Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχει ανωνυμία στο διαδυκτιο ?


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θέλω να θίξω ενα θέμα σχετικά με την ανωνυμία και τα προσωπικά μας δεδομένα στο διαδίκτυο , πριν μερικά χρόνια η google ήταν η αγαπημένη μου εταιρία μπορώ να πω ότι την λάτρευα , ήμουν  ο μεγαλύτερος φαν θα έλεγα από όλους τους γνωστούς μου , μέχρι που έχασα το κινητό μου που μου έφυγε από την μηχανή και έτσι λοιπόν σταμάτησα στην επόμενη πόλη σε ένα κατάστημα που πουλάει μοτοσυκλέτες και ζήτησα να τηλεφωνήσω στον πατέρα μου μπας και μπορέσει να βρει το κινητό..  Εκείνη την στιγμή πετάγεται η κοπέλα από το γραφείο και μου λέει έχεις google ?  Απαντάω ΧΑ!  Φυσικά!       .. μετά από λίγο ανακαλύπτω οτι ο λογαριασμός μου έχει καταγράψει ΤΑ ΠΆΝΤΑ , όλες  τις κινήσεις μου το τελευταίο εξάμηνο , όλες τις διαδρομές που έκανα!

Έκτοτε άρχισα να αισθάνομαι άβολα όμως έχω επαγγελματική σελίδα στο facebook και στην google και  χρησιμοποιώ gmail όπου και εχω αποθηκευμένες τις επαφές μου και τους συνεργάτες μου,  βασικά όλη η ζωή μου είναι φακελωμένη στο facebook και google και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου !  Ψαχουλεύοντας στου y.t  μερικές ημέρες πριν έπεσα επάνω σε ένα βίντεο στο youtube που με σόκαρε . 

Ποια είναι η άποψη σας επι του θέματος ;  Αξίζει να τα διαγράψουμε όλα και αν ναί υπάρχουν εναλλακτικές ή είμαστε πλέον δέσμιοι της google και του facebook ?

υ.π Δεν ξερω αν είμαι παρανοϊκός όμως νιώθω ότι όλο αυτό μου δημιουργεί άγχος και σπατάλη  χρόνου .. και μάλλον είναι ώρα να την κάνω απο τα social και απο πλατιφορμες οπως η google μου.

Θεωρώ ότι μου έχει λείψει το παλιό διαδίκτυο εποχής Napster , Mirc και 56k.. 

 

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ZELDA είπε

Καλησπέρα θέλω να θίξω ενα θέμα σχετικά με την ανωνυμία και τα προσωπικά μας δεδομένα στο διαδίκτυο , πριν μερικά χρόνια η google ήταν η αγαπημένη μου εταιρία μπορώ να πω ότι την λάτρευα , ήμουν  ο μεγαλύτερος φαν θα έλεγα από όλους τους γνωστούς μου , μέχρι που έχασα το κινητό μου που μου έφυγε από την μηχανή και έτσι λοιπόν σταμάτησα στην επόμενη πόλη σε ένα κατάστημα που πουλάει μοτοσυκλέτες και ζήτησα να τηλεφωνήσω στον πατέρα μου μπας και μπορέσει να βρει το κινητό..  Εκείνη την στιγμή πετάγεται η κοπέλα από το γραφείο και μου λέει έχεις google ?  Απαντάω ΧΑ!  Φυσικά!       .. μετά από λίγο ανακαλύπτω οτι ο λογαριασμός μου έχει καταγράψει ΤΑ ΠΆΝΤΑ , όλες  τις κινήσεις μου το τελευταίο εξάμηνο , όλες τις διαδρομές που έκανα!

Έκτοτε άρχισα να αισθάνομαι άβολα όμως έχω επαγγελματική σελίδα στο facebook και στην google και  χρησιμοποιώ gmail όπου και εχω αποθηκευμένες τις επαφές μου και τους συνεργάτες μου,  βασικά όλη η ζωή μου είναι φακελωμένη στο facebook και google και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου !  Ψαχουλεύοντας στου y.t  μερικές ημέρες πριν έπεσα επάνω σε ένα βίντεο στο youtube που με σόκαρε . 

Ποια είναι η άποψη σας επι του θέματος ;  Αξίζει να τα διαγράψουμε όλα και αν ναί υπάρχουν εναλλακτικές ή είμαστε πλέον δέσμιοι της google και του facebook ?

υ.π Δεν ξερω αν είμαι παρανοϊκός όμως νιώθω ότι όλο αυτό μου δημιουργεί άγχος και σπατάλη  χρόνου .. και μάλλον είναι ώρα να την κάνω απο τα social και απο πλατιφορμες οπως η google μου.

Θεωρώ ότι μου έχει λείψει το παλιό διαδίκτυο εποχής Napster , Mirc και 56k.. 

Ξήλωσε τα όλα...

Με αυτή τη λογική, δείχνεις να θες να επιστρέψεις στην εποχή του μεσαίωνα!

Και εδώ που γράφεις αυτή τη στιγμή έχεις αποδεχθεί κάτι ανάλογο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να τα σβήσεις τώρα πληροφορίες για το προφίλ και της συνήθειες σου υπάρχουν, για όποιον έχει τη δυνατότητα να ασχοληθεί με εσένα για οποιαδήποτε λογο. Το να το περιορίσεις ειναι στο χέρι σου. Το ότι δεν ήξερες ότι καταγράφει τα πάντα πρέπει να σε προβληματίσει γιατί ακόμα και η ίδια η google που και που πέταγε κατι ειδοποιήσεις σε οθονη κινητού, Gmail κτλ "δείτε τι πληροφορίες έχουμε για εσάς", "ρυθμιστε το απόρρητο του λογαριασμού" κτλ. , το διάβαζες σε ολο το διαδίκτυο σαν άρθρα, το έγραφαν οι όροι που απλά αποδεχόσουν κτλ Οπότε μπορεί να σε στεναχωρεί αλλά μάλλον ήσουν τελείως στα @@ σου (δικαίωμα σου!). Ιδιωτικότητα μόνο offline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο σημαντικές πληροφορίες γνωρίζει για εσένα ο κρατικός μηχανισμός παρά κάποια ιδιωτική εταιρία η οποία είναι υπό την νομοθεσία του κάθε νομοθετικού καθεστώτος. Εκτός και αν αυτές οι εταιρίες έχουν καταγράψει ευαίσθητες πληροφορίες και διαρρέψουν.

Ανάμεσα σε 8 δις ανθρώπους είσαι ένας σκλάβος του καπιταλισμού, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τα δεδομένα που έχουν περισυλλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELDA είπε

 πριν μερικά χρόνια η google ήταν η αγαπημένη μου εταιρία μπορώ να πω ότι την λάτρευα , ήμουν  ο μεγαλύτερος φαν θα έλεγα από όλους τους γνωστούς μου ,

Εγώ θα σταθώ σε αυτό:καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγώ θα σταθώ σε αυτό:καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό;

τι δεν ειναι ; Το ότι ήταν η αγαπημένη μου εταιρία ;  Σου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση απο το οτι το τηλέφωνο σου σε καταγράφει δηλαδή ; Σου φαίνεται φυσιολογικό ;  Να ξεκαθαρίσω κάτι,  δεν είμαι χθεσινός στο διαδίκτυο, κάποτε η Google ήταν κάτι το επαναστατικό άλλα η εταιρία της καρδιάς μας άλλαξε ρότα  😪
 

 

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ZELDA είπε

τι δεν ειναι ; Το ότι ήταν η αγαπημένη μου εταιρία ;  Σου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση απο το οτι το τηλέφωνο σου σε καταγράφει δηλαδή ; Σου φαίνεται φυσιολογικό ;  Να ξεκαθαρίσω κάτι,  δεν είμαι χθεσινός στο διαδίκτυο, κάποτε η Google ήταν κάτι το επαναστατικό άλλα η εταιρία της καρδιάς μας άλλαξε ρότα  😪

Το ξέρω ότι με καταγράφει,άλλωστε έχω συναινέσει σε αυτό σφου χρησιμοποιω τα προιόντα της.

 

Αλλά να αγαπάω μια εταιρία;Οχι,δεν μου ακούγεται φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELDA είπε

ο λογαριασμός μου έχει καταγράψει ΤΑ ΠΆΝΤΑ

Αυτο τωρα το ανακαλυψες;

Αυτο ειναι ενα απο τα καλύτερα εργαλεία της google, και το οποιο αν θέλεις το απενεργοποιεις ή ενεργοποιεις κατά βουληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ξέρω ότι με καταγράφει,άλλωστε έχω συναινέσει σε αυτό σφου χρησιμοποιω τα προιόντα της.

Αλλά να αγαπάω μια εταιρία;Οχι,δεν μου ακούγεται φυσιολογικό.

Δεν είπα την αγαπώ , είπα ήταν η αγαπημένη μου από όλες τις άλλες εταιρίες άλλα πλέον γιγαντώθηκε και μαζί με facebook μας έχουν ψιλογ@μησει λίγο δεν νομίζεις?  

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ZELDA είπε

Δεν είπα την αγαπώ , είπα ήταν η αγαπημένη μου από όλες τις άλλες εταιρίες άλλα πλέον γιγαντώθηκε και μαζί με facebook μας έχουν ψιλογ@μησει λίγο δεν νομίζεις?  

Welcome to reality?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...