Προς το περιεχόμενο

Τι σόι πάροχος είναι τούτος ; skytelecom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

γενικως απο κατι τετοιες εταιρειες βλεπεις κατι sites τα οποια ειναι λιγο .....

Το πρόβλημα δεν είναι το site αυτό κάθε αυτό αλλά το περιεχόμενο και ορισμένα στοιχεία που να εμπνέουν εμπιστοσύνη για μια αξιόπιστη εταιρεία και κατ' ακολουθία των υπηρεσιών της. Δηλαδή, με βάση αυτά που έγραψα, νομίζω θα το έψαχνα πάααααρα πολύ πριν υπογράψω (υπογράφεις άραγε;) κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2019 at 16:59, MiKe-Dee said:

Το πρόβλημα δεν είναι το site αυτό κάθε αυτό αλλά το περιεχόμενο και ορισμένα στοιχεία που να εμπνέουν εμπιστοσύνη για μια αξιόπιστη εταιρεία και κατ' ακολουθία των υπηρεσιών της. Δηλαδή, με βάση αυτά που έγραψα, νομίζω θα το έψαχνα πάααααρα πολύ πριν υπογράψω (υπογράφεις άραγε;) κάτι

Λογικα κατι θα υπογραφεις. ναι το περιεχομενο εννοω οχι το site σαν εμφανιση.οτι σε μερικα δεν βρισκεις πολλες πληροφοριες καν για την εγκατασταση αλλο τοσο για ολα τα υπολοιπα κομματια που αναφερεις.ουτε πχ τι εξοπλισμος θα μπει ουτε τι router θα παρεις κτλ.

 

On 27/11/2019 at 10:43, kritikos4 said:

Πάντως θα επεκταθούν και σε άλλες περιοχές της Κρήτης στο άμεσο μέλλον. 

Πχ  Άγιο Νικόλαο (x10 πιο προιστορικό απο το Ηράκλειο) θα έρθουν τον άλλο μήνα , οπότε επεκτείνονται.

το βασικο ειναι να πιανεις και εκει που εισαι (πιθανα εμποδια κτλ)

On 27/11/2019 at 11:16, Telumetar said:

Πάντως νοτια σου, στην Ιεράπετρα έχουν καμπίνες vdsl εδώ και 6 με 7 χρόνια 

απλα θεωρητικα στο ασυρματο μπορεις να εχεις και συμμετρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους! 

Μήπως έχουμε κάποιο νέο από τον φίλο μας που θα δοκιμαζε ? 

Συνεχίζοντας το ψάξιμο για το Internet στην πόλη μας το Ηράκλειο βρήκα το συγκεκριμένο thread, και ακόμα ένα σε διπλανό φόρουμ. 

Στο σπίτι μου έχω οπτική επαφή με τις κεραίες στην κορυφή Παπουρα, στο βουνό στη Ρογδια.Σύμφωνα με το Google maps είμαι σε απόσταση σχεδόν 12 km. Θα πιάνω ?

Πριν λίγο καιρό πήγα σε ΟΤΕ με booster ως μόνη λύση αφού VDSL μέχρι στιγμής εδώ δεν υπάρχει.Με την σκέτη γραμμή του ΟΤΕ πιάνω 6-7 Mbps με τα οποία ουσιαστικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ας μου θυμίσει κάποιος με την καινούρια παράταση που δόθηκε για πότε πήγαν οι καμπίνες (τουλάχιστον θεωρητικά) ?

Εκτός από τη skytelecom υπάρχει κάποια άλλη εταιρία - επιλογή εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης ?

Αν το προχωρήσω, σκέφτομαι για την 100/10.Απ ότι κοίταξα 200άρα δεν αναφέρει στο site να προσφέρει εκτός από τις professional που είναι λέει dedicated με ποσά αστρονομικά. 

Το κόστος για τον εξοπλισμό είναι 150 ευρώ για την 100/10 όπως είδα στο site? 

Τα 50ευρώ /μήνα δεν είναι λίγα για την 100/10 και το θέμα είναι: Σε μερικούς μήνες που θα αυξηθούν οι συνδρομητές μήπως οι ταχύτητες από 100 κατέβουν π.χ. στα 50 Mbps ? Σε μια τέτοια περίπτωση είναι ένα θέμα αν θα συνεχίσεις να πληρώνεις για 100/10.

Επίσης η 24μήνη δέσμευση είναι βαριά και δεν ξέρω αν έχει υψηλό τέλος προωρης διακοπής. 

Πόσο χρόνο εκτιματε ότι απεχουμε από την εγκατάσταση καμπινων στο Ηράκλειο ? Τι γνώμη έχετε εσείς ? Κάποιος που δοκίμασε εδώ Ηράκλειο να μας πει εντυπώσεις ?

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2019 στις 2:00 ΜΜ, poulinos είπε

οχι με ασυρματο link .wifi .αν πετυχεις καλο Link τοτε ναι παιζει σωστα.παντα υπαρχει περιπτωση σε παρα πολυ χαλια καιρο το Link να πεσει σε μικροτερη ταχυτητα.

,εχουν fiber η ασυρματικη ζευξη μεχρι καποιο σημειο και μετα δινουν με ασυρματο link στον πελατη

δεν δινουν χαλκο ουτε οπτικη ινα

το backbone συνηθως ειναι οπτικη ινα και μετα σου δινουν wifi

προυποθετει οπτικη επαφη βεβαια

ερώτηση προς εσένα τον ειδικό επί του θέματος καθώς το έχεις ψάξει

αξίζει

γιατί ένας φίλος μου οποίος κάνει streaming σε youtube/twitch/mixer οποίος βρίσκεται στην επικράτεια (επαρχία) προσπαθούσε να με πείσει ότι είναι πιο φτηνοί από τους άλλους και κυρίως από τον ΟΤΕ και ότι δίνω τσάμπα λεφτά στον ΟΤΕ για τις οπτικές ίνες μέσω της δράσης sfbb.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου απαντήσει ο ειδικός όπως ρώτησες, αλλά να σου πω κι εγώ ότι απ όσο γνωρίζω η οπτική ίνα μέχρι το σπίτι, FTTH είναι το ιδανικό και δεν σηκώνει καμμια σύγκριση με οτιδήποτε άλλο. Στην FTTH έχω διαβάσει εδώ ότι είναι η μόνη περίπτωση που υπάρχει εγγύηση για την ταχύτητα, δηλαδή η ταχύτητα δεν είναι "έως". Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (ADSL,VDSL, wireless κλπ) οι ταχύτητες είναι "έως".

Φυσικά για εγκυροτητα περίμενε να σου απαντήσει και ο ειδικός,ο καλός μας φίλος poulinos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ultrahd είπε

Φίλε μου θα σου απαντήσει ο ειδικός όπως ρώτησες, αλλά να σου πω κι εγώ ότι απ όσο γνωρίζω η οπτική ίνα μέχρι το σπίτι, FTTH είναι το ιδανικό και δεν σηκώνει καμμια σύγκριση με οτιδήποτε άλλο. Στην FTTH έχω διαβάσει εδώ ότι είναι η μόνη περίπτωση που υπάρχει εγγύηση για την ταχύτητα, δηλαδή η ταχύτητα δεν είναι "έως". Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (ADSL,VDSL, wireless κλπ) οι ταχύτητες είναι "έως".

Φυσικά για εγκυροτητα περίμενε να σου απαντήσει και ο ειδικός,ο καλός μας φίλος poulinos. 

ναι θα περιμένω την άποψη του ειδικού επί του θέματος

εγώ πάντως μιας και ήμουν ο πρώτος (τυχερός) που έβαλα στην πολυκατοικία που μένω αλλά επειδή ήμουν και ο διαχειριστής προετοίμασα το έδαφος και για τις γειτονικές μας πολυκατοικίες

είμαι ευχαριστημένος με το FTTH 100/10 σε σημείο που περιμένω πως και πως να γίνει 1000/100 καθώς θα το πάρω σίγουρα.

αν και κάποιοι επιμένουν ότι ακόμα και στο FTTH υπάρχει το "έως"

προσωπικά η εταιρείες VODAFONE (ως πάροχος της υποδομής που έχει η περιοχή) και η COSMOTE (ως πάροχος της σύνδεσης μου) με διαβεβαίωσαν ότι για οποιοδήποτε λόγω η σύνδεση πέσει από το 100/10 το δηλώνω βλάβη και γίνεται άμεσα η αποκατάσταση της.

να προσθέσω ότι υπάρχει εγκατεστημένο Raspberry Pi 4 που τρέχει μέσω script διάφορα speedtest τα ανεβάζει σε μορφή csv (excel) στο google drive και αυτομάτως τα στέλνει στο τεχνικό τμήμα της VODAFONE/COSMOTE καθώς στην περιοχή διαπιστώθηκε ένα περίεργο πρόβλημα πεσίματος της ταχύτητας σε συγκεκριμένες ώρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το έχουν βάλει καμία 50αρια άτομα στο Ηράκλειο με μικτα αποτελέσματα αναλογως την κεραία από την οποια παίρνουν σήμα. 

Μέχρι τώρα μιλάμε για κεραίες σε βασιλείες , ρογδιά, κέντρο , κουρούνες. Πρέπει να έχεις οπτική επαφή με την κεραία για να μπορέσεις να συνδεθείς. Εγώ δεν είχα καμία από το σπίτι μου και δεν συνδέθηκα. 

Οσο για καμπίνες στο Ηράκλειο ξεχαστε τες. Έχει πάρει 2η αναβολή η wind για ενάμιση χρόνο ακόμα , αλλά κι έτσι πάλι δεν θα τα υλοποιησει. Ο λόγος;; Δεν ενδιαφέρεται γιατί ψάχνει να πουληθεί. Η η μόνη μας Ελπίδα είναι να μπούνε περισσότεροι πάροχοι είτε για wisp είτε για ιδιοκτήτο δικτυο οπτικών , αν ενδιαφερθούν ποτέ για το χωριό μας

Αυτα

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Telumetar είπε

Ναι το έχουν βάλει καμία 50αρια άτομα στο Ηράκλειο με μικτα αποτελέσματα αναλογως την κεραία από την οποια παίρνουν σήμα. 

Μέχρι τώρα μιλάμε για κεραίες σε βασιλείες , ρογδιά, κέντρο , κουρούνες. Πρέπει να έχεις οπτική επαφή με την κεραία για να μπορέσεις να συνδεθείς. Εγώ δεν είχα καμία από το σπίτι μου και δεν συνδέθηκα. 

Οσο για καμπίνες στο Ηράκλειο ξεχαστε τες. Έχει πάρει 2η αναβολή η wind για ενάμιση χρόνο ακόμα , αλλά κι έτσι πάλι δεν θα τα υλοποιησει. Ο λόγος;; Δεν ενδιαφέρεται γιατί ψάχνει να πουληθεί. Η η μόνη μας Ελπίδα είναι να μπούνε περισσότεροι πάροχοι είτε για wisp είτε για ιδιοκτήτο δικτυο οπτικών , αν ενδιαφερθούν ποτέ για το χωριό μας

Αυτα

Τελικά με όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς, αυτή η Wind πρέπει να είναι η μιο αναξιόπιστη εταιρία στον πλανήτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κεντρικη διασυνδεση με wind δεν ειναι ; Παλι wind internet εχεις απλως το παιρνεις με beam ubiquiti και κοστιζει κατι παραπανω  ....  Και τα σκαμενα καναλια στους δρομους γιατι τα κανανε ετσι για πλακα ; Απο τη λεωφορο δημοκρατιας προς κεντρο καπου πρεπει να θελουν να βαλουν καμπινα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Η κεντρικη διασυνδεση με wind δεν ειναι ; Παλι wind internet εχεις απλως το παιρνεις με beam ubiquiti και κοστιζει κατι παραπανω  ....  Και τα σκαμενα καναλια στους δρομους γιατι τα κανανε ετσι για πλακα ; Απο τη λεωφορο δημοκρατιας προς κεντρο καπου πρεπει να θελουν να βαλουν καμπινα .

Τότε δεν είχε σκάσει το θέμα για πώληση της wind. Προέκυψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2020 στις 10:10 ΜΜ, Telumetar είπε

Ναι το έχουν βάλει καμία 50αρια άτομα στο Ηράκλειο με μικτα αποτελέσματα αναλογως την κεραία από την οποια παίρνουν σήμα. 

Μέχρι τώρα μιλάμε για κεραίες σε βασιλείες , ρογδιά, κέντρο , κουρούνες. Πρέπει να έχεις οπτική επαφή με την κεραία για να μπορέσεις να συνδεθείς. Εγώ δεν είχα καμία από το σπίτι μου και δεν συνδέθηκα. 

Οσο για καμπίνες στο Ηράκλειο ξεχαστε τες. Έχει πάρει 2η αναβολή η wind για ενάμιση χρόνο ακόμα , αλλά κι έτσι πάλι δεν θα τα υλοποιησει. Ο λόγος;; Δεν ενδιαφέρεται γιατί ψάχνει να πουληθεί. Η η μόνη μας Ελπίδα είναι να μπούνε περισσότεροι πάροχοι είτε για wisp είτε για ιδιοκτήτο δικτυο οπτικών , αν ενδιαφερθούν ποτέ για το χωριό μας

Αυτα

Ευχαριστώ για το feedback Telumetar! 

Μια και τελικά δεν είχες οπτική επαφή από το σπίτι σου και επομενως δεν συνδεθηκες, αν σου είναι εύκολο πες μας ακόμα δύο λόγια για τα διαδικαστικα :

Αρχικά πληρώσες τον εξοπλισμό μαζί με την αίτηση σου,στη συνέχεια ήρθαν και στα εγκατεστησαν, και αφού έγινε η εγκατάσταση, τελικά είδαν πως δεν ήταν δυνατόν να πιάσεις και πήραν πίσω τον εξοπλισμό επιστρεφοντας σου τα χρήματα ?

Ή μήπως προτού ακόμα πληρώσεις για τον εξοπλισμό, έρχεται κάποιος και ελέγχει αν είναι δυνατόν να πιάσεις και στη συνέχεια αγοράζεις τον εξοπλισμό και γίνεται η εγκατάσταση στο σπίτι σου ?

Μήπως ρώτησες σχετικά με την 24μήνη δέσμευση, τι γίνεται αν θέλεις να διακόψεις πριν τη λήξη του 24μηνου? Μήπως σε βάζουν να πληρώσεις κάποιο υψηλό τέλος διακοπής (αποδεσμευσης) ?

Συμφωνα με την τελευταία παράταση που δωθηκε από την ΕΕΤΤ, η wind για Ηράκλειο έχει παράταση μέχρι Q4 2020?  Καλά θυμάμαι ή είναι ακόμα πιο μετά ?

Μιλάμε θεωρητικά τώρα τι προβλέπεται, άλλο με το ενδεχόμενο πώλησης της wind που λέτε. Σκέφτομαι μήπως ξαφνικά πάρουν μπρος στο φουλ οι μηχανές και γεμίσουν καμπίνες το Ηράκλειο, γιατί και οι wireless υπηρεσίες βλέπουν έχουν 24μηνο .

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ultrahd είπε

Ευχαριστώ για το feedback Telumetar! 

Μια και τελικά δεν είχες οπτική επαφή από το σπίτι σου και επομενως δεν συνδεθηκες, αν σου είναι εύκολο πες μας ακόμα δύο λόγια για τα διαδικαστικα :

Αρχικά πληρώσες τον εξοπλισμό μαζί με την αίτηση σου,στη συνέχεια ήρθαν και στα εγκατεστησαν, και αφού έγινε η εγκατάσταση, τελικά είδαν πως δεν ήταν δυνατόν να πιάσεις και πήραν πίσω τον εξοπλισμό επιστρεφοντας σου τα χρήματα ?

Ή μήπως προτού ακόμα πληρώσεις για τον εξοπλισμό, έρχεται κάποιος και ελέγχει αν είναι δυνατόν να πιάσεις και στη συνέχεια αγοράζεις τον εξοπλισμό και γίνεται η εγκατάσταση στο σπίτι σου ?

Μήπως ρώτησες σχετικά με την 24μήνη δέσμευση, τι γίνεται αν θέλεις να διακόψεις πριν τη λήξη του 24μηνου? Μήπως σε βάζουν να πληρώσεις κάποιο υψηλό τέλος διακοπής (αποδεσμευσης) ?

Συμφωνα με την τελευταία παράταση που δωθηκε από την ΕΕΤΤ, η wind για Ηράκλειο έχει παράταση μέχρι Q4 2020?  Καλά θυμάμαι ή είναι ακόμα πιο μετά ?

Μιλάμε θεωρητικά τώρα τι προβλέπεται, άλλο με το ενδεχόμενο πώλησης της wind που λέτε. Σκέφτομαι μήπως ξαφνικά πάρουν μπρος στο φουλ οι μηχανές και γεμίσουν καμπίνες το Ηράκλειο, γιατί και οι wireless υπηρεσίες βλέπουν έχουν 24μηνο .

Να σαι καλά συνφορουμίτη,

Να σας τα πω μια και είμαι από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με την SkyTelecom στο Ηράκλειο.

Πληρώνεις εξοπλισμό και τον παντρεύεσαι. Κεραία και ρούτερ. Για 100άρα είναι ο πιο ακριβός και κάνει 150 ευρώ. Για 50άρα και 24άρα πέφτει κάμποσο. Δεν ξέρω τι γίνεται στους άλλους. Σε μένα ,επειδή μετακομίζω σε 3 μήνες Γάζι από όπου έχω οπτική επαφή (το βλέπω ο ίδιος) , ζήτησα να μου κρατήσει ο τεχνικος στο Ηράκλειο, ναι εχουν δικό τους τεχνικό εδώ, τον εξοπλισμό και να μου τον περάσει στο νεο σπιτι πάλι σε 3 μηνες.

Αφού έρθει η κεραία/ρουτερ έρχεται ο τεχνικός κ ελέγχει. Σε μενα ήρθαν δυο παιδια από Τρίπολη και είδαν οτι δεν βλέπω καμία από τις υπάρχουσες 4 κεραίες. Συνεπώς δεν προχωρήσαμε. Ευγενικότατα τα παιδιά. Το νου σας όμως. Παράγγειλα εξοπλισμό 19/12 και ήρθαν πριν μια εβδομάδα, οπότε θέλει υπομονή λόγω φόρτου εργασίας

Η 24μηνη δεσμευση ισχύει. Δες το συμβόλαιο σου. Είναι όπως κάθε πάροχο. Δεν σπάει. Και για να σε προλάβω όσα γράφει στο Facebook η διαφήμιση τους για καρφωτή σύνδεση δίχως μεταπτώσεις ΔΕΝ ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, μάλλον ισχύει σε ένα 50%. Περισσότερα παρακάτω.

Μην έχεις ελπίδες για τη Wind. Ψάχνει να την εξαγοράσουν. Λες να ενδιαφέρεται να φανεί συνεπής για την δεύτερη παράταση; Βγήκαν τα πανελλήνια ποσοστά υλοποίησης για το δίκτυο νεας γενιάς. Ο ΟΤΕ 98% αν θυμάμαι καλά, η Vodafone καπου 65+% ενώ WIND κάτω από 1%. Δυστυχώς είμαστε έρμαια του καρτέλ αυτού. Φαντάσου ΟΤΕ στη δουλειά μου απο τη Πέμπτη τη περασμένη έχει βλάβη με αποτέλεσμα να μην έχει ούτε δίκτυο ούτε τηλέφωνο. Ακόμα όμως και φουλ καμπίνες να μπουν αυριο, σενάριο πιο πιθανό είναι να ξαναβγεί ο τΣύριζα, λόγω κωλυσιεργίας του ευρύτερου δημοσίου τομέα, σε επίπεδο παροχής ρεύματος ή άλλων εργασιων με βάση τις εκτιμήσεις, υπολόγιζε έξτρα ένα εξάμηνο.

Εν κατακλείδι,

Η SkyTelecom είναι η πρώτη εταιρία παροχής Wisp υπηρεσιών στο Ηράκλειο. Επειδή είμαστε καμια 50αριά που έχουμε επικοινωνία μεταξύ μας και επειδή τους συντονίζω παρέα με δυο φίλους ώστε να έχουμε αν θέλετε κατά κάποιο τρόπο κοινή φωνή, μπορώ να σου πω πως παίζουν τα εξής σενάρια:

  • 100άρες από Κέντρο και Κουρούνες παίζουν ΚΑΛΆ με ψηλή απόδοση όπως και όλες οι άλλες (50-24)
  • 100αρες απο Ρογδιά δεν υπάρχουν. Πας για 24άρα. 35άρες μέτρια και 50άρες (πολυ πολυ λίγες) ακόμα πιο κάτω. Απογευματινές ώρες μια 50άρα πέφτει γύρω στο 30 DL ενω το UL παραμένει σταθερό. Απο Ρογδιά θα σας συμβούλευα αν δεν θέτε να ταλαιπωρηθείτε να ασχοληθείτε μόνο με 24άρα.
  • Βασιλειές για 100άρα δεν έχω εικόνα. 50άρες , 35άρες και 24άρες πάνε καλά με μικρή πτώση απογευματινές ώρες

Τι προτείνω σε όλους; Ανεβείτε αρχικά στη ταράτσα σας. Δείτε αν βλέπετε κάποιο απο τα προαναφερθέντα σημεία. Αν υπάρχει οπτική επαφή συνδέεστε. Αν όχι την πατήσατε όπως εμένα (σε πρώτη φάση). Αν βλέπετε μόνο Ρογδιά λυπάμαι, αλλά θα περιοριστείτε σε μια καλή σύνδεση επιπέδου DSL, ακόμα κι αν σας πουν το αντίθετο οι υπάλληλοι της εταιρίας. Το λεω γιατί ακούω παράπονα καθημερινά. Αν είστε στα άλλα σημεία είστε πιο τυχεροί. 

Εξτρα Πληροφορία: Με βάση τα λεγόμενα των ιθυνόντων σε ένα φίλο ο οποιος εχει επαφή με τον ιδιοκτήτη της εταιρίας θα μπουν κι άλλες κεραίες. Στο Γάζι - Αμμουδάρα εκει ψιλιάζομαι νεα κεραία, οπότε κάντε αιτήσεις καθώς όσο περισσότεροι τόσο πιθανότερο να μπει νεα κεραία. 

Θεοδόσης

Επεξ/σία από Telumetar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τι εξοπλισμό έχουν; Ξέρουμε; Και αν έχουμε τον εξοπλισμό μπορούμε να συνδεθούμε χωρίς να πάρουμε αυτόν που εμπορεύονται;

 

Υπόψιν, στα 5ghz γίνεται το έλα να δεις (κέντρο Ηρακλείου), πλέον σε 500m απόσταση θες καλή ροδέλα για να κάνεις scroll, να κατεβάσεις καμία 50αρια γραμμές για να βρεις το δίκτυο σου.

 

 

Επίσης το 1% η wind το έχει στη Καλαμάτα και μόνο;

 

Πώς θα γίνει να πάρει η Cosmote τις καμπίνες στο Ηράκλειο Κρήτης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κεραια χρειαζεται να την παρεις οπωσδηποτε απο αυτους για να παιξει. Ειναι σεταρισμενη με κλειδωμενη διαχειρηση. Δινουν Litebeam και Powerbeam. Router δινουν Tplink και Mikrotik, αλλα μπορεις να βαλεις οποιο δικο σου θελεις. 

Τη δεδομενη στιγμη η Wind το μονο που θελει ειναι αν βρει αγοραστη. Δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη καψα να βαλει 140 καμπινες+ που χρειαζονται Ηρακλειο. Οποτε η λογικη λεει ή οτι θα πωληθει και ο νεος κατοχος θα βαλει μπροστα μετα απο καμια 4ετια (και σιγα που θα αναλαβει) ή οτι θα χρεωκοπησει. Αν συμβει οτιδηποτε απο αυτο παραιτηση ή πτωχευση, θες κανα χρονο να γινει παλι αναθεση εργου. Προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι αυτη τη περιοδο ο ΟΤΕ το μονο που θελει ειναι να κανει περικοπες (ηδη εχει αρχισει και απολυει, γιαυτο κ κανουν απεργιες οι υπολοιποι), ποσο μαλλον να αναλαβει το εργο σε μια προβληματικη περιοχη. Οποτε βρασε ρυζι με δυο λογια. Προς το παρον εχει απρει παραταση 2η ή 3η φορα αν θυμαμαι καλα για δεκεμβρη του 2020. Προσθεσε στην ολη προβληματικη κατασταση οτι ο γειτονικος νομος (Αγιος Νικολαος) που τα εβαλε ο Οτε σε περιπου 14 μηνες, δεν ειναι οτι δουλευει και ρολοι..... Ειναι αυτοι που παιρνουν απο καμπινα με οπτικη με αποτελεσματα κατω των 20μεγα..... λογω κακων και παλιων δικτυων χαλκου. Κατι αντιστοιχο θα ισχυει κ για τον χαλκο του Ηρακλειου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...