Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kostakiss είπε

Έχω βρει σκεύη που είναι συμβατά για επαγωγικές , και τα 2 που αναφέρω είναι για επαγωγικά . Τα pitsos τα αναφέρει σαν επαγωγικά μόνο ; Τα άλλα είναι ΚΑΙ επαγωγικά . Να πάω δηλαδή με ένα μαγνήτη να τα δοκιμάσω , έτσι απλά ;

Ακριβώς! Δεν υπάρχουν σκεύη που είναι μόνο για επαγωγικές αλλά σκεύη που δεν κάνουν για επαγωγικές!

Και αυτό το ελέγχεις με έναν μαγνήτη, στον πάτο του σκεύους, όχι στο πλάι ή στο καπάκι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τρωω καθε μερα τοστ, σαν ενα γρηγορο σνακ και διαβαζω πως τα αλλαντικα περιεχουν νιτρωδες οξεα  (nitratea) που δεν ειναι οτι καλυτερο για συχνη χρηση, τι αλλες εναλλακτικες εχω σαν κατι γρηγορο και ευκολο, σε τοστ, σαντουιτς, αραβικη?

Μπορω να ετοιμασω πχ καποιο κρεας και να βαζω αυτο αντι για γαλοπουλα συσκευασμενη? Σαν τα σαντουιτς πχ που κανουν στην Αμερικη που βαζουν μαγειρεμενο κρεας κανονικα

Για πειτε καμμια ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχα κάτι καλό σήμερα στο μπλέντερ από άποψη γεύσης, μάλιστα αρκετά καλό.

Πατάτες & ψιλοκομμένες ντομάτες (σάλτσα) & τριμμένο ρεγκάτο & φέτες μορταδέλα. Αν είχα και μία μουστάρδα χωριστά θα ήταν υπέροχο. Μάλιστα παρόλο που ήταν τίγκα έως πάνω το μπλέντερ, λιώσανε όλα εύκολα.

Πλάκα πλάκα πολύ καλή γεύση. Το αλλάντικο φένεται κρατάει καλά τη γεύση σε αντίθεση με το κανονικό κρέας. Τώρα με βάζει σε δήλημα αυτό να ξαναδοκιμάσω με κανονικό κρέας αλλά ξέρω ότι θα αποτύχω. Για κάπιο λόγο το κανονικό κρέας χάνει όλη τη γεύση ή χαλάει πολύ. 

Δυστυχώς η πόλη που είμαι δεν είναι για πολλά πολλά, δε μπορώ να βρω εδώ τίποτα περίεργες σάλτσες και τέτοια. Μέχρι να πάρω το πολυμίξερ πειραματίζομαι με ζωμούς και αλλαντικά τα οποία ίσως βελτιώσουν τη γεύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πέτυχα κάτι καλό σήμερα στο μπλέντερ από άποψη γεύσης, μάλιστα αρκετά καλό.

Πατάτες & ψιλοκομμένες ντομάτες (σάλτσα) & τριμμένο ρεγκάτο & φέτες μορταδέλα. Αν είχα και μία μουστάρδα χωριστά θα ήταν υπέροχο. Μάλιστα παρόλο που ήταν τίγκα έως πάνω το μπλέντερ, λιώσανε όλα εύκολα.

Πλάκα πλάκα πολύ καλή γεύση. Το αλλάντικο φένεται κρατάει καλά τη γεύση σε αντίθεση με το κανονικό κρέας. Τώρα με βάζει σε δήλημα αυτό να ξαναδοκιμάσω με κανονικό κρέας αλλά ξέρω ότι θα αποτύχω. Για κάπιο λόγο το κανονικό κρέας χάνει όλη τη γεύση ή χαλάει πολύ. 

Δυστυχώς η πόλη που είμαι δεν είναι για πολλά πολλά, δε μπορώ να βρω εδώ τίποτα περίεργες σάλτσες και τέτοια. Μέχρι να πάρω το πολυμίξερ πειραματίζομαι με ζωμούς και αλλαντικά τα οποία ίσως βελτιώσουν τη γεύση. 

Εχει το lidl ,απέναντι είναι ο Σκλαβενίτης.Σιγουρα βρεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχει το lidl ,απέναντι είναι ο Σκλαβενίτης.Σιγουρα βρεις κάτι.

Ο σκλαβενίτης της μεσσήνης δεν είναι όπως της αθήνας. Εγώ παραγγέλνω εδώ τηλεφωνικός αντί από τη σελίδα τους για να μου τα φέρουν. Θα έλεγα τα περισσότερα βασικά τα έχουν αλλά αν θες κάτι περίεργο μάλλον δεν θα το βρεις. Στην αθήνα οτιδήποτε βάλεις στη παραγγελία στο φέρνουν, μέχρι και το χυμό χριστοδούλου με ακτινίδιο και μπανάνα. 

Δε μπορώ με τίποτα να βρω ρόφημα καρύδας και ταχίνι με πορτοκάλι εδώ πέρα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

 

Δε μπορώ με τίποτα να βρω ρόφημα καρύδας και ταχίνι με πορτοκάλι εδώ πέρα.

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!Απορώ πως ζεις!!!!!!!

 

Η Καλαμάτα δίπλα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβαζα σε ένα άλλο θέμα που ήταν για άυξηση βάρους αυτόν τον οδηγό http://www.diatrofikoiodigoi.gr/files/PDF/ADULTS.pdf 

Έχω και εγώ θέμα με χαμηλό βάρος, γενικά δε πέφτω πολύ έξω στις περισσότερες κατηγορίες για να μη πω ότι γενικά είμαι σχετικά εντός αυτών που προτείνει πέρα βέβαια του ότι παίρνω υπερβολική ζάχαρη. Μου κάνει εντύπωση πάντως πόσο πολύ υποβιβάζει τη πατάτα που για εμένα από τα αμυλούχα που προτείνει είναι το πλέον βασικό και δε λέω το ότι προτείνει 3 μερίδες τη βδομάδα αλλά προτείνει αρκετά μεγάλη ποσότητα από αμυλούχα τη μέρα όπου αν το κάλυπτα μόνο με πατάτες τότε θα την έκανε μία πολύ ακριβή επιλογή και σίγουρα δε μπορώ να καταναλώσω τόσο. Στη κατηγορία δημητριακά πέφτω αρκετά έξω που στη πυραμίδα μοιάζει από τις 2 πιο βασικές κατηγορίες.

Μήπως κάποια φαγητά δημιουργούν πολύ μεγαλη ποσότητα τροφής όταν αλέθονται? 

Για παράδειγμα όταν αλέθεις τις πατάτες τότε 6 μέτριες πατάτες μπορεί να βγάλουν πολλά πιάτα ή΄έστω τροφή που δε καταναλώνεται με τίποτα σε μία μέρα. Σίγουρα αν τις φας χωρίς να τις αλέσεις τότε 5 πατάτες (5 μερίδες) δεν είναι δε κάτι τραγικό και όταν είμουν υγειής μπορούσα να φάω για πλάκα τόσο και πολύ περισσότερο. Τώρα που αλέθω νομίζω η πατάτα δεν επαρκεί πέρα του ότι μου τσακίζει τα χέρια. 

Μήπως να το γυρίσω σε ρύζι? 

Έχω αλέσει ρύζι και μακαρόνια όπου το 1 πακέτο αυτών μπορεί να βγάζει και λιγότερη ποσότητα αλεσμένης τροφής από 5 πατάτες ωστόσο πολύ περισσότερη διατροφική αξία/θερμίδες κτλ.

1 πακέτο ρύζι κάνει 76 λεπτά ενώ 10-12 πατάτες (1 σακί) 2.5-3ε.....σχεδον 5-6 φορές περισσότερο! Δε ξέρω για πόσες μερίδες μετράνε 500γραμμάρια ρυζι (1 πακέτο).

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Πέτυχα κάτι καλό σήμερα στο μπλέντερ από άποψη γεύσης, μάλιστα αρκετά καλό.

Πατάτες & ψιλοκομμένες ντομάτες (σάλτσα) & τριμμένο ρεγκάτο & φέτες μορταδέλα. Αν είχα και μία μουστάρδα χωριστά θα ήταν υπέροχο. Μάλιστα παρόλο που ήταν τίγκα έως πάνω το μπλέντερ, λιώσανε όλα εύκολα.

Πλάκα πλάκα πολύ καλή γεύση. Το αλλάντικο φένεται κρατάει καλά τη γεύση σε αντίθεση με το κανονικό κρέας. Τώρα με βάζει σε δήλημα αυτό να ξαναδοκιμάσω με κανονικό κρέας αλλά ξέρω ότι θα αποτύχω. Για κάπιο λόγο το κανονικό κρέας χάνει όλη τη γεύση ή χαλάει πολύ. 

Δυστυχώς η πόλη που είμαι δεν είναι για πολλά πολλά, δε μπορώ να βρω εδώ τίποτα περίεργες σάλτσες και τέτοια. Μέχρι να πάρω το πολυμίξερ πειραματίζομαι με ζωμούς και αλλαντικά τα οποία ίσως βελτιώσουν τη γεύση. 

Τα αλλαντικα εχουν γλουταμινικο νατριο ως επι το πλειστον το οποιο ενισχυει την γευση,μπορεις να προμηθευτεις και σκετο γλουταμινικο(σαν αλατι ειναι) σιγουρα θα ειναι πιο νοστιμο οτι τρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στο φαγητό σου μην βάζεις τιμή.Ειδικά όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας.

Δεν είναι μόνο η τιμή αλλά του ότι δε μπορώ να φάω όσο πρέπει. Το υγρό/πουρές που αφήνει η πατάτα αλεσμένη είναι πολύ περισσότερο από το ρύζι. Γεμήζω το στομάχι μου με νερό ουσιαστικά και δε μπορώ να φάω περισσότερο. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Δεν είναι μόνο η τιμή αλλά του ότι δε μπορώ να φάω όσο πρέπει. Το υγρό/πουρές που αφήνει η πατάτα αλεσμένη είναι πολύ περισσότερο από το ρύζι. Γεμήζω το στομάχι μου με νερό ουσιαστικά και δε μπορώ να φάω περισσότερο. 

Οι πατάτες δεν θέλουν πολύ "δούλεμα"/άλεσμα γιατί γίνονται σαν κόλα.
Αν τις βράσεις και τις πατήσεις με το εργαλείο για πουρέ, προσθέτοντας ζωμό (αντί για γάλα) μπορείς να κάνεις ένα μίγμα όσο ρευστό το θέλεις.

Το ρύζι γλασέ, επίσης αν βράσει πολλή ώρα γίνεται σαν κρέμα κι εκεί ρυθμίζεις τη ρευστότητα πάλι με ζωμό.

Και ο φιδές αν βράσει πολύ γίνεται κι εκείνος σαν κρέμα.

Η δική μου διαπίστωση από πολύ παλιά είναι ότι το μπλέντερ/πολυκόφτης/κουζινομηχανή κ.λπ. επειδή τα αλέθουν σε μεγάλη ταχύτητα αλλοιώνουν τη γεύση. Το καλύτερο αποτέλεσμα όταν αλέθαμε τροφή για τον πατέρα μου, το είχαμε με τον μύλο τροφών που χρησιμοποιούσαν παλιά οι νοικοκυρές πριν γεμίσουμε ηλεκτρικές μικροσυσκευές!

Είναι κουραστικό αλλά όπως σου είπα και πριν μέρες, μπορείς να έχεις το φαγητό σε μερίδες στην κατάψυξη και να το αλέθεις όταν θες να το φας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, cthulhucarbide said:

Τι μπαχαρικά ή συνδυασμό αυτών να βάλω σε μοσχαρίσια μπιφτέκια για να γίνουν όσο πιο γευστικά?

Τίποτα. Αλάτι και πιπέρι μόνο και αν θες βάλε μέσα στον κιμά και λίγη τριμμένη παρμεζάνα. Τις υπόλοιπες γεύσεις θα στις δώσουν το κρεμμύδι και ο μαϊντανός που θα έχουν μέσα. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τι μπαχαρικά ή συνδυασμό αυτών να βάλω σε μοσχαρίσια μπιφτέκια για να γίνουν όσο πιο γευστικά?

Αν είναι για μπέργκερ τα ζυμώνεις σκέτα.  Βάζεις μόνο εξωτερικά λίγο αλάτι-πιπέρι.

Αν είναι για φαγητό μπορείς να βάλεις μέσα διάφορα:

κρεμμύδι, μαιντανό, ριγανη ή θυμάρι, αλάτι, πιπέρι, αβγο. Μπορείς να βάλεις και φρυγανιά τριμμένη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...