Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλεος, έλεος, έλεος. Πάνω που είχα πολύ σοβαρές ελπίδες ότι βρήκα επιτέλους λύση* για τα ατέλειωτα CTD που με ταλαιπωρούσαν από τότε που πήρα την 6800ΧΤ (αρχές Μαρτίου), βάζω να δοκιμάσω κάτι στα πολύ γρήγορα και βλέπω 6GB download το Nordic world update. Τώρα βρήκαν να το βγάλουν οι σατανάδες. Που είχα μόνο μισή ώρα διαθέσιμη και μετά ποιος ξέρει πότε θα προλάβω ξανά, μπορεί να περάσουν πολλές μέρες...

* δοκίμασα για πλάκα να κατεβάσω το GPU Max Frequency στο AMD Adrenalin. Στο 80% max ναι μεν εξακολουθούσε να κρασάρει στα αεροπλάνα που πάντα κρασάρουν αλλά τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο κατάφερα να "σπάσω" τη λούπα των συνεχόμενων CTD στο main menu αν τυχόν έκανε CTD κάποια πτήση. Μέχρι τότε αν πχ. ήμουν με τα default GPU settings και κράσαρε το CJ4 κατά το taxiing, τότε τις επόμενες 10-20 συνεχόμενες φορές που φόρτωνα το MSFS ψόφαγε με το που εμφάνιζε το main menu και δεν είχα τρόπο να σπάσω τη λούπα.

Στο δε 70% max κατάφερα να φορτώσω επιτέλους Icon A5, WT CJ4 κλπ, τα οποια υπό φυσιολογικές συνθήκες κράσαραν πάντα 1-2 λεπτά μετά που άναβα το master battery. Πέταξα μια ολόκληρη ώρα με το καθένα και δεν είχε κανένα πρόβλημα, απλώς σε κάποιες κάμερες έχανε λίγα καρέ λόγω του περιορισμού στη συχνότητα της GPU. Πρώτη φορά μετά από 3 μήνες. Τώρα απομένει να βρω ένα συνδυασμό τιμών που δεν επηρεάζουν πολύ το performance αλλά δεν κρασάρουν και το ρημάδι το MSFS. Σαν ψέμα φαίνεται...

Για να προλάβω τυχόν παρατηρήσεις δεν θεωρώ ότι είναι hardware fault, γιατί τότε θα ήταν πολύ πιο τυχαίο. Δεν γίνεται όμως το Piper Arrow να μην κρασάρει ποτέ, ακόμα και με default GPU settings, 100% max frequency κλπ, και το A5 να θέλει 70% max για να δουλέψει (στο 80% πάλι κράσαρε κάθε φορά που το δοκίμαζα).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους. Εχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του 2020FS .Eχω δοκιμάσει σε δύο PC και στα δύο η εγκατάσταση σταματάει μόλις έρθει η ωρα να βάλω το 3ο DVD ...

Κάποια πρόταση τι να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostaspap είπε

Καλημέρα σε όλους. Εχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του 2020FS .Eχω δοκιμάσει σε δύο PC και στα δύο η εγκατάσταση σταματάει μόλις έρθει η ωρα να βάλω το 3ο DVD ...

Κάποια πρόταση τι να φταίει?

Πόσο ελεύθερο χώρο έχεις στο σκληρό σου? Το dvd 3 μήπως είναι γρατζουνισμενο.? Αν ναι πάρε οδοντόκρεμα άσπρη πασαληψε το dvd άστο 10 λεπτά και μετά πλεντο καλά και ξαναβαλτο ( αν έχει πρόβλημα γρατζουνιά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ υποψιάζομαι/προβλέπω/φοβάμαι ότι οι επερχόμενες αλλαγές με το DX12 και τα υπόλοιπα δεν θα λύσουν ούτε τα μισά προβλήματα που ήδη υπάρχουν, αφού ένα χρόνο τώρα η Asobo από τα 10 που λέει τελικά λίγα κάνει εντελώς σωστά και συχνά πάντα δημιουργεί νέα προβλήματα. Οπότε υπομονή.

Για την κυκλοφορία του Xbox δεν μπορώ να πω ότι ενδιαφέρομαι και ευελπιστώ ότι δεν θα επηρεάσει αρνητικά τα PC (μάλλον το αντίθετο). Εκτός των άλλων στην κονσόλα θα τρέχει στα 30fps νομίζω, που ναι μεν υπό συνθήκες επαρκούν για ένα flight sim αλλά όσοι αγόρασαν μηχανάκια των 3000-5000 ευρώ δεν τα πήραν για 30fps. Χώρια το VR κλπ.

Απλώς ως συνήθως ελπίζω μήπως γίνει κανα θαύμα με το DX12 και λυθούν τα προβλήματα με τα CTDs...

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μιλάμε για θαύμα αν όντως το παραδώσουν και πάρει τέτοιο boost το παιχνίδι.

 

Microsoft Flight Simulator Xbox Version Gets New Details; Massive Performance Upgrade on PC Revealed

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα πάρει boost αν είσαι cpu bound. Εγώ με τον 5600Χ και την 2060 είμαι συνεχώς gpu bound (η gpu μόνιμα στο 99%) οπότε δεν θα δω διαφορά. CTDs δεν είχα ποτέ, ούτε ένα. Το DX12 θα βοηθήσει όσους έχουν πιο αδύναμα cpu ή/και δυνατές κάρτες σε 1080p..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hi guys!

Ψαχνομαι απο που να αγορασω το παιχνιδι.Το δοκιμασα για πολυ λιγο στο xbox game pass πριν καιρο,αλλα επειδη δεν ασχολουμαι με το pass λεω να αγορασω την απλη εκδοση και στο μελλον βλεπουμε...Στο Steam που κοιταξα δεν τρεχει καποια εκπτωση στο συγκεκριμενο,στα 70 οπως και στο store.Στα κλειδαδικα (το πιο οικονομικο) στα 50 στο Cdkeys(WORLDWIDE λεει),ενα 20αρικακι διαφορα...

Αναφερθηκε σε παλιοτερο ποστ αλλα δεν μπορω να το βρω,οταν θελουμε να απεγκαταστησουμε το παιχνιδι και να ξανακανουμε (καθαρη) εγκατασταση,αφηνε καταλοιπα στον παρακατω φακελο C:\Users\YourUsername\AppData\Local\Packages\Microsoft.FlightSimulator_8wekyb3d8bbwe.

Το εσβησα απο control panel αλλα δεν ειδα να μειωνονται τα gb στον σκληρο,ουτε ο παραπανω φακελος υπαρχει για να τον σβησω...Καμμια ιδεα?

Επεξ/σία από sibir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα χτες update τον driver της nvidia στον τελευταιο 471.11 και εκτοτε εχω συνεχομενα CTDs (ενω για 1,5 μηνα μου ειχε φερθει καλα...).

Το εχει δει καποιος αλλος? 

Rollback στον προηγουμενο και test...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

θελει ο πατερας μου να του φτιαξω εναν υπολογιστη με κανα 1000αρικο για να παιζει MFS 2020. Τι πρεπει να προσεξω και να δωσω σημασια? Τι θεωρειται minimum σε καρτα γραφικων για να δειχνει ομορφο το παιχνιδι? Απαιτησεις ιδιαιτερες δεν υπαρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καλησπερα παιδια,

 

θελει ο πατερας μου να του φτιαξω εναν υπολογιστη με κανα 1000αρικο για να παιζει MFS 2020. Τι πρεπει να προσεξω και να δωσω σημασια? Τι θεωρειται minimum σε καρτα γραφικων για να δειχνει ομορφο το παιχνιδι? Απαιτησεις ιδιαιτερες δεν υπαρχουν. 

Μέχρι να βγει το update, περισσότερα χρήματα σίγουρα.😁 Αυτή τη στιγμή με 11900k και 3090 και αγκομαχάς για το 60ρι σε συγκεκριμένα scenery (που είναι και ο top συνδυασμός hardware για το συγκεκριμένο). Αν και κάρτα μπορείς να το φέρεις λίγο καλά αν χαμηλώσεις λεπτομέρειες, είναι τρομερά single threaded και cpu bound το game atm.

Ελπίζουμε με το update να ανασάνουν και πιο γήινα cpu's όπως ο 10400f και ο 3600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εφτασε η μεγαλη στιγμη!

40,29GB κατεβαινουν.

Πολλα known issues βλεπω, αλλα οκ, προετοιμασμενοι ειμαστε απο αλλες φορες οτι για καποιες μερες δε θα πολυδουλευει στα καλα του το εργαλειο.

Ας ελπισουμε τουλαχιστον να ισχυει ο,τι εχουν υποσχεθει σε performance χωρις εκπτωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...