Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Η διατροφή δεν γίνεται με διαλείμματα και γίνεται πρωτίστως για λόγους υγείας.

Οπότε θέλει αμείωτη προσοχή.

Δεν χαλαρώνουμε ποτέ.

Μια πιτσα την εβδομαδα ή τον μηνα δεν ειναι διαλλειμα της διατροφης. Επισης τα light προιοντα εχουν περισσοτερη ζαχαρη και υδατανθρακες γενικοτερα ωστε να τρωγονται καπως. Απο θεμα θερμιδων βγαινουν συνηθως το ιδιο ή εχουν 10 διαφορερικα πηκτικα μεσα και ρυθμιστες για να κρατανε. Δεν θα το ελεγα ακριβως υγειηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης από την στιγμή που "χρειάζεται" να φας το υποκατάστατο γιατί δεν την παλεύεις αλλιώς, έχεις φτάσει σε άσχημο σημείο. 😛

Κοινώς, φάε κάτι όπως πρέπει μία στο τόσο, αν δεν μπορείς να κρατηθείς μην το τρως...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και στις προηγούμενες σελίδες ο @kariolikos, o @billdanos, και η @evabb αναφέρθηκαν σε βούτυρα και μαργαρίνες, λίγα σχόλια για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Όσο απλό και να ακούγεται το βούτυρο, θα μπορούσαμε να γεμίσουμε σελίδες για να γράψουμε για τις διαφορές που έχει και το πώς χρησιμοποιείται. Γενικά, οι διαφορές που έχουν τα διάφορα βούτυρα οφείλονται στην προέλευση του λίπους, την επεξεργασία που λαμβάνει πριν φτάσει σε μας και φυσικά τη θερμοκρασία που το χρησιμοποιούμε για τις διάφορες συνταγές. 

Καλό είναι όσοι θέλουμε να φτιάξουμε κάτι στο οποίο το βούτυρο είναι βασικό συστατικό (πχ σφολιάτα) να μην ακολουθούμε αμερικάνικα βίντεο καθώς το αμερικάνικο βούτυρο είναι τελείως διαφορετικό από το ευρωπαϊκό. Οι διαφορές είναι δύο, δεν έχει υποστεί ζύμωση που έχει αποτέλεσμα στη γεύση αλλά το κυριότερο έχει 80% λιπαρά αντί για 82%. Αυτό το 2% έξτρα λίπους κάνει τεράστια διαφορά στην υφή που θα έχει πχ η ζύμη μιας τάρτας και αν θα πετύχει η ζύμη κουρού ή αν θα φτιάξουμε shortbread  και όχι soft cookie αλλατίνη.

Οι επαγγελματίες είναι αλήθεια ότι έχουν μεγαλύτερη γκάμα επιλογών για να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Όταν μιλάμε για βούτυρα αποκλειστικά από γάλα, τότε η επεξεργασία στο εργοστάσιο (κυρίως στο κομμάτι που γίνεται η βουτυροποίηση) παίζει μεγάλο ρόλο για το τι βούτυρο θα βγει.

Πέρα από το κλασικό βούτυρο των 82% λιπαρών, υπάρχουν τα sec ή beurre de tourage που έχουν απλά 2% έξτρα λιπαρά αλλά κάνουν όλη τη διαφορά όταν θες πχ να ανοίξεις σφολιάτα, τα concentré με σχεδόν 100% λίπος, που είναι όμως διαφορετικά από τα κλαριφιέ τα οποία έχουν και αυτά 100% λίπος, τα incorporation που ενδείκνυνται για εφαρμογές που έχουν ζύμη (πχ brioche, cinnamon buns) και δε θες να λιώσει και να διαχωριστεί το λίπος σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι να σηκωθεί το ζυμάρι κτλ κτλ. Και έχουμε και πιο ειδικά βούτυρα, όπως το ghee ή τα λιωμένα αιγοπρόβεια που έχουμε στην Ελλάδα (πχ κερκύρας, δωδώνη, ροδαμι)

Πολλοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν μαργαρίνη ή κυρίως μίγματα φυτικού και ζωικού λίπους για δυο λόγους. Πιο εύκολος χειρισμός και πιο φτηνό. Μια μικρή ιδέα για το τι παίζει σε επαγγελματικά βούτυρα μπορείτε να δείτε εδώ, προϊόντα δύο γαλλικών εταιρειών (corman και flechard)

Aν μπορείτε να βρείτε στην Ελλάδα ένα καλό κλαριφιέ βούτυρο όπως αυτό της Carlsbourg που έβαλε στην προηγούμενη σελίδα η evabb προτιμήστε το για την παραγωγή σφολιάτας. Δε θα δώσει τόσο πολύ γεύση αλλά βοηθάει πάρα πολύ στο στρώσιμο των φύλλων. Νομίζω είναι η καλύτερη εναλλακτική στα B2B επαγγελματικά βούτυρα.

Αν θέλετε να φτιάξετε homemade βούτυρο από κρέμα τότε πέρα από τη χαρά και τα μπράτσα που θα φτιάξετε χτυπώντας τη, το σπιτικό βούτυρο θα διαφέρει σε δύο βασικά στοιχεία. Την ελαφρα όξινη γεύση που θα λείπει λόγω της απουσίας ζύμωσης και της μεγαλύτερης περιεκτικότητας σε νερό. Αν δεν έχετε πρόσβαση σε κάτι σαν φυγόκεντρο τότε θα φτιάξετε κάτι με λίπος 65-70% το πολύ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Speculoos είπε

Μιας και στις προηγούμενες σελίδες ο @kariolikos, o @billdanos, και η @evabb αναφέρθηκαν σε βούτυρα και μαργαρίνες, λίγα σχόλια για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Όσο απλό και να ακούγεται το βούτυρο, θα μπορούσαμε να γεμίσουμε σελίδες για να γράψουμε για τις διαφορές που έχει και το πώς χρησιμοποιείται. Γενικά, οι διαφορές που έχουν τα διάφορα βούτυρα οφείλονται στην προέλευση του λίπους, την επεξεργασία που λαμβάνει πριν φτάσει σε μας και φυσικά τη θερμοκρασία που το χρησιμοποιούμε για τις διάφορες συνταγές. 

Καλό είναι όσοι θέλουμε να φτιάξουμε κάτι στο οποίο το βούτυρο είναι βασικό συστατικό (πχ σφολιάτα) να μην ακολουθούμε αμερικάνικα βίντεο καθώς το αμερικάνικο βούτυρο είναι τελείως διαφορετικό από το ευρωπαϊκό. Οι διαφορές είναι δύο, δεν έχει υποστεί ζύμωση που έχει αποτέλεσμα στη γεύση αλλά το κυριότερο έχει 80% λιπαρά αντί για 82%. Αυτό το 2% έξτρα λίπους κάνει τεράστια διαφορά στην υφή που θα έχει πχ η ζύμη μιας τάρτας και αν θα πετύχει η ζύμη κουρού ή αν θα φτιάξουμε shortbread  και όχι soft cookie αλλατίνη.

Οι επαγγελματίες είναι αλήθεια ότι έχουν μεγαλύτερη γκάμα επιλογών για να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Όταν μιλάμε για βούτυρα αποκλειστικά από γάλα, τότε η επεξεργασία στο εργοστάσιο (κυρίως στο κομμάτι που γίνεται η βουτυροποίηση) παίζει μεγάλο ρόλο για το τι βούτυρο θα βγει.

Πέρα από το κλασικό βούτυρο των 82% λιπαρών, υπάρχουν τα sec ή beurre de tourage που έχουν απλά 2% έξτρα λιπαρά αλλά κάνουν όλη τη διαφορά όταν θες πχ να ανοίξεις σφολιάτα, τα concentré με σχεδόν 100% λίπος, που είναι όμως διαφορετικά από τα κλαριφιέ τα οποία έχουν και αυτά 100% λίπος, τα incorporation που ενδείκνυνται για εφαρμογές που έχουν ζύμη (πχ brioche, cinnamon buns) και δε θες να λιώσει και να διαχωριστεί το λίπος σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι να σηκωθεί το ζυμάρι κτλ κτλ. Και έχουμε και πιο ειδικά βούτυρα, όπως το ghee ή τα λιωμένα αιγοπρόβεια που έχουμε στην Ελλάδα (πχ κερκύρας, δωδώνη, ροδαμι)

Πολλοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν μαργαρίνη ή κυρίως μίγματα φυτικού και ζωικού λίπους για δυο λόγους. Πιο εύκολος χειρισμός και πιο φτηνό. Μια μικρή ιδέα για το τι παίζει σε επαγγελματικά βούτυρα μπορείτε να δείτε εδώ, προϊόντα δύο γαλλικών εταιρειών (corman και flechard)

Aν μπορείτε να βρείτε στην Ελλάδα ένα καλό κλαριφιέ βούτυρο όπως αυτό της Carlsbourg που έβαλε στην προηγούμενη σελίδα η evabb προτιμήστε το για την παραγωγή σφολιάτας. Δε θα δώσει τόσο πολύ γεύση αλλά βοηθάει πάρα πολύ στο στρώσιμο των φύλλων. Νομίζω είναι η καλύτερη εναλλακτική στα B2B επαγγελματικά βούτυρα.

Αν θέλετε να φτιάξετε homemade βούτυρο από κρέμα τότε πέρα από τη χαρά και τα μπράτσα που θα φτιάξετε χτυπώντας τη, το σπιτικό βούτυρο θα διαφέρει σε δύο βασικά στοιχεία. Την ελαφρα όξινη γεύση που θα λείπει λόγω της απουσίας ζύμωσης και της μεγαλύτερης περιεκτικότητας σε νερό. Αν δεν έχετε πρόσβαση σε κάτι σαν φυγόκεντρο τότε θα φτιάξετε κάτι με λίπος 65-70% το πολύ.

 

excited sister act GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα με τα κλαριφιέ είναι ότι 99 στα 100 δεν πρόκειται να δουλέψουν. Αυτό της carlsbourg δεν ξέρω πώς το φτιάχνουν αλλά διατηρείται στερεο για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα, έτσι δεν υπάρχει τόσο ρίσκο να απορροφηθεί από τη ζύμη στα γυρίσματα.

Με το συγκεκριμένο βούτυρο δεν έχω φτιάξει κάτι τόσο απαιτητικό όπως η σφολιάτα, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε κέικ και παρόμοια γλυκά όταν είχα ξεμείνει από κανονικό βούτυρο και το έχω και για μαγείρεμα.

Υπάρχουν πάντως τεμπελοσυνταγές που υποτίθεται είναι πιο εύκολες για το σπίτι και με σχετικά καλά αποτελέσματα για σφολιάτα που χρησιμοποιούν κατεψυγμένο βούτυρο. Ψάξτε για "pate feuilletée beurre congelé" για αποτελέσματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evabb είπε

για το clarifié στο ειπαμε εξ αρχης.

επικροτώ την γενικότερα εμπεριστατωμένη απάντηση,καθώς και τις προτάσεις που κάνει αιτιολογημένα.μη γινεσαι σταλεγάκης

28 λεπτά πριν, Speculoos είπε

To πρόβλημα με τα κλαριφιέ είναι ότι 99 στα 100 δεν πρόκειται να δουλέψουν. Αυτό της carlsbourg δεν ξέρω πώς το φτιάχνουν αλλά διατηρείται στερεο για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα, έτσι δεν υπάρχει τόσο ρίσκο να απορροφηθεί από τη ζύμη στα γυρίσματα.

Με το συγκεκριμένο βούτυρο δεν έχω φτιάξει κάτι τόσο απαιτητικό όπως η σφολιάτα, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε κέικ και παρόμοια γλυκά όταν είχα ξεμείνει από κανονικό βούτυρο και το έχω και για μαγείρεμα.

Υπάρχουν πάντως τεμπελοσυνταγές που υποτίθεται είναι πιο εύκολες για το σπίτι και με σχετικά καλά αποτελέσματα για σφολιάτα που χρησιμοποιούν κατεψυγμένο βούτυρο. Ψάξτε για "pate feuilletée beurre congelé" για αποτελέσματα.

Ναι έχω δει την συγκεκριμένη τεχνική αν και δεν ήξερα πώς λέγεται.

Είμαι πολέμιος της συγκεκριμένης στα γρήγορα σχολής, διότι είμαι οικιακός baker και όλη η μαγεία είναι αυτή-της μάθησης και της σωστης διαδικασίας.Χώρια το κόστος των υλικών που δεν αξίζει να χαραμισθούν.Απλά πετάγοντας τα στο ζυμάρι ποτέ δεν θα μάθουμε γιατί τρώμε αυτό που τρώμε.

Δε μου έχει ζητηθεί βέβαια επιτόπιο κρουασάν, διότι με ευχαρίστηση θα το κάνω, και για να το μάθω,αλλά και για να αντεπεξέλθω στην παραγγελία :)

Δυστυχώς όμως συνηθίζεται να βλέπουμε εύκολα και γρήγορα ψωμάκια από τον Μάκη ή πανεύκολη ιταλική πίτσα στα όρθια από την "Κορίτσια τέλειο δείτε το "

 

Ταπεινή γνώμη μου πάντα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι οτι το να κανεις κατι''σπιτικα'' καλως ή κακως δεν σημαινει παντα οτι θα δωσει καλυτερο αποτελεσμα  απο κατι ''ετοιμο'' ,με τις επιλογες που υπαρχουν πλεον στο εμποριο.Σε μερικες περιπτωσεις δεν αξιζει καν ο κοπος,ο χρονος κ η διαδικασια.Υπαρχουν παρασκευες που οικιακα απλα δεν γινονται και δεν προκειται να δωσουν ουτε ενα 60% σε αποτελεσμα απ το να το παρεις ετοιμο.Λογω εξοπλισμου,λογω συνθηκων,λογω χωρου κτλ.

Το να κανεις σφολιατα σπιτικα και να περιμενεις καλυτερο αποτελεσμα απ μια ετοιμη,ειναι σαν να κανεις γιαουρτι ή βουτυρο και πολλα αλλα.Περα απ την θεληση υπαρχει τεχνογνωσια και επαγγλεματικος εξοπλισμος αποκλειστικα γι αυτα τα προιοντα πισω απ την παραγωγη τους.Αυτη η ζυμη σπιτι μ εναν πλαστη χειρος συνολο μπορει να σου παρει μιαμιση με 2 μερες.Γευστικα,με τα βουτυρα που υπαρχουν στην αγορα μπορεις να πλησιασεις,εμφανισιακα να κανει αυτο το χωρισμα αναμεσα στα φυλλα που θα δεις σ ενα κρουασαν απο εναν κορυφαιο φουρνο πχ ,δεν προκειται ποτε.Απλα τα πραγματα.Τωρα το αν αξιζει ο κοπος προφανως κ ο καθενας το κρινει μονος του.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alimentas είπε

Το θεμα ειναι οτι το να κανεις κατι''σπιτικα'' καλως ή κακως δεν σημαινει παντα οτι θα δωσει καλυτερο αποτελεσμα  απο κατι ''ετοιμο'' ,με τις επιλογες που υπαρχουν πλεον στο εμποριο.Σε μερικες περιπτωσεις δεν αξιζει καν ο κοπος,ο χρονος κ η διαδικασια.Υπαρχουν παρασκευες που οικιακα απλα δεν γινονται και δεν προκειται να δωσουν ουτε ενα 60% σε αποτελεσμα απ το να το παρεις ετοιμο.Λογω εξοπλισμου,λογω συνθηκων,λογω χωρου κτλ.

Το να κανεις σφολιατα σπιτικα και να περιμενεις καλυτερο αποτελεσμα απ μια ετοιμη,ειναι σαν να κανεις γιαουρτι ή βουτυρο και πολλα αλλα.Περα απ την θεληση υπαρχει τεχνογνωσια και επαγγλεματικος εξοπλισμος αποκλειστικα γι αυτα τα προιοντα πισω απ την παραγωγη τους.Αυτη η ζυμη σπιτι μ εναν πλαστη χειρος συνολο μπορει να σου παρει μιαμιση με 2 μερες.Γευστικα,με τα βουτυρα που υπαρχουν στην αγορα μπορεις να πλησιασεις,εμφανισιακα να κανει αυτο το χωρισμα αναμεσα στα φυλλα που θα δεις σ ενα κρουασαν απο εναν κορυφαιο φουρνο πχ ,δεν προκειται ποτε.Απλα τα πραγματα.Τωρα το αν αξιζει ο κοπος προφανως κ ο καθενας το κρινει μονος του.

Από τις σφολιάτες που κυκλοφορούν στην αγορά ποια είναι πιο ελαφριά;

Εγώ νομίζω καλύτερη είναι η Kardis του Lidle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, skiabox είπε

Η διατροφή δεν γίνεται με διαλείμματα και γίνεται πρωτίστως για λόγους υγείας.

Οπότε θέλει αμείωτη προσοχή.

Δεν χαλαρώνουμε ποτέ.

Και με τυρί κάνεις διατροφή. Τα λέει και ο Παναγιώτης Λάνης στο άρθρο του περι Flexible Dieting. Προβιοτικα παιρνεις απο το τυρί.

Τωρα λεει ο καθε ''ειδικός'' τα δικά του , αν δεν εχει κάποιος μια 10ετια στο χώρο του φιτνεσ να χει δοκιμασει τα πάντα να δει πως λειτουργουν πάνω του

ειναι αστείο να γραφει και συμβουλές! Στο ιντερνετ εχει πολύ υλικό καιδεν ειναι ολα για ολους άλλος ειναι τουμπανος με γιαουρτια και τυριά άλλος όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alimentas είπε

Το θεμα ειναι οτι το να κανεις κατι''σπιτικα'' καλως ή κακως δεν σημαινει παντα οτι θα δωσει καλυτερο αποτελεσμα  απο κατι ''ετοιμο'' ,με τις επιλογες που υπαρχουν πλεον στο εμποριο.Σε μερικες περιπτωσεις δεν αξιζει καν ο κοπος,ο χρονος κ η διαδικασια.Υπαρχουν παρασκευες που οικιακα απλα δεν γινονται και δεν προκειται να δωσουν ουτε ενα 60% σε αποτελεσμα απ το να το παρεις ετοιμο.Λογω εξοπλισμου,λογω συνθηκων,λογω χωρου κτλ.

Το να κανεις σφολιατα σπιτικα και να περιμενεις καλυτερο αποτελεσμα απ μια ετοιμη,ειναι σαν να κανεις γιαουρτι ή βουτυρο και πολλα αλλα.Περα απ την θεληση υπαρχει τεχνογνωσια και επαγγλεματικος εξοπλισμος αποκλειστικα γι αυτα τα προιοντα πισω απ την παραγωγη τους.Αυτη η ζυμη σπιτι μ εναν πλαστη χειρος συνολο μπορει να σου παρει μιαμιση με 2 μερες.Γευστικα,με τα βουτυρα που υπαρχουν στην αγορα μπορεις να πλησιασεις,εμφανισιακα να κανει αυτο το χωρισμα αναμεσα στα φυλλα που θα δεις σ ενα κρουασαν απο εναν κορυφαιο φουρνο πχ ,δεν προκειται ποτε.Απλα τα πραγματα.Τωρα το αν αξιζει ο κοπος προφανως κ ο καθενας το κρινει μονος του.

καλυτερο αποτέλεσμα απο έναν κορυφαίο φουρνο; οχι δεν ανταγωνίζομαι κανέναν κορυφαίο φουρνο.τον φουρνο της γειτονιάς μου ομως σίγουρα τον ανταγωνίζομαι

σφολιάτα ετοιμη τι εννοείς; απο το σούπερ ; δεν νομιζω οτι μιλαμε για κανενα προϊόν περιοπής.

Για τα συντηρητικά  που αναγράφονται στα συστατικά των έτοιμων σφολιατων δεν χρειάζεται να πουμε κατι

Δυο και τρεις μέρες παίρνει καθε φορά με πραγματικό χρόνο δουλειάς 2 ωρες.

Και τελος αυτο που δεν δέχομαι ειναι το "δεν αξίζει ο κόπος -ο χρόνος" Εντελώς ατομικη υπόθεση.

Όταν μυρίσει το βουτυρακι και το βλεπεις να φουσκώνει και να αλλάζει χρωμα ...αυτο δεν αγοράζεται 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, skiabox είπε

Από τις σφολιάτες που κυκλοφορούν στην αγορά ποια είναι πιο ελαφριά;

Εγώ νομίζω καλύτερη είναι η Kardis του Lidle.

Συμφωνω,παρα πολυ καλη.Εχει επισης κ μια ξενη μαρκα (δεν την θυμαμαι δυστηχως) η οποια για μενα ειναι απ τις σωστες που υπαρχουν.Πολυ καλυτερη απο ελληνικες τυπου χρυση ζυμη,κανακη κτλ.Το καλο επισης ειναι οτι ειναι αρκετα χοντρη οποτε σου αφηνει ενα περιθοριo να την δουλεψεις.Οι υπολοιπες ειναι σαν αλουμινοχαρτο.

 

Σφολιατες κ γενικα φυλλα δεν υπαρχουν μονο στα σουπερ.Υπαρχουν εδω κ αρκετα χρονια κ εργαστηρια που κανουν αποκλειστικα τετοια προιοντα.Ειχε ενα πολυ καλο στον Κεραμεικο αν δεν κανω λαθος που εδινε λιανικη.

 

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, skiabox είπε

Από τις σφολιάτες που κυκλοφορούν στην αγορά ποια είναι πιο ελαφριά;

Εγώ νομίζω καλύτερη είναι η Kardis του Lidle.

Οι έτοιμες δυστυχώς μόνο βούτυρο δεν έχουν αλλά συμβιβαζόμαστε γιατί είμαστε κολλημένοι με το μιλφέιγ και δεν λείπουν από το ψυγείο!

Τις έχουμε δοκιμάσει όλες και καταλήξαμε στην σφολιάτα του Baker Master και σε μία του Lidl, αλλά δεν γράφει επάνω ποιος την κάνει. Είναι σε γαλάζια συσκευασία! 

Όμως η περιγραφή των συστατικών είναι ίδια, όπως και η γεύση και υφή, οπότε πιθανόν να είναι Baker Master και του Lidl!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kariolikos είπε

 

Και τελος αυτο που δεν δέχομαι ειναι το "δεν αξίζει ο κόπος -ο χρόνος" Εντελώς ατομικη υπόθεση.

 

 

Ο μόνος λόγος που κάνουμε σπάνια γλυκά σπίτι είναι ότι δεν αξίζει ο κόπος μιας και δεν είμαστε ιδιαιτέρα γλυκαντζήδες. 

Από θέμα κόστους σου βγαίνει τα ίδια ή πολλες φορές και ακριβότερα (θες 10ml λικέρ και αναγκάζεσαι να αγορασεις ολόκληρο μπουκάλι που θα σου μείνει) αν υπολογίσεις και ψήσιμο μαζί με τον κόπο σου ξεφεύγει . Το χειρότερο με τα γλυκά είναι το waste  γιατί δεν θα μπεις στη διαδικασία να φτιαξεις μόνο μια πάστα πχ που την θες και την λαχταράς εκείνη την ώρα αλλά ολόκληρη τούρτα. Θα φας ένα κομμάτι την πρώτη μέρα με ενθουσιασμό, τη δεύτερη μέρα με χαρά την Τρίτη θα το έχεις βαρεθεί και δεν θα είναι το ίδιο και εκεί θα το φάει ο κάδος και πλέον στεναχωριέμαι πάρα πολύ όταν αναγκαζόμαστε να πετάξουμε φαγητό. 

Ακόμα και ένα λαχταριστό κρουασάν οπως στη φωτό δεν πιστεύω ότι μπορώ να το φάω πάνω από 3 φορές σερί και να μην το βαρεθώ 😛 

Στη μαγειρική είναι αλλιώς και τα leftover τις περισσοτερες φορές μπορούν να χρησιμοποιηθούν και να αξιοποιηθούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...