Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Invader είπε

Μπορείς να τα βάλεις σε σόδα για κάποιες ώρες, και ναι λέει τι να κάνεις για να γίνουν πιο μαλακά.

Σε σόδα με νερό εννοείς; Τί αναλογίες χρειάζονται κ πόσες ώρες;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Γράφει κάπου πώς γίνονται μαλακά κ δεν το βλέπω;

Δεν λέω καλός ο Περετζίκης αλλά κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται με τον παραδοσιακό τρόπο.

Για τη συγκεκριμένη συνταγή ενώ το λέει στην αρχική παράγραφο ότι παραδοσιακά γίνονται στην κατσαρόλα μετά σου λέει βάλτα στο φούρνο!!!

Λοιπόν η πεθερά μου τα έφτιαχνε πάντα στην κατσαρόλα και έτσι τα φτιάχνουμε και εμείς και γίνονται πεντανόστιμα. 

Και όχι, το ρύζι πρέπει να έχει λίγο "δόντι" στο κέντρο για να μην λασπώσει, καθώς θα βράσει ξανά για πολλή ώρα μαζί με τα καλαμαράκια, τα οποία δεν τα γεμίζουμε εντελώς, αλλά μέχρι τη μέση γιατί μαζεύουν. Γίνονται σχεδόν μισά στο μέγεθος!

Πολλοί τα βάζουν σε σόδα, αλλά εμείς δεν τα βάζουμε. Το δοκιμάσαμε μία φορά, βάλαμε τα μισά και τα άλλα όχι. Δεν είδαμε διαφορά στο πόσο μαλακά ήταν!

Γενικά το καλαμάρι ή θα το μαγειρέψεις λίγη ώρα σε δυνατή φωτιά, δηλαδή τηγάνισμα ή ψήσιμο ή πολλή ώρα σε σιγανή, δηλαδή βράσιμο.

Αν το βάλεις φούρνο, όπως λέει ο Περετζίκης, θα πρέπει να είναι σε γάστρα, δηλαδή σκεπασμένο και να σιγοψηθεί πολλή ώρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Invader είπε

...δε ψάχνεις συνταγή ή τεχνική για τα καλαμάρια αλλά κάποιον να σου τα μαγειρέψει.

Μπηχτή... όπως κ νάχει πάντως σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Συμφορουμίτες!

Είπα φέτος να φτιάξω τη παραδοσιακή Λαγάνα για τη Καθαρά Δευτέρα, οπότε χτες έκανα κάποιες δοκιμαστικές, για να δω τι παίζει. Σαν γεύση βγήκαν καλές, αλλά έχω ένα θέμα. Μου βγήκαν αρκετά λεπτές (σε φάση focaccia, φανταστείτε).

Η συνταγή που ακολούθησα ήταν του Άκη (μεγάλη η χάρη του :) ). Έκανα τα πάντα κατά γράμμα. Νομίζω όμως ότι χρειάζεται παραπάνω χρόνο να τις αφήσω να φουσκώσουν, μετά το άπλωμα στο ταψί. Ο Άκης λέει 15 λεπτά.

Έχετε κανένα τιπ για έναν aspiring λαγανοποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, peterinio είπε

Καλημέρα Συμφορουμίτες!

Είπα φέτος να φτιάξω τη παραδοσιακή Λαγάνα για τη Καθαρά Δευτέρα, οπότε χτες έκανα κάποιες δοκιμαστικές, για να δω τι παίζει. Σαν γεύση βγήκαν καλές, αλλά έχω ένα θέμα. Μου βγήκαν αρκετά λεπτές (σε φάση focaccia, φανταστείτε).

Η συνταγή που ακολούθησα ήταν του Άκη (μεγάλη η χάρη του :) ). Έκανα τα πάντα κατά γράμμα. Νομίζω όμως ότι χρειάζεται παραπάνω χρόνο να τις αφήσω να φουσκώσουν, μετά το άπλωμα στο ταψί. Ο Άκης λέει 15 λεπτά.

Έχετε κανένα τιπ για έναν aspiring λαγανοποιο?

Στην συνταγη για λαγανα που εχει δεν βλεπω να λεει 15 λεπτα.

Εχει μια χωρις μιξερ που λεει 20 με 30 λεπτα  φουσκωμα οταν τις απλωσεις στο ταψι και μια με μιξερ που λεει αντιστοιχα 20.

Συν βεβαια το αρχικο φουσκωμα που εχεις κανει.

Προσωπικα θεωρω ειναι λιγο αυτο που λεει, ενα μισαωρο με 40 λεπτα ειναι ιδανικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, peterinio είπε

Καλημέρα Συμφορουμίτες!

Είπα φέτος να φτιάξω τη παραδοσιακή Λαγάνα για τη Καθαρά Δευτέρα, οπότε χτες έκανα κάποιες δοκιμαστικές, για να δω τι παίζει. Σαν γεύση βγήκαν καλές, αλλά έχω ένα θέμα. Μου βγήκαν αρκετά λεπτές (σε φάση focaccia, φανταστείτε).

Η συνταγή που ακολούθησα ήταν του Άκη (μεγάλη η χάρη του :) ). Έκανα τα πάντα κατά γράμμα. Νομίζω όμως ότι χρειάζεται παραπάνω χρόνο να τις αφήσω να φουσκώσουν, μετά το άπλωμα στο ταψί. Ο Άκης λέει 15 λεπτά.

Έχετε κανένα τιπ για έναν aspiring λαγανοποιο?

To φούσκωμα της ζύμης δεν γίνεται σε συγκεκριμένο χρόνο κάθε φορά. Γι' αυτό συνήθως λένε στο περίπου πόση ώρα αλλά συμπληρώνουν μέχρι να διπλασιαστεί, καθώς παίζει ρόλο η θερμοκρασία του περιβάλλοντος, η υγρασία, η μαγιά, το αλεύρι κ.λπ.

Αλλά η λαγάνα παραδοσιακά ήταν λεπτή και όχι ιδιαίτερα αφράτη και φουσκωτή, όπως την κάνουν τα τελευταία χρόνια καθώς ήταν "άζυμος άρτος", δηλαδή χωρίς προζύμι ή μαγιά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, peterinio είπε

Καλημέρα Συμφορουμίτες!

Είπα φέτος να φτιάξω τη παραδοσιακή Λαγάνα για τη Καθαρά Δευτέρα, οπότε χτες έκανα κάποιες δοκιμαστικές, για να δω τι παίζει. Σαν γεύση βγήκαν καλές, αλλά έχω ένα θέμα. Μου βγήκαν αρκετά λεπτές (σε φάση focaccia, φανταστείτε).

Η συνταγή που ακολούθησα ήταν του Άκη (μεγάλη η χάρη του :) ). Έκανα τα πάντα κατά γράμμα. Νομίζω όμως ότι χρειάζεται παραπάνω χρόνο να τις αφήσω να φουσκώσουν, μετά το άπλωμα στο ταψί. Ο Άκης λέει 15 λεπτά.

Έχετε κανένα τιπ για έναν aspiring λαγανοποιο?

Την αφήνεις να φουσκώσει όσο χρειαστεί. Καλο θα έιναι να την βάλεις στο πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού , ειδικά τωρα χειμώνα. 

Ερώτηση: σου βγήκε τραγανή απ εξω ;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Ερώτηση: σου βγήκε τραγανή απ εξω ;  

Έβαλα 2 λαγάνες στον φούρνο ταυτόχρονα, στον αέρα. Την μια την έβγαλα στα 15 λεπτά, ήταν επαρκώς ψημένη αλλά μαλακή. Την άλλη την άφησα 5 λεπτάκια παραπάνω και βγήκε πιο τραγανή. Έχω ακούσει ότι πρέπει να τις ψεκάσεις με νερό μόλις βγουν για να γίνουν πιο τραγανες

Επεξ/σία από peterinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...