Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα προστοφαρισμένα εισαγωγής (γαλλικά) είναι πιο λαχταριστά απο αυτό της φωτογραφίας. Η baker master κάνει εισαγωγή φοβερά κρουασάν, αν και νομίζω δεν τα δίνει στη λιανική της (Σκλαβενίτη).

 

Αν ψάχνεις καλό βούτυρο ψάξε για Fermente. Είναι πολύ αρωματικό!

Επεξ/σία από mcstefan7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Morosana είπε

Λαχταριστό αλλά υπάρχει περίπτωση αυτό που βλέπεις τόσο ποθητό στη φωτογραφία να μην τρώγεται καν, να έχει περαστεί με χρωμα ή βαλβολίνη 😛  και σίγουρα έχει παίξει και photoshop όποτε το expectation vs reality να απέχει πολύ . Αν τύχει να παρακολουθήσεις βίντεο με τα τρικ που γίνονται στις διαφημίσεις τροφίμων να φαίνονται λαχταριστά θα καταλάβεις . Επισης δεν πιστεύω ότι μόνο το βούτυρο θα σου κάνει τέτοια αποτελέσματα αλλά η συνολική διαφορά του επαγγελματικού εξοπλισμού έναντι οικιακού. Επισης στα  ζαχαροπλαστεία και γενικα στη μαζική εστίαση παίζει πολύ φοινικέλαιο που δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία.

χεχε λαχταριστο ναι

κι ομως ετσι βγαινει

απιστευτο ειναι το ατιμο , το ξερω :)

1 ώρα πριν, evabb είπε

Γιατι χρειαζεσαι συγκεκριμενη θερμοκρασια τηξης;  Αν ο χωρος στον οποιο δουλευεις ειναι πολυ ζεστος με αποτελεσμα να λιωνει το βουτυρο και να χαλαει η σφολιατα πχ, καλο θα ηταν να υπαρχει κλιματισμος. Η σφολιατα θελει πολυ κρυο βουτυρο και ελαχιστη μεταχειριση με τα χερια γιατι απλα και μονο η θερμοτητα του ανθρωπινου σωματος ειναι αρκετη για να λιωσει το οποιοδηποτε βουτυρο ανεξαρτητως ποσοστου νερου. Θελει διπλωμα και ψυγειο κατευθειαν, διπλωμα και ψυγειο, διπλωμα και ψυγειο. Δεν φταιει το βουτυρο σε αυτη την περιπτωση αλλα η τεχνικη. Η ιδια τεχνικη ειναι απαραιτητη για οποιαδηποτε ζυμη που βγαινει σε στρωσεις (σφολιατα, τσουρεκι, κρουασαν, αμερικανικα biscuts κτλ).

Αν θες να μετρησεις το σημειο τηξης του βουτυρου

https://hypertextbook.com/facts/2003/JessicaCheung.shtml

Η μετρηση πρεπει να γινει τουλαχιστον 3 φορες (κι οχι δυο οπως το κανει αυτη) για να ειναι εστω και ελαχιστα σωστα στατιστακα η μετρηση. Οσο περισσοτερες φορες γινει η μετρηση τοσο πιο ακριβης ειναι και η τελικη τιμη.

εχω δοκιμασει με πολλα βουτυρα με πολλα αποτελεσματα,γενικα πολυ καλα.Δεν εχω πιασει στα χερια μου αυτο που αναζητω όμως.Θέλω να δω αν όντως έχει διαφορά.Οπτικά σε συνταγές στο youtube φαίνεται τεράστια διαφορά.

Το βουτυρο όταν βγει  από το ψυγείο (την δεύτερη φορά )για την ελασματοποίηση ειναι παγωμενο και σπαει αντι να απλώνει.Αν το αφήσω λίγο παραπάνω κινδυνεύω να λιώσει και να ενσωματωθεί στη ζύμη.Το πρόβλημα λοιπόν είναι όταν έχει ήδη μπει το βούτυρο και δεν μπορείς να το διαχειριστείς μόνο του,Και δεν συζητάμε να το πιάσω τώρα που ξεκινάνε οι ζέστες,το ξεχνάμε αυτό.

 

43 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Τα προστοφαρισμένα εισαγωγής (γαλλικά) είναι πιο λαχταριστά απο αυτό της φωτογραφίας. Η baker master κάνει εισαγωγή φοβερά κρουασάν, αν και νομίζω δεν τα δίνει στη λιανική της (Σκλαβενίτη).

Αν ψάχνεις καλό βούτυρο ψάξε για Fermente. Είναι πολύ αρωματικό!

ευχαριστώ 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kariolikos είπε

χεχε λαχταριστο ναι

κι ομως ετσι βγαινει

απιστευτο ειναι το ατιμο , το ξερω :)

εχω δοκιμασει με πολλα βουτυρα με πολλα αποτελεσματα,γενικα πολυ καλα.Δεν εχω πιασει στα χερια μου αυτο που αναζητω όμως.Θέλω να δω αν όντως έχει διαφορά.Οπτικά σε συνταγές στο youtube φαίνεται τεράστια διαφορά.

Το βουτυρο όταν βγει  από το ψυγείο (την δεύτερη φορά )για την ελασματοποίηση ειναι παγωμενο και σπαει αντι να απλώνει.Αν το αφήσω λίγο παραπάνω κινδυνεύω να λιώσει και να ενσωματωθεί στη ζύμη.Το πρόβλημα λοιπόν είναι όταν έχει ήδη μπει το βούτυρο και δεν μπορείς να το διαχειριστείς μόνο του,Και δεν συζητάμε να το πιάσω τώρα που ξεκινάνε οι ζέστες,το ξεχνάμε αυτό.

δεν θελει πολυ ωρα στο ψυγειο.15 λεπτα το πολυ. Γενικα ειναι δυσκολα τα κρουασαν και θελουν πολυ εξασκηση. Δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι τοσο το βουτυρο οσο η τεχνικη. Επισης το χρωμα στην φωτογραφια ειναι θεμα ψησιματος κυριως και του τι επαλειψη του εκανες στο τελος (βουτυρο, αυγο, κροκος ή ασπραδι σκετο κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, The_Judas είπε

Κάπως έτσι βγαίνει η πίτσα,

Την παραέψησα ελαφρώς γιατί ξεχάστηκα σχολιάζοντας στο ινσομνια :D

IMG_20200502_161209.jpg

Ωραία φαίνεται μόνο που δεν τρώω τις πιπεριές.

Σε ελαφρύ τυράκι από πάνω τι προτείνετε;

Το milner είναι ελαφρύ αλλά στην πίτσα μου βγάζει μια αλμύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, evabb είπε

δεν θελει πολυ ωρα στο ψυγειο.15 λεπτα το πολυ. Γενικα ειναι δυσκολα τα κρουασαν και θελουν πολυ εξασκηση. Δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι τοσο το βουτυρο οσο η τεχνικη. Επισης το χρωμα στην φωτογραφια ειναι θεμα ψησιματος κυριως και του τι επαλειψη του εκανες στο τελος (βουτυρο, αυγο, κροκος ή ασπραδι σκετο κτλ)

Ναι οκ, αλλοι λενε 15 λεπτα και άλλοι κάποιες ώρες.

Η τεχνική σίγουρα παίζει τον 1ο  ρόλο αλλά ένα τέτοιο υλικό σου λύνει τα χέρια.

Το χρώμα είναι και θέμα βύνάλευρου - αν προσθέσεις σκουραίνει αρκετά και είναι και αισθητό στη γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, billdanos είπε

Άραγε αν φτιάξουμε μόνοι μας βούτυρο διαχωρίζοντας το από την πλήρες κρέμα γάλακτος, τι περιεκτικότητας θα είναι; 

Δεν νομιζω οτι αξιζει να κανεις βουτυρο ,ουτε καν για οικονομια.Παρα μονο για πειραματισμο κ για την πλακα σου.Δηλαδη πιο ακριβα θα σου βγει να παρεις μια καλη κρεμα γαλακτος για να βγαλεις 100gr βουτυρο παρα να παρεις ενα τοπ βουτυρο 500γρ.

Απαντηση για την περιεκτηκοτητα με ακριβεια δεν βρηκα.Λογικα παντως με μια καλη κρεμα γαλακτος κ την διαδικασια που κρατας πρακτικα μονο το λιπος κ πετας το βουτυρογαλο σιγουρα θα εχεις βουτυρο με 80%+ λιπαρα που ειναι κ η προυποθεση να θεωρηθει κατι βουτυρο.

 

Οσο για τα κρουασαν που ειναι κατι πολυ δυσκολο να γινει σπιτι,το θεμα ειναι στον εξοπλισμο οχι τοσο στο βουτυρο.Η πλακα βουτυρου κ η ζυμη για να κανεις σφολιατα δεν ανοιγεται στο χερι ,αλλα σε μηχανημα με μηχανικους πλαστες.Οποτε διαχειριζεσαι τα υλικα σε αλους χρονους κ δεν προλαβαινει ουτε το βουτυρο να λιωσει ουτε να γινει καποιο λαθος.Αντε τωρα κατσε σπιτι να κοπανας σαν τρελος του βουτυρο με την ζυμη για να γινει ενα.Καλο θα βγει κ ετσι αλλα δεν προκειται να εχεις ποτε τις στρωσεις του ετοιμου.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, alimentas είπε

Δεν νομιζω οτι αξιζει να κανεις βουτυρο ,ουτε καν για οικονομια.Παρα μονο για πειραματισμο κ για την πλακα σου.Δηλαδη πιο ακριβα θα σου βγει να παρεις μια καλη κρεμα γαλακτος για να βγαλεις 100gr βουτυρο παρα να παρεις ενα τοπ βουτυρο 500γρ.

Απαντηση για την περιεκτηκοτητα με ακριβεια δεν βρηκα.Λογικα παντως με μια καλη κρεμα γαλακτος κ την διαδικασια που κρατας πρακτικα μονο το λιπος κ πετας το βουτυρογαλο σιγουρα θα εχεις βουτυρο με 80%+ λιπαρα που ειναι κ η προυποθεση να θεωρηθει κατι βουτυρο.

Οσο για τα κρουασαν που ειναι κατι πολυ δυσκολο να γινει σπιτι,το θεμα ειναι στον εξοπλισμο οχι τοσο στο βουτυρο.Η πλακα βουτυρου κ η ζυμη για να κανεις σφολιατα δεν ανοιγεται στο χερι ,αλλα σε μηχανημα με μηχανικους πλαστες.Οποτε διαχειριζεσαι τα υλικα σε αλους χρονους κ δεν προλαβαινει ουτε το βουτυρο να λιωσει ουτε να γινει καποιο λαθος.Αντε τωρα κατσε σπιτι να κοπανας σαν τρελος του βουτυρο με την ζυμη για να γινει ενα.Καλο θα βγει κ ετσι αλλα δεν προκειται να εχεις ποτε τις στρωσεις του ετοιμου.

sheeter cheater if you ask me

ναι σιγουρα αν βαλουμε διπλα διπλα το μηχανημα και το ανθρωπινο χερι το αποτελεσμα θα ειναι σαφως ανωτερο.

η κυψελωτη δομή οφείλεται και στον υπόλοιπο εξόπλισμο,αλλά κυρίως στο μηχανημα.

Αν όμως δεν εχεις το μηχανημα,το αμέσως επόμενο item για honey comb structure είναι το βουτυρο που συζητάμε.

Γι αυτό και το συζητάμε 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kariolikos είπε

sheeter cheater if you ask me

ναι σιγουρα αν βαλουμε διπλα διπλα το μηχανημα και το ανθρωπινο χερι το αποτελεσμα θα ειναι σαφως ανωτερο.

η κυψελωτη δομή οφείλεται και στον υπόλοιπο εξόπλισμο,αλλά κυρίως στο μηχανημα.

Αν όμως δεν εχεις το μηχανημα,το αμέσως επόμενο item για honey comb structure είναι το βουτυρο που συζητάμε.

Γι αυτό και το συζητάμε 🙂

Οχι και παλι. Θελει δυναμη και ο μηχανικος πλαστης δεν ζεσταινει το ζυμαρι και δουλευει και πολυ πιο γρηγορα. Γι αυτο βγαινει καλυτερο το αποτελεσμα. Κακα τα ψεματα, καποια πραματα γινονται καλυτερα με μηχανηματα παρα απο τα ανθρωπινα χερια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, evabb said:

Οχι και παλι. Θελει δυναμη και ο μηχανικος πλαστης δεν ζεσταινει το ζυμαρι και δουλευει και πολυ πιο γρηγορα. Γι αυτο βγαινει καλυτερο το αποτελεσμα. Κακα τα ψεματα, καποια πραματα γινονται καλυτερα με μηχανηματα παρα απο τα ανθρωπινα χερια.

Θυμήθηκα τη μία και μοναδική μου απόπειρα να φτιάξω σφολιάτα στο σπίτι...

Ένας τόνος βούτυρο α ποιότητας χαμένος, άπειρες ώρες αναμονής μέσα/εξω στο ψυγείο, μια κουζίνα με βούτυρο απλωμένο παντού και στο τέλος όταν πήγα να το ψήσω βγήκε χάλια με ανομοιόμορφο τρόπο φουσκώματος σε κάθε σημείο κλπ... 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, skiabox είπε

Ωραία φαίνεται μόνο που δεν τρώω τις πιπεριές.

Σε ελαφρύ τυράκι από πάνω τι προτείνετε;

Το milner είναι ελαφρύ αλλά στην πίτσα μου βγάζει μια αλμύρα.

Το milner εμένα δεν μου φαίνεται αλμυρο.

Νομίζω ότι για πίτσες ταιριάζουν καλύτερα τυριά τύπου gouda, τσενταρ, ενταμ είτε σε απλή είτε σε λαιτ έκδοση.

Οι Ιταλοί βάζουν πολύ μοτσαρέλα αλλά εμένα δεν μου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, The_Judas said:

Το milner εμένα δεν μου φαίνεται αλμυρο.

Νομίζω ότι για πίτσες ταιριάζουν καλύτερα τυριά τύπου gouda, τσενταρ, ενταμ είτε σε απλή είτε σε λαιτ έκδοση.

Οι Ιταλοί βάζουν πολύ μοτσαρέλα αλλά εμένα δεν μου αρέσει.

Η μοτσαρέλα είναι ιδανική γιατί δεν "καλύπτει" όλες τις άλλες γεύσεις των υλικών. Πρέπει όμως να είναι λίγη και καλής ποιότητας ώστε να μη βγάζει πολλά υγρά όπως κάνουν οι περισσότερες φθηνές που πουλάνε στα super markets κλπ. Απο κει και πέρα ο καθένας βάζει ο,τι του αρέσει. Εγώ πολλές φορές αδειάζω το ψυγείο από πράγματα που λήγουν σύντομα κλπ φτιάχνοντας πίτσα! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η μοτσαρέλα είναι ιδανική γιατί δεν "καλύπτει" όλες τις άλλες γεύσεις των υλικών. Πρέπει όμως να είναι λίγη και καλής ποιότητας ώστε να μη βγάζει πολλά υγρά όπως κάνουν οι περισσότερες φθηνές που πουλάνε στα super markets κλπ. Απο κει και πέρα ο καθένας βάζει ο,τι του αρέσει. Εγώ πολλές φορές αδειάζω το ψυγείο από πράγματα που λήγουν σύντομα κλπ φτιάχνοντας πίτσα! 😛 

Η πίτσα, τα μακαρόνια και η ομελέτα είναι το ιδανικό πάρκινγκ για ότι λήγει σύντομα 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Το milner εμένα δεν μου φαίνεται αλμυρο.

Νομίζω ότι για πίτσες ταιριάζουν καλύτερα τυριά τύπου gouda, τσενταρ, ενταμ είτε σε απλή είτε σε λαιτ έκδοση.

Οι Ιταλοί βάζουν πολύ μοτσαρέλα αλλά εμένα δεν μου αρέσει.

Αυτά τα 3 που έγραψες είναι σίγουρα πιο βαριά από το Milner.

Από την άλλη να κάποιος δοκίμασε κάποιο light τυρί που να ταιριάζει με πίτσα ας το γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αυτά τα 3 που έγραψες είναι σίγουρα πιο βαριά από το Milner.

Από την άλλη να κάποιος δοκίμασε κάποιο light τυρί που να ταιριάζει με πίτσα ας το γράψει.

Light και πιτσα δυστυχως δεν πανε μαζι. Το κακο με τα light τυρια ειναι οτι δεν λιωνουν καλα, ακριβως γιατι δεν εχουν αρκετα λιπαρα. Δεν εχω δοκιμασει ποτε milner οποτε επιφυλατομαι ως προς το συγκεκριμενο τυρι γιατι εχω ακουσει καλα σχολια. Προτιμω να φαω λιγο απο ενα κανονικο τυρι παρα πολυ ενα light αγευστο. Γενικα η πιτσα ειναι cheat meal οχι για να κανεις διατροφη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, evabb είπε

Light και πιτσα δυστυχως δεν πανε μαζι. Το κακο με τα light τυρια ειναι οτι δεν λιωνουν καλα, ακριβως γιατι δεν εχουν αρκετα λιπαρα. Δεν εχω δοκιμασει ποτε milner οποτε επιφυλατομαι ως προς το συγκεκριμενο τυρι γιατι εχω ακουσει καλα σχολια. Προτιμω να φαω λιγο απο ενα κανονικο τυρι παρα πολυ ενα light αγευστο. Γενικα η πιτσα ειναι cheat meal οχι για να κανεις διατροφη.

Η διατροφή δεν γίνεται με διαλείμματα και γίνεται πρωτίστως για λόγους υγείας.

Οπότε θέλει αμείωτη προσοχή.

Δεν χαλαρώνουμε ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...