Προς το περιεχόμενο

Τι σόι πάροχος είναι τούτος ; skytelecom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά επειδή κ εγώ ενδιαφέρομαι για Πελλοπονήσο υπάρχει κανείς?

Ενδιαφέρομαι κυρίως για ping παίζω (world of tanks blitz) και για utube.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Untitled.jpg

Μιλάμε πλέον επίσημα για συνδέσεις "εως" , όπως αντίστοιχα κάνουν και τα "καρτελ" . Ας ελπίσουμε να μην ακολουθήσει η sky τα χάλια τους

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/1/2020 στις 9:12 ΠΜ, Telumetar είπε

Να σαι καλά συνφορουμίτη,

Να σας τα πω μια και είμαι από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με την SkyTelecom στο Ηράκλειο.

Πληρώνεις εξοπλισμό και τον παντρεύεσαι. Κεραία και ρούτερ. Για 100άρα είναι ο πιο ακριβός και κάνει 150 ευρώ. Για 50άρα και 24άρα πέφτει κάμποσο. Δεν ξέρω τι γίνεται στους άλλους. Σε μένα ,επειδή μετακομίζω σε 3 μήνες Γάζι από όπου έχω οπτική επαφή (το βλέπω ο ίδιος) , ζήτησα να μου κρατήσει ο τεχνικος στο Ηράκλειο, ναι εχουν δικό τους τεχνικό εδώ, τον εξοπλισμό και να μου τον περάσει στο νεο σπιτι πάλι σε 3 μηνες.

Αφού έρθει η κεραία/ρουτερ έρχεται ο τεχνικός κ ελέγχει. Σε μενα ήρθαν δυο παιδια από Τρίπολη και είδαν οτι δεν βλέπω καμία από τις υπάρχουσες 4 κεραίες. Συνεπώς δεν προχωρήσαμε. Ευγενικότατα τα παιδιά. Το νου σας όμως. Παράγγειλα εξοπλισμό 19/12 και ήρθαν πριν μια εβδομάδα, οπότε θέλει υπομονή λόγω φόρτου εργασίας

Η 24μηνη δεσμευση ισχύει. Δες το συμβόλαιο σου. Είναι όπως κάθε πάροχο. Δεν σπάει. Και για να σε προλάβω όσα γράφει στο Facebook η διαφήμιση τους για καρφωτή σύνδεση δίχως μεταπτώσεις ΔΕΝ ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, μάλλον ισχύει σε ένα 50%. Περισσότερα παρακάτω.

Μην έχεις ελπίδες για τη Wind. Ψάχνει να την εξαγοράσουν. Λες να ενδιαφέρεται να φανεί συνεπής για την δεύτερη παράταση; Βγήκαν τα πανελλήνια ποσοστά υλοποίησης για το δίκτυο νεας γενιάς. Ο ΟΤΕ 98% αν θυμάμαι καλά, η Vodafone καπου 65+% ενώ WIND κάτω από 1%. Δυστυχώς είμαστε έρμαια του καρτέλ αυτού. Φαντάσου ΟΤΕ στη δουλειά μου απο τη Πέμπτη τη περασμένη έχει βλάβη με αποτέλεσμα να μην έχει ούτε δίκτυο ούτε τηλέφωνο. Ακόμα όμως και φουλ καμπίνες να μπουν αυριο, σενάριο πιο πιθανό είναι να ξαναβγεί ο τΣύριζα, λόγω κωλυσιεργίας του ευρύτερου δημοσίου τομέα, σε επίπεδο παροχής ρεύματος ή άλλων εργασιων με βάση τις εκτιμήσεις, υπολόγιζε έξτρα ένα εξάμηνο.

Εν κατακλείδι,

Η SkyTelecom είναι η πρώτη εταιρία παροχής Wisp υπηρεσιών στο Ηράκλειο. Επειδή είμαστε καμια 50αριά που έχουμε επικοινωνία μεταξύ μας και επειδή τους συντονίζω παρέα με δυο φίλους ώστε να έχουμε αν θέλετε κατά κάποιο τρόπο κοινή φωνή, μπορώ να σου πω πως παίζουν τα εξής σενάρια:

  • 100άρες από Κέντρο και Κουρούνες παίζουν ΚΑΛΆ με ψηλή απόδοση όπως και όλες οι άλλες (50-24)
  • 100αρες απο Ρογδιά δεν υπάρχουν. Πας για 24άρα. 35άρες μέτρια και 50άρες (πολυ πολυ λίγες) ακόμα πιο κάτω. Απογευματινές ώρες μια 50άρα πέφτει γύρω στο 30 DL ενω το UL παραμένει σταθερό. Απο Ρογδιά θα σας συμβούλευα αν δεν θέτε να ταλαιπωρηθείτε να ασχοληθείτε μόνο με 24άρα.
  • Βασιλειές για 100άρα δεν έχω εικόνα. 50άρες , 35άρες και 24άρες πάνε καλά με μικρή πτώση απογευματινές ώρες

Τι προτείνω σε όλους; Ανεβείτε αρχικά στη ταράτσα σας. Δείτε αν βλέπετε κάποιο απο τα προαναφερθέντα σημεία. Αν υπάρχει οπτική επαφή συνδέεστε. Αν όχι την πατήσατε όπως εμένα (σε πρώτη φάση). Αν βλέπετε μόνο Ρογδιά λυπάμαι, αλλά θα περιοριστείτε σε μια καλή σύνδεση επιπέδου DSL, ακόμα κι αν σας πουν το αντίθετο οι υπάλληλοι της εταιρίας. Το λεω γιατί ακούω παράπονα καθημερινά. Αν είστε στα άλλα σημεία είστε πιο τυχεροί. 

Εξτρα Πληροφορία: Με βάση τα λεγόμενα των ιθυνόντων σε ένα φίλο ο οποιος εχει επαφή με τον ιδιοκτήτη της εταιρίας θα μπουν κι άλλες κεραίες. Στο Γάζι - Αμμουδάρα εκει ψιλιάζομαι νεα κεραία, οπότε κάντε αιτήσεις καθώς όσο περισσότεροι τόσο πιθανότερο να μπει νεα κεραία. 

Θεοδόσης

Απο ping και disconnects?
Ειναι δυσκολο να παει καποιος σε μια νεα εταιρια που δεν την γνωριζεις
Στο σιτε δε μπορω να βρω ορους και πολιτικες
Μενω μεσαμπελιες οποτε εχω οπτικη επαφη με γιουχτα απλα δεν εχουμε καθαρη εικονα και οι 24μηνες ειναι πολλοι καθως κ τα 100 ευρο εξοπλισμος.
Κανουν καιρο να στειλουν εξοπλισμο οποτε θα ειμαι χωρις ιντερνετ μερες
Κ επισης αν φυγω απο οτε κ γινει μλκια αντε να ξαναπαω (Χωρις κοστοι συνδεσεις , καθυστερησεις κλπ)
Σιγουρα το σκεφτομαι ομως γτ 5mbps δε τα λες κ πολλα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας,

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος χρησιμοποιει την εν λογο εταιρια για γκειμινγ, το βασικοτερο που με απασχολει δηλαδη ειναι αν το ping θα ειναι σταθερο, ή αν θα εχει spike ms ή ακομα χειροτερα αποσυνδεσεις. Σκεφτομουν την 24/2  με τα 100 ευρο εξοπλισμο με σημα απο γιουχτα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, manos342020 είπε

Γεια σας,

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος χρησιμοποιει την εν λογο εταιρια για γκειμινγ, το βασικοτερο που με απασχολει δηλαδη ειναι αν το ping θα ειναι σταθερο, ή αν θα εχει spike ms ή ακομα χειροτερα αποσυνδεσεις. Σκεφτομουν την 24/2  με τα 100 ευρο εξοπλισμο με σημα απο γιουχτα. Ευχαριστω

πώς ξερεις οτι θα παιρνεις απο Γιουχτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, manos342020 είπε

Γεια σας,

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος χρησιμοποιει την εν λογο εταιρια για γκειμινγ, το βασικοτερο που με απασχολει δηλαδη ειναι αν το ping θα ειναι σταθερο, ή αν θα εχει spike ms ή ακομα χειροτερα αποσυνδεσεις. Σκεφτομουν την 24/2  με τα 100 ευρο εξοπλισμο με σημα απο γιουχτα. Ευχαριστω

Η ρογδια εχει γεμισει αλλωστε οποτε Γιουχτα και εσυ οπως εγω.
Απο Μασταμπα με ζορικη οπτικη επαφη και στυλο μεγαλο μια χαρα το ping σε lol κλπ και σε livestream στο Youtube 6.5 ωρες δεν ειχα ουτε μισο dropped frame απο την γραμμη (στο twitch ειναι αλλο θεμα γιατι ο server του τον πινει ωρες ωρες παρα το καλο upload).
Σε πολυ σκατοκαιρο ισως δεις και στιγμιαια 120αρια pings αλλα στα μικρα προγραμματα δεν θα εχεις προβλημα γενικα 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2020 at 14:15, ikorolis said:

ερώτηση προς εσένα τον ειδικό επί του θέματος καθώς το έχεις ψάξει

αξίζει

γιατί ένας φίλος μου οποίος κάνει streaming σε youtube/twitch/mixer οποίος βρίσκεται στην επικράτεια (επαρχία) προσπαθούσε να με πείσει ότι είναι πιο φτηνοί από τους άλλους και κυρίως από τον ΟΤΕ και ότι δίνω τσάμπα λεφτά στον ΟΤΕ για τις οπτικές ίνες μέσω της δράσης sfbb.gr

εξαρτατε με τι εξοπλισμο και σε τι συχνοτητες λειτουργουν όπως και η αποσταση.

μπορει καποιος να το κανει στα 5ghz με 2 ubiquiti και οτι βρεξει ας κατεβασει. μπορει καποιος αλλος να το κανει στα 24 26 28 ghz με αλλες τεχνολογιες που δεν εχεις παρεμβολες διοτι εκει καποιος εχει αγορασει το φασμα ή εχει πληρωσει Licences. πολλοι παροχοι οταν ενας πελατης θελει οπτικη ινα αλλα ειναι παρα πολυ μακρια οποτε και οικονομικα δεν συμφερει του βαζουν ασυρματο(mw)internet. και παιζει μια χαρα σε πολλα χιλιομετρα και με μεγαλες ταχυτητες και ειναι συμμετρικο κτλ κτλ.αλλα δεν μιλαμε για ubiquiti αλλα για siemens ,intracom κτλ.

ο φιλος σου θα ελεγα τι λεει αλλα εχε χαρη.παντου υπαρχουν θετικα και αρνητικα.

το ασυρματο επηρεαζεται απο τον καιρο και απο παρεμβολες ειδικα αν μιλαμε για 2,4 ή 5 ghz.

το ασυρματο φτανει μεχρι να οριο ταχυτητας

ο χαλκος ειναι χαλκος και ειναι ευκολο να γινει καμια ζημια και να περιμενεις μερες για να φτιαχτει αλλα δεν επηρεαζεται απο τον καιρο ουτε χρεαζεται να στησεις εξοπλισμο σε ταρατσα.το κακο του χαλκου ειναι οτι σε ads και vdsl δεν εχεις συμμετρικη ταχυτητα ουτε το τρελο Upload ενω στο ασυρματο μπορεις να εχεις συμμετρικο.το vdsl δινει αρκετο Upload αλλα κανεις παροχος δεν το δινει :P.

πολλοι πελατες εταιρειες παιζουν πχ με οπτικη ινα και βαζουν ασυρματο ή χαλκο για backup. αν καποιος θελει μεγαλο upload τοτε το ασυρματο βολευει.βεβαια αν εσυ εχεις ftth θεωρητικα φτανεις μεχρι 1000/1000 σε Up και down που αυτος δεν θα τα φτασει ποτε. υπαρχουν φτηνες λυσεις και ακριβες λυσεις.ενα ubiquiti μπορει να ξεκιναει απο 100 ευρω και να φτανει πολυ πιο ακριβα με τα air fiber Οπως και ενα ασυρματικο της intracom εχει κανα δυο χιλιαδες ευρω.δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη εταιρεια θα δινει τετοιο εξοπλισμο . ολα εχουν τα συν και τα πλην τους.αν και στην ελλαδα δεν εχουμε τοσες βροζες για να εχεις θεματα με το ασυρματο αλλα μετα εξαρτατε και την αποσταση .αλλο να εισαι πχ στο 1km και αλλο να εισαι στα 10.στα ασυρματικα των παροχων μεγαλωνει και το τυμπανο(antenna)οσο πιο μακρυα ειναι το base station απο τον πελατη.

πχ η intracom δινει το osdr και ενα τυμπανο.η siemens εδινε/δινει τα sral. η alcatel εδινε καποτε κατι lmds.το καθε ενα εχει αλλες ταχυτητες και αλλη αποσταση που μπορει να παιξει.βεβαια ολα αυτα παιζουν σε πολλα ghz συχνοτητα που καποιοι παροχοι την πληρωναν πολλλλλαααα λεφταααααα

το ftth ειναι βεβαια οτι καλυτερο μπορει να υπαρξει προς ωρας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

εξαρτατε με τι εξοπλισμο και σε τι συχνοτητες λειτουργουν όπως και η αποσταση.

μπορει καποιος να το κανει στα 5ghz με 2 ubiquiti και οτι βρεξει ας κατεβασει. μπορει καποιος αλλος να το κανει στα 24 26 28 ghz με αλλες τεχνολογιες που δεν εχεις παρεμβολες διοτι εκει καποιος εχει αγορασει το φασμα ή εχει πληρωσει Licences. πολλοι παροχοι οταν ενας πελατης θελει οπτικη ινα αλλα ειναι παρα πολυ μακρια οποτε και οικονομικα δεν συμφερει του βαζουν ασυρματο(mw)internet. και παιζει μια χαρα σε πολλα χιλιομετρα και με μεγαλες ταχυτητες και ειναι συμμετρικο κτλ κτλ.αλλα δεν μιλαμε για ubiquiti αλλα για siemens ,intracom κτλ.

ο φιλος σου θα ελεγα τι λεει αλλα εχε χαρη.παντου υπαρχουν θετικα και αρνητικα.

το ασυρματο επηρεαζεται απο τον καιρο και απο παρεμβολες ειδικα αν μιλαμε για 2,4 ή 5 ghz.

το ασυρματο φτανει μεχρι να οριο ταχυτητας

ο χαλκος ειναι χαλκος και ειναι ευκολο να γινει καμια ζημια και να περιμενεις μερες για να φτιαχτει αλλα δεν επηρεαζεται απο τον καιρο ουτε χρεαζεται να στησεις εξοπλισμο σε ταρατσα.το κακο του χαλκου ειναι οτι σε ads και vdsl δεν εχεις συμμετρικη ταχυτητα ουτε το τρελο Upload ενω στο ασυρματο μπορεις να εχεις συμμετρικο.το vdsl δινει αρκετο Upload αλλα κανεις παροχος δεν το δινει :P.

πολλοι πελατες εταιρειες παιζουν πχ με οπτικη ινα και βαζουν ασυρματο ή χαλκο για backup. αν καποιος θελει μεγαλο upload τοτε το ασυρματο βολευει.βεβαια αν εσυ εχεις ftth θεωρητικα φτανεις μεχρι 1000/1000 σε Up και down που αυτος δεν θα τα φτασει ποτε. υπαρχουν φτηνες λυσεις και ακριβες λυσεις.ενα ubiquiti μπορει να ξεκιναει απο 100 ευρω και να φτανει πολυ πιο ακριβα με τα air fiber Οπως και ενα ασυρματικο της intracom εχει κανα δυο χιλιαδες ευρω.δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη εταιρεια θα δινει τετοιο εξοπλισμο . ολα εχουν τα συν και τα πλην τους.αν και στην ελλαδα δεν εχουμε τοσες βροζες για να εχεις θεματα με το ασυρματο αλλα μετα εξαρτατε και την αποσταση .αλλο να εισαι πχ στο 1km και αλλο να εισαι στα 10.στα ασυρματικα των παροχων μεγαλωνει και το τυμπανο(antenna)οσο πιο μακρυα ειναι το base station απο τον πελατη.

πχ η intracom δινει το osdr και ενα τυμπανο.η siemens εδινε/δινει τα sral. η alcatel εδινε καποτε κατι lmds.το καθε ενα εχει αλλες ταχυτητες και αλλη αποσταση που μπορει να παιξει.βεβαια ολα αυτα παιζουν σε πολλα ghz συχνοτητα που καποιοι παροχοι την πληρωναν πολλλλλαααα λεφταααααα

το ftth ειναι βεβαια οτι καλυτερο μπορει να υπαρξει προς ωρας.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

εννοείται ελεύθερα πες την γνώμη σου για τον επαρχιώτη φίλο μου (άλλωστε του την έχω πει και εγώ)

την επιλογή μου να βάλω οπτική ίνα στο διαμέρισμα μέσω της δράσης sfbb.gr και με πάροχο της σύνδεσης τον (OTE) COSMOTE δεν την έχω μετανιώσει είναι άψογα όλα και υπάρχει κατά νου η αναβάθμιση από τα 100 στα 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sotosgl είπε

Η ρογδια εχει γεμισει αλλωστε οποτε Γιουχτα και εσυ οπως εγω.
Απο Μασταμπα με ζορικη οπτικη επαφη και στυλο μεγαλο μια χαρα το ping σε lol κλπ και σε livestream στο Youtube 6.5 ωρες δεν ειχα ουτε μισο dropped frame απο την γραμμη (στο twitch ειναι αλλο θεμα γιατι ο server του τον πινει ωρες ωρες παρα το καλο upload).
Σε πολυ σκατοκαιρο ισως δεις και στιγμιαια 120αρια pings αλλα στα μικρα προγραμματα δεν θα εχεις προβλημα γενικα 
 

Ευχαριστω για την απαντηση,αν καταλαβα καλα στριμαρεις, θα ηθελα να σε ρωτησω τι προγραμμα εχεις(πχ24/2) και αν το πινγκ σε λολ πχ εχει πεσει κατω απο 70;Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ikorolis said:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

εννοείται ελεύθερα πες την γνώμη σου για τον επαρχιώτη φίλο μου (άλλωστε του την έχω πει και εγώ)

την επιλογή μου να βάλω οπτική ίνα στο διαμέρισμα μέσω της δράσης sfbb.gr και με πάροχο της σύνδεσης τον (OTE) COSMOTE δεν την έχω μετανιώσει είναι άψογα όλα και υπάρχει κατά νου η αναβάθμιση από τα 100 στα 1000

εσυ ειδικα που εισαι ffth και οχι fttc τοτε δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο.και fftc να ησουν παλι δεν σημαινει οτι θα ησουν ασχημα απλα το vdsl φτανει 300mbps/100mbps αν θυμααι σωστα το max ενω το ffth παει 1000/1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manos342020 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση,αν καταλαβα καλα στριμαρεις, θα ηθελα να σε ρωτησω τι προγραμμα εχεις(πχ24/2) και αν το πινγκ σε λολ πχ εχει πεσει κατω απο 70;Ευχαριστω και παλι

Συμμετρική 35/35 
Μη περιμενεις να ειναι σταθερη εκει ομως 24/7 ακομα και στο ιδιο game που ανοιξα πριν λιγο εφτανε 85 87 συνηθως αλλα και 4 φορες στο game στιγμιαια 105
Κατω απο 70 δεν νομιζω να εχω δει (ακομα και αλλες μερες που ο καιρος ειναι νορμαλ και δεν γαμιεται στον αερα οπως σημερα) 

note 51.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, poulinos είπε

εσυ ειδικα που εισαι ffth και οχι fttc τοτε δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο.και fftc να ησουν παλι δεν σημαινει οτι θα ησουν ασχημα απλα το vdsl φτανει 300mbps/100mbps αν θυμααι σωστα το max ενω το ffth παει 1000/1000

θεωρητικά το FTTH είναι 100/100 (αν ο πάροχος σου είναι η INALAN ή HCN γιατί με (OTE) COSMOTE/VODAFONE/WIND έχεις 100/10 ή 200/20

έτσι το 1000 που θέλω όταν με το καλό έρθει στην πραγματικότητα θα είναι 1000/100 και όχι 1000/1000 όπως θα έπρεπε να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, ikorolis said:

θεωρητικά το FTTH είναι 100/100 (αν ο πάροχος σου είναι η INALAN ή HCN γιατί με (OTE) COSMOTE/VODAFONE/WIND έχεις 100/10 ή 200/20

έτσι το 1000 που θέλω όταν με το καλό έρθει στην πραγματικότητα θα είναι 1000/100 και όχι 1000/1000 όπως θα έπρεπε να είναι.

η inalan δινει και 200/200 πλεον.ναι να δωσουν 1000/1000 ειναι λιγο ονειρο για οικιακο/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...