Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσυ λες την σαλτσα του εμποριου. Χαλια τιγκα στον καπνο :(

 

http://aht.seriouseats.com/archives/2008/05/the-blumenburger-the-most-laborintensive-hamburger-in-the-world.html για τα ψωμια

Ναι του εμποριου λεω εχω δει βεβαια κανα δυο καλες συνταγες αλλα ακομα δεν τις εχω δοκιμασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολακη τα σεβη μου.

Για αυτη τη συνταγη για ζυμη πιτσας τι λες?

www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-pizza-apo-ton-jamie-oliver.html

Καλη συνταγη. δεν θα δεις καποια τρομερη διαφορα με αυτη τη συνταγη εκτος το σιμιγδαλι που μετα που θα γινει το ζυμαρι ε δε το περνεις και πολυ χαμπαρι γευστικα. ουσιαστικα πιστευω  μπαινει για να ενισχυσει σε γλουτενη το μιγμα αλευριου

 

 

δυστυχως παιδια και επειδη ασχολουμε χρονια με την σπιτικη πιτσα μην περιμενετε οτι θα βρειτε τη μαγικη συνταγη που θα κανει την σπιτικη πιτσα καλυτερη απο αυτην του εστιατοριου. υπαρχει ενα ταβανι στο τι μπορουμε να πετυχουμε που μας φτανει μεχρι περιπου του 40-50% και το υπολοιπο επιτυγχανεται μονο με το ιδανικο ψησιμο που δυσκολα μπορει να γινει με τους συμβατικους μας φουρνους.

ο βασικος λογος ειναι οτι στους φουρνους μας ο χρονος ψησιματος ειναι δυσκολο να πεσει κατω απο τα 15-20 λεπτα. Κατι που αφυδατωνει το τυρι και το ζυμαρι εως οτου ροδισει η πιτσα και να θεωρειτε ετοιμη.

Σε ενα ξυλοφουρνο ο χρονος ψησιματος δεν ξεπερναει τα 3-4 λεπτα και αυτο κανει τη διαφορα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουφα μια τελευταία ερώτηση για τα μπισκότα(απο crepes of wrath)

 

Είχα δει τις ποσότητες στο metric που εδωσες, αλλα πήγα να κανω μετατροπή της συνταγής απο περιέργεια, και ενώ τα περισσότερα ήταν πολύ κοντά 3 υλικά είχαν μεγάλη απόκλιση:

 

1) Βούτυρο 250γρ ενώ 285γρ στο cw

2) Καφέ Ζάχαρη 185γρ ενώ 265γρ στο cw

3) Chocolate chips 100γρ ενώ 600γρ στο cw

 

Κάνω κατι λαθος; Ειδικά το 3ο μου φαινεται ακυρο το 600γρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουφα μια τελευταία ερώτηση για τα μπισκότα(απο crepes of wrath)

 

Είχα δει τις ποσότητες στο metric που εδωσες, αλλα πήγα να κανω μετατροπή της συνταγής απο περιέργεια, και ενώ τα περισσότερα ήταν πολύ κοντά 3 υλικά είχαν μεγάλη απόκλιση:

 

1) Βούτυρο 250γρ ενώ 285γρ στο cw

2) Καφέ Ζάχαρη 185γρ ενώ 265γρ στο cw

3) Chocolate chips 100γρ ενώ 600γρ στο cw

 

Κάνω κατι λαθος; Ειδικά το 3ο μου φαινεται ακυρο το 600γρ. 

Εμένα πάλι τα 100γρ μου φαίνονται πολύ λίγα. Και τα 600 πάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λέω να ξεκινήσω αλλά περιμένω απάντηση για τα υλικά, μην γίνει καμιά μαλακία και πάει ολόκληρη φουρνιά τζάμπα, πήγαν και ακριβά τα υλικά. Σοκολάτα πήρα κιάλλη και έχω τώρα 200g.

 

Επίσης αλεύρια υπάρχουν, σκληρό, μαλακό και γενικής χρήσης από την ίδια εταιρία(μύλοι αγίου γεωργίου) οπότε μάλλον δεν είναι το ίδιο το μαλακό με το γενικής. Αν βάλουμε και αυτό στο λινκ που έδωσες χθες έχουμε 4 διαφορετικά αλεύρια...

 

Με σκληρό και γενικής θα τα κάνω και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βαζετε pounds ενω ειναι cups? :Z

ακυρο



http://www.tartineandapronstrings.com/2012/12/18/chocolate-chip-cookie-a-la-jacques-torres/ εδω την εχει με ανθρωπινες μετρησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"1 1/3 pounds bittersweet chocolate"

 

Επίσης στο site με τις μετατροπές που έβαλες βάζοντας 1,25cup για sugar brown βγάζει 251 γραμμάρια αντί για 185 που έδωσες, που είναι πολύ μεγάλη διαφορά...

 

Δεν μπορώ να τα φτιάξω αν δεν αποσαφηνιστούν πρώτα αυτές οι διαφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...