Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και καλα μεινανε στο βαζο.

ΚΑΙ ΚΑΛΑ

 

 

Εμενα με ειχε αγγαρεψει η συγκατοικος να της φτιαξω, και της εφτιαξα με macadamia, cranberries και λευκη σοκολατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλα μεινανε στο βαζο.

ΚΑΙ ΚΑΛΑ

 

 

Εμενα με ειχε αγγαρεψει η συγκατοικος να της φτιαξω, και της εφτιαξα με macadamia, cranberries και λευκη σοκολατα.

 

στο βαζο ειναι ακομα. αυτα που εχουν απομεινει. :rolleyes: ειχα επισκεπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και ο καιρος εφτιαξε παρτε μια ιδεα για κοτοπουλο:

http://www.youtube.com/watch?v=Bu0YC4zICyc

ανοιχτε τα annotations, στο τελος του video λεει πως να το κανετε μονο με τηγανι, και εξηγει τον καθε ορο που λεει μεσα

 

 

 

 

Α και εμαθα πλεον το κολπο για popcorn που δεν παπαριαζει πανω πανω λογω του ατμου! Μεχρι τωρα ανοιγα το καπακι 1 εκατοστο στο πλαι για να φυγει ο ατμος αλλα και παλι δεν ηταν οπως ηθελα. Και επειδη δεν θελω να δουλευω τον φουρνο για να το κανω πιο τραγανο βρηκα μια μεση λυση: παρτε ενα σουρωτηρι και βαλτε το για καπακι με την σφαιρικη πλευρα προς τα πανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως σου παπαριαζει δλδ το ποπ κορν;

Απο τον ατμο. Ελαχιστα, αλλα δεν θελω να ειναι καθολου. Δες το καπακι πως ειναι την επομενη φορα και θα καταλαβεις τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το κάνεις στα μικροκύματα θα παπαριάσει και πάλι;

 

Btw, η πανακότα ξέρει κανείς πως γίνεται; Έχω μία συνταγή:

 

 

- Ένα κεσεδάκι γιαούρτι με γεύση

- Μασκαρπόνε ή άλλο τυρί κρέμα 180 gr

- Ζελατίνη 3 φύλλα

 

Τα δύο πρώτα στην κατσαρόλα σε χαμηλή φωτιά, μετά διαλύω τη ζελατίνη και τη ρίχνω, αφήνω να φουσκώει και το πετάω στη φόρμα, μετά ψυγείο.

 

 

Αλλά δε ξέρω αν αυτό θα βγάλει πανακότα ή "πανακότα". :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το κάνεις στα μικροκύματα θα παπαριάσει και πάλι;

 

Btw, η πανακότα ξέρει κανείς πως γίνεται; Έχω μία συνταγή:

 

 

- Ένα κεσεδάκι γιαούρτι με γεύση

- Μασκαρπόνε ή άλλο τυρί κρέμα 180 gr

- Ζελατίνη 3 φύλλα

 

Τα δύο πρώτα στην κατσαρόλα σε χαμηλή φωτιά, μετά διαλύω τη ζελατίνη και τη ρίχνω, αφήνω να φουσκώει και το πετάω στη φόρμα, μετά ψυγείο.

 

 

Αλλά δε ξέρω αν αυτό θα βγάλει πανακότα ή "πανακότα". :-/

Μονο αυτος ο τροπος υπαρχει για μικροκυματα: http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/plain-brown-popper-recipe/index.html (τα μπαχαρικα ειναι προαιρετικα)

 

Ετοιμες σακουλες του εμποριου ειναι εντελως χαλια. Εντελως τεχνητη γευση και χαλια. ΧΑΛΙΑ!

 

 

Panna cotta (αυτο που σου ειπανε δεν εχει καμια σχεση )

απο το silver spoon: http://i.imgur.com/j8nGM.jpg

 

τωρα στο τελευταιο μαγαζι το καναμε ετσι:

EPQFu.jpg

 

τα γραμματα δεν ειναι δικα μου, εγω γραφω σαν καλικαντζαρος.

 

 

Οτι δεν καταλαβαινεις για την νοοτροπια της ρωτα να σου εξηγήσω. Ειναι απο τα πιο ευκολα γλυκα που υπαρχουν. Τα tonka beans που λεει ειναι ενα πραγμα που θυμιζει βανιλια και αμυγδαλο μαζι. Πολυ ξεχωριστη γευση. Δεν χρειαζετε να βαλεις απαραιτητα βανιλια για να δωσεις γευση. Πχ μπορεις να βαλεις μεσα στο γαλα/κρεμα γαλακτος φλουδες απο φρουτα για να δωσεις γευση, μπορεις να αλεσεις φρουτα με το γαλα (σουρωσε τα αν εχουν σπορους οπως η φραουλα) μπορεις να βαλεις και συμπυκνωμενο χυμο απο αυτους που βαζουμε νερο και τους πινουμε (προσοχη στην ζαχαρη εδω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειπα να μοιραστω εδω τη συνταγη για ζυμαρι πιτσας που κανω.

για μια πιτσα 32εκ νεουρκεζικη που λεμε με μετριο προς λεπτο ζυμαρι.

275 γραμμαρια σκληρο αλευρι ή για ολες τις χρησεις(αλλα επωνυμο για ολες τις χρησεις καθως τα υπολοιπα ειναι μαλακα κοινως δε θα σας βγει η αναλογια με το νερο και το ζυμαρι δε θα ειναι ελαστικο λογω ελλειψης γλουτενης)

165 γραμμαρια νερο (χλιαρο περιπου 39-40 βαθμους)

1 κροκο αυγου

μισο κοφτο κουταλακι αλατι

μισο φακελακι μαγια 4γρμ

1 κουταλακι κοφτο μπεικιν παουντερ

1 κουταλια σουπας κοφτη ελαιολαδο

1 κουταλακι ζαχαρη κοφτο

 

ολα τα υλικα μαζι στο μιξερ με το γαντζο (εκτος το αλατι που θα το εχετε ανακατεψει με το αλευρι ξεχωριστα για να μην ακουμπησει αμεσα τη μαγια). δεν διαλυεται τη μαγια στο νερο απλα προσεχετε να μην εχει ληξει. αν δειτε οτι το ζυμαρι κολλαει ελαχιστα προσθεστε με τα δαχτυλα λιγο αλευρι ακομα.

αφηστε το 1 ωρα να φουσκωσει και στη μια ωρα το ξαναζυμωνετε ελαφρα να κατσει. το ξανακανετε μπαλα και το αφηνετε για αλλη μια ωρα. τελικα το απλωνετε με πλαστη ή με την τεχνικη σας με τα δαχτυλα. αν το απλωσετε στα 32 εκατοστα βγαινει μετριο προς λεπτο.

ο κροκος αυγου κατ εμε βελτιωνει την υφη και γευστικα το ζυμαρι ειναι πιο γεματο. για εμας που φτιαχνουμε πιτσα σπιτι οπου το ζυμαρι δε παιρνει γεύση απο ξυλοφουρνο ή απο πυριμαχη πλακα πιτσας νομιζω ειναι ιδανικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις μια πλακα πετρας απο αυτην που εχουν για τα τζακια και να την εχεις μεσα στον φουρνο για αυτη την δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις μια πλακα πετρας απο αυτην που εχουν για τα τζακια και να την εχεις μεσα στον φουρνο για αυτη την δουλεια

δε το ηξερα οτι κανου και αυτες οι πλακες. απλα στην ελλαδα δυσκολα βρισκει κανεις πλακα ειδικα για πιτσα σε μεγαλο μεγεθος. και ειναι και πανακριβες. σε μικρο δεν αξιζει. γιατι φαντασου να προθερμαινεις μιση ωρα ενα φουρνο-πλακα για να ψησεις μια πιτσουλα. δεν αξιζει οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι ερχεται πιο φτηνα απο το delivery!

ασε που δεν θελει και μιση ωρα.

 

Το αυγο btw την κανει πιο αφρατη. Χωρις γινεται πιο τραγανη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι ερχεται πιο φτηνα απο το delivery!

ασε που δεν θελει και μιση ωρα.

 

Το αυγο btw την κανει πιο αφρατη. Χωρις γινεται πιο τραγανη.

κοιτα λογω του οτι ζουμε δυσκολους καιρους πιτσα εχω 2 χρονια να παρω ντελιβερι σπιτι. εχω καταντησει να βγαλω κοστολογιο. τα υλικα για το ζυμαρι περιπου 0,5 ευρω για μια πιτσα με 8 κομματια. αλλο 0,5 ευρω για 100 γραμμαρια gooda και 0,5-1 ευρω αναλογα τα γουστα για τα αλλαντικα-σαλτσα (που αν το παρεις απο μακρο το γκουντα ερχεται ακομα φθηνοτερο καθως εχει και με 3-4 ευρω/κιλο). συνολο 1,5-2 ευρω το μεγιστο. και ξερω και τι βαζω μεσα και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

τη μιση ωρα που ανεφερα προθερμανση στη πλακα απο κατι βιντεακια που ειδα το μετεφερα αν και πιστευω οτι σε αδυναμους φουρνους οπως ο δικος μου τοσο θα θελει.

 

οσο για το αυγο αν το καλοσκεφτεις αν το αφαιρεσουμε εχουμε μια ζυμη ψωμιου στη συνταγη που ανεφερα. (αν εξαιρεσεις το μπεικιν που δε παιζει και πολυ ρολο πιστευω βαζω πολυ λιγο)

γουστα ειναι αυτα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...