Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πωπω σας κοβουν τον κολο με τα μεταφορικα! θα ελεγα να παρετε μεγαλο πακετο ή οργανωθείτε να παρετε κατι ολοι μαζι και μοιραστειτε το. Αν τις εχετε σε αεροστεγη σακουλακια και σε σκια, κρατανε 1-2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να φτιαξω σπιτικη πιτσα. Ωραια ετοιμη ζυμη εχετε Να προτεινετε καποια Συγκεκριμενη?

Επισης ταιριαζουν τα εξης? Κετσαπ απο κατω, κιτρινο τυρι, γαλοπουλα,λιγο μπεηκον,λιγη φετα Και παπρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει να ψηνεται μια πιτσα. Μια τυχαια συνταγη που ειδα ελεγε στουσ 250 βαθμους. Θα φαμε ή να παραγγειλουμε hut?



Παιδια θελω να φτιαξω σπιτικη πιτσα. Ωραια ετοιμη ζυμη εχετε Να προτεινετε καποια Συγκεκριμενη?
Επισης ταιριαζουν τα εξης? Κετσαπ απο κατω, κιτρινο τυρι, γαλοπουλα,λιγο μπεηκον,λιγη φετα Και παπρικα.

Μολις εβαλα αλευρι νερο αλατι και λιγο λαδι. Θα σε πω σε λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει να ψηνεται μια πιτσα. Μια τυχαια συνταγη που ειδα ελεγε στουσ 250 βαθμους. Θα φαμε ή να παραγγειλουμε hut?

 

Μολις εβαλα αλευρι νερο αλατι και λιγο λαδι. Θα σε πω σε λιγο.

 

 http://www.tavernoxoros.gr/#p=t508 αν εισαι κοντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παραπάνω πίτσα την έχω φκιάσει στο χωριό 4-5 φορές, και μπορώ να υπογράψω ότι ΓΑΜΑΕΙ ΣΙΔΕΡΑ. Η ζύμη εννοώ, από πάνω βάζω ότι μου κατέβει. Βάζω αρκετό παραπάνω μέλι όμως (ασπούμε μια βαρβάτη κουταλιά σούπας), με αρέσει λίγο να γλυκίζει η ζύμη. Και ψήνω στον φούρνο της ξυλόσομπας.

 

 

 

Πανάθεμά σε άθλιε. Την πιο παραπάνω πίτσα εννωάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...