Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα! 

3 προσπαθειες χτες, 3 CTDs. Και τα 3 (οπως και τα προηγουμενα) σχετιζονται με επικοινωνια με ATC. 2 μολις ζητησα pushback (καρμπόν!) και 1 στο approach παλι σε επικοινωνια. Νομιζω οτι κατι παιζει με τη συνδεση μου (που ειναι ψιλοχαλια) και το Azure και με πεταει εξω. Θα δοκιμασω και το Windows offline voice, αλλα ειναι ψιλοαθλια η χροια της φωνης, σα να πνιγεται με κοτοπουλο!😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις περίπου 4891 διαφορετικές αιτίες που μπορεί να προκαλέσουν CTD στο MSFS, έχει αναφερθεί πως το Azure voice είναι μία από αυτές οπότε δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εγώ το έχω κλείσει εδώ και πολύ καιρό (μιας και δεν χρησιμοποιώ το default ATC ούτως ή άλλως) αλλά φυσικά δεν βοήθησε σε τίποτα.

Χθες έφαγα 2 CTD στο Piper Arrow, ενώ μέχρι τότε δεν είχα ποτέ πρόβλημα μετά από 30+ ώρες πτήσης με αυτό. Δυστυχώς ως συνήθως δεν κατάλαβα ακριβώς τι έφταιγε ώστε να μην το επαναλάβω. Ευτυχώς την τρίτη και φαρμακερή κατάφερα να ολοκληρώσω το δρομολόγιο Ατατούρκ-Μπόντρουμ (Αλικαρνασσός που λέμε) και ολοκληρώθηκε η αποστολή του OnAir. Απλώς μέχρι τότε είχε πιάσει βράδυ και αντί να απολαύσω τα παράλια της Μικράς Ασίας όπως είχα σχεδιάσει στο μεσημεριάτικο VFR flight plan, πήγαινα από VOR σε VOR μέσα στη μαύρη νύχτα. Μάλλον για την καθυστέρηση έπαιξαν ρόλο τα προηγούμενα 25 CTD που απολάμβανα όλο το μεσημέρι στο κεντρικό μενού, χωρίς να καταφέρω να ξεκινήσω καμία πτήση.

ps1: σε σχέση με το default ATC, θεωρώ πως το Pilot2ATC είναι πολύ καλύτερο από κάθε άποψη, συνεπέστερο και με πολλές περισσότερες δυνατότητες, ειδικά αν συνδυαστεί με Navigraph charts και διαδικασίες. Δεν είναι φτηνό αλλά είναι εφ' άπαξ αγορά και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του είτε με voice recognition, είτε γραπτώς, είτε με αυτόματo readback. Αν κάποιος προβληματίζεται για το θέμα των φωνών μπορεί να το σετάρει να δουλεύει με 3rd party voices (ακόμα και του AWS που νομίζω είναι δωρεάν για τον πρώτο χρόνο).

Εμένα μου αρκούν οι περισσότερες από τις φωνές της MS, έχω σετάρει όσες μου άρεσαν και τις έχω βάλει να χρησιμοποιούνται τυχαία από το Pilot2ATC, οπότε ο κάθε controller έχει διαφορετική φωνή. Δεν συγκρίνεται με την ποιότητα ήχου του Azure, αλλά τουλάχιστον δεν σε στέλνει και πάνω στο βουνό. Έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω πάντως, γιατί προτιμώ να γράφω ώρες στο VATSIM ακόμα και χωρίς controller.

Ωραίος ο ρεαλισμός αλλά με ρέγουλο, χθες ήμουν σε uncontrolled αεροδρόμιο (Ατατούρκ) και γενικά σε airspace χωρίς ενεργό ATC. Με το που περνάω το holding point για να μπω στο διάδρομο για απογείωση, βλέπω κατά τύχη ότι πριν 1 λεπτό άνοιξε departure/arrival ATC σε διπλανό αεροδρόμιο που κάλυπτε και το δικό μου. Λέω να το παίξω by the book και του ζητάω άδεια για απογείωση αλλά είχε πλακώσει τόση κίνηση στην περιοχή που πραγματικά πρέπει να έφαγα μισή ώρα συνεννοήσεων μέχρι να του δώσω να καταλάβει ότι δεν είμαι σε parking, δεν είμαι σε stand (όπως νόμιζε), αλλά είμαι έτοιμος για απογείωση. Ακολούθησε μακροσκελής σουρεαλιστικός διάλογος, ο οποίος συνοψίζεται στα εξής:

- Μπλα μπλα, at LTBA E4 holding point of runway 05, request clearance μπλα μπλα
- Είσαι στο parking;
- Όχι, είμαι στο Ε4 μπλα μπλα, ήμουν έτοιμος για απογείωση αλλά είδα που μπήκες και σταμάτησα
- Δεν σε βλέπω στο ραντάρ. Είσαι στο stand 201;
- Δεν βλέπω στο chart να υπάρχει stand 201 στο LTBA, είμαι στο E4 μπλα μπλα
- Σε ποιο parking είσαι;
- Δεν είμαι σε parking. Είμαι σχεδόν μέσα στο διάδρομο, λίγα μέτρα πριν το centerline, έχω περάσει το holding point (είχαν ήδη περάσει 10 λεπτά ματαιότητας και εκεί κάπου άρχισα να σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να βγω και να ξαναμπώ, αλλά φοβόμουν το πιθανότατο CTD στο κεντρικό μενού). Αφού δεν με βλέπεις στο ραντάρ, να σου κάνω IDENT στο transponder;
- Όχι δεν χρειάζεται, πες όταν θέλεις να κάνεις start up και taxi
- (2 δευτερόλεπτα αργότερα): Start up completed (αφού ήδη έχω τον κινητήρα αναμμένο εδώ και πόση ώρα), δεν χρειάζομαι taxi, είμαι στο Ε4 σχεδόν μέσα στο διάδρομο

Όλα τα παραπάνω γραπτώς. Με τα πολλά κάπως συνεννοηθήκαμε και μου έδωσε takeoff clearance. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο τύπος έπηζε εκείνη την ώρα γιατί είχε να διαχειριστεί 7-8 αναχωρήσεις από το καινούριο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης. Αλλιώς ήταν μεθυσμένος, δεν εξηγείται. Πάντως εδώ και λίγες μέρες αλωνίζω Κύπρο-Τουρκία ελέω OnAir και μπορώ να πω ότι οι Τούρκοι controllers είναι πάρα πολύ ευγενικοί και αποτελεσματικοί. Οι μόνοι καλύτεροι που έχω δει είναι στο Gander control τoυ Newfoundland και κάποιοι ισπανόφωνοι κάτω προς Περού-Χιλή.

ps2: το τελευταίο (μικρό) update του Bijan αναφέρει τις εξής αλλαγές:

Αναφορά σε κείμενο

Update 5.02  - Update for Multi Season for Spring/Fall

1- Added “Black Forest” in Germany (100x25 Sq. miles of pine trees) GPS: 48.34099004187883, 8.175976438972311
2- Added Heather flower fields in North York Moors National Park, UK (30x15 Sq. miles of flowers)
3- Palm trees in Santa Monica beach and Venice Beach and Sherman Way in San Fernando Valley. Palm trees along South Las Vegas Blvd in Las Vegas.
4- Lavender fields in France. GPS: 44.108013,5.399653
5- Flower fields in Castelluccio Di Norcia, Italy
6- Fix trees in Utah (St. George, Washington and Hurricane cities)
7- Update on Mount Aspiring and Mount Cook National Park New Zealand
8- SE Asia update (Thailand)
9- Override pine trees in Changi airport in Singapore (used by airport mod) to tropical trees.
10- Late Spring/Early Summer Season started.
11- New custom trees in development. Bamboo, Baobab, Birch, new leafless winter trees, etc.

Πραγματικά ο τύπος κάνει καταπληκτική δουλειά και θεωρώ ότι το addon του είναι μακράν το καλύτερο vfm που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο MSFS. Φαίνεται και από τα reviews του simmarket. Βέβαια για να το ευχαριστηθώ, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην πετάω βράδυ για να μπορώ να βλέπω τα δέντρα.

ps3: Με το MSFS έχω μάθει μέσα σε μισό χρόνο όση εγχώρια γεωγραφία δεν έμαθα όλα τα χρόνια μου στο σχολείο. Την Παρασκευή πήρα ένα C152 από Αγρίνιο και γύρισα όλη τη τεχνητή λίμνη Κρεμαστών και τα γύρω ποτάμια. Το Σάββατο πήρα το Arrow και έκανα VFR δρομολόγιο Τατόι-Οινόφυτα-Υλίκη-Θήβα-Αλίαρτος (και γενικά την πεδιάδα της Κωπαΐδας)-Ελάτεια-Μπράλος και κατέληξα στη Λαμία. Με εξαίρεση τα σημεία από τα οποία περνάει η Εθνική Οδός, τα υπόλοιπα ζήτημα να τα είχα ακουστά (και όχι όλα). Ακόμα κι αυτά που ήξερα όμως, φαίνονται εντελώς διαφορετικά από τα 3000 πόδια.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! 

Πραγματικα τα CTDs στο FS ειναι λαχειο, αυτο εχω καταλαβει! Αλλα χαλαει ολη την εμπειρια, δεν ειναι game που θα ξεκινησεις απο ενα save. Εχεις φαει πολυ ωρα πχ για να φτασεις στο σημειο να εκκινησεις το Α320 και τσακ...οξω! Ή ακομα χειροτερα να συμβει στο approach.

Η αληθεια μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα. Επειδη ομως εχω νεο υπολογιστη (κτηνος που λενε και στις αγγελιες 😁), αλλα σε αλλο χωρο με αθλια συνδεση, υπεθεσα οτι φταιει αυτο. Δεν ειμαι σιγουρος. Απενεργοποιωντας το Azure δεν τρωω CTD  στο pushback. Τρωω ομως στο  approach! Βαζοντας το dev mode βλεπω οτι (με ολα ultra) ειμαι στα 30-50fps limited by main thread. Δεν ξερω αν αυτο λεει κατι περα του γνωστου οτι χρησιμοποιει 1 πυρηνα στο 100% και αφηνει τους αλλους και τη GPU ανεκμεταλλευτους. Προβληματα με θερμοκρασιες δεν εχω. 

Κατι που παρατηρησα, αλλα δεν το εχω τεσταρει πολλες φορες ειναι οτι οταν κανω manual cache την περιοχη που θα πεταξω δεν ειχα προβλημα (αυτο ταιριαζει με τα θεματα της συνδεσης). Υπαρχουν 500.000 πραγματα για troubleshoot αλλα νομιζω οτι ειναι τελειως θεμα τυχης. Θα παιξω λιγο ακομα με το cache και το community, θα τον μεταφερω καποια στιγμη και σε αλλο χωρο με καλη συνδεση, απλα ειναι κριμα.

1ον γιατι θα μπορουσα να καλυψω την αναγκη μου με πολυ οικονομικοτερο η/υ, αλλα εδωσα (παλι) κατι παραπανω για το FS (το ιδιο ειχα κανει και το 2009 με το FSX).

Και 2ον γιατι οταν και οσο λειτουργει, τα γραφικα του και γενικα η εμπειρια ειναι το κατι αλλο...

Ας ελπισουμε σε καποιο update λοιπον. Που θα φτιαξει τα CTDs και θα χαλασει...ξερω γω? Τα flaps?  Οχι, αυτο το εχουν κανει ηδη, κατι αλλο...😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stcp είπε

Υπαρχουν 500.000 πραγματα για troubleshoot αλλα νομιζω οτι ειναι τελειως θεμα τυχης

Αυτό ακριβώς. Από όσα έχω καταλάβει μέχρι στιγμής πρέπει να υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορεί να προκαλέσουν CTD και κανένας τρόπος να κάνεις σοβαρό debug, αφού και το ίδιο το crash report του MSFS είναι πρακτικά ανύπαρκτο. Το οποίο σημαίνει ότι και troubleshoot να κάνεις, δεν είσαι βέβαιος αν κάτι που άλλαξες και για παράδειγμα σου έφτιαξε το CTD στο pushback, έχει σχέση με το CTD στο approach ή το τελευταίο προκαλείται από κάτι διαφορετικό.

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως και πότε κρασάρει στο ίδιο το κεντρικό μενού και με ποιον τρόπο μπορώ να βγω από τη λούπα των συνεχόμενων CTDs ώστε να ξεκινήσω έστω μια πτήση. Δεν έχω συγκεκριμένο workaround, δοκιμάζω διάφορα και ό,τι κάτσει.

Αλλά η κατάσταση είναι τόσο τραγική που ξεκινάει πάλι το beta testing με εθελοντές για το SU4 (που υποτίθεται θα βγει μέσα στο Μάρτη) και πάρα πολλοί από αυτούς είτε αναγκάστηκαν να ξανακατεβάσουν από την αρχή τα 170+GB, είτε ενώ στην αρχή έβρισκαν να κατεβάσουν τον beta client τώρα δεν τον βλέπουν καν, οπότε δεν μπορούν να ξεκινήσουν το testing. Ούτε καν τα στοιχειώδη δηλαδή...

Κατά τ' άλλα καθόμουν και χάζευα λίγο τα Steam statistics για το Xplane 11. Το MSFS βγήκε Αύγουστο και από τη μέρα κυκλοφορίας του μέχρι σήμερα το Xplane έκανε τέσσερις προσφορές 40% στο Steam, μεταξύ Νοέμβρη και Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά. Από τότε παραμένει σε σταθερή τιμή και μάλιστα έχει αυξήσει ελαφρώς και τον μέσο αριθμό των χρηστών που είναι συνδεδεμένοι στο Steam σε ημερήσια βάση.

Σαν να λέμε ότι πρακτικά είτε βγήκε το MSFS είτε όχι, το Xplane 11 συνεχίζει ακάθεκτο. Είχε μια κάμψη τη μέρα κυκλοφορίας του MSFS, οπότε και έφτασε σε προ lockdown επίπεδα, αλλά γενικά δεν φαίνεται να πτοείται ιδιαίτερα. Δεν ξέρω αν είναι καλό σημάδι αυτό ή όχι (και για ποιον). Ούτε νομίζω ότι όποιος σοβαρός χρήστης έχει επενδύσει στο Xplane 11 και πετάει IFR, θα κάτσει να δοκιμάσει τα ίδια πράγματα στο MSFS και να παλεύει με τα πάμπολλα προβλήματά του. Εγώ εξαιρούμαι γιατί δεν έχω το Xplane και είχα να ασχοληθώ συστηματικά με flight sim από εποχής FSX (βλ. πριν 15 χρόνια), οπότε με το MSFS είναι σαν να κάνω νέα αρχή. Όλος μου ο κόπος είναι σε αυτό, οπότε γι' αυτό συνεχίζω να επιμένω σαν κορόιδο.

ps: ήρθε χθες μετά από 3 εβδομάδες αναμονής το Behringer X-touch mini αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω και να το σετάρω. Ελπίζω το βράδυ, αν μου το επιτρέψουν τα CTD βέβαια. Λογικά η επόμενη αγορά θα είναι ένα Amazon Fire HD 10" (βλ. το φθηνότερο tablet) που θα χρησιμοποιήσω σαν εξωτερική οθόνη μέσω spacedesk για να έχω Little Navmap, vPilot κλπ  και να μην χρειάζεται να κάνω συνέχεια alt-tab.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To FS με εμπαίζει!

Χτες δούλευε απροβλημάτιστα. Μάλιστα το σήκωσα το απόγευμα στα 25000 ft με ένα FlightPlan μέχρι τη Ρόδο και σηκώθηκα κι έφυγα (έχουμε και δουλειές😀). Γύρισα αργά το βράδυ και περίμενα να δω φάτσα το desktop των WIndows. Aντ' αυτού είδα το Α320 να κάνει κύκλους πάνω από το LGRP με ελάχιστα καύσιμα.

Το μόνο που σκάλισα ήταν το power plan των Windows, από Default που ήταν το έκανα Performance. Tώρα αν αυτό είναι, αν κάτι άλλο είναι μάλλον δε θα το μάθω ποτέ. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κάνω λάθος σε λιγότερες από δύο ώρες θα γίνει διαθέσιμο το επόμενο μεγάλο update (aka. SU4). Έχει να πέσει πολύ γέλιο πάλι με αυτά που θα συμβούν. Εγώ πρόλαβα και έφυγα για επαρχία εδώ και καμια δεκαριά μέρες, οπότε έχω παρατήσει το άθλημα μέχρι νεωτέρας αλλά έχω περιέργεια να δω αν στο changelog θα υπάρχει το οτιδήποτε σχετικά με τα CTDs.

edit:  βγήκε, 1GB το αρχικό update από το MS Store και άλλα 4-6GB περίπου μέσα στο MSFS ανάλογα την έκδοση. Ιδού και το changelog:

https://forums.flightsimulator.com/t/release-patch-notes-1-16-2-0-now-available/404619

Χωρίς να το διαβάσω αναλυτικά, βλέπω ελάχιστες ανάφορες για crashes και stability issues (και μόνο για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις). Αν αυτό το πράγμα φτιάξει τα CTD μου, θα είμαι πολύ χαρούμενος αλλά και πολύ έκπληκτος.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχουν να δουν τα ματάκια μας πάλι...

Φίλε nzeppos τα δικά μου CTDs για κάποιο λόγω σταμάτησαν! Ή... τουλάχιστον ανεστάλησαν (προ update βεβαια, ποιος ξέρει τι ακολουθεί!).

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι βοήθησε ήταν η αλλαγή powerplan των windows σε high performance. Ή ο Ερμής που μπήκε στον Κρόνο, δεν ξέρω ποιο από τα δύο βοήθησε περισσότερο, ίσως το 2ο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

High performance είχα βάλει κι εγώ αλλά δεν. Μακάρι το update να βοηθήσει, αλλιώς με βλέπω να πηγαίνω πάσο για όλο το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι γίνετε με το Manual Cache που πρακτικά δεν μπορείς να επιλέξεις την περιοχή που θες γιατί αλλάζει θέση η επιλογή σου, το έχει και άλλος αυτό το bug?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βρε παιδιά εγώ πάντως δεν έχω κανένα θέμα με το game, ούτε CTDs, ούτε freezes ούτε τίποτα. Τώρα που πήρα και τον 5600Χ έχει αυξηθεί κατακόρυφα το perf σε σχέση με τον 2600. Με τα optimized settings του Digital Foundry είμαι σχεδόν πάντα στα 60fps με το Daher, απόλαυση είναι οι πτήσεις ακόμη και χωρίς εξοπλισμό. Tο Daher είναι αρκετά εύκολο ακόμη και με το gamepad..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...