Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ήταν ένα μικρό hotfix του 1GB για να διορθωθεί το θέμα με το WASM και ένα άλλο bug με cockpits. Δεν αλλάζει τίποτα άλλο θεωρητικά, ούτε και τα CTDs βέβαια τα οποία συνεχίζονται ακάθεκτα.

Σε άλλα νέα πήρα το https://secure.simmarket.com/bijan-habashi-4-season-pack_free-lod-for-msfs.phtml που βάζει ωραιότατα δέντρα, έχει κάνει καταπληκτική δουλειά ο τύπος και το αναβαθμίζει συνέχεια. Επίσης πήρα spad.next complete για να αρχίσω να στήνω σωστά το Bravo και το Elgato (και το Behringer xtouch mini που θα πάρω σύντομα ελπίζω). Κάποια στιγμή θα δω και το Piper 28 της Just Flight, αφού όπως έχουν έρθουν τα πράγματα πετάω μόνο VFR για να κρατιέμαι σε φόρμα περιμένοντας το SU4 μπααααας και φτιάξει τα CTDs.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nzeppos είπε

ούτε και τα CTDs βέβαια τα οποία συνεχίζονται ακάθεκτα.

μήπως φταίει κάτι άλλο στο σύστημα σου για τα CTDs; Memory/CPU/GPU overclock? Mods? Εγώ δεν έχω φάει ποτέ CTD..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Αυτό ήταν ένα μικρό hotfix του 1GB για να διορθωθεί το θέμα με το WASM και ένα άλλο bug με cockpits. Δεν αλλάζει τίποτα άλλο θεωρητικά, ούτε και τα CTDs βέβαια τα οποία συνεχίζονται ακάθεκτα.

Σε άλλα νέα πήρα το https://secure.simmarket.com/bijan-habashi-4-season-pack_free-lod-for-msfs.phtml που βάζει ωραιότατα δέντρα, έχει κάνει καταπληκτική δουλειά ο τύπος και το αναβαθμίζει συνέχεια. Επίσης πήρα spad.next complete για να αρχίσω να στήνω σωστά το Bravo και το Elgato (και το Behringer xtouch mini που θα πάρω σύντομα ελπίζω). Κάποια στιγμή θα δω και το Piper 28 της Just Flight, αφού όπως έχουν έρθουν τα πράγματα πετάω μόνο VFR για να κρατιέμαι σε φόρμα περιμένοντας το SU4 μπααααας και φτιάξει τα CTDs.

Το Piper 28 της Just Flight δεν θα σε αφησει να βαρεθεις και με Alfa και Bravo θα το ευχαριστηθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά υπάρχει βελτίωση στα γραφικά γενικώς? Μιλάω για Ελλάδα.

Πάντως, πιστεύω όλοι έχουμε screenshots με ειδυλλιακές εικόνες από πτήσεις. Πριν λίγο κόντευα να στουκάρω γιατί ταυτόχρονα τράβαγα με το κινητό αυτό το απίστευτο θέαμα που έβλεπα.

Τι θα γίνει και με αυτό το instant replay, θα το βάλουν ποτέ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

μήπως φταίει κάτι άλλο στο σύστημα σου για τα CTDs; Memory/CPU/GPU overclock? Mods? Εγώ δεν έχω φάει ποτέ CTD..

Δεν νομίζω γιατί δεν έχει λογική αυτό που γίνεται. Κρασάρει (όχι πάντα) όταν μπαίνει στο κεντρικό μενού, κρασάρει (όχι πάντα) όταν γυρίζει στο κεντρικό μενού, αλλά εντός της πτήσης δεν κρασάρει ποτέ με C152/172, B350 κλπ. Κρασάρει όμως πάντα με CJ4 WT, που θεωρητικά δεν έχει πρόβλημα αφού δεν υπάρχουν άλλες αναφορές για το συγκεκριμένο.

Κρασάρει το ίδιο είτε με mods είτε χωρίς. Μνήμες/CPU έπαιζαν απροβλημάτιστα για μήνες και τα προβλήματα άρχισαν όταν έβαλα την 6800ΧΤ. Αλλά δεν φταίει η ίδια η κάρτα αφού σε οτιδήποτε άλλο δουλεύει μια χαρά, ακόμα και σε βαριά παιχνίδια όπως το Cyberpunk. Μόνο στο MSFS κρασάρει και συνήθως μόνο σε συγκεκριμένα σημεία. Έχω δοκιμάσει XMP on/off, overclock on/off, ό,τι workaround κυκλοφορεί για το MSFS, ό,τι chipset και GPU driver υπάρχει στον πλανήτη (DHC/UWP συμπεριλαμβανομένων), δεν γίνεται τίποτα. Το μόνο που κάπως βοήθησε ήταν να κλείσω το Xbox Game Bar. Υποψιάζομαι ότι κρασάρει για 2-3 διαφορετικούς λόγους, απλώς τα συμπτώματα είναι πάντα τα ίδια (gpu driver timeout ακολουθούμενο από vcruntime140.dll ή d3d11.dll error στο MSFS exe). Οπότε δεν βγαίνει εύκολα άκρη τι απ' όλα φταίει.

Δεν απελπίζομαι γιατί παρακολουθώ καθημερινά τα επίσημα φόρουμ του MSFS και είναι πάρα πολύς κόσμος που έχει παρόμοια προβλήματα. Από αρχές Μαρτίου μόνο έχουμε μαζέψει κοντά 140 έξτρα votes για τα CTDs και κοντεύουμε τα 1000 συνολικά (στο top-3 ή 4 της λίστα bugs των devs). Οπότε περιμένω το SU4 μπας και γίνει κανα θαύμα. Προς το παρόν πετάω μόνο με αυτά που είπα και λογικά θα πάρω και το Piper να δοκιμάσω. Το CRJ το έχω ήδη αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ γιατί θέλει πολύ διάβασμα και έχω κοιτάξει μόνο κάποια πολύ βασικά.

Κατά τ' άλλα κατάφερα να στήσω επιτέλους δικό μου Honeycomb προφίλ στο spad.next για το C152 και ετοιμάζομαι για παρθενική πτήση.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που τα θέματα άρχισαν όταν έβαλες την 6800ΧΤ ίσως έχει κάποιο bug o driver με το game που θα διορθωθεί στην πορεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα στο παιχνίδι η κάρτα με default ρολόγια πραγματικά πετάει  (pun intended), αφού ειδικά στα steam gauge αεροπλάνα κρατάει σχεδόν σταθερά 55-60 fps με τα περισσότερα γραφικά στο ultra στα 1440p και κάποια λίγα στο σκέτο high. Ακόμα και χαμηλές πτήσεις στα 2-3 χιλιάδες πόδια πάνω από μεγάλες πόλεις όπως η Νέα Υόρκη ή το Ρίο ντε Τζανέιρο δεν έχουν κανένα πρόβλημα (άσχετο, η τελευταία πρέπει να είναι πραγματικά η πιο εντυπωσιακή αχανής πόλη που έχω δει ποτέ, το landscape της είναι ασύλληπτο). 

Οπότε για να κρασάρει στο μενού κάποιο άλλο σκάλωμα τρώει. Κάποιος περίεργος συνδυασμός hardware και drivers πρέπει να είναι λογικά που χαλάει το MSFS. 

Όσο για το performance στα glass cockpits, έχουν πει θα το βελτιώσουν σημαντικά στο SU4. 

ps: καταπληκτικό το spad.next, είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα το trial μόνο για το event monitor ώστε να πιάνω simconnect events/values και να προγραμματίσω το Elgato Stream Deck. Τώρα με τα Honeycomb ήταν ευκαιρία να φτιάξω και κανονικό control profile, οπότε αν και ακόμα δεν ξέρω ούτε το 10% από όσα κάνει το spad.next ήδη έχω φτιάξει ωραιότατο mapping για το C152 (αφήνοντας τα πάντα unassigned από το ίδιο το μενού του MSFS). 

Θεωρητικά τα ίδια μπορούν να γίνουν και στα Axis and Ohs ή FSUIPC, αλλά το spad νομίζω έχει καλύτερο GUI, έχει event monitor έχει υποστήριξη για midi όπως το Behringer, ομοίως για Elgato deck κλπ. Πολλά λεφτά αλλά τα αξίζει. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω όντως είναι πολύ ωραίο το Piper και (το σημαντικότερο) δεν κρασάρει όπως το CJ4. 😋

Ευχαριστιέσαι να πετάς με αυτό το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(παραληρήματος συνέχεια)

Έκανα την πρώτη πλήρη δοκιμαστική πτήση με το Arrow III, σύμφωνα με το tutorial της ίδιας της JustFlight (περιλαμβάνεται στο documentation) και ήταν αρκετά ευχάριστη εμπειρία. Είναι εύκολο να μάθεις τις λειτουργίες του και ακόμα πιο εύκολο να το πετάξεις ενώ μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο/κραυγαλέο στο flight model, χωρίς όμως να το έχω ψάξει σε βάθος.

Αφού προς το παρόν το CJ4 WT θα κάνει στην άκρη λόγω των CTDs, λέω να ξεκινήσω δρομολόγια με το Arrow στο OnAir ή στο NeoFly, ώστε να έχω και κάποιο μεγαλύτερο κίνητρο. Το μόνο αρνητικό που δεν μπορεί να πετάξει σε icing συνθήκες (όπως κανένα από τα ελαφρά GA άλλωστε, οπότε δεν φταίει το ίδιο το αεροπλάνο).

Υπέροχο το Season pack του Bijan και με συνεχή βελτίωση. Από το Σάββατο που το πήρα, ο τύπος έχει προλάβει και έχει βγάλει ήδη δύο patches, καλύπτοντας κάμποσες ακόμα χώρες, διορθώνοντας issues και βελτιώνοντας το LOD αλλά και το performance. Παρ' ότι κάποιοι γκρινιάζουν για τα 17 ευρώ του addon, πιστεύω ότι αξίζουν μέχρι τελευταίου cent.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχη σε κανέναν η θάλασσα/λίμνες/ποτάμια να φαίνονται έτσι?

20210328165552-1.jpg

20210328164857-1.jpg

Αυτό μου συνέβη πριν κάνα μήνα, και προκλήθηκε με από ένα update, ήλπιζα ότι με το επόμενο update θα το φτιάξουν, άλλα τίποτα ακόμα έτσι είναι, Έκανα και update τον καινούργιο driver τις AMD  μπας και άλλα τίποτα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mkp είπε

Έχει τύχη σε κανέναν η θάλασσα/λίμνες/ποτάμια να φαίνονται έτσι?

20210328165552-1.jpg

20210328164857-1.jpg

Αυτό μου συνέβη πριν κάνα μήνα, και προκλήθηκε με από ένα update, ήλπιζα ότι με το επόμενο update θα το φτιάξουν, άλλα τίποτα ακόμα έτσι είναι, Έκανα και update τον καινούργιο driver τις AMD  μπας και άλλα τίποτα το ίδιο.

υπάρχει μια ρύθμιση στα γραφικά του για να φαίνονται οι κυματισμοί στην θάλασσα μήπως αυτό σου χαλάει την όλη εικόνα και έχει κάποιο bug 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Δηλαδή όπου και να πετάξεις, η θάλασσα και γενικά το νερό φαίνονται πάντα έτσι;

Να φανταστώ ότι το Water Waves το έχεις σε mid-high τουλάχιστον αν και ακόμα και στο low δεν έχει τέτοια συμπεριφορά. Ομοίως και το LOD του terrain γύρω στο 80-100 (που δεν θυμάμαι αν επηρεάζει τη θάλασσα). Είχα δει παλιότερα αναφορές για bugs με repeating tiles στη θάλασσα αλλά ήταν πριν μισό χρόνο και (κυρίως) τα screenshots δεν έμοιαζαν καθόλου με τα δικά σου, δεν ήταν τόσο έντονα.

Μου φαίνεται καλύτερα να το ποστάρεις στο επίσημο φόρουμ μαζί με τις ρυθμίσεις σου, μήπως τύχει και το έχει ξαναδεί κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπού έχει νερό φαίνεται έτσι θάλασσα/λίμνες/ποτάμια όχι πάντα ώμος άλα τις περισσότερες φορές και δεν έχει σχέση με την τοποθεσία, άλα έχει σχέση όταν αλλάζεις ύψος με το αεροπλάνο από ότι έχω παρατήρηση, επίσης όταν φαίνεται έτσι αν αλλάξω το setting στο water waves (για παράδειγμα από high σε medium η το αντίστροφο) τοτε φτιάχνει προσωρινά βεβαία μέχρι να αλλάξει ύψος το αεροπλάνο, βεβαία αν βάλω το water waves στο low τότε φτιάχνει και δεν το ξανακάνει ποτέ, άλλα δεν είναι και καμιά σοβαρή λύση αυτό αφού στα low δεν φαίνεται τόσο ωραίο οπός στο high.

Επεξ/σία από mkp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα καινούργιο αγαπημένο αεροπλάνο ελικοφόρο για να κάνω τις βόλτες το Diamond DA40NG. 

Eίναι ποιο γρήγορο από Icon έχει μεγάλα παράθυρα να βλέπεις έξω συν τα πιο σύγχρονα όργανα του.

Εβλεπα και τις τιμές στο store για τα αεροπλάνα που έχει. Μιλάμε για φαρμάκι από 20 μέχρι 50 ευρώ φτάνουν μερικές για ένα μόνο αεροπλάνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...