Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα study level αεροπλάνα θεωρώ ότι τα 30-50 ευρώ μπορεί υπό περίπτωση να είναι λίγα, γιατί πρόκειται για εργαλεία που θα προσφέρουν εκατοντάδες (αν όχι παραπάνω) ώρες εμπειρίας και διασκέδασης έκαστο. Τα συγκεκριμένα δυστυχώς είναι ελάχιστα προς το παρόν, αλλά σιγά σιγά βλέπουμε και καλές περιπτώσεις όπως το Piper Arrow III.

Προσωπικά περισσότερο μετάνιωσα τα 15 ευρώ που έδωσα για το C182T Carenado παρά τα 42 για το Aerosoft CRJ (και ακόμα λιγότερο τα 38 του Piper). Αν έβγαινε King Air 350 Pro Line σε study level, πιστεύω θα το αγόραζα όσο κι αν έκανε. Με τα default αεροπλάνα του MSFS η αλήθεια είναι πως έχω ψιλοσταματήσει να ασχολούμαι, μόνο το C152 πιάνω περιστασιακά για δοκιμές ή εκπαίδευση. Μοναδική εξαίρεση το CJ4 WT φυσικά, που όμως πλέον δεν είναι default (αλλά δυστυχώς μου κρασάρει τις τελευταίες εβδομάδες).

Οπότε απαιτείται πρώτα συστηματική έρευνα και μετά αγορά, διαφορετικά το store έχει άπειρη σαβούρα σε αεροπλάνα, scenery, αεροδρόμια και μόνο ένα μικρό ποσοστό από αυτά πραγματικά αξίζει τα λεφτά του. Συνολικά αυτή τη στιγμή νομίζω πως υπάρχουν πολύ λίγα αξιόλογα addons που να προσφέρουν κάποιο vfm, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε πέντε. Σε βάθος χρόνου όμως το flight simming μπορεί να γίνει πολύ ακριβό άθλημα.

Εκεί που δεν συμφωνώ είναι με τις τιμές των αεροδρομίων, καθώς θεωρώ πολλά τα 20-25 που ζητάνε για πολλά από αυτά όταν δουλειές αντίστοιχου επιπέδου διατίθενται δωρεάν στο flightsim. Ίσως είναι ΟΚ για ένα μεγάλο hub, αλλά όταν βλέπω 20 ευρώ για την Κω και τη Ρόδο (και μάλιστα με μέτριες υλοποιήσεις) μου γυρίζουν τα μυαλά.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ ήθελα να πάρω αυτό που είναι τελείως σκελετός και που είσαι χυμα έξω και το πετά ξεχνάω το όνομα του μόνο για τον χαβαλέ αλλά έχει και ένα 30άρη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα να δοκιμάσω το DA40 χθες αλλά έφαγα ένα ωραιότατο CTD πριν καν το βάλω μπροστά, οπότε το άφησα για άλλη μέρα. Ίσως ξαναδοκιμάσω σήμερα. Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο κάποια αεροπλάνα κρασάρουν πάντα και κάποια άλλα ποτέ, πχ. από τότε που ξεκίνησαν τα προβλήματα, με C152/172 δεν έχω φάει ποτέ CTD, ούτε και με το 3rd party JustFlight Piper 28 Arrow. Ειδικά το τελευταίο χθες το είχα αφήσει 10 ώρες στο πάρκινγκ της Καβάλας μέχρι να το σετάρω σωστά με το Honeycomb Bravo και δεν καταλάβαινε τίποτα. Άρα δεν είναι θέμα hardware αλλά software.

Έγινε καλή δουλειά όμως γιατί έφτιαξα το μεγαλύτερο μέρος των checklists (βελτιωμένες εκδόσεις των in-game checklists, μόλις τελειώσω θα τα μοιραστώ). Επίσης σέταρα σχεδόν τα πάντα μέσω του spad.next και των LVARs του Arrow, οπότε πλέον χρειάζομαι ελάχιστο ποντίκι για τις ρυθμίσεις. Διόρθωσα ακόμα και ατέλειες της ίδιας της JustFlight, πχ. άναβε αυτόματα το GNS 530 όταν ενεργοποιούταν το master battery (ενώ τώρα ανάβω το GPS με το χέρι μέσω του avionics bus 1, που μου φαίνεται πιο λογικό).

Το spad.next ήταν πολύ ακριβό αλλά έχει αρχίσει ήδη και βγάζει τα λεφτά του. Κάποια τελευταία πράγματα που έχουν μείνει θα σεταριστούν είτε μέσω Elgato Stream Deck, είτε όταν με το καλό έρθει το Behringer X-Touch Mini που παρήγγειλα χθες (που λόγω των έξτρα ποτενσιόμετρων θα μπορεί να χειριστεί την ένταση όλων των φωτισμών, όλα τα περιστρεφόμενα knobs του cockpit κλπ).

Στο τέλος, για να δοκιμάσω τις checklists έκανα μια σύντομη offline πτήση Καβάλα-Λήμνος και το ευχαριστήθηκα. Νομίζω μόλις βγει το Arrow III/IV στην turbo έκδοση θα είναι σίγουρη αγορά.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα για καποιο λογο το Σαββατο εφαγε σκαλωμα με το LGAV (μονο!). Τρελλα frame rate drops, πρακτικα uplayable. Αφου παιδευτηκα καποια ωρα, εσβησα ολο το community. Δουλευε με τα default μια χαρα. Αρχισα να προσθετω μετα λιγα λιγα στο community, ολα μια χαρα. Τωρα τι το πειραξε...αβυσσος.

Btw: καταπληκτικο το Παρισι και το Amsterdam που βολταρα χτες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα καινούρια τα Μπενελούξ δεν έχω πάει ακόμα είναι η αλήθεια, αλλά μόλις μου έδωσες μια πολύ καλή αφορμή για σήμερα. Βλέπω Παρίσι-Άμστερνταμ είναι κάπου 2 ώρες στην ευθεία με το Piper 😄

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, αμαρτία να πάω ευθεία, απλώς το τσέκαρα για να πάρω μια τάξη μεγέθους πόση ώρα θέλει. Θα κοιτάξω να φτιάξω καμια ωραία διαδρομή στο skyvector ή το Little Navmap για να δοκιμάσω και το GNS530 mod που θα τσεκάρω σήμερα για πρώτη φορά.

Απλώς επειδή μέχρι πρόσφατα (δηλ. από τότε που ξεκίνησαν τα προβλήματα πριν κανα μήνα) πετούσα μόνο IFR σε ύψη FL250-430 συνήθως νύχτα, δεν είχα δώσει καθόλου σημασία σε sightseeing, POIs, ούτε καν σε icing συνθήκες κλπ. Οπότε τώρα προσπαθώ να καταλάβω πως να κάνω σωστά plan χαμηλές VFR πτήσεις με ραδιοβοηθήματα ή έστω GPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DA62 ειναι φανταστικο και δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα.
Αν βγαλουν καποιο study level θα το παρω σιγουρα.
Υπαρχουν πολλα βιντεο με πτησεις απο ιδιοκτήτες αλλα και 
σχολές,αξιζει προσοχη και να  μελετηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει κάποια λύση για το αργό download στο game pass edition; Έχω 50άρα και κατεβάζει με 20Mbits/s. Ότι "λύση" βρήκα στο google δεν βοήθησε φυσικά και δεν νομίζω να έχει νόημα να στείλω στη microsoft αφού θα απαντήσουν τις γνωστές βλακείες του τύπου ¨κάνε troubleshooting το network", "έλεγξε τον ISP σου", "βάλε ethernet αντί για wifi" και άλλες τέτοιες χαζομάρες. Περιττό να αναφέρω ότι οπουδήποτε αλλού (steam, uplay, epic, gog, torrents) κατεβάζει κανονικά με 50Mbits/s..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά υπάρχει κάποια λύση για το αργό download στο game pass edition; Έχω 50άρα και κατεβάζει με 20Mbits/s. Ότι "λύση" βρήκα στο google δεν βοήθησε φυσικά και δεν νομίζω να έχει νόημα να στείλω στη microsoft αφού θα απαντήσουν τις γνωστές βλακείες του τύπου ¨κάνε troubleshooting το network", "έλεγξε τον ISP σου", "βάλε ethernet αντί για wifi" και άλλες τέτοιες χαζομάρες. Περιττό να αναφέρω ότι οπουδήποτε αλλού (steam, uplay, epic, gog, torrents) κατεβάζει κανονικά με 50Mbits/s..

ειναι θέμα του pass και των server της microsoft. Στο pc στο xbox παντού και όλοι χάλια ταχύτητες download έχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

ειναι θέμα του pass και των server της microsoft. Στο pc στο xbox παντού και όλοι χάλια ταχύτητες download έχουν 

γτπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο (έως πολύ) τυχαίο και δεν νομίζω ότι αφορά μόνο το game pass edition. Λόγω των διαφόρων CTD που με ταλαιπωρούν, έκανα επανεγκατάσταση το MSFS premium deluxe τρεις φορές μέσα σε λίγες εβδομάδες και άλλες φορές κατέβαζε με 45Mbps, άλλες με... 5. Ακόμα και στα updates το ίδιο κάνει, πχ. το τελευταίο World Update 4 σερνόταν μέχρι τα μισά του download, μετά έπιασε καλές ταχύτητες, μετά πάλι τα ίδια. Έφαγα 3 ώρες να κατεβάσω 10GB που θα έπρεπε να κατέβουν σε λιγότερη από μία.

Επίσης έχει σημασία σε ποιο ακριβώς σημείο του download βρίσκεσαι, γιατί άλλο να κατεβάζει μεγάλα αυτοτελή αρχεία (που συνήθως πιάνει μεγάλες ταχύτητες) και άλλο στη φάση που κατεβάζει/επιβεβαιώνει άπειρα μικρά αρχεία οπότε και η μετρήσιμη ταχύτητα ελαττώνεται.

Γενικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί υπό φυσιολογικές συνθήκες, πόσες φορές θα χρειαστεί να κατεβάσεις παιχνίδι 100-130GB; Πάντως είναι πρόβλημα που έχει αναφερθεί πολλάκις από πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το στηνω σε νεο υπολογιστη αυτες τις μερες. Το μεγεθος πλεον αισιως εχει φτασει στα 178GB αν θυμαμαι καλα (τα Χριστουγεννα ηταν λιγο πανω απο 100). Σε 24αρα γραμμη ξεκινησε να κατεβαζει προχτες το απογευμα και τελειωσε πριν λιγο! Υπομονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι που δεν ηξερα! Ολα τα assignments και sensitivity settings  (keyboard, stick, throttle quadrant) μεταφερονται αυτοματα οταν εγκατασταθει σε νεο PC το FS2020. Νομιζα οτι απoθηκευονται locally και θα επρεπε να φτιαξω τα profiles απο την αρχη. Με γλυτωσε απο αρκετο κοπο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τοπικά αποθηκεύονται στον φάκελο "%APPDATA%\Packages\Microsoft.FlightSimulator_8wekyb3d8bbwe\SystemAppData\wgs\" (ή κάτι με "wgs" τελοσπάντων), αλλά στην πράξη γίνονται sync με το cloud οπότε σε πιθανή επανεγκατάσταση κρατάει τα πάντα. Ή μάλλον σχεδόν τα πάντα γιατί θυμάμαι να έχω δει διαφορές σε ρυθμίσεις γραφικών μετά από reinstall αλλά τουλάχιστον κρατάει τα control assignments που είναι και η μεγαλύτερη φασαρία. Επίσης το παραπάνω ισχύει σίγουρα για έκδοση από MS Store (είτε σαν game pass, είτε σε κανονική αγορά) αλλά δεν είμαι σίγουρος τι παίζει στο Steam.

Εκτός αν ρυθμίσεις τα assignments σε εξωτερικές εφαρμογές και δεν χρησιμοποιείς τα εσωτερικά του MSFS. Αυτό που κάνω πλέον με το spad.next δηλαδή, που μου δίνει πολλές περισσότερες δυνατότητες. Στο MSFS έχω αφήσει μόνο τα controls για τις κάμερες και τίποτα άλλο. Ίσως κάποια στιγμή βάλω και κάποια axis για να ελέγχω καλύτερα τα sensitivity curves, αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...