Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω μία απορία

Θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις για τον SSD όπως περιγράφεται στο παρακάτω link:

https://www.pcsteps.gr/38575-%cf%81%cf%85%ce%b8%ce%bc%ce%af%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-ssd-%cf%83%cf%84%ce%bf-ubuntu-lubuntu-linux-mint/

Ανοίγω το Terminal και πληκτρολογώ την εντολή sudo gedit /etc/fstab μου ανοίγει ο Text Editor (Gedit) κάνω save και στο Terminal εμφανίζει το μήνυμα “** (gedit:3859): WARNING **: 23:59:56.467: Set document metadata failed: Setting attribute metadata::gedit-position not supported”

Το ίδιο και για τις υπόλοιπες εντολές όπως ‘sudo gedit /etc/rc.local’ , και μάλιστα στην συγκεκριμένη εντολή ο editor που θα ανοίξει είναι κενός, του προσθέτω με το χέρι το ‘fstrim -v /’ και ‘exit 0’ κάνω save και μου εμφανίζει το παραπάνω μήνυμα.

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτα εινια προειδοποιησεις για το gtk theme που χρησιμοποιεις, οτι κατι, καπου δεν εμφανιζεται σωστα. Αγνοησε τες. Το δευτερο αρχειο στο βγαζει κενο επειδη δεν υπαρχει εξ' ορισμου. Αν το φτιαξεις και το αποθηκευσεις, τα οσα εχει μεσα θα εκτελουνται κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ακομη μεγαλυτερη γρηγοραδα μπορουσες να δοκιμασεις και την lubuntu 18.04 η οποια εχει περιβαλλον lxde (ειναι πιο ελαφρυ και απο το mate και απο το xfce), αλλα αφου βολευτηκες με την mint mate μια χαρουλα :)

για browser δοκιμασε τον chromium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια η αρχική σκέψη ήταν να εγκαταστήσω την lubuntu στο καπάκι διάβασα για το περιβάλλον του Linux Mint και εκεί μετά ζήτησα την γνώμη σας.

Θα δω πως θα πάει και αν δεν μείνω ικανοποιημένος θα εγκαταστήσω την Lubuntu.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, botakias είπε

Καλησπέρα,

Έχω μία απορία

Θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις για τον SSD όπως περιγράφεται στο παρακάτω link:

https://www.pcsteps.gr/38575-%cf%81%cf%85%ce%b8%ce%bc%ce%af%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-ssd-%cf%83%cf%84%ce%bf-ubuntu-lubuntu-linux-mint/

 

μη κανεις απολυτως τιποτα, μακρια τα χερια!

Ρυθμίσεις για SSD στο Linux που ΔΕ χρειάζονται

https://cerebrux.net/2017/09/14/ρυθμίσεις-για-ssd-στο-linux-που-δε-χρειάζοντα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα ήθελα να κρατήσετε από όλο το παραπάνω σεντόνι είναι ότι οι μηχανικοί της διανομής που χρησιμοποιείτε αλλά πρωτίστως οι κατασκευαστές του SSD σας, έχουν μεριμνήσει για την μακροζωία του οπότε χαλαρώστε και απολαύστε την ταχύτητά του.

https://cerebrux.net/2017/09/14/ρυθμίσεις-για-ssd-στο-linux-που-δε-χρειάζοντα/

 

22 ώρες πριν, botakias είπε

Ευχαριστώ πολύ!!! 

Εκτός από το Mozilla που είναι προεγκατεστημένο, ποιο browser (ελαφρύ) θα μου πρότεινες; 

https://www.midori-browser.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο σε pentium 4 υπολογιστή προσωπικά δεν βλέπω καμμιά βελτίωση σοβαρή σε σχέση με τον hdd και στα win7 αλλά και στο peppermint. Αντίθετα σε πιο καινούριους υπολογιστές πχ core2duo/i5 η βελτίωση ειναι εμφανέστατη. Το μόνο θετικό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι στα win7 δεν ακούγεται ο σπαστικός ήχος του hdd όταν ζορίζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα μεταχειρισμενο i3 δευτερης/τριτης γενιας δεν κανει πανω απο 50/60 ευρωπουλα.

Αλλα 20/25 ευρω για ενα μικρο SSD συνολο 70 με 80 ευρω.

Προσωπικα εν ετη 2019 να μιλαμε για Pentium4 το θεωρω μαζοχισμο.

Μολις ανοιξεις 3 καρτελες Firefox χωρις ublock origin + adguard και nano defender θα κολλησει το συμπαν ανεξαρτητα λειτουργικου, λογο της σαβουρας που ειναι μαζεμενη στο ιντερνετ.

Με το μπαρντον δηλαδη, χωρις να θελω να θιξω κανεναν....

Επεξ/σία από gakos1112
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα διαφωνησω σε αυτο. με 50ευρω πχ παιρνεις refurbished core2duo  που ειναι σαφως ανωτερο.  και με 20-25 ευρω παιρνεις ενα  tv box  που μπορει να παιζει ανετα και  fullhd  που πιθανον το οποιο  pc  του 50αρικου θα τα βρει σκουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/11/2019 στις 11:17 ΜΜ, botakias είπε

Το Pentium δεν ειναι το κυρίως pc, σκέφτηκα να εγκαταστήσω linux  για να δω πως θα πάει μιας που στα  win 7 σταματέι η υποστήριξη.  

Βάλε MX Linux και θα με θυμηθείς...θα πετάει το μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2019 στις 11:17 ΜΜ, botakias είπε

Το Pentium δεν ειναι το κυρίως pc, σκέφτηκα να εγκαταστήσω linux  για να δω πως θα πάει μιας που στα  win 7 σταματέι η υποστήριξη.  

Φίλε εγώ σε ένα core 2 duo έβαλα mint Cinammon για τους ίδιους λόγους με εσένα.

Και εγώ ήθελα κάτι εύκολο για νεοεισερχόμενους. Είδα μετά από έρευνα ότι υπάρχει και το bodhi Linux που είναι από τις πιο ελαφριές -αν όχι η πιο ελαφριά- διανομές linux.

Βασίζεται στο Ubuntu όπως και το mint.

Το Lubuntu που είδα ανέφερες έβγαλε την lxde έκδοση και δεν είναι όσο ελαφρύ ήταν.

 

Η διαφορά του bodhi επίσης είναι πως επειδή είναι αρκετά παλιό μπορεί να υποστηρίξει πιο εύκολα παλιά pc το environment του. Μπακάλικα στο λεω δεν είμαι και ειδικός. Πάντως δε χάνεις να του ρίξεις μια ματιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Μέχρι χθες είχα εγκαταστημένο το LINUX MINT XFCE 32bit. Αυτό που πρόσεξα ήταν ότι ανοίγοντας 2 με 3 καρτέλες στο browser και συγχρόνως άνοιγες το menu η cpu έφτανε στο 100% και έμενε εκεί κολλημένο περίπου μισό με ένα λεπτό. Έψαξα λίγο και βρήκα για παλιά pc το Linux LXLE το εγκατέστησα και είδα ότι πάει καλύτερα. Θα δω και το Linux bodhi, θα τα συγκρίνω και θα σου πω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...