Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Αν είναι για μπέργκερ τα ζυμώνεις σκέτα.  Βάζεις μόνο εξωτερικά λίγο αλάτι-πιπέρι.

Αν είναι για φαγητό μπορείς να βάλεις μέσα διάφορα:

κρεμμύδι, μαιντανό, ριγανη ή θυμάρι, αλάτι, πιπέρι, αβγο. Μπορείς να βάλεις και φρυγανιά τριμμένη.

Συμπληρώνω ιδέες για τα μπαχαρικά. Μουστάρδα, (καπνιστή) πάπρικα, καγιεν, κουρκουμα, σκόρδο. Προφανώς όχι όλα μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 23/9/2020 στις 8:23 ΜΜ, billdanos είπε

βάλε μέσα στον κιμά και λίγη τριμμένη παρμεζάνα.

Μind blown, το δοκιμαζω asap αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
46 minutes ago, stormrain said:

Μind blown, το δοκιμαζω asap αυτο!

Απλά μετά μην προσθέσεις και έξτρα αλάτι γιατί θα βγουν πολύ αλμυρά. :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 8:23 ΜΜ, billdanos είπε

Τίποτα. Αλάτι και πιπέρι μόνο και αν θες βάλε μέσα στον κιμά και λίγη τριμμένη παρμεζάνα. Τις υπόλοιπες γεύσεις θα στις δώσουν το κρεμμύδι και ο μαϊντανός που θα έχουν μέσα. :) 

Πρέπει να είναι μέσα χοντρά και φρέσκα ή κάνει το ίδιο και αποξηραμένα συσκευασμένα?

11 ώρες πριν, evabb είπε

Συμπληρώνω ιδέες για τα μπαχαρικά. Μουστάρδα, (καπνιστή) πάπρικα, καγιεν, κουρκουμα, σκόρδο. Προφανώς όχι όλα μαζί. 

Μουστάρδα στο ζύμωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει κάτι τάπερς τα οποία είναι υποτίθεται για το φούρνο μικροκυμμάτων και τη κατάψυξη. Τα χρησιμοποιώ για να καταψύχω φαγητό ώστε να μαγειρεύω μόνο μία φορά τη βδόμαδα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω το φαί να ζεσταθεί (πάντα με τις οδηγίες του εγχειριδίου) ζεσταίνει/λιώνει καλά τις άκρες αλλά καθόλου το κέντρο σε βαθμό που μπορεί στις άκρες να καίει πολύ το φαί αλλά στο κέντρο να είναι σχετικά κρύο και καθόλου λιωμένο. Έκανα ένα πείραμα να πάρω το φαί στο κέντρο και να το βάλω στις άκρες και το ζέστανε κανονικά.

Ξέρεις κανείς γιατί γίνεται αυτό? 

Φταίνε τα τάπερς ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

 

Μουστάρδα στο ζύμωμα?

Ναι, ένα κουτάλι, αν φτιάχνεις μπιφτέκια κοτόπουλου ή γαλοπούλας ειδικά, ταιριάζει τέλεια αλλά και στον μοσχαρισιο κιμά πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
57 minutes ago, evabb said:

Ναι, ένα κουτάλι, αν φτιάχνεις μπιφτέκια κοτόπουλου ή γαλοπούλας ειδικά, ταιριάζει τέλεια αλλά και στον μοσχαρισιο κιμά πάει. 

Είτε σε σκόνη είτε από βαζάκι. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Έχω πάρει κάτι τάπερς τα οποία είναι υποτίθεται για το φούρνο μικροκυμμάτων και τη κατάψυξη. Τα χρησιμοποιώ για να καταψύχω φαγητό ώστε να μαγειρεύω μόνο μία φορά τη βδόμαδα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω το φαί να ζεσταθεί (πάντα με τις οδηγίες του εγχειριδίου) ζεσταίνει/λιώνει καλά τις άκρες αλλά καθόλου το κέντρο σε βαθμό που μπορεί στις άκρες να καίει πολύ το φαί αλλά στο κέντρο να είναι σχετικά κρύο και καθόλου λιωμένο. Έκανα ένα πείραμα να πάρω το φαί στο κέντρο και να το βάλω στις άκρες και το ζέστανε κανονικά.

Ξέρεις κανείς γιατί γίνεται αυτό? 

Φταίνε τα τάπερς ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

Ετσι δουλευουν τα μκ.Αφου βρηκες τον τρόπο κάνε το έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ετσι δουλευουν τα μκ.Αφου βρηκες τον τρόπο κάνε το έτσι.

Σκεφτόμουν μήπως φταίει το ότι βάζω το τάπερ χωρίς το καπάκι στο φούρνο.

Μήπως μπορώ να το βάλω στον κανονικό φούρνο για ένα καλύτερο αποτέλεσμα?

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Σκεφτόμουν μήπως φταίει το ότι βάζω το τάπερ χωρίς το καπάκι στο φούρνο.

Μήπως μπορώ να το βάλω στον κανονικό φούρνο για ένα καλύτερο αποτέλεσμα?

Το τάπερ όχι,θα λιώσει. Και βρε συ δοκίμασε ,δεν είναι τόσο δύσκολο . Κάνε πειράματα,ζήσε on the edge λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Έχω πάρει κάτι τάπερς τα οποία είναι υποτίθεται για το φούρνο μικροκυμμάτων και τη κατάψυξη. Τα χρησιμοποιώ για να καταψύχω φαγητό ώστε να μαγειρεύω μόνο μία φορά τη βδόμαδα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω το φαί να ζεσταθεί (πάντα με τις οδηγίες του εγχειριδίου) ζεσταίνει/λιώνει καλά τις άκρες αλλά καθόλου το κέντρο σε βαθμό που μπορεί στις άκρες να καίει πολύ το φαί αλλά στο κέντρο να είναι σχετικά κρύο και καθόλου λιωμένο. Έκανα ένα πείραμα να πάρω το φαί στο κέντρο και να το βάλω στις άκρες και το ζέστανε κανονικά.

Ξέρεις κανείς γιατί γίνεται αυτό? 

Φταίνε τα τάπερς ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

Διότι το φαγητό γίνεται χάλια όταν το ξεπαγώνεις στα μικροκύματα.
Επίσης δεν βάζουμε ποτέ (ακόμη και αν γράφει πως είναι κατάλληλο) πλαστική συσκευασία στα μικροκύματα.

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Σκεφτόμουν μήπως φταίει το ότι βάζω το τάπερ χωρίς το καπάκι στο φούρνο.

Μήπως μπορώ να το βάλω στον κανονικό φούρνο για ένα καλύτερο αποτέλεσμα?

Το πλαστικό ποτέ στο φούρνο. Το βγάζεις λίγο πριν, ώστε να ξεπαγώσει ελαφρώς, και το γυρίσεις σε κατσαρόλα και ζεσταίνεις σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Θέλει χρόνο.

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Έχω πάρει κάτι τάπερς τα οποία είναι υποτίθεται για το φούρνο μικροκυμμάτων και τη κατάψυξη. Τα χρησιμοποιώ για να καταψύχω φαγητό ώστε να μαγειρεύω μόνο μία φορά τη βδόμαδα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω το φαί να ζεσταθεί (πάντα με τις οδηγίες του εγχειριδίου) ζεσταίνει/λιώνει καλά τις άκρες αλλά καθόλου το κέντρο σε βαθμό που μπορεί στις άκρες να καίει πολύ το φαί αλλά στο κέντρο να είναι σχετικά κρύο και καθόλου λιωμένο. Έκανα ένα πείραμα να πάρω το φαί στο κέντρο και να το βάλω στις άκρες και το ζέστανε κανονικά.

Ξέρεις κανείς γιατί γίνεται αυτό? 

Φταίνε τα τάπερς ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

Καταψύχουμε κι εμείς φαγητό σε τάπερ.

Το βγάζουμε στη συντήρηση την προηγούμενη μέρα για να ξεπαγώσει και να ζεσταθεί πιο γρήγορα και πιο ομοιόμορφα.

Το βάζουμε πάντοτε σε πιάτο και το σκεπάζουμε με άλλο πιάτο για να μη λερώνεται ο φούρνος μικροκυμάτων. Ειδικά το κρέας πιτσιλάει πολύ.

Αλλά αν το βάλουμε κατευθείαν από την κατάψυξη στο φούρνο, αφού μαλακώσει λίγο  το "κόβουμε" σταυρωτά να ανοίξει στη μέση για να ζεσταθεί παντού.

Νομίζω ότι ο λόγος που αργεί να ζεσταθεί η μέση είναι γιατί τα μικροκύματα τα στέλνει από τη μία πλευρά μόνο και ναι μεν περιστρέφεται το πιάτο, αλλά πιο πολύ "χτυπάνε" στην άκρη του πιάτου παρά στο κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Έχω πάρει κάτι τάπερς τα οποία είναι υποτίθεται για το φούρνο μικροκυμμάτων και τη κατάψυξη. Τα χρησιμοποιώ για να καταψύχω φαγητό ώστε να μαγειρεύω μόνο μία φορά τη βδόμαδα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω το φαί να ζεσταθεί (πάντα με τις οδηγίες του εγχειριδίου) ζεσταίνει/λιώνει καλά τις άκρες αλλά καθόλου το κέντρο σε βαθμό που μπορεί στις άκρες να καίει πολύ το φαί αλλά στο κέντρο να είναι σχετικά κρύο και καθόλου λιωμένο. Έκανα ένα πείραμα να πάρω το φαί στο κέντρο και να το βάλω στις άκρες και το ζέστανε κανονικά.

Ξέρεις κανείς γιατί γίνεται αυτό? 

Φταίνε τα τάπερς ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

Υπάρχει ειδική ρύθμιση ξεπαγωματος του φαγητού και θέλει συνέχεια γύρισμα. Το φαγητό κρατάει στο ψυγείο δύο τρεις μέρες. Δεν είναι ανάγκη να το βάζεις στην κατάψυξη. Καλύτερα να ξεπαγωνεις αυτό που θέλεις από βραδις στον πάγκο η στο ψυγείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Το τάπερ όχι,θα λιώσει. Και βρε συ δοκίμασε ,δεν είναι τόσο δύσκολο . Κάνε πειράματα,ζήσε on the edge λίγο.

Έχω χορτάσει να ζω "on the edge" ακριβώς επειδή πειραματίζομαι και δυστυχώς αρνούμαι να ακολουθήσω αυτά που δουλεύουν σίγουρα γιατί θεωρώ εσφαλμένα ότι υπάρχει κάτι καλύτερο. Δε το προτείνω σε κανέναν να παίρνει αποφάσεις χωρίς να είναι 1000% ασφαλής. Ειδικά όταν ζει μόνος και κάθε λάθος που κάνει θα το πληρώσει ακριβά. Έχω αρκετά μεγάλη αναισθησία μπροστά σε αυτοκτονικές αποφάσεις και δε λογαριάσω αν κάτι που κάνω τώρα με ρίξει μέσα στο πηγάδι μέχρι να βρίσκομαι εκεί μέσα όπου τότε δεν είναι καθόλου ωραία. 

Τέλος πάντων. 

Έπρεπε να πάρω γυάλινα τάπερ, είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν και αυτά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δύο ερωτήσεις

1. Μπορώ να ρίχνω κρέμα γάλακτος μέσα στο φαί μου (στο μπλέντερ) απευθείας από το ψυγείο χωρίς να χει μαγειρευτεί? 

Έως να πάρω το πολυμίξερ βάζω στο μπλέντερ κάτι που να κάνει κρεμμώδες το φαί όπως φέτα ή τίποτα τέτοιο γιατί είναι αδύνατον να ελένξω πως θα βγει, μία βγαίνει πολύ σκληρό ή την άλλη πολύ νερουλό. Σκεφτόμουν και την κρέμα γάλακτος για αυτό το σκοπό. 

2. Τι μπορώ να κάνω για να γίνει πιο μαλακό το ταχίνι και να καταπίνεται?

Έχω πάρει δύο βαζάκια ταχίνι με κακάο αλλά δε καταπίνονται με τίποτα. Τα συνδιάζω γενικά με γιαούρτι αλλά ούτε αυτό αρκεί. Για κάποιο λόγο τα μαράτα και όλυμπος είναι πολύ σκληρά σε αντίθεση με το μακεδονικό που μπορείς άνετα να το φας όπως είναι. Είναι από τα λίγα πράγματα που η τιμή πραγματικά συμβαδίζει με τη ποιότητα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...