Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά σίγουρα, ότι βολεύει τον καθένα. επίσης σε αυτού του τύπου μπορείς να βάλεις πάνω μια κατσαρόλα και να ζυγισεις, στο άλλο ή θα κρύβεις την οθόνη ή δεν θα πατάει στο κέντρο. γνώμη μου πάντα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/11/2019 στις 1:51 ΜΜ, frozex είπε

καλά σίγουρα, ότι βολεύει τον καθένα. επίσης σε αυτού του τύπου μπορείς να βάλεις πάνω μια κατσαρόλα και να ζυγισεις, στο άλλο ή θα κρύβεις την οθόνη ή δεν θα πατάει στο κέντρο. γνώμη μου πάντα 

Ναι μεγάλη κατσαρόλα όντως η επίπεδη που έχω εγώ δεν παίρνει για αυτό το λόγο ειδικά για σιρόπι έχω μία μικρή που τη χωράει μια χαρά.Για άλλα ζυγίσματα έχω μπολ με στενή βάση και δεν έχω πρόβλημα.

Ένα πλεονέκτημα όμως της επίπεδης είναι ότι αποθηκεύεται εύκολα ενώ η άλλη λόγω ύψους όχι.

30 λεπτά πριν, panosno1com είπε

κάποια πετυχημένη συνταγή για μελομακάρονα και κουραμπιέδες ; να μπαινουμε στο κλιμα σιγα σιγα ! ^_^ 👍

Δύσκολο γλυκό τόσο στο ζύμωμα- ψήσιμο όσο και στο σιρόπιασμα για να πετύχεις θέλει εμπειρία νομίζω.1-2 φορές που επεχείρησα στο παρελθόν δεν.......... και έτσι πάω σε έτοιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panosno1com είπε

κάποια πετυχημένη συνταγή για μελομακάρονα και κουραμπιέδες ; να μπαινουμε στο κλιμα σιγα σιγα ! ^_^ 👍

https://www.argiro.gr/recipe/melomakarona/

εγγυηση, δοκιμασμενη συνταγη εδω και χρονια.

wvVhNz.jpg
ie5nrP.jpg
rudS9u.jpg

Επεξ/σία από evabb
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τα έχεις πετύχει.Ωραία φαίνονται.Και καλά μελωμένα όπως μου αρέσουν.Και ψημένα όπως πρέπει..Μάλλον θα τη δοκιμάσω κάποιο πρωινό που θα λείπει η σύζυγος επειδή γκρινιάζει ότι της κάνω χάλια την κουζίνα λες και αυτή δε λερώνει όταν μαγειρεύει.

Πφφφφφφφφφφφφφφ γυναίκες...............:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2019 στις 10:23 ΜΜ, papoys1 είπε

Εγώ αυτήν έχω από σκρουτζομάγαζο  πάνω από τρία χρόνια.Ζυγίζει και ένα γραμμάριο ενώ άλλες πάνε ανά  δύο.Μια χαρά είναι , έχει μηδενισμό βάρους να προσθέσεις κάτι άλλο που είναι βασικό να έχουν αυτές οι ζυγαριές όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μίγμα που είναι πάνω.

Έχει και άλλες λειτουργίες αλλά δεν μου χρειάστηκαν.Προσοχή θέλει μόνο να είναι σε επίπεδη επιφάνεια και να πατάνε σωστά τα 4 ποδαράκια της γιατί διαφορετικά δείχνει λάθος ενδείξεις.

Ωραίο αυτό το feature για το μηδενισμό που λες. Είναι κάτι που το γνώριζες και έψαχνες να έχει κάτι τέτοιο; Πως λέγεται, γιατί δεν βλέπω να το έχουν άλλες! Όσον αφορά τις άλλες λειτουργίες που λες πως έχει, τι κάνουν αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panosno1com είπε

κάποια πετυχημένη συνταγή για μελομακάρονα και κουραμπιέδες ; να μπαινουμε στο κλιμα σιγα σιγα ! ^_^ 👍

Για κουραμπιέδες αυτή είναι δοκιμασμένη

https://www.kathimerini.gr/843184/article/gastronomos/syntages/traganoi-koyrampiedes-klasikoi-kai-agaphmenoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσεις που ειστε ψαγμενη στην μαγειρικη να σας κανω μια ερωτηση,ψαχνω για φριτεζα για εργενη που σημαινει μικρη ,να κανει 2 μεριδες πατατες και να μπορει να βγαινει  ο καδος για να μπαινει στο πλυντηριο πιατων ,το μονο που εχω βρει καπως αξιολογο ειναι αυτη,https://www.skroutz.gr/s/404678/Delonghi-RotoFry-F28533.html?from=favorites_popup, γνωριζεται και καποια αλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2019 στις 8:53 ΜΜ, papoys1 είπε

Ναι μεγάλη κατσαρόλα όντως η επίπεδη που έχω εγώ δεν παίρνει για αυτό το λόγο ειδικά για σιρόπι έχω μία μικρή που τη χωράει μια χαρά.Για άλλα ζυγίσματα έχω μπολ με στενή βάση και δεν έχω πρόβλημα.

Δεν σε κατάλαβα τι θες να πείς... sorry 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zoranb είπε

Δεν σε κατάλαβα τι θες να πείς... sorry 😐

Εννοούσα ότι η επίπεδη ζυγαριά που έχω εγώ δεν μπορείς να βάλεις μεγάλη κατσαρόλα πάνω να ζυγίσεις τα υλικά γιατί θα καλύψεις τις ενδείξεις σε αντίθεση με εκείνη που είχε ποστάρει ο συμφουρμίτηςς ή π.χ. με μία τέτοια που και μεγαλύτερη να είναι η κατσαρόλα μπορεί από κάτω να δεις γιατί η βάση της είναι λιγάκι υπερυψωμένη.Απλά είπα πως η επίπεδη αποθηκεύεται ευκολότερα μετά σε ένα ντουλάπι και έτσι βολεύει καλύτερα.

Όσο για το μηδενισμό πού ρώτησες πιο πριν οι περισσότερες ηλεκτρονικές πρέπει να τον έχουν.Υπόλοιπες λειτουργίες που έχει δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε τις έχω ψάξει και δεν με ενδιαφέρουν να μη χαλάω και φαιά ουσία που έλεγε στην Ελληνική ταινία ο Νίκος Τσούκας.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zoranb είπε

Σε ποιά περίπτωση μπορεί να χρειάζεται να βάζεις πάνω στη ζυγαριά ολόκληρη κατσαρόλα;

Για μένα σε καμία,ούτε μου χρειάστηκε ποτέ,άσε που μία κατσαρόλα θα ταλαιπωρεί και αυτές τις ευαίσθητες ζυγαριές γιατί είναι πολύ βαριά βάλε και τα υλικά θα ταλαιπωρούνται χωρίς κανένα λόγο.

Μόνο μία μικρούλα βάζω που την έχω να φτιάχνω σιρόπι μέχρι ένα κιλό ζάχαρη + 600 γραμ. νερό  για γλυκά (γαλακρομπούρεκο - καταίφι) .Αν είναι για περισσότερο ζυγίζω χωριστά το κάθε υλικό.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ζυγαριές που έχουν δυνατότητα μηδενισμού βάρους, να υποθέσω πως έτσι υπολογίζεις το καθαρό βάρος του περιεχομένου μίας κατσαρόλας. Δηλαδή βάζεις το υλικό στην κατσαρόλα, μηδενίζεις, και μετά βλέπεις το βάρος αυτού προσέθεσες. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση: Πηρα λαδι λευκης τρουφας που βρηκα στο Ergon (το οποιο με εχει καταστρεψει με τα περιεργα του, τελος παντων) και ολοι μου ειπαν να βαζω "λιγο". Οκ επειδη προφανως το "λιγο"  δεν ειναι σαφης μοναδα, πχ σκεφτομαι να κανω ρυζι με λαχανικα στον ατμο και ελεγα να βαλω λαδι στο ρυζι. Ποσο. Σε σταγονες πχ ή σε κουταλακι του γλυκου να το μετρησω?

Εννοειται πως η γευση ειναι υποκειμενικη μπλα μπλα μπλα, αλλα θελω εναν μπουσουλα και ειπα να μην γκουγκλαρω και να ρωτησω εδω :lol:

Eπισης, εκτος απο καμια σαλατα ή ρυζια/ζυμαρικα, που αλλου μπορω να προσθεσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...