Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Εξαρτάτε από το γλυκό. Το κόστος παρασκευής δεν είναι σίγουρα μεγαλύτερο από το να αγοράσεις.

Πρόσφατα έφτιαξα ολόκληρο ταξί με γλυκό πολίτικο Θεσσαλονίκης. Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν μαστίχα χίου, αλεύρι, αβγά, βούτυρο κρέμα γάλακτος,ζάχαρη, σιμιγδάλι, γάλα, κορν φλάουρ, μπεικον, νερό.  Όλα μαζί κοστίζουν γύρω στα 8 ευρώ και αρκετά από αυτά περίσσεψαν για άλλη χρήση. Η μαστίχα ήταν το πιο ακριβό υλικό και μου έμεινε μεγάλη ποσότητα. 

Αν είχα αγοράσει ένα κομμάτι μόνο από έξω θα είχε κόστος 3 ευρώ.

Το ότι μετά υπάρχει περίπτωση να μην το φας όλο ή να το κεράσεις είναι άλλο θέμα.

Αν ξερεις να φτιαχνεις δικα σου γλυκα δεν εχει νοημα να αγορασεις απ εξω εκτος κι αν ειναι κατι που δεν ξερεις να το φτιαξεις. Το γεγονος οτι ειναι ολοφρεσκο και το οτι τα υλικα που εχεις χρησιμποιησει ειναι ΑΑ ποιοτητα κανουν τρομερη διαφορα. Οτιδηποτε εχω καταφερει να το φτιαξω μονη μου σωστα δεν το εχω ξαναγγιξει ποτε σε αγοραστη βερσιον. Η δικια μου βερσιον ειναι παντα πολυ πολυ καλυτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, evabb είπε

Αν ξερεις να φτιαχνεις δικα σου γλυκα δεν εχει νοημα να αγορασεις απ εξω εκτος κι αν ειναι κατι που δεν ξερεις να το φτιαξεις. Το γεγονος οτι ειναι ολοφρεσκο και το οτι τα υλικα που εχεις χρησιμποιησει ειναι ΑΑ ποιοτητα κανουν τρομερη διαφορα. Οτιδηποτε εχω καταφερει να το φτιαξω μονη μου σωστα δεν το εχω ξαναγγιξει ποτε σε αγοραστη βερσιον. Η δικια μου βερσιον ειναι παντα πολυ πολυ καλυτερη.

Εννοείται. Τα μοναδικά γλυκά που δεν βγαίνουν καλύτερα στο σπίτι είναι αυτά που χρειάζονται μηχάνημα ή κάποια υλικα που δεν βρίσκεις εύκολα στο εμπόριο.

Ειδικά τη σημερινή εποχή δεν υπάρχουν πια μυστικές συνταγές του σεφ ή της γιαγιάς. Υπάρχει τόση πληροφόρηση στο ιντερνετ ,που αν ξέρεις να μαγειρεύεις, τα κάνεις καλύτερα από μαμαδίστικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Εννοείται. Τα μοναδικά γλυκά που δεν βγαίνουν καλύτερα στο σπίτι είναι αυτά που χρειάζονται μηχάνημα ή κάποια υλικα που δεν βρίσκεις εύκολα στο εμπόριο.

Ειδικά τη σημερινή εποχή δεν υπάρχουν πια μυστικές συνταγές του σεφ ή της γιαγιάς. Υπάρχει τόση πληροφόρηση στο ιντερνετ ,που αν ξέρεις να μαγειρεύεις, τα κάνεις καλύτερα από μαμαδίστικα.

Ας το παραδεχτουμε, οι μαναδες μας δεν μαγειρευαν καλα (περα απο καποιες που ηταν λαμπρες εξαιρεσεις ή επαγγελματιες). Σιγουρα μαγειρευω καλυτερα απο την μανα μου. Απο τον πατερα μου ισως οχι σε καποια πραματα αλλα ηταν επαγγελματιας ο ανθρωπος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, evabb είπε

Ας το παραδεχτουμε, οι μαναδες μας δεν μαγειρευαν καλα (περα απο καποιες που ηταν λαμπρες εξαιρεσεις ή επαγγελματιες). Σιγουρα μαγειρευω καλυτερα απο την μανα μου. Απο τον πατερα μου ισως οχι σε καποια πραματα αλλα ηταν επαγγελματιας ο ανθρωπος.

απλά είχαν κάποια συγκεκριμένη πληροφόρηση από στόμα σε στόμα ή από κάποια βιβλία. Ορισμένες τεχνικές μπορεί να τις εφάρμοζαν λάθος.

Αλλιώς είναι να βλέπεις, όπως κάνουμε σήμερα, ένα βίντεο master class από κάποιον έμπειρο σεφ, αλλιώς είναι μια χειρόγραφη συνταγή που σου έδωσε η γειτόνισα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εμάς πάλι δεν προλαβαίνει να μπει καταψύκτη.Βέβαια είμαστε και 5 άτομα οπότε δεν συμφέρει και να αγοράζεις γιατί αν βάλεις 5 γλυκά 2 κάνει 10 ευρώ.

Προχτές το πρωί έφτιαξα ραβανί Βέροιας αρκετά μεγάλο ταψί πήγα χτες πρωί εξοχικό να κόψω κάτι χορτάρια μετά την καραντίνα και γυρίζοντας το αργά το απόγευμα ένοιωθα υπογλυκαιμία. Ανοίγω το ψυγείο δεν είχε μείνει ούτε για δείγμα.:D

Εμείς είμαστε μόνο δύο, οπότε όσο γλυκατζής και να είσαι δεν μπορείς να φας μια τούρτα σε μια μέρα! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Εμείς είμαστε μόνο δύο, οπότε όσο γλυκατζής και να είσαι δεν μπορείς να φας μια τούρτα σε μια μέρα! 

γατακια.

Σε 2-3 μερες ομως μπορεις σιγουρα εκτος κι αν εφταιξες κατι τεραστιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, evabb είπε

γατακια.

Σε 2-3 μερες ομως μπορεις σιγουρα εκτος κι αν εφταιξες κατι τεραστιο.

Θέλουμε και ποικιλία! Δεν μας αρέσει να τρώμε κάθε μέρα τα ίδια! 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι φριτεζες για μαγειρεμενα χωρις λαδι τι ειναι ακριβως? Αξιζει να παρω μια για να πεταω μεσα τις κατεψυγμενες προτηγανισμενες που δε θελει καθολου λαφι

Επειδη δε τη ξερω την αγορα ποσα λεφτα ν δωσω για κατι τετοιο να παρω κατι αξιολογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, therock είπε

Αυτες οι φριτεζες για μαγειρεμενα χωρις λαδι τι ειναι ακριβως? Αξιζει να παρω μια για να πεταω μεσα τις κατεψυγμενες προτηγανισμενες που δε θελει καθολου λαφι

Επειδη δε τη ξερω την αγορα ποσα λεφτα ν δωσω για κατι τετοιο να παρω κατι αξιολογο

Δεν ειμαι σιγουρη αν ψηνουν κατεψυγμενες πατατες αυτες οι φριτεζες. Αφου αγοραζεις κατεψυγμενες, γιατι δεν παιρνεις απο αυτες που γινονται στον φουρνο; Ουτε λαδι βαζεις ουτε βρωμιζεις την κουζινα.

McCain_BE_SpecialOven_Classique_580x435.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο πρότζεκτ δικής μου επινόησης λόγω του ιού.Πεινιρλί γεμιστό γύρω - γύρω με τυρί κρέμα φιλαδέλφεια. Για καλοφαγάδες μόνο.:P

IMG-0953.jpg

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το τελευταίο πρότζεκτ δικής μου επινόησης λόγω του ιού.

για να γράφω και να κάνω like την έχω βγάλει καθαρή με τον ιο μέχρι τώρα Θα μας στείλεις με την χοληστερίνη ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το τελευταίο πρότζεκτ δικής μου επινόησης λόγω του ιού.Πεινιρλί γεμιστό γύρω - γύρω με τυρί κρέμα φιλαδέλφεια. Για καλοφαγάδες μόνο.:P

IMG-0953.jpg

Και αν κάποιος ενδιαφέρεται λεπτομέρειες εδώ.

ατσα ο παππους εχει και δικο του καναλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

για να γράφω και να κάνω like την έχω βγάλει καθαρή με τον ιο μέχρι τώρα Θα μας στείλεις με την χοληστερίνη ?

Είναι καλή χοληστερίνη αυτή.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 12:55 ΜΜ, evabb είπε

Δεν ειμαι σιγουρη αν ψηνουν κατεψυγμενες πατατες αυτες οι φριτεζες. Αφου αγοραζεις κατεψυγμενες, γιατι δεν παιρνεις απο αυτες που γινονται στον φουρνο; Ουτε λαδι βαζεις ουτε βρωμιζεις την κουζινα.

McCain_BE_SpecialOven_Classique_580x435.

Οχι υπαρχει αυτη η κατηγορια που λεω. Δες πχ εδω. Καθολου λαδι για κατεψυγμενες και ελαχιστο για τις φρεσκιες

2020-05-18 13 04 45.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 11:55 ΠΜ, evabb είπε

Δεν ειμαι σιγουρη αν ψηνουν κατεψυγμενες πατατες αυτες οι φριτεζες. Αφου αγοραζεις κατεψυγμενες, γιατι δεν παιρνεις απο αυτες που γινονται στον φουρνο; Ουτε λαδι βαζεις ουτε βρωμιζεις την κουζινα.

McCain_BE_SpecialOven_Classique_580x435.

 

1 ώρα πριν, therock είπε

Οχι υπαρχει αυτη η κατηγορια που λεω. Δες πχ εδω. Καθολου λαδι για κατεψυγμενες και ελαχιστο για τις φρεσκιες

2020-05-18 13 04 45.jpg

H McCain βγάζει κατεψυγμένες και για Airfryer/Multifryer

McCain Airfryer Allumettes 500 g | Carrefour Site

(πάντως αυτές γίνονται και στον φούρνο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...