Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σίγουρα νοστιμότερα θα είναι, αλλά θα πρέπει να φτιάξεις έναν ζωμό κατά προτίμηση λαχανικών (ακόμα και από κύβους) ώστε κατά την άλεση να ρυθμίζεις την υγρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πιστεύετε το ψητό φαγητό μπορεί να αλεθεί σε κάποιες περιπτώσεις πιο εύκολα από βραστό και να αφήσει καλύτερη γεύση?

Για παράδειγμα θυμάμαι το ρολό κοτόπουλο ήταν πολύ μαλακό. Πιστεύω ίσως και οι πατάτες να ήταν καλύτερα να ψηθούν πρώτα. Έχω φούρνο και δεν τον κάνω τίποτα....

Έχεις ψάξει στο ίντερνετ συνταγές για αλεσμένο φαγητό?

Σίγουρα θα βρεις πολύ περισσότερες πληροφορίες και συνταγές από ό,τι εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Έχεις ψάξει στο ίντερνετ συνταγές για αλεσμένο φαγητό?

Σίγουρα θα βρεις πολύ περισσότερες πληροφορίες και συνταγές από ό,τι εδώ!

Έχω ψάξει και μάλιστα έχω πάρει και βιβλία για αυτό αλλά δεν με έχει βοηθήσει τόσο. Ελληνική πηγή δεν υπάρχει πάνω στο θέμα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

Έχω ψάξει και μάλιστα έχω πάρει και βιβλία για αυτό αλλά δεν με έχει βοηθήσει τόσο. Ελληνική πηγή δεν υπάρχει πάνω στο θέμα.

Δυστυχώς ελληνικές συνταγές για αλεσμένο φαγητό δεν υπάρχουν.

Είναι κάτι με το οποίο δεν έχει ασχοληθεί κανείς από τους εκατοντάδες τηλεοπτικούς και ιντερεντικούς έλληνες σεφ και "σεφ"!

Αλλά από βίντεο και οδηγίες στο ίντερνετ δεν βρέθηκε κάτι που με κάποιες αλλαγές να μοιάζει με κάποιο που σου αρέσει?

Άλλωστε τα βασικά υλικά δεν διαφέρουν τόσο πολύ από χώρα σε χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δυστυχώς ελληνικές συνταγές για αλεσμένο φαγητό δεν υπάρχουν.

Είναι κάτι με το οποίο δεν έχει ασχοληθεί κανείς από τους εκατοντάδες τηλεοπτικούς και ιντερεντικούς έλληνες σεφ και "σεφ"!

Αλλά από βίντεο και οδηγίες στο ίντερνετ δεν βρέθηκε κάτι που με κάποιες αλλαγές να μοιάζει με κάποιο που σου αρέσει?

Άλλωστε τα βασικά υλικά δεν διαφέρουν τόσο πολύ από χώρα σε χώρα.

Όσες συνταγές έχω δει έως τώρα δε φαίνονται καλές εκτός αν έγω τις εκτέλεσα λάθος ή αν είμαι υπερβολικά απαιτητικός στη γεύση. Άλλες απαιτούν πολλά και δεν είναι ιδιαίτερα πρακτικές καθώς δεν είμαι ο τύπος που θα ξοδέψει πολύ ώρα στη κουζίνα.

Κάπιοι λέγανε για άλεσμα μακαρονιών, μοσχαριού κτλ που ξέρω ότι δε δουλεύει καλά. Επίσης προτινάνε κοτόπουλο με πατάτα το οποίο πάλι από προσωπική εμπειρία δεν είναι πολύ καλό (εδώ κρατάω μία επιφύλαξη).

Θα ξανακοιτάξω τα βιβλία μου μάλλον. 

Αν και ξέρω καλά αγγλικά, θα προτιμούσα στο συγκεκριμένο θέμα να τα διαβάζω όλα στα Ελληνικά. Είναι γεγονός ότι υπάρχει ένα κενό που θα μπορούσε ίσως κάποιος να εκμεταλευτεί καθώς αρκετοί άνθρωποι έχουν τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Όσες συνταγές έχω δει έως τώρα δε φαίνονται καλές εκτός αν έγω τις εκτέλεσα λάθος ή αν είμαι υπερβολικά απαιτητικός στη γεύση. Άλλες απαιτούν πολλά και δεν είναι ιδιαίτερα πρακτικές καθώς δεν είμαι ο τύπος που θα ξοδέψει πολύ ώρα στη κουζίνα.

Κάπιοι λέγανε για άλεσμα μακαρονιών, μοσχαριού κτλ που ξέρω ότι δε δουλεύει καλά. Επίσης προτινάνε κοτόπουλο με πατάτα το οποίο πάλι από προσωπική εμπειρία δεν είναι πολύ καλό (εδώ κρατάω μία επιφύλαξη).

Θα ξανακοιτάξω τα βιβλία μου μάλλον. 

Αν και ξέρω καλά αγγλικά, θα προτιμούσα στο συγκεκριμένο θέμα να τα διαβάζω όλα στα Ελληνικά. Είναι γεγονός ότι υπάρχει ένα κενό που θα μπορούσε ίσως κάποιος να εκμεταλευτεί καθώς αρκετοί άνθρωποι έχουν τέτοια θέματα.

Είναι γεγονός ότι αλεσμένη τροφή χρειάζονται πάρα πολύ άνθρωποι και οι εταιρίες που πουλάνε έτοιμα "σακουλάκια" με τροφή θησαυρίζουν.

Σε συνεργασία με νοσηλευτές στα νοσοκομεία, που τους ειδοποιούν μόλις υπάρξει νοσηλευόμενος που πρέπει να τραφεί με αλεσμένη τροφή, πέφτουν σαν κοράκια στους συγγενείς για να τους πουλήσουν τα δικά τους.

Τα ζήσαμε και με τον πατέρα μου και με μία ξαδέλφη μου πριν χρόνια που τους είχαν κάνει επέμβαση για παρεντερική σίτιση. Το μηνιαίο κόστος για τον καθένα ήταν γύρω στα 3 με 4 χιλιάρικα!

Εύχομαι να βρεις σύντομα λύση στο πρόβλημά σου. 

Συνταγές για αλεσμένο φαγητό στα ελληνικά υπάρχουν μόνο για μωρά! Ούτε σε αυτές βρήκες κάτι που να σε βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Συνταγές για αλεσμένο φαγητό στα ελληνικά υπάρχουν μόνο για μωρά! Ούτε σε αυτές βρήκες κάτι που να σε βοηθήσει?

Φαντάζομαι δεν θα μου κάνουν.

Κάτι ακόμη, ξέρει κανείς τι διαφορά έχει το Food processor από ένα μπλέντερ? Δεν έχω καταλάβει αν είναι το ίδιο πράγμα ή κάτι διαφορετικό, επίσης στα ελληνικά που το έψαξα δεν έχω καταλάβει για πια συσκευή πρόκειται. Όταν το έβαλα μου έβγαλε ένα πολυκόφτη αλλά αυτό είναι για άλλο σκοπό αν θυμάμαι καλά. Να ψιλοκόβει και όχι να αλέθει.

Εγώ αλέθω με ένα δυνατό μπλέντερ της Bosch. Ίσως υπάρχει τίποτα καλύτερο.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Φαντάζομαι δεν θα μου κάνουν.

Μπορείς να το ψάξεις.

Αλλωστε το παιδικό φαγητό διαφέρει από το φαγητό των μεγάλων κυρίως στο θέμα των μπαχαρικών. Να μην είναι πικάντικα, καυτερά κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, momentum είπε

Μοσχαρι, χοιρινο, αμνοεριφια, κυνηγια τυπου αγριογουρουνο/ελαφι/ζαρκαδι, δυστροπα οσπρια τυπου ρεβυθια/ολα τα φασολια/σογια ολα αυτα τα κανεις σε καταλληλο σκευος τυπου γαστρας μαντεμενιας, χυτου αλουμινιου, κεραμικες ή πηλινες.

Το αποτελεσμα αναλογως τεχνικης θα ειναι απο πολυ καλο εως εξαιρετικο και αξιζει να το αποπειραθει καποιος.

Πολύ ενήμερος ακούγεσαι... πες περισσότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, aizensama24 said:

Φαντάζομαι δεν θα μου κάνουν.

Κάτι ακόμη, ξέρει κανείς τι διαφορά έχει το Food processor από ένα μπλέντερ? Δεν έχω καταλάβει αν είναι το ίδιο πράγμα ή κάτι διαφορετικό, επίσης στα ελληνικά που το έψαξα δεν έχω καταλάβει για πια συσκευή πρόκειται. Όταν το έβαλα μου έβγαλε ένα πολυκόφτη αλλά αυτό είναι για άλλο σκοπό αν θυμάμαι καλά. Να ψιλοκόβει και όχι να αλέθει.

Εγώ αλέθω με ένα δυνατό μπλέντερ της Bosch. Ίσως υπάρχει τίποτα καλύτερο.

Θυμάμαι στο είχα πει και στο παρελθόν οτι για αυτό που κάνεις  θες food processor και οχι μπλεντερ,μιξερ ή ράβδο.

https://www.skroutz.gr/c/2574/polymixer.html?from=cat-match&o=πολυμιξερ

 

Τα μοτέρ τους είναι φτιαγμένα για επεξεργασία μεγαλύτερης διάρκειας, σε χαμηλότερες στροφές ώστε να μην αλλοιώνονται τα φαγητά από τη θερμοκρασία και μπορείς να προσθέτεις υγρά ώστε να διορθώνεις την υφή.

 

Τα multi (Πολυκοφτες) έχουν μοτέρ για δυνατή και σύντομη χρήση δεν κάνουν. 

 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω ένα άρθρο πάλι το οποίο έχει κάπως καλύτερη εξήγηση και λέει το μπλέντερ είναι για μίξη μεταξύ υγρών/στερεών ενώ το πολυμίξερ μόνο στερεών και μάλιστα δεν έχει πρόβλημα αν το γεμήσεις τέρμα. Μάλιστα λέει ότι το μπλέντερ είναι για πιο ελαφριά πράγματα όπως λαχανικά/φρούτα ενώ το πολυμίξερ τα κάνει όλα σωστά. Το μπλέντερ που έχω ακόμη και με τις πατάτες απαιτεί αρκετό υγρό για να μη κολλήσουν.

Αυτό για εμένα εξηγεί πολλά διότι τις συνταγές που περιγράφανε με μπιφτέκια, μακαρόνια ή μέχρι και ψωμί δεν υπήρχε κανένας απολύτος τρόπος να τις κάνω στο μπλέντερ χωρίς τόνους υγρού και ακόμη και τότε με πολύ ζόρι σε βαθμό που ήταν αδύνατον να ρυθμίσω την υφή και η γεύση καταστρεφόταν από το άπειρο υγρό. Το μηχάνημα που έχω πολλές φορές κολλάει και βγάζει μυρωδιά καμένου όταν ρίχνω κάτι βαρύ μέσα και δε το αλέθει σωστά, αφήνει υπολείματα στερεού. Ο πουρές επίσης βγαίνει συνήθως πιο υγρός από ότι πρέπει.

Στις συνταγές που περιγράφουν ρίχνουν πολύ λίγη σάλτσα ή κάτι τέτοιο, δε φαίνεται να ρίχνουν καν σοβαρή ποσότητα υγρού και αυτό με φαγητά όπως κρέας κάτι που μου φαινόταν αδιανόητο...Λέει ότι το πολυμίξερ πολτοποιεί αλλά δεν έχω καταλάβει αν όντως πολτοποιεί καλά με αμελητέα ποσότητα υγρού, μου κάνει εντύπωση. Αν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά τότε ίσως αυτό είναι η λύση καθώς από τη μία ίσως πολτοποιεί και ψητά ενώ από την άλλη δε θέλει πολύ υγρό άρα ένα μέγαλος μέρος της γεύσης θα διατηρείται πολύ καλά με καλή πιο στερεά υφή. Μπορεί να μη φταίει η μαγειρική μου τελικά αλλά ο εξοπλισμός. 

Άπο άλλες πηγές είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το food processor είναι το ίδιο με το μπλέντερ στα ελληνικά και δεν μπορούσα να βρω πια είναι αυτή η συσκευή στην ελληνική γλώσσα. Νόμιζα ότι τα πολυμίξερ είναι κάτι παρόμοιο με τα κανονικά μίξερ. Η μάνα μου κάποια στιγμή μου είπε να πάρω πολυκόφτη για το κρέας τον οποίο πήρα αλλά διαπίστωσα ότι όντως βαράει πολύ δυνατά στην αρχή και δεν είναι για να αλέθεις με την ώρα, επίσης με υγρό μέσα πιτσίλαγε τους πάγκους και τα ντουλάπια οπότε το παράτησα αλλά τελικά δεν έφταιγε το μηχάνημα. Να τονίσω ότι τα εγχειρίδια μιλούσανε ότι μπορείς να βάλεις και κρέας σε αυτά κάτι που με μπέρδεψε περεταίρω αλλά φαντάζομαι ενοούσαν απλά ότι υπάρχει η δυνατότητα και όχι ότι είναι κάτι που ενδείκνυται.

Το όλο θέμα είχε πολλούς τεχνικούς όρους και λέξεις τις οποίες μπορούσες να μπερδέψεις εύκολα για κάτι άλλο, πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη. Μου φαίνεται πρέπει να πάρω σύντομα αυτό το πολυμίξερ. Το άλλο θα το κρατήσω για γλυκά και φρούτα κάτι που το ήθελα καιρό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ,

Σχετικά με μαγειρικά σκεύη για επαγωγικές ,έχω βρει το ίδιο σετ από διαφορετικές εταιρείες (pitsos & lamart) , τα οποία έχουν σχεδόν διπλάσια διαφορά οικονομικά .

στη πραγματικότητα είναι θέμα επωνυμίας η έχουν διαφορά και πρακτικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Καλησπέρα σας ,

Σχετικά με μαγειρικά σκεύη για επαγωγικές ,έχω βρει το ίδιο σετ από διαφορετικές εταιρείες (pitsos & lamart) , τα οποία έχουν σχεδόν διπλάσια διαφορά οικονομικά .

στη πραγματικότητα είναι θέμα επωνυμίας η έχουν διαφορά και πρακτικά ;

Αν έχεις ήδη μαγειρικά σκεύη, ελέγχεις με ένα μαγνήτη τον πάτο και αν κολλάει μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στις επαγωγικές εστίες.

Το ίδιο θα κάνεις και όταν θα πας να αγοράσεις σκεύη. Διαλέγεις αυτά που σου αρέσουν και είναι σε λογική τιμή και ελέγχεις τον πάτο με ένα μαγνήτη.

Μη μασάς με αυτά που λένε ότι χρειάζονται ειδικά σκεύη και τα πουλάνε πανάκριβα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, SB_1957 said:

Αν έχεις ήδη μαγειρικά σκεύη, ελέγχεις με ένα μαγνήτη τον πάτο και αν κολλάει μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στις επαγωγικές εστίες.

Το ίδιο θα κάνεις και όταν θα πας να αγοράσεις σκεύη. Διαλέγεις αυτά που σου αρέσουν και είναι σε λογική τιμή και ελέγχεις τον πάτο με ένα μαγνήτη.

Μη μασάς με αυτά που λένε ότι χρειάζονται ειδικά σκεύη και τα πουλάνε πανάκριβα!

Έχω βρει σκεύη που είναι συμβατά για επαγωγικές , και τα 2 που αναφέρω είναι για επαγωγικά . Τα pitsos τα αναφέρει σαν επαγωγικά μόνο ; Τα άλλα είναι ΚΑΙ επαγωγικά . Να πάω δηλαδή με ένα μαγνήτη να τα δοκιμάσω , έτσι απλά ; Να φανταστώ από τη μεριά που κοιτάνε στις εστίες ;

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...