Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής γραφείου


sirtari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς σας φαίνεται το παρακάτω σύστημα. Πρόκειται για πύργο που θα καλύψει ανάγκες γραφείου με πολύωρη λειτουργία, τρεις οθόνες, αλλά καθόλου παιχνίδια. Περισσότερο με ενδιαφέρει η συνεργασία των εξαρτημάτων, εάν δηλαδή υπάρχουν ασυμβατότητες ή κάποια καλύτερη πρόταση στα ίδια χρήματα. Από όσο μπόρεσα να διαβάσω κριτικές για το κάθε μέρος χωριστά, όλα έχουν  θετικές κρίσεις... Όσο για το κουτί ξέρω ότι υπάρχουν φτηνότερα και καλά ποιοτικά, αλλά η επιθυμία τού αγοραστή είναι για άσπρο χρώμα που είναι σπάνιο.149875752_MSYSTEMSSYSTEM.jpg.43b31f0ac72190cbc37b1aaaf330afbd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά η τρίτη οθόνη που είναι η μικρότερη και η παλαιότερη θα πάει αναλογικά... Οι άλλες λύσεις είναι νομίζω ακριβές, δηλαδή μητρικές με 2 HDMI (δεν βρήκα καν στην ελληνική αγορά) ή αγορά χωριστής κάρτας γραφικών και η φτηνότερη αξιοπρεπής είναι στα 100 ευρώ...

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Ακριβό φαίνεται... Μόνο από msystems μπορεί να αγοράσει? 

Όχι απαραίτητα, απλώς έχει πολύ καλή εμπειρία στο παρελθόν γι' αυτό, συν το ότι τον βολεύει για το after (μένει κοντά). Μια ματιά βέβαια που έριξα και σε άλλα καταστήματα για να πώ την αλήθεια δεν είδα καμία σημαντική διαφορά. Το μόνο μείον ότι η msystems χρεώνει πλέον την συναρμολόγηση στα 30 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sirtari είπε

Αναγκαστικά η τρίτη οθόνη που είναι η μικρότερη και η παλαιότερη θα πάει αναλογικά... Οι άλλες λύσεις είναι νομίζω ακριβές, δηλαδή μητρικές με 2 HDMI (δεν βρήκα καν στην ελληνική αγορά) ή αγορά χωριστής κάρτας γραφικών και η φτηνότερη αξιοπρεπής είναι στα 100 ευρώ...

Όχι απαραίτητα, απλώς έχει πολύ καλή εμπειρία στο παρελθόν γι' αυτό, συν το ότι τον βολεύει για το after (μένει κοντά). Μια ματιά βέβαια που έριξα και σε άλλα καταστήματα για να πώ την αλήθεια δεν είδα καμία σημαντική διαφορά. Το μόνο μείον ότι η msystems χρεώνει πλέον την συναρμολόγηση στα 30 ευρώ...

Πρέπει να ήταν πολύ κλεφτή η ματιά γιατι: 

90€ οι ram όταν τις βρίσκεις ~65€ ? 

85 το τροφοδοτικό όταν το βρίσκεις 60€ ?

80€ για τον intel ssd όταν με 70€ παίρνεις αυτών: https://www.skroutz.gr/s/17463941/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-512GB.html?from=sku_spec_variations ?

+30€ η συναρμολόγηση , έφτασες το 100αρη 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πρέπει να ήταν πολύ κλεφτή η ματιά γιατι: 

90€ οι ram όταν τις βρίσκεις ~65€ ? 

85 το τροφοδοτικό όταν το βρίσκεις 60€ ?

80€ για τον intel ssd όταν με 70€ παίρνεις αυτών: https://www.skroutz.gr/s/17463941/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-512GB.html?from=sku_spec_variations ?

+30€ η συναρμολόγηση , έφτασες το 100αρη 

Γι αυτό έγραψα για "ματιά", δεν το έψαξα αναλυτικά, το πρόβλημα όμως είναι το εξής: Η συναρμολόγηση. Διαφορετικά εύκολα βρίσκει κανείς την φτηνότερη τιμή ανά κομμάτι από το skroutz και το συναρμολογεί μόνος του, αλλά δυστυχώς ούτε εκείνος ούτε εγώ έχουμε επιχειρήσει ξανά κάτι τέτοιο. Εάν έχεις υπόψη σου πάντως κάποιο κατάστημα που να έχει φτηνότερες τιμές, ευχαρίστως να το δούμε γιατί έτσι κι αλλιώς το budget είναι οριακό και τα 50 ή τα 100 ευρώ έχουν την σημασία τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, sirtari είπε

Γι αυτό έγραψα για "ματιά", δεν το έψαξα αναλυτικά, το πρόβλημα όμως είναι το εξής: Η συναρμολόγηση. Διαφορετικά εύκολα βρίσκει κανείς την φτηνότερη τιμή ανά κομμάτι από το skroutz και το συναρμολογεί μόνος του, αλλά δυστυχώς ούτε εκείνος ούτε εγώ έχουμε επιχειρήσει ξανά κάτι τέτοιο. Εάν έχεις υπόψη σου πάντως κάποιο κατάστημα που να έχει φτηνότερες τιμές, ευχαρίστως να το δούμε γιατί έτσι κι αλλιώς το budget είναι οριακό και τα 50 ή τα 100 ευρώ έχουν την σημασία τους...

Foxstore κατάστημα με δωρεάν συναρμολόγηση.

Μητρική, μνήμες, ssd, ανώτερα απο την λίστα του msystems.

Κουτί, psu εφάμιλλα.

Σύνολο 460€   

Το μόνο αρνητικό είναι ο χρόνος αναμονής, σε όλα αναγράφει 4-10 εργάσιμες μέρες... 

Ps: επειδή το budget στο επιτρέπει, μπορείς να κάνεις step up με ryzen 2400(4c/8t)

1.jpg.5f9a3249b08beac83493d4cc76575df7.jpg

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Foxstore κατάστημα με δωρεάν συναρμολόγηση.

Μητρική, μνήμες, ssd, ανώτερα απο την λίστα του msystems.

Κουτί, psu εφάμιλλα.

Σύνολο 460€   

Το μόνο αρνητικό είναι ο χρόνος αναμονής, σε όλα αναγράφει 4-10 εργάσιμες μέρες... 

Ps: επειδή το budget στο επιτρέπει, μπορείς να κάνεις step up με ryzen 2400(4c/8t)

1.jpg.5f9a3249b08beac83493d4cc76575df7.jpg

Είναι πράγματι πολύ σημαντική η διαφορά, εάν σκεφτείς ότι υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί και δεύτερο υπολογιστή, (έχει να κάνει με το εγκεκριμένο κονδύλι του γραφείου του). Δεν θέλω να σε κουράζω, (και ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες για την σύνθεση υπολογιστή...), αλλά, ενώ οι τιμές είναι εξαιρετικές, διαβάζω πάρα πολλές κακές κριτικές τόσο στην σελίδα τους στο facebook όσο και στο skroutz. Και εάν ήταν για μένα, πάει καλά, αλλά καταλαβαίνεις πως όταν είναι για τρίτο... στο τέλος θα τα ακούσω εγώ. Τέλος πάντων, εγώ θα του δείξω τις διαφορές και ας αποφασίσει εκείνος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sirtari είπε

Είναι πράγματι πολύ σημαντική η διαφορά, εάν σκεφτείς ότι υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί και δεύτερο υπολογιστή, (έχει να κάνει με το εγκεκριμένο κονδύλι του γραφείου του). Δεν θέλω να σε κουράζω, (και ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες για την σύνθεση υπολογιστή...), αλλά, ενώ οι τιμές είναι εξαιρετικές, διαβάζω πάρα πολλές κακές κριτικές τόσο στην σελίδα τους στο facebook όσο και στο skroutz. Και εάν ήταν για μένα, πάει καλά, αλλά καταλαβαίνεις πως όταν είναι για τρίτο... στο τέλος θα τα ακούσω εγώ. Τέλος πάντων, εγώ θα του δείξω τις διαφορές και ας αποφασίσει εκείνος...

έχω αγοράσει απο αυτούς, το μονο αρνητικό είναι ο χρόνος παράδοσης. 

Υπάρχουν και άλλα καταστήματα που μπορείς να βγάλεις αντίστοιχη σύνθεση:

Στα γρήγορα κοίταξε Dexter (για μένα απο τα καλύτερα καταστήματα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά προτίμησε την msystems, ανέβασε το budget και πήρε τα εξής - ryzen 3400g, 16g μνήμες, asus 450M-A, gigabyte bronze 80 στα 650 και δίσκο samsung  500 gb NVMe 970 Evo Plus.... νομίζω ότι είναι too much για εργασίες γραφείου και μόνο, αλλά μάλλον αυξήθηκε το κονδύλι οπότε... ας είναι καλορίζικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...