Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, stormrain said:

Thanks guys, περναω απο ολα τα σημεια που αναφερατε, οποτε θα τσεκαρω :D 

Παει και τρομερα με την τεκιλα που λατρευω, αλλα κυριως θελω να φτιαξω ενα μιξ με grapefruit που μου εχει καρφωθει!!

Ξεχασα να ρωτησω αν το ηθελες για κοκτειλ, ναι τα φρουτα του παθους εχουν παρα πολλες χρησεις, και φυσικα για δημιουργιες με αλκοολ. το ζητημα ειναι πως προκειμενου να αντεξουν το ταξιδι, τα συγκομιζουν σε σταδιο οπου δεν εχει ολοκληρωθει πληρως η αναπτυξη τους, και εχουν λιγο χυμο συγκριτικα με την πληρη ωριμανση τους. Σου προτεινω αντι αυτου να δοκιμασεις με γκουαβα, ειναι η εποχη τους και ειναι εξισου καλη επιλογη.

Παρεπιπτωντος, τα εισαγομενα φρουτα του παθους κοστιζουν 15-20ε το κιλο.. Ποιοτικα ελληνικα γκουαβα βρισκεις με λιγοτερα απο τα μισα χρηματα το κιλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Getta Robo είπε

Ξεχασα να ρωτησω αν το ηθελες για κοκτειλ, ναι τα φρουτα του παθους εχουν παρα πολλες χρησεις, και φυσικα για δημιουργιες με αλκοολ. το ζητημα ειναι πως προκειμενου να αντεξουν το ταξιδι, τα συγκομιζουν σε σταδιο οπου δεν εχει ολοκληρωθει πληρως η αναπτυξη τους, και εχουν λιγο χυμο συγκριτικα με την πληρη ωριμανση τους. Σου προτεινω αντι αυτου να δοκιμασεις με γκουαβα, ειναι η εποχη τους και ειναι εξισου καλη επιλογη.

Παρεπιπτωντος, τα εισαγομενα φρουτα του παθους κοστιζουν 15-20ε το κιλο.. Ποιοτικα ελληνικα γκουαβα βρισκεις με λιγοτερα απο τα μισα χρηματα το κιλο.

Ευχαριστω για την προταση, θα παρω και απο αυτα! Ειμαι σε αλκοολουχο οιστρο τελευταια, οποτε γιατι οχι και γκουαβα λοιπον! :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσκυνώ γκουάβα και passion fruit.. (δεν τα έχω δοκιμάσει στη φυσική τους μορφή αλλά δίνουν φοβερή γεύση σε χυμούς, κοκτέηλ, σοκολάτες).. και τώρα που είπα σοκολάτες... storm αφού είσαι πασιονοφρουτίστας  ελπίζω να πρόλαβες την Παυλίδης με γέμιση passion fruit, την καλύτερη σοκολάτα ever... και λέω πρόλαβες διότι οι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ (γιατί περί εγκληματιών πρόκειται :P ) τη σταμάτησαν... (βασικά έβγαλαν μια άλλη στη θέση της με φρούτα του δάσους η οποία είναι απλά άλλη μια ψιλοπικρή σοκολάτα, σαν τις πολλές που κυκλοφορούν εκεί έξω) 

Επεξ/σία από TriLoBiTe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, TriLoBiTe είπε

Προσκυνώ γκουάβα και passion fruit (δεν τα έχω δοκιμάσει στη φυσική τους μορφή αλλά δίνουν φοβερό άρωμα σε χυμούς, κοκτέηλ, σοκολάτες).. και τώρα που είπα σοκολάτες... storm αφού είσαι πασιονοφρουτίστας  ελπίζω να πρόλαβες την Παυλίδης με γέμιση passion fruit, την καλύτερη σοκολάτα ever.. και λέω πρόλαβες διότι οι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ (γιατί περί εγκληματιών πρόκειται :P ) τη σταμάτησαν... (βασικά έβγαλαν μια άλλη στη θέση της με φρούτα του δάσους η οποία είναι απλά άλλη μια ψιλοπικρή σοκολάτα, σαν τις πολλές που κυκλοφορούν εκεί έξω) 

Ναιιι φοβερη αυτη η σοκολατα οντως! Αυτη με τα φρουτα του δασους δεν πιάνει μια, ισχυει. Αλλα μαλλον μονο σε μας αρεσε αυτη με τα passion κατά τα φαινόμενα  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, stormrain είπε

Αλλα μαλλον μονο σε μας αρεσε αυτη με τα passion κατά τα φαινόμενα  :lol:

Δε σου κρύβω ότι το σενάριο αυτό μ'έχει προβληματίσει.. και το'χω απορρίψει:P  ή ήταν ασύμφορη η παραγωγή της όντας τέτοια υπερπαραγωγή  ή κάποιος εκεί στην εταιρεία είναι μέγας μυρωδιάς:P

άσε δε που πριν την απόσυρσή της έπρεπε να κάνουν μια ενημερωτική εκστρατεία ώστε οι εξαρτημένοι να στοκάρουμε για τα επόμενα χρόνια.. d015.gif

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, stormrain said:

Ωωωω ωραιος!! 

Εγω τελικα βρηκα στο Ergon στη Μητροπολεως, ωραιοτατα ηταν. Καπου στα 9κατι το κιλο :) 

Ποσο να διατηρούνται τα φρέσκα άραγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ποσο να διατηρούνται τα φρέσκα άραγε...

Αυτα που πηρα ηταν ολοστρογγυλα και τα πηρα Τεταρτη. Καπου διαβασα πως ειναι καλυτερα να φαγωθουν οταν εχουν αρχισει να ζαρωνουν λιγο. Δοκιμασα ενα την ιδια μερα και ηταν ενταξει, ομως οντως αυτα που εφαγα πιο μετα (οταν ειχαν ζαρωσει δλδ) ηταν πιο γλυκα και ζουμερα. Προς το παρον μου εχουν μεινει 2, τα οποια ετσι οπως τα βλεπω αυριο μεθαυριο θα πρεπει να τα καταναλωσω.

Αλλα κατι μου λεει πως ο @Getta Robo θα ξερει σιγουρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τις ποικιλιες / υβριδια. Αυτες που ειναι με πολυ χυμο οπως η flavicarpa αντεχει σε καταλληλες συνθηκες 5-15 μερες, και αυτες με σαρκα σχεδον μηνα. Επειδη ομως εχουμε κυριως εισαγωγης απο χωρες της Νοτιας Αμερικης, συνηθως λογο του ταξιδιου, διατηρουνται αισθητα λιγοτερο. Ισραηλ που υπηρχαν παλαιοτερα στην αγορα ηταν σχεδον 3 βδομαδες στα ραφια πχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και ένα γλυκάκι έτσι για το ζάχαρο.

Το συγκεκριμένο αγόραζα συχνά από Κοσμικό γιατί μου άρεσε η κρούστα του καταιφιού,πάντα αναρωτιόμουν πως γίνεται να είναι τόσο ωραία στην όψη και  τραγανή μέχρι που κάπου έμαθα το μυστικό και είπα να το μοιραστώ.

Τουμπάρισμα στη μέση του ψησίματος σε ίδιο ταψί,κάπου στο 1,50 του βίντεο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ζάχαρη άχνη, Βούτυρο, Mπισκότα, Κρέμα Γάλακτος, Philadelphia, Βύσινο... έχω όλα τα υλικά, αλλά δεν ξέρω με πιά σειρά και πως κάνω τη διαδικασία ψησίματος για να φτιάξω cheese cake.
Έχει φτιάξει κανείς για να με καθοδηγήσει; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zoranb είπε

Ζάχαρη άχνη, Βούτυρο, Mπισκότα, Κρέμα Γάλακτος, Philadelphia, Βύσινο... έχω όλα τα υλικά, αλλά δεν ξέρω με πιά σειρά και πως κάνω τη διαδικασία ψησίματος για να φτιάξω cheese cake.
Έχει φτιάξει κανείς για να με καθοδηγήσει; :-)

Σοβαρά;Τόσο δύσκολο να το ψάξεις;

https://www.google.com/search?q=συνταγή+cheesecake&rlz=1CAFQZI_enGB849&oq=Συνταγη+che&aqs=chrome.1.69i57j0l7.8350j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα nobake ψεύτικα τσιζκέικ όποια συνταγή και να ακολουθήσεις το βασικό μυστικό για να πετύχει (όπου επιτυχία σημαίνει ομοιόμορφο ψήσιμο χωρίς ραγίσματα και σπασίματα στην επιφάνεια) είναι να βάλεις την φόρμα σε φούρνο με αυστηρά μέγιστη θερμοκρασία 140-150C για 20-40 λεπτά (ανάλογα τα υλικά) και αφού περάσει ο χρόνος κλείνεις τη θερμοκρασία και αφήνεις το τσιζκέικ μέσα στον φούρνο με κλειστή πόρτα για τουλάχιστον μιάμιση ώρα. Εννοείται ότι από τη στιγμή που θα βάλεις το γλυκό στο φούρνο να ψηθεί δεν ανοίγεις την πόρτα καθόλου. Ύστερα το βγάζεις να κρυώσει λίγο ακόμα για δέκα λεπτά, ξεφορμάρεις και το βάζεις ψυγείο.

Ουσιαστικά το τσιζκεικ έχει βάση μπισκότου και από πάνω τυρί κρέμα, ζάχαρη και αυγά. Οτιδήποτε άλλο είναι για να εμπλουτίσει γευστικά τη συνταγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...