Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κρεμα γαλακτος ειναι πιο νοστιμο απο την μπεσαμελ,εκτος κ αν θες κατι πιο ελαφρυ,εγω δεν βαζω καθολου αυγο, απο τυρι παντα  γκουντα βαζω,μπεικον βαζω αρκετο μιας κ ταιριαζει πολυ με το κοτοπουλο κ εννοειται πιπεριες .Το κοτοπουλο πριν το σωταρω το βραζω με κρεμμυδι κ καροτο για να παρει γευση κ το καροτο το βαζω κ αυτο στην πιτα.Φυλλο βαζω κουρου γιατι ειναι νοστιμοτατο αλλα οπως λεει κ ο φιλος ειναι βαρυ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή απογοητεύτηκα με όσους μύλους πιπεριού έχω αγοράσει ο ένας χαλάει ο άλλος δεν κόβει. Έχετε να προτείνετε τίποτα δοκιμασμένο που να κάνει τη δουλειά του και να κρατάει στον χρόνο; Αν γίνεται μέσω internet ή Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ

έχω πάνω από 5-6 χρόνια 2 διαφορετικά σετ maxwell & williams για αλάτι και πιπέρι.

Με σχεδόν καθημερινή χρήση είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

τα φέρνει το cook shop. και έχουν και καλή εγγύηση αν χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά θελω να κανω μια ωραία γέμιση για κοτό-πιτα γιατί μου στεγνώνει και δεν τρώγεται όπως καταλαβαίνετε, έχει κανείς να μου προτίνει καποιο μείγμα με ίσως κάποια παρμεζάνα ή αραιωμένη μπεσαμέλ;

Εχει φτιάξει κάποιος/α κάτι αντίστοιχο που να βγήκε καλό ώστε να ανακατεύω το ξεψαχνισμενο μου κοτοπουλο μου πουλερικό μου μέσα ώστε (ώστε να γλυστράει που λέει και στην διαφήμιση) και μετά ολο μαζί  μετά να το βάλω στην πίτα μου και αν μπορεί να με ενημερώσει τι αποθήκευση μπορώ να κάνω το μείγμα ;  Α και κανένα tip απο τις νοικοκυρές ευπρόσδεκτο :-)

 

Μπεσαμέλ και ψιλοκομμένο πράσσο (λίγη μπεσαμέλ, ίσα να κρατάει τα υλικά ενωμένα, όχι αραιωμένη, θα βγάλουν ζουμί και τα πράσσα).  Τελειότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίες ιδέες για την κοτόπιτα. Εγώ βάζω τραχανά και γιαούρτι πρόβιο. Αφού βράσω το κοτόπουλο και το ξεψαχνίσω/ψιλοκόψω, καίω λίγο κρεμύδι, βάζω μπέηκον και το κοτόπουλο, μετά τραχανά (2 φλύτζανάκια του καφέ για το μεγάλο ταψί πίτας των 42 cm), και προσθέτω τον ζωμό από το βράσιμο του κοτόπουλου, τόσο όσο να μείνει σχετικά στεγνό στο τέλος. έτσι ο τραχανάς κρατάει την γεύση από τον ζωμό. ¨οταν ψιλοκρυώσει θα προσθέσω, ανάλογα τις ορέξεις, γιαούρτι πρόβειο ή φέτα ή γραβιέρα ή ότι μου κατέβει, αβγό, και έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την κανω λιγο πιο ευρωπαικη την κοτοπιτα. μπεσαμελ κρεμωδης, τσιγαρισμενο κρεμμυδι και μανιταρια, πρασο ειναι πολυ καλυ ιδεα αρκει να εχει τσιγαριστει απο πριν, gruyere τυρι  μεσα στην μπεσαμελ(αναλογο της ελληνικης γραβιερας) και ζυμη σφολιατα.

γενικα στην πιτα τα παντα ειναι ψημενα απο πριν.

 

1ycd.jpg

 

3kni.jpg

 

q9p2.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γενικα στην πιτα τα παντα ειναι ψημενα απο πριν.

 

 

Διαφωνώ.  Το πράσσο το βάζω ωμό όπως και το σπανάκι στη σπανακόπιτα.  Τα χορταρικά λιώνουν μια χαρά στις πίτες, άμα τα βάλεις ήδη μαγειρεμένα γίνονται πολτός.  Μόνο το κοτόπουλο βράζω από πριν. 

Επίσης και η φέτα ταιριάζει στην κοτόπιτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοστιμη φαινεται αλλα νομιζω ησουν λιγο υπερβολικη στην μπεσαμελ ή κανω λαθος;;

 

μου αρεσει πλουσια. ειναι θεμα γουστου παντα. 

Διαφωνώ.  Το πράσσο το βάζω ωμό όπως και το σπανάκι στη σπανακόπιτα.  Τα χορταρικά λιώνουν μια χαρά στις πίτες, άμα τα βάλεις ήδη μαγειρεμένα γίνονται πολτός.  Μόνο το κοτόπουλο βράζω από πριν. 

Επίσης και η φέτα ταιριάζει στην κοτόπιτα. 

 

εμενα παντα καταληγουν να βγαζουν παρα πολυ  νερο και παπαριαζει η ζυμη, τα τσιγαριζω ολα απο πριν και το τελικο ψησιμο ειναι για να δεσουν οι γευσεις.

 

στην δικη μου κοτοπιτα δεν παει η φετα, ειναι πιο πολυ για σκληρα τυρια, γκουντα κεφαλοτυρι τετοια πραματα. ειχα δοκιμασει και μια αλλη συνταγη με κοτοπουλο και πιπεριες (εκει μπορει και να πηγαινε η φετα) αλλα δεν μου βγηκε καλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Croissants - μόνη διαφορά ήταν ότι άνοιξα 4 φορές τη ζύμη σε φύλλο αντί για τρεις. Ίσως την επόμενη φορά προσθέσω και λίγο αλάτι, αλλά μακριά από τη μαγιά για να μην αποτύχουμε πλήρως. 

 

Αξίζαν τον κόπο που τελικά δεν ήταν και τόσο μεγάλος! Πιο πολύ βαριόμουν να αδειάζω το τραπέζι μια φορά τη μέρα γιατί δεν είχα άλλη διαθέσιμη επιφάνεια για άνοιγμα. Και επίσης όσο κι αν απογοητεύτηκα στην αρχή, δεν με τιμώρησε το ζυμαράκι που άφησα να δραπετεύσει λίγο βούτυρο όταν άρχισε να ζεσταίνεται! Τραγάνισαν έξω, οι γωνίες τους έτριβαν και μέσα ήταν ένα αφράτο όνειρο με απόλυτα εκλεπτυσμένη γεύση, καμία σχέση με ό,τι είχα φάει ως τώρα! Τολμήστε το...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή συνταγή για νοστιμες Πατάτες φούρνου;

πλένεις και κόβεις τις πατάτες...τις βάζεις για 5 λεπτά στο microwave σκετες....σε ένα ταψί φούρνου (λαμαρίνα) τις απλώνεις και τις ραντίζεις με ελαιόλαδο-αλάτι-σκόνη σκόρδου και δενδρολίβανο....στο φούρνο κανονικά μέχρι να ροδίσουν...καλή όρεξη:-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Croissants - μόνη διαφορά ήταν ότι άνοιξα 4 φορές τη ζύμη σε φύλλο αντί για τρεις. Ίσως την επόμενη φορά προσθέσω και λίγο αλάτι, αλλά μακριά από τη μαγιά για να μην αποτύχουμε πλήρως. 

 

Αξίζαν τον κόπο που τελικά δεν ήταν και τόσο μεγάλος! Πιο πολύ βαριόμουν να αδειάζω το τραπέζι μια φορά τη μέρα γιατί δεν είχα άλλη διαθέσιμη επιφάνεια για άνοιγμα. Και επίσης όσο κι αν απογοητεύτηκα στην αρχή, δεν με τιμώρησε το ζυμαράκι που άφησα να δραπετεύσει λίγο βούτυρο όταν άρχισε να ζεσταίνεται! Τραγάνισαν έξω, οι γωνίες τους έτριβαν και μέσα ήταν ένα αφράτο όνειρο με απόλυτα εκλεπτυσμένη γεύση, καμία σχέση με ό,τι είχα φάει ως τώρα! Τολμήστε το...

 

φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...