Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άκου αυτά που σου λένε πήγαινε σε προσιτή έκδοση και μετα βάλε κατι άλλο

πρόσφατα έβαλα plasma debian  και ενώ είχε πάρει τους extra drivers για lan ήθελε μερικές βιβλιοθήκες ακόμα και δεν λειτουργούσε έφαγα αρκετή ωρα , σε ubuntu mint αμέσως το βλέπει 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εμενα μου αρεσουν τα μονοθεσια της φορμουλα 1. Αυτα μου κανανε κλικ. Θελω ενα , αλλα οχι για πολυ , για κανα μηνα μονο. Να κατεβαινω παραλιακη να κανω περασματα με 300 km/h. Αν ξερω να το οδηγω και στα ποσα δευτερολεπτα θα το σφηνωσω σε καμμια κολωνα δεν ξερω...δεν παιζει και ρολο.... αφου μου εκανε κλικ !!

Ελπιζω να πιανετε το νοημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο το παραδειγμα σου.Κατεβασα manjaro.Αργοτερα θα βαλω rufus.Απορια εχω 2 ssd στη εγκατασταση στον εναν θα βαλω μανζαρο στο αλλον που εχει win εχει επιλογη για να τα σβησω υποθετω ετσι;; 

Και να αποτυχω απλως θα βαλω παλι win.Απο τη στιγμη που θελω να δοκιμασω μανζαρο γιατι οχι δε χανω τιποτα.

Το usb stick που εχω τωρα ειναι 2.0 4gb υπαρχει προβλημα η οχι;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Ακυρο το παραδειγμα σου.

Επειδη δεν το καταλαβες , δεν παει να πει οτι ειναι ακυρο.
 

31 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Απορια εχω 2 ssd στη εγκατασταση στον εναν θα βαλω μανζαρο στο αλλον που εχει win εχει επιλογη για να τα σβησω υποθετω ετσι;; 

Νομιζω θα ανιχνευσει το δευτερο λειτουργικο και θα κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος , ουτε απο εσενα ουτε απο το manjaro να σβησει τα windows. Ο bootloader να προσεξεις κατα την εγκατασταση να μπει στον δισκο με το manjaro και αυτος (ο bootloader) θα εχει κανει τις ρυθμισεις ωστε οταν μπουταρεις να σου δινει επιλογη να μπουταρεις και τα windows.
Δεν ασχολουμαι με dual boots , γιατι υπαρχουν διαφορα παρατραγουδα.
 

31 λεπτά πριν, johnmayson είπε

δε χανω τιποτα.

Μονο τον χρονο σου. Δικος σου ειναι , ο,τι θες τον κανεις.Πασο. Βεβαια μπορεις να κανεις καμμια μαλακια και να χασεις και τα windows. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...
 

31 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Το usb stick που εχω τωρα ειναι 2.0 4gb υπαρχει προβλημα η οχι;;

Θεωρητικα , οχι.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις.Θελω να τα σβησω τα win ενα λειτουργικο θα χω το μανζαρο.Αρα κατα την εγκατασταση εχει επιλογη να σβησω σ αυτο το ssd τα win?? Σ αλλο ssd θα μπουν τα μανζαρο.Πηρα και ενα usb 3 32gb να ειμαστε ετοιμοι.Θα δοκιμασω το usb 2 λεω θα δω. Μετα θ ανοιξω θεμα για να μη ενοχλουμε εδω.θετικη σκεψη μανζαρο ερχομαιιιι.Υγ και βαζω λεει μανζαρο και δε ανοιγει καν ο υπολογιστης και ψαχνομαστε χα.internet sec urity kaspesky παιζει στο μανζαρο;;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Θελω να τα σβησω τα win ενα λειτουργικο θα χω το μανζαρο.Αρα κατα την εγκατασταση εχει επιλογη να σβησω σ αυτο το ssd τα win??

Προφανως και εχει τετοια επιλογη , αλλα γιατι να τα σβησεις. Αστα να υπαρχουν σε περιπτωση που γινει μαλακια με το manjaro να εχεις την εναλλακτικη.
 

2 λεπτά πριν, johnmayson είπε

internet sec urity kaspesky παιζει στο μανζαρο;;;

Μην ασχολεισαι με antivirus στην παρουσα φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/4/2021 στις 6:58 ΜΜ, johnmayson είπε

Rufus βαζω τελευταια εκδοση ετσι;;;

Boot open source drivers η proprietary;;; Εχω nvidia καρτα αρα open source??? 

Πάντα τελευταία έκδοση (σε όλα, εκτός αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο να βάλεις προηγούμενη και επίσης ξέρεις τι κάνεις).

Από την εμπειρία μου, με NVidia κάρτες παίζουν καλύτερα οι proprietary, αλλά καλό είναι να ρίξεις κι εσύ μια ματιά σε forums/reddit και να βρεις όσο feedback μπορείς (όσο πιο ειδικό στην κάρτα σου, τόσο το καλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...