Προς το περιεχόμενο

wifi repeater σε τοπικο δικτυο ,υπαρχει λυση;


arma1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα λεβεντες, σε τοπικο δικτυο μπορουμε να συνδεσουμε ενα wifi repeater με ethernet και αυτο να δινει σε wifi; αυτην την στιγμη πρεπει να δινουμε ip-dns  χειροκινητα στα pc που υπαρχουν για να εχουμε ιντερνετ και οχι αυτοματα ,στο repeater πως θα περασουμε την ip χειροκινητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα access-point θέλεις και όχι wi-fi repeater καθώς το δεύτερο θέλει ήδη υπάρχων wi-fi δίκτυο το οποίο και θα κάνει repeat. Το 99% των access point στην αγορά έχει ρυθμίσεις για την ip-dns.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω το συγκεκριμενο φιλε https://www.skroutz.gr/s/13271526/TP-LINK-TL-WA860RE-v5.html  ,απ οτι βλεπω εχει access point mode , απο την εφαρμογη του κινητου δεν εχει επιλογη για ρυθμισεις ip-dns ,μαλλον πρεπει να μπω απο το site μηπως και βγαλει την επιλογη 

 

edit αυτο που εχω βλεπω πως παιρνει wifi και δινει σε ethernet , υπαρχει καποιο συγκεκριμενο που να κανει ατο αντιθετο;

 

11 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν υπάρχει DHCP και δίνεται χειροκίνητα διευθύνσεις;

δεν υπαρχει wifi φιλε οπου και χρειαζομαι για τα κινητα

Επεξ/σία από arma1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, arma1 είπε

εχω το συγκεκριμενο φιλε https://www.skroutz.gr/s/13271526/TP-LINK-TL-WA860RE-v5.html  ,απ οτι βλεπω εχει access point mode , απο την εφαρμογη του κινητου δεν εχει επιλογη για ρυθμισεις ip-dns ,μαλλον πρεπει να μπω απο το site μηπως και βγαλει την επιλογη 

Ότι είναι στην κατηγορία Access Point, θα πάρει σύνδεση μέσω Ethernet και θα φτιάξει Wi-Fi δίκτυο για τις ασύρματες συσκευές σου.
https://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλαβω λιγο φιλε ,με το που συνδεθω με ethernet σε μια απο τις συσκευες που αναφερεις πρεπει να μπω μεσα σε αυτην για να ρυθμισω την ip,  σωστα; 

Επεξ/σία από arma1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TL-WA860RE που έχεις, παίζει και ως ΑΡ, δηλαδή να συνδέεται ενσύρματα στον router και να μοιράζει ασύρματα.

Επιπλέον έχει και DHCP server για να δίνει αυτόματα διευθύνσεις. ΑΛΛΑ (με κεφαλαία), δίνει στο ίδιο υποδίκτυο  με την ΙΡ που έχει το ίδιο, άρα στο ίδιο υποδίκτυο που μοιράζει και ο DHCP του router.

Μπορείς να ορίσεις συγκεκριμένη περιοχή στον DHCP του router, οπότε να δίνει σε άλλη ο DHCP του ΑΡ; Αν ναι, μια χαρά θα σου κάνει δουλειά, διαφορετικά θέλεις ασύρματο router και όχι ΑΡ.

Τον DHCP γιατί το θέλεις στο ΑΡ; Μια χαρά θα παίρνουν σύνδεση οι ασύρματες συσκευές από τον router. Τι πρόβλημα έχεις και τον ζητάς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη φιλε που δεν εχω προσβαση στο router τι επιλογες εχω; δεν ξερω κωδικους κλπ, μπορω να συνδεθω με ethernet σε pc- laptop αλλαζοντας ip  αλλα θελω να συνδεομαι και σε κινητο ,γινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρόμοιο σκηνικό με το δικό σου έκανα το εξής απλό. Εβαλα wifi repeater (παλιά είχα μόνο το router αλλά κάποια pc αλλάξαμε όροφο και έτσι βάλαμε και ένα repeater) και σε έναν απο τους υπολογιστές wifi στικάκι και παίρνει απευθείας απο το repeater/router και εν συνεχεία μέσω του gigabit ethernet μοιράζω με στατικές ip σε άλλα 4 pc  και τα κινητα/tablet/laptop συνδέονται ασύρματα κανονικά στο router/repeater. Mειονέκτημα ότι το pc που μοιράζει πρέπει να είναι πάντα ανοιχτό αλλά είναι έτσι και αλλιώς

το repeater αυτό https://wisp.store/router/7601-uplink-n2315m-n300-wifi-range-extender-access-point.html απο τον επάνω όροφο στον κάτω συνδέθηκε με καλώδιο ethernet απο το router και δίνει σε wifi.

Επεξ/σία από bbbb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, arma1 είπε

Απο την στιγμη φιλε που δεν εχω προσβαση στο router τι επιλογες εχω; δεν ξερω κωδικους κλπ, μπορω να συνδεθω με ethernet σε pc- laptop αλλαζοντας ip  αλλα θελω να συνδεομαι και σε κινητο ,γινετε;

Τότε έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα ή θα έχεις σίγουρα στο μέλλον. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο ίδιο υποδίκτυο να υπάρχουν ταυτόχρονα 2 DHCP που να μοιράζουν στο ίδιο εύρος.

Από την στιγμή που δεν μπορείς να ρυθμίσεις τον DHCP του router, δεν γνωρίζεις αν οι διευθύνσεις που δίνεις χειροκίνητα στις συσκευές ή αυτόματα από τον DHCP του AP θα έχουν διένεξη (ίδια ΙΡ ταυτόχρονα σε 2 συσκευές στο ίδιο υποδίκτυο) και θα τα κάνεις μαντάρα.  Υπάρχει ένα πρόσφατο σχετικό θέμα.

Μοναδική λύση που σου απομένει είναι η χρήση ενός ασύρματου router.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως μπορεις να κάνεις κάτι με ένα wifi στικάκι και το connectify https://www.connectify.me/hotspot/

ή αλλη μια λύση είναι να δώσεις απο το network switcher σου (που πιθανολογώ ότι έχεις και λογικά πάνω εκει θα συνδέεται και η ενσύρματη γραμμή του νετ) ένα ethernet στο tplink σου και ρυθμίζοντας την ip του λογικά θα πάρει νετ και θα μπορεις να το έχεις ασύρματα

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...