα να τραβήξω βίντεο.Είχα μόνο εκείνες τις φωτογραφίες. Μόλις φτιάξω θα τραβήξω και θα το ανεβάσω και εδώ.

Καλημέρα.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουρά μοσχαρίσια μαγειρεμένη μπρεζέ για 5 ώρες στο φούρνο στους 110 βαθμούς, με ένα κριθαρότο. ο χρόνος και η μεγάλη διαδικασία αποζημιώνει. το μπρεζέ είναι κλασικό, κρεμμύδι, καρότο, σέλερυ, πελτές ντομάτας, σβήσιμο με κρασί ξηρό συν λίγο μαυροδάφνη, συμπλήρωμα με ζωμό κοτόπουλο και φούρνο. ξεκοκάλισμα η ουρά, σούρωμα και κατέβασμα το ζουμί αφαιρώντας το λίπος.

το κριθαρότο, είναι με κρεμμύδι, καρότο και σάλτσα από το μπρεζέ και δέσιμο με τον κλασικό τρόπο.

IMG_20201205_214207.jpg

IMG_20201205_214155.jpg

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...