Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://en.wikipedia.org/wiki/Beef_aging δες εδω.

Δεν σου ειπα σιτεμενη χωρις λιπος! Σου ειπα οτι η ρατσα απο μονη της δεν λεει κατι. Το σιτεμα και η διατροφη του ρολου παιζουν πιο σημαντικο ρολο απο την ρατσα.

Σαφέστατα αν είναι και σιτεμένη και λιπαρή θα είναι πιο νόστιμη!

 

ΠΑΣΤΟΥΡΜΑΔΟΠΙΤΑ (ΠΙΤΑ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ)

====================================

Δε δίνω συνταγή καθώς υπάρχουν πολλές στο δίκτυο. Έχω όμως μερικές ιδέες και απορίες.

 

Σκέφτομαι να βάλω και μια λεπτή στρώση από μελιτζάνα, είτε σε φέτες είτε λιωμένη. Είχα δοκιμάσει μελιτζάνα με παστουρμά και ταιριάζει και σκέφτομαι μήπως ταιριάζει και στην πίτα.

 

Επίσης, λένε για γκούντα, και εγώ προσανατολίζομαι σε μείγμα λιπαρών τυριών αλλά δε θέλω να είναι πολύ δυνατά στη γεύση (δηλαδή η φέτα αποκλείεται) καθώς ο παστουρμάς είναι η τελείως κυρίαρχη γεύση και αν προσθέσω και άλλες δυνατές γεύσεις θα γίνει χάλια.

 

Συμφωνίες/διαφωνίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω με απλο κασερι (οχι παλαιωμενο) την ειχα κανει τελευταια φορα. Και ειχα βγαλει το τσιμενι απο τον παστουρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τούφα καμία proper συνταγή για φακή έχουμε;

για απλες:

κοβεις καροτο, σελερι, κρεμμυδι σε ισα κυβακια, σοταρεις, βαζεις και λιγο σκορδο.

μολις μαλακωσουν, βαλε 3 κουπες υγρο 1 κουπα φακες. Αν εχεις σπιτικο ζωμο, βαλε απο αυτο.

Οταν παρει βραση, χαμηλωνεις και τα αφηνεις να βρασουν με καπακι για 45 λεπτα περιπου. Αν θες στραγγιζεις και τις κανεις σαν σαλατα ή τις τρως με το υγρο σαν σουπα.

Επεξ/σία από Toufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για απλες:

κοβεις καροτο, σελερι, κρεμμυδι σε ισα κυβακια, σοταρεις, βαζεις και λιγο σκορδο.

μολις μαλακωσουν, βαλε 3 κουπες υγρο 1 κουπα νερο. Αν εχεις σπιτικο ζωμο, βαλε απο αυτο.

Οταν παρει βραση, χαμηλωνεις και τα αφηνεις να βρασουν με καπακι για 45 λεπτα περιπου. Αν θες στραγγιζεις και τις κανεις σαν σαλατα ή τις τρως με το υγρο σαν σουπα.

 

είδα σήμερα απλώς ένα βίντεο στο foodwishes ένα στρώμα απο φακή και μου ήρθε να κάνω τη δευτέρα.

 

βαλε 3 κουπες υγρο 1 κουπα νερο

 

τι εννωας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαλατάκι κρεμα γαλακτος βουτυράκι (γενναίωδορος) λεμόνι φρέσκο ασπρο πιπέρι αλατι και είσαι σπέσιαλ μοσχοκαρυδο

 

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...