Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να ξεπαγωνεις το κρεας?Σε ζεστο ή κρυο νερο?Η καθολου νερο και το αφηνεις απλα εξω?Μπορεις να τα πεταξεις κατευθειαν  στην κατσαρολα και να αρχισεις να μαγειρευεις?(το εχω δει να το κανουν σε κιμα)

Στα λαχανικα υπαρχει κανενα προβλημα  με το ξεπαγωμα?Μπορεις να τα πεταξεις κατευθειαν στην κατσαρολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να ξεπαγωνεις το κρεας?Σε ζεστο ή κρυο νερο?Η καθολου νερο και το αφηνεις απλα εξω?Μπορεις να τα πεταξεις κατευθειαν  στην κατσαρολα και να αρχισεις να μαγειρευεις?(το εχω δει να το κανουν σε κιμα)

Στα λαχανικα υπαρχει κανενα προβλημα  με το ξεπαγωμα?Μπορεις να τα πεταξεις κατευθειαν στην κατσαρολα?

Έχω την εντύπωση, ότι καθαρά από την σκοπιά της υγιεινής να το δεις, στο ξεπάγωμα είναι the quicker the better...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να ξεπαγωνεις το κρεας?Σε ζεστο ή κρυο νερο?Η καθολου νερο και το αφηνεις απλα εξω?Μπορεις να τα πεταξεις κατευθειαν  στην κατσαρολα και να αρχισεις να μαγειρευεις?(το εχω δει να το κανουν σε κιμα)

Στα λαχανικα υπαρχει κανενα προβλημα  με το ξεπαγωμα?Μπορεις να τα πεταξεις κατευθειαν στην κατσαρολα?

Ξερω απο τη μαμα μου και απο τη θεια μου που ηταν μαγειρισα οτι υπαρχει κινδυνος αλλειωσεις με την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας.

 

Για τα λαχανικα ξερω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με κανα κασερι?

Εξαρταται και τι θες να το κανεις, αλλα κατι αντιστοιχο του cheddar (ημισκληρο απο γαλα αγελαδας) δεν μου ερχεται.

 

Αν δεν ηθελες ελληνικο ισως να σου εκανε και κανα εμενταλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ούτε θυμάμαι τι γεύση είχε τω καιρώ εκείνω που έτρωγα τέτοια τυριά στην Αγγλία, θα πάω να δω μήπως έχει κανένας Βασιλόπουλος, αλλιώς κανένα κασέρι θα δοκιμάσω, λίγο πιο πικάντικο.

 

Άτιμη Ναϊτζέλα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, πολύ καλό είναι το άτιμο, αρκεί να βρεις από μικρό-μεσαίο μπατσούνι, γιατί κάτι γομάρια ίσα με γουρουνοκέφαλα που έχω δει κατά καιρούς στην Αθήνα, χάνουν στο κάπνισμα το κέντρο.

 

Και να έχει τραβήξει λίγο, μην είναι τελείως φρέσκο. Κάπου διάβαζα πως έχουν θέμα με το Π.Ο.Π. λόγω έλλειψης ντόπιου γάλακτος, ελπίζω να καταφέρουν να το κρατήσουν, είναι πολύ καλό τυρί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είμαι σίγουρος, για αύριο είμαι επί του εφοδιασμού/μεταφορών :)

 

Νομίζω για στρώσιμο πάνω σε μακαρόνια φούρνου, αλλά όρκο δεν παίρνω. Βολευτήκαμε πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γαστρονομος του δεκεμβριου ειχε ενα πολυ καλο αφιερωμα σε ελληνικα τυρια και σαλαμια. Δες αν το εχει στα περιπτερα να το παρεις. Εγω το πηρα απο το αεροδρομιο οταν εφευγα, λογικα θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γαστρονομος του δεκεμβριου ειχε ενα πολυ καλο αφιερωμα σε ελληνικα τυρια και σαλαμια. Δες αν το εχει στα περιπτερα να το παρεις. Εγω το πηρα απο το αεροδρομιο οταν εφευγα, λογικα θα το βρεις.

 

 

Το αφιέρωμα του γαστρονομου με τα τυριά πρέπει να ειναι αυτό

 

http://www.gastronomos.gr/volta_stin_agora/3014/Grabieres-ladoturi-kopanisti

 

http://www.gastronomos.gr/volta_stin_agora/3040/Kitrina-ap-ta-liga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...