Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ψησταριά υγραερίου, δεν υπαρχει τίποτα καλύτερο για ψήσιμο στην σχάρα και τηγάνι.

Σύμφωνοι, αλλά έλεγα για κάτι που πιάνει λιγότερο χώρο :) Μένω σε διαμέρισμα. Γιατί φαντάζομαι εννοείς τις μεγάλες. 

59 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Από προσωπική εμπειρία αυτή εδώ (σε επαγωγική εστία) ψήνει σαν ψησταριά. 

Να δω και πλάκες δηλαδή ε; Επαγωγικές έχω ακόμη αλλά θα αλλάξω και αυτές σύντομα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μιλαμε για χοιρινο αρνι κλπ το καλυτερο ειναι κατι στην λογικη του καρβουνου(η φωτια κατω απο το κρεας και το λιπος να το καπνιζει οσο λιωνει),σε διαμερισμα και σε λογικη τιμη μπορεις να παρεις μια μικρη ψηστιερα.Στο μοσχαρι θες κατι διαφορετικο.

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shadows είπε

Αν μιλαμε για χοιρινο αρνι κλπ το καλυτερο ειναι κατι στην λογικη του καρβουνου(η φωτια κατω απο το κρεας και το λιπος να το καπνιζει οσο λιωνει),σε διαμερισμα και σε λογικη τιμη μπορεις να παρεις μια μικρη ψηστιερα.Στο μοσχαρι θες κατι διαφορετικο.

Μοσχάρι, χοιρινό και κοτόπουλο κυρίως. Και όπως είπα με ενδιαφέρει να πάρω ένα καλό τηγάνι grill όχι κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Μοσχάρι, χοιρινό και κοτόπουλο κυρίως. Και όπως είπα με ενδιαφέρει να πάρω ένα καλό τηγάνι grill όχι κάτι άλλο

Η πέτρα ψησίματος είναι για πίτσα στο φούρνο. Έχω της neff (~1 χρόνο ) και είναι άψογη. 

Για γκριλιερα, αυτή της neff (πάλι... 🤔) είναι από χοντρό μαντεμι. Θερμαίνεται εύκολα, ψήνει καλά, καθαρίζει εύκολα. Την έχω περίπου 2 χρόνια. 

 

Σε επιφάνεια ψησίματος καταλαμβάνει επιφάνεια μισής κουζίνας και χωράει 4-5 μπριζόλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mary είπε

Σαν αντικολλητικο saute pan μου φαίνεται. Ποια η διαφορά;

Οτι δεν ειναι αντικολλητικο και θελει αγαπη και προδερμ για να μην σκουριαζει😂Βεβαια κραταει καλυτερη ζεστη απο τα αντικολλητικα και τα ανοξειδωτα και κανει καλυτερη κρουστα. Και μπαινει και φουρνο μετα το σωταρισμα για εσωτερικο ψησιμο. Και κραταει και για παντα. Εχει και καλα και κακα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Οτι δεν ειναι αντικολλητικο και θελει αγαπη και προδερμ για να μην σκουριαζει😂Βεβαια κραταει καλυτερη ζεστη απο τα αντικολλητικα και τα ανοξειδωτα και κανει καλυτερη κρουστα. Και μπαινει και φουρνο μετα το σωταρισμα για εσωτερικο ψησιμο. Και κραταει και για παντα. Εχει και καλα και κακα

Απλα θελει σχετικα τακτικο "seasoning", ή οποτε το χρησιμοποιεις για να ειναι non stick. Κ λιγη προσοχη στο πλυσιμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Θα ηθελα κάποιος που να ειναι γνώστης να μου δωσει μια συνταγη για το πώς θα φτιάξω αυτην την κρέμα που εχει πάνω το προφιτερόλ αλλά με σοκολάτα γάλακτος.

Οχι αυτο που εχει μέσα το ''σου'' της 2 κρέμες που ειναι απο πάνω ασπρη και μάυρη!(η μαυρη με γευση σοκολάτα γάλακτος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...