Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ όπως ανέφερα είμαι αντίθετος με την ιδεολογία τους, όσον αφορά την συγκεκριμένη διανομή αν και δεν είμαι ειδικός στο linux την έχω σαν δεύτερη επιλογή αλλά ρε παιδιά εδώ μέσα δεν είμαστε για να πούμε τι πιστεύει ο καθένας. Οπότε ας επικεντρωθούμε στις διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Διανομη βασισμενη σε debian stable... ειστε μαζοχες μερικοι εδω περα? τι παιζει με εσας? 

Δηλαδή τι συμβαίνει με τις debian stable διανομές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, botakias είπε

Εγώ όπως ανέφερα είμαι αντίθετος με την ιδεολογία τους, όσον αφορά την συγκεκριμένη διανομή αν και δεν είμαι ειδικός στο linux την έχω σαν δεύτερη επιλογή αλλά ρε παιδιά εδώ μέσα δεν είμαστε για να πούμε τι πιστεύει ο καθένας. Οπότε ας επικεντρωθούμε στις διανομές.

Δεν με ενδιαφερει αν μια διανομη την εχει φτιαξει κομμουνιστης , δεξιος , αριστερος , κεντρωος , ομοφυλοφιλος , μαυρος , ασπρος , εξωγηινος.
Με ενδιαφερει να κανει σωστα την δουλεια της.
Και για να απαντησω στον @Kenshin_Himura , την απαντηση την εδωσε ο τζιμης. Το debian stable εχει την λογικη , να ενημερωσω τα πακετα μου μια φορα στα 10 χρονια , αφου ειμαστε σιγουροι 10000% οτι ειναι καρασταθερα του κερατα.
Λες και ολες οι αλλες διανομες που ενημερωνονται πιο συχνα , σπανε καθε μερα και κρασαρουν καθε ωρα.Η λογικη του debian stable ειναι καλη για σερβερς...που αν δουλευει δεν τον πειραζεις.
Αλλα οχι για desktop που θες τα παντα ενημερωμενα στην τελευταια εκδοση τους , για να εχεις πληρη καλυψη σε νεα features , υποστηριζομενο hardware , fixed bugs...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν με ενδιαφερει αν μια διανομη την εχει φτιαξει κομμουνιστης , δεξιος , αριστερος , κεντρωος , ομοφυλοφιλος , μαυρος , ασπρος , εξωγηινος.
Με ενδιαφερει να κανει σωστα την δουλεια της.
Και για να απαντησω στον @Kenshin_Himura , την απαντηση την εδωσε ο τζιμης. Το debian stable εχει την λογικη , να ενημερωσω τα πακετα μου μια φορα στα 10 χρονια , αφου ειμαστε σιγουροι 10000% οτι ειναι καρασταθερα του κερατα.
Λες και ολες οι αλλες διανομες που ενημερωνονται πιο συχνα , σπανε καθε μερα και κρασαρουν καθε ωρα.Η λογικη του debian stable ειναι καλη για σερβερς...που αν δουλευει δεν τον πειραζεις.
Αλλα οχι για desktop που θες τα παντα ενημερωμενα στην τελευταια εκδοση τους , για να εχεις πληρη καλυψη σε νεα features , υποστηριζομενο hardware , fixed bugs...

Άρα αν δεν έχουμε θέμα με τα παλιά πακέτα η διανομή είναι μια χαρά. Τα πακέτα ενημερώνονται ίδια περίοδο ή κάθε ένα ξεχωριστά? Για web browsing μόνο είναι μια χαρά δηλαδή?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Άρα αν δεν έχουμε θέμα με τα παλιά πακέτα η διανομή είναι μια χαρά. Τα πακέτα ενημερώνονται ίδια περίοδο ή κάθε ένα ξεχωριστά? Για web browsing μόνο είναι μια χαρά δηλαδή?

Κοιτα , προβλεπω την συζητηση να παιρνει λαθος πορεια...
Το debian εχει τρια παρακλαδια...stable/testing/unstable...ο τζιμης ειναι πιο ειδικος βεβαια να μιλησει για debian.
Καποια πακετα υποθετω οτι ενημερωνονται (με πιο αργους ρυθμους απο τις αλλες διανομες) , και καποια πακετα συστηματος...μενουν μη ενημερωμενα μεχρι να βγει η επομενη εκδοση του debian , π.χ. ο kernel.
Ρωτας αν ειναι μια χαρα για web browsing..απο οτι βλεπω ο chromium για παραδειγμα , στο debian stable ειναι στην εκδοση 78 , ενω στο archlinux ειναι στην 79.
Mην μιλησω για firefox που στο debian stable ειναι στην 68 εκδοση ενω για παραδειγμα στο archlinux ειναι στην 71...

Θα μου πεις , ρε φιλε οκ εχω αναγκη την τελευταια εκδοση στον browser?Και με την παλια δεν κανω την δουλεια μου?Υποθετω πως ναι , αλλα αμα βγαλει καποιος browser καποιο major update και περασει σε ολες τις διανομες εκτος της δικης σου..τοτε θα λες τι μαλακας που ειμαι που διαλεξα τετοια διανομη...
Και δεν εχουμε μιλησει καν για τα αλλα προγραμματα μεχρι τωρα...Ουτε καν για το σημαντικο κομματι καθε διανομης..τον πυρηνα...και την αναγκαιοτητα να εχουμε οσο το δυνατον πιο τελευταια εκδοση του.

Γενικως διακρινω μια βαρεμαρα/ανικανοτητα μερικων διανομων να συντηρουν πακετα...Και θα βρουν υπουλο τροπο να τα ξεφορτωθουν μεσω snaps/flatpaks.Απο την μια θα λενε πηγαιντε σε flatpak/snaps ειναι πιο βολικα , πιο ενημερωμενα (να το τυρακι ) και απο την αλλη θα ξεφορτωνονται το βαρος να τα συντηρουν.
Την αρχη εκανε το ubuntu ηδη , που με την εγκατασταση σου περναει καποια πακετα του συστηματος σε snap.Λες οκ δεν γαμιεται θα τα βγαλω και θα τα περασω κανονικα.Και τσουπ , σου γυρναει τον chromium σε snap με το ετσι θελω χωρις επιλογη να γυρισεις σε "κανονικο" πακετο...το εχει καταργησει τελειως....
Αυτο το κολπο βλεπω να το υιοθετουν πολλες διανομες στο μελλον που θα βαριοντουνται ή δεν θα θελουν να συντηρουν για τους δικους τους λογους διαφορα πακετα τριτων κατασκευαστων.
Γιατι τα snap/flatpak πακετα τα συντηρουν οι εταιριες που βγαζουν τις εφαρμογες..οχι η διανομη....

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν με ενδιαφερει αν μια διανομη την εχει φτιαξει κομμουνιστης , δεξιος , αριστερος , κεντρωος , ομοφυλοφιλος , μαυρος , ασπρος , εξωγηινος.
Με ενδιαφερει να κανει σωστα την δουλεια της.
Και για να απαντησω στον @Kenshin_Himura , την απαντηση την εδωσε ο τζιμης. Το debian stable εχει την λογικη , να ενημερωσω τα πακετα μου μια φορα στα 10 χρονια , αφου ειμαστε σιγουροι 10000% οτι ειναι καρασταθερα του κερατα.
Λες και ολες οι αλλες διανομες που ενημερωνονται πιο συχνα , σπανε καθε μερα και κρασαρουν καθε ωρα.Η λογικη του debian stable ειναι καλη για σερβερς...που αν δουλευει δεν τον πειραζεις.
Αλλα οχι για desktop που θες τα παντα ενημερωμενα στην τελευταια εκδοση τους , για να εχεις πληρη καλυψη σε νεα features , υποστηριζομενο hardware , fixed bugs...

Παίξε σε debian testing τότε που έχει ενημερώσεις τόσο weekly όσο daily... Άλλη δικαιολογία να μη χρησιμοποιήσει Debian;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kenshin_Himura είπε

Παίξε σε debian testing τότε που έχει ενημερώσεις τόσο weekly όσο daily... Άλλη δικαιολογία να μη χρησιμοποιήσει Debian;

Καλα δεν χεστηκε και στις ενημερωσεις το "testing" :) Δες εδω. Thunderbird 60.x στο testing..68.x στο unstable.Aλλα γενικως δεν τα παει ασχημα σε ενημερωσεις...

Προσωπικα γουσταρω debian , αλλα εχει τα ψυχολογικα του σαν διανομη.Ειναι τριτη στην προτιμηση μου. Archlinux - opensuse tumbleweed - debian unstable. Kαι επειδη τις rpm-based διανομες δεν τις εχω πολυσυνηθισει..αντε πες 2η στις επιλογες μου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Καλα δεν χεστηκε και στις ενημερωσεις το "testing" :) Δες εδω. Thunderbird 60.x στο testing..68.x στο unstable.Aλλα γενικως δεν τα παει ασχημα σε ενημερωσεις...

Προσωπικα γουσταρω debian , αλλα εχει τα ψυχολογικα του σαν διανομη.Ειναι τριτη στην προτιμηση μου. Archlinux - opensuse tumbleweed - debian unstable. Kαι επειδη τις rpm-based διανομες δεν τις εχω πολυσυνηθισει..αντε πες 2η στις επιλογες μου :)

Η Φιλοσοφία της σταθερότητας πάση θυσία δεν είναι ψυχολογικά, αλλά κάτι το οποίο διαχωρίζει το Linux από τα blue screens της ms... Για update υπάρχει το synaptics... Δε θα ασχοληθώ άλλο, υπάρχουν άπειρες διανομές να διαλέξεις, προσωπικά επιλέγω αυτή πάνω στην οποία βασίζονται δεκάδες άλλες, είναι στο χώρο πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη ενεργή distro και συντηρείται από το Community που τη χρησιμοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Δεν ειναι "καλο" για desktop χρηση επειδη εχει παλιες εκδοσεις στα πακετα του.

Είναι πολύ παλιό το μηχάνημα , δε νομίζω να παίζει ρόλο . Επίσης σαν πρώτη εμπειρία καλό είναι να είσαι σε stable κανάλι .

 

Τα puppy παίζουν ακόμα ? Σε τέτοια μηχανάκια είχε τεράστια διαφορά σε επιδόσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μένα μου αρέσουν oι πειραματισμοι με  τα χρεπια, είχα κάνει ένα ρετρό gaming pc με athlonxp στα 2ghz,2GB ram,FX 5200 για ένα φίλο. θα του το αντικαταστησω με E8400/3GB ram/9600GT.

Μου είχανε χαρίσει ένα acer laptop 1.6ghz μονοπυρινο με 1,25 GB ram,του είχα βάλει dual boot  win xp(για ρετροgaming) και νομίζω ubuntu 12κατι με απενεργοποιημενα γραφικά.

"Καλά" πήγαινε.

Μονοπύρηνοι κοντά στο 2020 οπού και οι διπύρηνοι είναι στα τελειώματα,θέλουν δυστυχώς απόσυρση.

Μια και συζητάμε για χρεπια, κάτι αρχαία netbooks"περπατάνε¨ με linux και με ποια έκδοση? Κανα puppy linux?

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/49491/intel-atom-processor-n455-512k-cache-1-66-ghz.html για dual boot win7 32bit/linux

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήστες οι οποίοι θέλουν να δοκιμάσουν, χωρίς να μπουν στην διαδικασία της εγκατάστασης, υπάχουν πολλές διανομές linux (live) εδώ > https://distrotest.net/ 

Καλές δοκιμές !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...