Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιαχνω φρικασε και τωρα συνειδητοποιησα οτι ξεχασα να παρω ανηθο. Απο τετοια εχω μονο μεντα σε μια γλαστρα, να βαλω;

δεν υπαρχει κανονας που λεει οτι πρεπει να εχει ανηθο

 

 

 

 

in other news σημερα πηγα σε ενα καινουριο μαγαζι εδω, εφαγα επιτελους τηγανιτα στρειδια (σε κουρκουτι, deep fried)

μερικες φωτος απο τα αλλα που φαγαμε (δεν ειναι δικες μου οι φωτος, απο αλλο site ειναι)

 

 

h0o6gpI.jpg

pork crackling & crab

 

L8hmtRS.jpg

raw beef, pear, sesame

 

rMspMN0.jpg

Grilled salad

 

δεν βρισκω φωτο απο τις τελειες πατατε με kimchi, pulled pork και τυρι και τον τελειο μπακαλιαρο με foie και σανγκουινι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αυτο.

το ξερεις οτι το ριχνουμε στα χωραφια για λιπανση;

αηδια με επιασε οταν σκεφτομαι οτι ασχετοι κομπογιανητες ριχνουν οσο τους καπνισει...

 

μαλακια ειπα...

αυτο που ριχνουμε στα χωραφια ειναι το νιτρικο νατριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο.

το ξερεις οτι το ριχνουμε στα χωραφια για λιπανση;

αηδια με επιασε οταν σκεφτομαι οτι ασχετοι κομπογιανητες ριχνουν οσο τους καπνισει...

 

μαλακια ειπα...

αυτο που ριχνουμε στα χωραφια ειναι το νιτρικο νατριο

Νιτρική αμμωνία είναι το λίπασμα και είναι  επίσης βασικό στοιχείο για την κατασκευή http://www.eltek.com.gr/wwwgr/anfo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιτρική αμμωνία είναι το λίπασμα και είναι  επίσης βασικό στοιχείο για την κατασκευή http://www.eltek.com.gr/wwwgr/anfo.html

δεν ειναι μονο η νιτρικη αμμωνια λιπασμα...απλα η νιτρικη αμμωνια εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε αζωτο.

 

τερμα τα οφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ρυζι εκτος απο το αρμποριο ή το καρναρολι μπορεις να χρησιμοποιησεις ???

Εγω αρκετες φορες εχω χρησιμοποησει γλασσε και μου φανηκε καλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ρυζι εκτος απο το αρμποριο ή το καρναρολι μπορεις να χρησιμοποιησεις ???

Εγω αρκετες φορες εχω χρησιμοποησει γλασσε και μου φανηκε καλο.  

θα δουλεψει, αλλα οχι τοσο καλα μιας και το ρυζι που λες δεν κραταει στο δοντι μετα το μαγειρεμα οπως πρεπει να κραταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δουλεψει, αλλα οχι τοσο καλα μιας και το ρυζι που λες δεν κραταει στο δοντι μετα το μαγειρεμα οπως πρεπει να κραταει

Οκ επισης εχω βαζω παντα κρεμα γαλακτος και παρμεζανα για πιο ωραια υφη, λες να υπερβαλω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παρμεζανα μπαινει, η κρεμα γαλακτος οχι τοσο. Δεν ειναι τρομερα κακο, αλλα πρεπει να μπαινει για την γευση της, οχι για την υφη της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούφα προσπαθώ να βρω ένα αξιόπιστο site για μετατροπες cups σε γραμμάρια, λίτρα, κλπ και τελικά δεν είναι καθόλου ευκολο, γιατί από ότι κατάλαβα πάει με το υλικό και τη...χώρα. Ο παρακάτω πίνακας από το allrecipes πως σου φαίνεται; Είναι σχετικά αξιόπιστες η μετατροπές που κάνει;

http://allrecipes.com/HowTo/Cup-to-Gram-Conversions/Detail.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να τολμήσω τα περιβόητα μπισκότα και έχω κάποιες απορίες για τα υλικά.

 

 

 

CHOCOLATE CHIP COOKIES IN METRIC

 

adapted from smitten kitchen's leite's consummare chocolate chip cookie (but see also The Guardian's recent summary; both reference Jacques Torres)

Ingredients:

 

 

 

185 grams light brown sugar Όταν λέει light τι εννοεί; Υπάρχει πακετάκι που γράφει έτσι απάνω;

 

2 teaspoons vanilla extract (or 10 ml) Τι είναι αυτό, υγρό απόσταγμα; Θα έχει το σούπερ μάρκετ ή πάπαλα; Και αν δεν έχει τι βάζω;

 

 

1½ teaspoon salt  or 9 grams Στο λινκ λέει για χοντρόκοκκο, παίζει κανα ρόλο;

 

 

Επίσης, λέει αυτός ότι είναι μακράν η καλύτερη συνταγή και όλοι έπαθαν πλάκα που δοκίμασαν. Υπάρχει καμιά διαφορά στα συστατικά ή στην εκτέλεση που να δικαιολογεί την υπεροχή έναντι των υπόλοιπων μπισκότων; Η 24ωρη ξεκούραση είναι που κάνει όλη την διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να τολμήσω τα περιβόητα μπισκότα και έχω κάποιες απορίες για τα υλικά.

 

 

 

 

 

Επίσης, λέει αυτός ότι είναι μακράν η καλύτερη συνταγή και όλοι έπαθαν πλάκα που δοκίμασαν. Υπάρχει καμιά διαφορά στα συστατικά ή στην εκτέλεση που να δικαιολογεί την υπεροχή έναντι των υπόλοιπων μπισκότων; Η 24ωρη ξεκούραση είναι που κάνει όλη την διαφορά;

 

 

1: εννοει οχι την σκουρα καφε, αλλα την χρυση σε χρωμα

2: θα βρεις ή ακομα πιο καλα θα φτιαξεις μονος σου με την βανιλια που θα παρεις απο το ebay και θα σου βγει πιο φθηνα (επενδυση!)

3:το θαλασσινο αλατι (σε νιφαδες) το βαζεις στο τελος πανω στο μπισκοτο, αυτο που εβαλα με το conversion ειναι για την ζυμη

Το ξεκουρασμα παιζει μεγαλο ρολο. Δημιουργια γλουτενης, παντρεμα υλικων.

 

Τούφα προσπαθώ να βρω ένα αξιόπιστο site για μετατροπες cups σε γραμμάρια, λίτρα, κλπ και τελικά δεν είναι καθόλου ευκολο, γιατί από ότι κατάλαβα πάει με το υλικό και τη...χώρα. Ο παρακάτω πίνακας από το allrecipes πως σου φαίνεται; Είναι σχετικά αξιόπιστες η μετατροπές που κάνει;

 

http://allrecipes.com/HowTo/Cup-to-Gram-Conversions/Detail.aspx

 

στα πιο πολλα ναι, το αλευρι ειναι το πιο μεγαλο προβλημα λογω υλικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...