Προς το περιεχόμενο

Παρά τους ισχυρισμούς της Nvidia, και οι κάρτες γραφικών της AMD είναι ικανές για «ray tracing»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, MTX είπε

να σε καλά φιλε με έκανες και γέλασα βραδιάτικα , μην σου πω ότι πατάει κάτω και την 2080τι , λοιπόν άκου τώρα και εμενα που είχα την 5700xt την οποια απέκτησα μετά από μια τράμπα με την 2060 και πήρε πούλο μέσα στην εβδομάδα , πρώτον με το ζόρι έφτανε στην απόδοση την 2060 η οποια τολάχιστον δούλευε μέχρι 70 βαθμούς , σε αντίθεση με την 5700xt που δεν έπεφτε κάτω από 90 για κανένα λόγο , 2070 έχω τώρα και σε πληροφορώ είναι τολάχιστον 15% πάνω max 67c , αν θέλεις να πιστέψεις τι παπατζες του internet πρόβλημα σου , θα σου έλεγα να τις πάρεις και να κανεις το test μονος σου

Δεν έκανες τίποτα από όσα γράφω στο σχόλιο μου, συγκρίνεις blower με custom ψυξη, είσαι άξιος της μοίρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους αυτοκλητους σωτήρες φίλους της Nvidia κανένας δεν λέει ότι το  rtx είναι κλεψιά η κλεψιά βρίσκεται στην τιμή και το γεγονός ότι είναι η πρώτη που το προωθεί δεν σημαίνει ότι είναι απαγορευτικό να το χρησιμοποιήσουν και άλλες εταιριες τι να πει δλδ η 3dfx  όταν το 2000 παρουσίασε το καλύτερο ΑΑ στα games και η ATI και η Nvidia το χρησιμοποίησαν. Όσο για την σειρά 5700 έχω να πω τα εξής αγόρασα 5700 sapphire pulse στα 360€ της πέρασα bios από xt δουλεύει άψογα γλίτωσα 90€ είναι πιο γρηγορη από 2060-2070 κα με την χρήση του powertable mod νικάει την 2060s και σε ορισμένα κτυπάει και 2070s μιλάμε παντα  στο δικό μου συστημα οι drivers και από τις 2 εταιρίες είναι εξαιρετική σίγουρα υπάρχουν θέματα τα οποία ομως λύνονται.Κατοχος 2070 Aorus. 

Επεξ/σία από τρελλη φουσκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Λογικά πάντως,θα τρέχουν κ οι Amd κάρτες,γιατί το ps 5, λέει η Sony,οτι θα υποστηρίζει το Ray,οπότε αφου το Ps 5(όπως κ το Xbox,δεν ξέρω πως θα ονομάζεται....) έχει Amd επεξεργαστή κ λογικά κ Gpu,(εκτός αν βγει αργότερα,άλλη έκδοση με ξεχωριστή Gpu όπως κ μ το Pro κ το X),οπότε 1 + 1......Εκτός αν έχει Nvidia Κάρτα Gpu,που λίγο δύσκολο,γιατί θα ανέβει πολύ η τιμή......

Πάντως θυμίζει πολύ Physx η φάση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tsagas_lr είπε

Δεν έκανες τίποτα από όσα γράφω στο σχόλιο μου, συγκρίνεις blower με custom ψυξη, είσαι άξιος της μοίρας σου.

τι ακριβώς εννοείς δηλαδή εκτος από τις θερμοκρασίες η blower με τι custom έχει τρομερες διαφορες στην απόδοση για να καταλάβω και εγώ δηλαδή , πιστεύεις ότι είναι άλλη κάρτα ? στα νούμερα η AMD μια ζωή  ήτανε καλύτερη από τον ανταγωνισμό , και στις κάρτες γραφικών και στις CPU , και εγώ δεν είπα και τίποτα για τα λεφτά τις μια χαρά απόδοση έχει απλά δεν μπορεί να συγκριθεί με κάρτες 2060S και πάνω για κανένα λόγο ούτε σε απόδοση ούτε σε θερμοκρασίες και μένουμε εκεί δεν χρειάζεται να το φιλοσοφήσουμε , αν έχεις διαφορετική άποψη όπως είπα και πιο πάνω δώσε τα χρήματα να τις πάρεις και διαπίστωσε το και εσύ ο ίδιος στη πράξη ..εκτος και αν έχει κανένα περίεργο boost όταν παίζει σε σύστημα με AMD CPU λόγο συνδυασμού ίδιας εταιρίας και δεν το ξέρω , γιατί εγώ την έτρεξα σε Intel 9700k . και πραγματικά απογοητευτικά και εκεί που νόμιζα σύμφωνα με αυτά που είχα διαβάσει ότι έπιασα κότσο τον άλλων στη τράμπα , αποδείχτηκε ότι μαλών αυτός έπιασε εμενα

* και ο απλός χρηστης παίρνει μια κάρτα να τι κουμπώσει πάνω και να παίξει δεν κάνει ούτε πειράγματα στα registry ούτε άλλες παπατζες που μετά θα πας να παίξεις ένα παιχνίδι και θα φας το blue screen στη μάπα

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αλήθεια, θυμάστε τι απέγινε εκείνη η σούπερ τεχνολογία, physx, της "nvidia" που θα άλλαζε τα δεδομένα στο gaming?
Πόσα games την υποστήριζαν, με τι υπολογιστικό κόστος και τις τακτικες της εταιρείας την περίοδο εκείνη?
Μάλλον για διαβολική σύμτωση θα πρόκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pandelas είπε

Παιδιά αλήθεια, θυμάστε τι απέγινε εκείνη η σούπερ τεχνολογία, physx, της "nvidia" που θα άλλαζε τα δεδομένα στο gaming?
Πόσα games την υποστήριζαν, με τι υπολογιστικό κόστος και τις τακτικες της εταιρείας την περίοδο εκείνη?
Μάλλον για διαβολική σύμτωση θα πρόκειται...

υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που το υποστηρίζουν αλλα αυτά που πραγματικά αξίζουν είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού  , νομίζω είναι και θέμα προγραμματιστών που φτιάχνουνε τα παιχνίδια κατά ποσο θέλουνε να το εφαρμόσουνε στη δουλειά τους παρα θέμα τον εταιριών που φτιάχνουνε τις κάρτες , πάντως και το Witch και το Exodus μια χαρά το υποστηρίζουνε ,  σαν τεχνολογία εξακολουθεί και υποστηρίζεται ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MTX είπε

τι ακριβώς εννοείς δηλαδή εκτος από τις θερμοκρασίες η blower με τι custom έχει τρομερες διαφορες στην απόδοση για να καταλάβω και εγώ δηλαδή , πιστεύεις ότι είναι άλλη κάρτα ? στα νούμερα η AMD μια ζωή  ήτανε καλύτερη από τον ανταγωνισμό , και στις κάρτες γραφικών και στις CPU , και εγώ δεν είπα και τίποτα για τα λεφτά τις μια χαρά απόδοση έχει απλά δεν μπορεί να συγκριθεί με κάρτες 2060S και πάνω για κανένα λόγο ούτε σε απόδοση ούτε σε θερμοκρασίες και μένουμε εκεί δεν χρειάζεται να το φιλοσοφήσουμε , αν έχεις διαφορετική άποψη όπως είπα και πιο πάνω δώσε τα χρήματα να τις πάρεις και διαπίστωσε το και εσύ ο ίδιος στη πράξη ..εκτος και αν έχει κανένα περίεργο boost όταν παίζει σε σύστημα με AMD CPU λόγο συνδυασμού ίδιας εταιρίας και δεν το ξέρω , γιατί εγώ την έτρεξα σε Intel 9700k . και πραγματικά απογοητευτικά και εκεί που νόμιζα σύμφωνα με αυτά που είχα διαβάσει ότι έπιασα κότσο τον άλλων στη τράμπα , αποδείχτηκε ότι μαλών αυτός έπιασε εμενα

* και ο απλός χρηστης παίρνει μια κάρτα να τι κουμπώσει πάνω και να παίξει δεν κάνει ούτε πειράγματα στα registry ούτε άλλες παπατζες που μετά θα πας να παίξεις ένα παιχνίδι και θα φας το blue screen στη μάπα

Μίλησα για ξεκλείδωμα δυνατοτήτων με 1 κλικ. Υπάρχουν βίντεο για το πώς να γίνει και το κάνει ακόμα και ένα πιτσιρίκι. Αν ο "απλός χρήστης" είναι τόσο στενοκεφαλος όσο εσύ ας πάρει την "απλή" nvidia. Και επειδή μου τα ζάλισες να τις αγοράσω για να το δω και μόνος μου, σε πληροφορω ότι είχα 2 rx5700 και πρόσφατα αναβάθμισα σε 2 5700 ΧΤ. Ξέρω πολύ καλά τι κάνω και για τι μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsagas_lr είπε

Μίλησα για ξεκλείδωμα δυνατοτήτων με 1 κλικ. Υπάρχουν βίντεο για το πώς να γίνει και το κάνει ακόμα και ένα πιτσιρίκι. Αν ο "απλός χρήστης" είναι τόσο στενοκεφαλος όσο εσύ ας πάρει την "απλή" nvidia. Και επειδή μου τα ζάλισες να τις αγοράσω για να το δω και μόνος μου, σε πληροφορω ότι είχα 2 rx5700 και πρόσφατα αναβάθμισα σε 2 5700 ΧΤ. Ξέρω πολύ καλά τι κάνω και για τι μιλάω.

από μένα αυτή η κάρτα πείρε πόδι μονο και μονο για τις απαγορευτικές θερμοκρασίες τις , έτσι όπως πήγαινε που σε καλά αερισομενο κουτί βάραγε 90+ σε gaming και με αλλαγή παστας και με full επιθετικό προφίλ στο msiAB , δεν την έβλεπα να μου βγάζει χρόνο , και άντε να υποθέσουμε ότι η Custom που βγήκανε κάνα δυ μηνο μετά είναι 10 βαθμούς παρακάτω , θέλεις τώρα να πιστέψω ότι αυτές η συγκεκριμένες κάρτες έχουνε περιθώριο σε θερμικό φορτίο να τις πουσηαρεις και άλλο , και έτσι όπως είναι βαράνε 90 βασθμούς τα vram τους και η ανεμιστήρες κάνουνε τόσο θόρυβο που πρήζουνε μπάλες τα βραδια , εσύ με τι θερμοκρασίες παίζεις αναρωτιέμαι , εγώ τι κάρτα τι θέλω για μαραθώνιο φιλε όχι για sprint , θέλω και απόδοση και αντοχή σε βάθος χρόνου , για 7nm είναι απογοητευτική πάντως, και δεν αναφέρομαι στην απόδοση γιατί είναι πολύ τίμια για το κόστος τις αλλα σε όλα τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/11/2019 στις 5:39 ΜΜ, tsagas_lr είπε

Σχολιάζει ο κάθε άσχετος nvidia fanboy εδώ μέσα χωρίς να έχει ιδέα από τις δυνατότητες boost στις amd μέσω απλων registry edits στις τελευταίες 3 γενιές amd. Τραβάτε να δείτε κάνα benchmark που η 5700ΧΤ ξεκλείδωτη φτάνει και ξεπερνάει την 2080 και αφήστε επιτέλους τις ηλίθιες συγκρίσεις με 2060(super)(???) Και 2070.

!!!!!! Και 2080ti μη σου πω...

5 ώρες πριν, tsagas_lr είπε

Μίλησα για ξεκλείδωμα δυνατοτήτων με 1 κλικ. Υπάρχουν βίντεο για το πώς να γίνει και το κάνει ακόμα και ένα πιτσιρίκι. Αν ο "απλός χρήστης" είναι τόσο στενοκεφαλος όσο εσύ ας πάρει την "απλή" nvidia. Και επειδή μου τα ζάλισες να τις αγοράσω για να το δω και μόνος μου, σε πληροφορω ότι είχα 2 rx5700 και πρόσφατα αναβάθμισα σε 2 5700 ΧΤ. Ξέρω πολύ καλά τι κάνω και για τι μιλάω.

Nαι, το κανει και πιτσιρικι με ενα κλικ και παιρνει την καρτα στο χερι. Εχεις καταλαβει τι κανει το softppl που λες? Απλα ξεκλειδωνει τα ορια και boostari η καρτα στα 2100-2200. Ξερεις τι σημαινει αυτο στο 90% των 5700xt? Θα πεθανει μεσα στο 6μηνο. Ηδη οι θερμοκρασιες, ιδιως στις blower και οχι μονο, ειναι στο θεο. Και μαλιστα, τι επιδοσεις παιρνεις με αυτο το mod? Οσο μιας κλοκαρισμενης 2070S. 

Δεν υπαρχει καρτα που ξεκλειδωνοντας την να μην παιρνει επιδοσεις. Δεν ειναι δηλαδη οτι το κανουμε οι AMD γιατι μαμαουα. H nvidia εχει κλειδωμενο το voltage control στις δικες της καρτες, ακριβως για να μην τους τινξεις τα πεταλα, αλλα μπορεις να το ξεκλειδωσεις, απλα θελει παραπανω δουλεια απο οτι στις AMD. Δεν θα εκανα τιποτα απο τα 2 σε καρτες 500+ ευρω

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MTX είπε

υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που το υποστηρίζουν αλλα αυτά που πραγματικά αξίζουν είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού  , νομίζω είναι και θέμα προγραμματιστών που φτιάχνουνε τα παιχνίδια κατά ποσο θέλουνε να το εφαρμόσουνε στη δουλειά τους παρα θέμα τον εταιριών που φτιάχνουνε τις κάρτες , πάντως και το Witch και το Exodus μια χαρά το υποστηρίζουνε ,  σαν τεχνολογία εξακολουθεί και υποστηρίζεται ακόμα

για αυτό έγραψα πριν ότι αν η amd δεν το υποστηρίξει με κάποιον (οποιονδήποτε) τρόπο στο ps5 κι έπειτα η τεχνολογία απλά θα πεθάνει, δεν υπάρχει νόημα να φτιάχνεται κάτι που αφορά μόνο τα ακριβά pc, οκ τώρα μπορεί να γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις για προώθηση, αλλά μελλοντικά αν δεν υπάρχει στις κονσόλες για όλους απλά δεν θα υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η crytek χρησιμοποιει με αυτο το λογισμικο ολους τους cores που εχει η καρτα και οχι οπως εκαναν η nvidia - και η δυο game developes στα οποια ειναι συμβατη αυτη η τεχνολογια μονο τους RT cores που σαφως ειναι λιγοτεροι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MTX είπε

από μένα αυτή η κάρτα πείρε πόδι μονο και μονο για τις απαγορευτικές θερμοκρασίες τις , έτσι όπως πήγαινε που σε καλά αερισομενο κουτί βάραγε 90+ σε gaming και με αλλαγή παστας και με full επιθετικό προφίλ στο msiAB , δεν την έβλεπα να μου βγάζει χρόνο , και άντε να υποθέσουμε ότι η Custom που βγήκανε κάνα δυ μηνο μετά είναι 10 βαθμούς παρακάτω , θέλεις τώρα να πιστέψω ότι αυτές η συγκεκριμένες κάρτες έχουνε περιθώριο σε θερμικό φορτίο να τις πουσηαρεις και άλλο , και έτσι όπως είναι βαράνε 90 βασθμούς τα vram τους και η ανεμιστήρες κάνουνε τόσο θόρυβο που πρήζουνε μπάλες τα βραδια , εσύ με τι θερμοκρασίες παίζεις αναρωτιέμαι , εγώ τι κάρτα τι θέλω για μαραθώνιο φιλε όχι για sprint , θέλω και απόδοση και αντοχή σε βάθος χρόνου , για 7nm είναι απογοητευτική πάντως, και δεν αναφέρομαι στην απόδοση γιατί είναι πολύ τίμια για το κόστος τις αλλα σε όλα τα υπόλοιπα

υπαρχει λογος που τα blower βγηκαν στα 1600ΜΗz ενω υπαρχουν custom στα 1810ΜHz κατευθειαν απο το εργοστασιο.

7 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

!!!!!! Και 2080ti μη σου πω...

Nαι, το κανει και πιτσιρικι με ενα κλικ και παιρνει την καρτα στο χερι. Εχεις καταλαβει τι κανει το softppl που λες? Απλα ξεκλειδωνει τα ορια και boostari η καρτα στα 2100-2200. Ξερεις τι σημαινει αυτο στο 90% των 5700xt? Θα πεθανει μεσα στο 6μηνο. Ηδη οι θερμοκρασιες, ιδιως στις blower και οχι μονο, ειναι στο θεο. Και μαλιστα, τι επιδοσεις παιρνεις με αυτο το mod? Οσο μιας κλοκαρισμενης 2070S. 

Δεν υπαρχει καρτα που ξεκλειδωνοντας την να μην παιρνει επιδοσεις. Δεν ειναι δηλαδη οτι το κανουμε οι AMD γιατι μαμαουα. H nvidia εχει κλειδωμενο το voltage control στις δικες της καρτες, ακριβως για να μην τους τινξεις τα πεταλα, αλλα μπορεις να το ξεκλειδωσεις, απλα θελει παραπανω δουλεια απο οτι στις AMD. Δεν θα εκανα τιποτα απο τα 2 σε καρτες 500+ ευρω

εδω και 3 χρονια κανω 24/7 mining με κατι ξεκλειδωμενες και με custom bios 480, 570, 580 και Vega 56... Ακομα περιμενω να χαλασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsagas_lr είπε

υπαρχει λογος που τα blower βγηκαν στα 1600ΜΗz ενω υπαρχουν custom στα 1810ΜHz κατευθειαν απο το εργοστασιο.

εδω και 3 χρονια κανω 24/7 mining με κατι ξεκλειδωμενες και με custom bios 480, 570, 580 και Vega 56... Ακομα περιμενω να χαλασουν

Στις οποίες έχεις κάνει undervolt και όχι overvolt... Χαίρω πολύ χαιροπουλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Στις οποίες έχεις κάνει undervolt και όχι overvolt... Χαίρω πολύ χαιροπουλος. 

εχω και 5700xt με overvolt. οταν καουνε θα σε ειδοποιησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsagas_lr είπε

εχω και 5700xt με overvolt. οταν καουνε θα σε ειδοποιησω

Ναι γιατι με τρωνε τα τετοια μου...βλεπεις το δεντρο, χανεις το δασος. Δεν υπαρχει καρτα να μην παιρνει επιδοσεις με overvolt ρε αδερφε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...