Προς το περιεχόμενο

Δεσμευση του μισθου απο εφορια


emiliaPAPADOPOULOU

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

δηλαδή η περίπτωση να πληρώσουμε τα χρέη μας δε παίζει ε;

Οχι .Τι δεν καταλαβαινεις;Μονο μερικα κοροιδα σαν και εμενα και σενα πρεπει να πληρωνουν.Στις διαμαρτυριες βεβαια για τις χαλια υπηρεσιες του κρατους ειναι πρωτοι και στις κραυγες του στυλ μπανανια κλπ

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Gataros είπε

Αν χρωστάει κάνα 50αρι χιλιάδες σε εφορία/ΙΚΑ κλπ, δεν ξεχρεωνεις ποτέ ....

Τι παει να πει δεν ξεχρεωνεις ποτε, ας χρειαστούν 20 χρονια. Οταν τα πηρες τα 50 μεγαλα ηταν καλα? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παίρνεις βρε παιδιά στο χέρι, χρέη από ασφαλιστικές εισφορές ειναι.

Μπορεί να άνοιξε ο άνθρωπος ένα μαγαζί με σουβλάκια και να μην πήγε καλά και έκλεισε, όπως τόσα μαγαζιά δεν πετυχαίνουν.

Μην καταδικάζετε τον κόσμο επειδή έτυχε να χρωστάει στην εφορία, δεν γεννήθηκαν όλοι να ειναι μια ζωή υπάλληλοι γραφείου.

 

 

11 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Τι παει να πει δεν ξεχρεωνεις ποτε, ας χρειαστούν 20 χρονια. Οταν τα πηρες τα 50 μεγαλα ηταν καλα? 

Από την απάντηση σου φαίνεται οτι δεν έχεις καμία επαφή με το επιχειρείν, άκου εκεί να πρέπει κάποιος να ξεχρεώσει πρώτα (και να περιμένει 20 χρόνια) προκειμένου να συνεχίσει να ζει.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Οποτε αναγκαστικα μου κανει τη μισθοδοσια σε αλλη τραπεζα ή ακομα και αυτο μπορουν να το βρουν ?

καταρχήν είσαι λάθος ενημερωμένος αγαπητέ μου φίλε

ακατάσχετος λογαριασμός μισθοδοσίας/σύνταξης είναι μόνο ένας και αφορά μόνο μια τράπεζα και μόνο

το όριο είναι 1250 ευρώ στο σύνολο του συγκεκριμένου τραπεζικού λογαριασμού

άρα αν εσύ έχεις και σε άλλες τράπεζες λογαριασμό και χρηματικά ποσά θα κατασχεθούν από την ΕΦΟΡΙΑ ή από τα ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ανάλογα που χρωστάς όπως και ότι παραπάνω χρηματικό πόσο έχεις από τον ακατάσχετο τραπεζικό λογαριασμό.

Η κατάσχεση γίνεται αυτόματα από το σύστημα σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες εντός ελληνικής επικράτειας.

Η δική μου συμβουλή είναι να κοιτάξεις να ρυθμίσεις τις οφειλές σου με την ΕΦΟΡΙΑ ή με τα ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ γιατί όσο το αμελείς τόσο χειρότερο γίνεται μέχρι που κάποια στιγμή απλά θα δουλεύεις για το ΚΡΑΤΟΣ δεν θα πληρώνεσαι καν γιατί θα χρωστάς.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Gataros είπε

Δεν τα παίρνεις βρε παιδιά στο χέρι, χρέη από ασφαλιστικές εισφορές ειναι.

Μπορεί να άνοιξε ο άνθρωπος ένα μαγαζί με σουβλάκια και να μην πήγε καλά και έκλεισε, όπως τόσα μαγαζιά δεν πετυχαίνουν.

Μην καταδικάζετε τον κόσμο επειδή έτυχε να χρωστάει στην εφορία, δεν γεννήθηκαν όλοι να ειναι μια ζωή υπάλληλοι γραφείου.

 

 

Από την απάντηση σου φαίνεται οτι δεν έχεις καμία επαφή με το επιχειρείν, άκου εκεί να πρέπει κάποιος να ξεχρεώσει πρώτα (και να περιμένει 20 χρόνια) προκειμένου να συνεχίσει να ζει.

Καταρχας δεν χρωσταει κανεις 50 χιλιαρικα στην εφορια απο "τυχη". Αν ανοιξε σουβλατζιδικο αερα πατερα και εκλεισε και τον αφησε με χρεη, παλι δεν ετυχε. Φταιει αυτος που δεν ειχε πλανο. 

Και κανεις δεν ειπε να σταματησει να ζει, καταλαβες οτι μιλας για ατομο που παιρνει πανω απο 1500 το μηνα και κουτοπονηρα θελει να μην πληρωσει τις οφειλες του; Αν χρωστας στην εφορια σορι κιολας που δεν μπορεις να "ζεις" με 2k το μηνα. 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Καταρχας δεν χρωσταει κανεις 50 χιλιαρικα στην εφορια απο "τυχη". Αν ανοιξε σουβλατζιδικο αερα πατερα και εκλεισε και τον αφησε με χρεη, παλι δεν ετυχε. Φταιει αυτος που δεν ειχε πλανο. 

Και κανεις δεν ειπε να σταματησει να ζει, καταλαβες οτι μιλας για ατομο που παιρνει πανω απο 1500 το μηνα και κουτοπονηρα θελει να μην πληρωσει τις οφειλες του; Αν χρωστας στην εφορια σορι κιολας που δεν μπορεις να "ζεις" με 2k το μηνα

 

Σε bold το μόνο πράγμα στο οποίο δεν συμφωνώ. Τι να πουν όλοι οι Κωστοπουλοι κλπ επιχειρηματίες, όπου έχουν δηλώσει πτώχευση καμία 10αρια φορές ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Gataros είπε

Σε bold το μόνο πράγμα στο οποίο δεν συμφωνώ. Τι να πουν όλοι οι Κωστοπουλοι κλπ επιχειρηματίες, όπου έχουν δηλώσει πτώχευση καμία 10αρια φορές ο καθένας.

καλα εκει ειναι και τι κονε έχεις, μπορεις να ζεις με λογαριασμους τριτων που τους διαχειριζεσαι εσυ κλπ. αλλα. ας μεινουμε στο νομιμο κομματι που αφορα τον τυπικο οφειλετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Οκ, αυτα τα εχασα. Πληρωνομαι καθε βδομαδα, αρα 100% ειναι χαμενα και τα επομενα της ερχομενης Τεταρτης. Το θεμα ειναι αν πω στον εργοδοτη να τα βαλει σε αλλη τραπεζα που ειμαι παλι πρωτος δικαιουχος υπαρχει περιπτωση να τα παρουν και απο κει γιατι ξεπερασα τα 1250 ή τα 1250 αφορουν αποκλειστικα ενα λογαριασμο τραπεζας και οχι το συνολο της μισθοδοσιας καθε μηνα ?

Αν ειναι το δευτερο, τι κανω, γινεται να με βαλει σε αναστολη συμβασης ή ρεπο, κατι που δεν θα τον βαλει σε ταλαιπωριες ? Εταιρια δεν ειναι, συννενοουμαι μαζι του, απλα να βρεθει μια λυση που να μην τον βαζω να τρεχει. Τα λεφτα δεν τα δινει στο χερι οπως εκανε μερικα χρονια πριν γιατι πρεπει να φαινεται η μισθοδοσια απ οτι καταλαβα.

Ένα λογαριασμό ακατάσχετο έχεις.

Οι άλλοι πάνε από το μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Το 1 ευρω που κατασχεθηκε περυσι, εμφανιστηκε την επομενη εργασιμη στο taxis ως πληρωμη Τ.Ο.Κ (κατασχεση), και στο ebanking ως e-KTΧ ή κατι τετοιο. Μονη λυση που βλεπω ειναι να ζητησω καταθεση σε αλλη τραπεζα γιαυτο το μηνα και ο θεος βοηθος.

1 ακατάσχετο λογαριασμό μπορείς να έχεις

Όλοι οι άλλοι λογαριασμοί που υπάρχει μέσα το όνομα σου (αφμ) έχουν κατάσχεση από το πρώτο λεπτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gataros είπε

Δεν τα παίρνεις βρε παιδιά στο χέρι, χρέη από ασφαλιστικές εισφορές ειναι.

Μπορεί να άνοιξε ο άνθρωπος ένα μαγαζί με σουβλάκια και να μην πήγε καλά και έκλεισε, όπως τόσα μαγαζιά δεν πετυχαίνουν.

Μην καταδικάζετε τον κόσμο επειδή έτυχε να χρωστάει στην εφορία, δεν γεννήθηκαν όλοι να ειναι μια ζωή υπάλληλοι γραφείου.

 

 

Από την απάντηση σου φαίνεται οτι δεν έχεις καμία επαφή με το επιχειρείν, άκου εκεί να πρέπει κάποιος να ξεχρεώσει πρώτα (και να περιμένει 20 χρόνια) προκειμένου να συνεχίσει να ζει.

Αυτός είναι αεριτζής. Όλοι στην Ελλάδα νομίζουν οτι μπορούν να γίνουν αφεντικά. Χωρίς γνώση, χωρίς πλάνο. Για να ανοίξεις μαγαζί πρέπει να έχεις κεφάλαιο στην άκρη. Αν δεν πάει καλά το κλείνεις και συνεχίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Πρώτον δε στα έφαγε εσύ τα χρωστάς!

Δεύτερον αφου είχες καταθέσεις 1500 το μήνα με 1250 ακατάσχετο, λογικό δεν είναι να σου κρατήσουν τα 250?

Σωπα, τι μου λες! Φαντασου να χρωστας, να πας μεχρι το σουπερμαρκετ για να παρεις να φας και να σου επιτεθει ενας εφοριακος και να σου αρπαξει τα λεφτα ενω εσυ εισαι ανημπορος να αμυνθεις. Ουτε οι τοκογλυφοι δεν φτανουν σε τετοιο σημειο. Ισως και να φτανουν, εν τελη. Απλα υποθετω δεχεσαι απειλες. Καμια διαφορα με το περιστατικο το δικο μου αλλα και καθε δικο μου,  απλα γινεται ηλεκτρονικα η αρπαγη και νομιμα.

Εδω ανοιγω παρενθεση για το χρεος και για το πως ζω σαν ... "μεγιστανας" με 2000 ευρω και χρωσταω

(Το πως εφτασα να χρωσταω τοσα, ειναι αποτελεσμα συσσωρευμενων ενφια για τους περιεργους, και απο μαγαζι που πηγε κατα διαολου και επρεπε να το κλεισω. Αλλα και παλι ειναι προσωπικο δεδομενο γιατι οφειλω τοσα και ασχετο με το θεμα, τα ρυθμισα παλια, πληρωνα οσο μπορουσα δοσεις ως που δεν μπορουσα πια. Παιρνω 1200 το μηνα x 3-4 μηνες και με αυτα + το επιδομα ανεργιας 3 μηνες πρεπει να βγαλω το χειμωνα. Δουλευω 10 το πρωι με 12 το βραδυ. Το ποσο της μισθοδοσιας ανεβηκε γιατι μου καθυστερησε μια εβδομαδα, και εβαλε το ποσο 2 εβδομαδων μετα, μεσα στον Ιουλιο με αποτελεσμα να ξεπερασω το οριο. Oποτε φιλε μου vs_skg, δεν ειμαι μεγιστανας με 2 χιλιαρικα το μηνα. 1200 x 3,5 μηνες, + επιδοματα ανεργιας, αυτο μας κανει κανα 500αρι το μηνα στην καλυτερη για ολο το ετος, και μαυτο πρεπει να ταισω και αλλους, δεν ζω μονος. Αν νομιζεις οτι με 500 το μηνα μπορεις να επιβιωνεις (γιατι ζωη σιγουρα δεν κανεις ακριβως) και να πληρωνεις δεκο και δοσεις στην εφορια, τοτε δοκιμασε το να δεις τι γλυκα εχει.

Μια ερωτηση εκανα, και πηγαν καποιοι να με φανε που εν τελη δεν εχει καμια απολυτως σχεση με την ερωτηση μου, η οποια ηταν που πηγαν τα λεφτα κ αν μπορουσα να σωσω κατι (σημερα εμφανιστηκαν 2 e-ΚΤΧ -125€ x 2 στο ebanking και η πληρωμη ανεβηκε στο ταξις, οποτε πανε οριστικα και μαθαμε που πηγαν).Ουτε εχουν βρεθει στη θεση μου, οποτε εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεγονται και παλι ειναι ασχετο με το θεμα. Αν ηθελα οικονομικες συμβουλες, θα ανοιγα θεμα για οικονομικες συμβουλες για το πως να ξεχρεωσω, δεν περιμενα να μπω εδω για να μου πει καποιος το αυτονοητο, οτι δεν επρεπε να χρωσταω, χαιρω πολυ.)

Στην τελικη καποιος μπορει να επωφεληθει απο αυτο το θεμα, γιατι θα γνωριζει πλεον οτι τα 1250 δεν ειναι το οριο των χρηματων που μπορεις να εχεις να καθονται σε εναν τραπεζικο λογαριασμο, αλλα το συνολο εισερχομενων εμβασματων ανα μηνα, κατι που δεν ηταν καθαρα διατυπομενο σε site ειδησεων.

Το ακατασχετο ξερω οτι ειναι για ενα λογαριασμο, αλλα απλα το αλλαζω και το ξαναλλαζω παλι μετα, δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αυτο.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

T.S και όσοι στην ιδια φάση, χρωστάς-πληρώνεις είναι η δουλειά, δίκαιο-άδικο δε θα το λύσουμε εμείς. Αυτή ειναι η πραγματικότητα, και αυτό πρέπει να κάνεις. 

Δεν μπορείς να κρύψεις λεφτά απο την εφορία, οπότε αν οι καταθέσεις σου ξεπερνούν το αφορολόγητο θα στα πάρουν. Αν βρείς τρόπο να μην τα έχεις σε καταθέσεις, αμα προτιμάς να πληρωθείς σε bitcoin ή με ανταλλαγή προϊόντων, είναι δικό σου θέμα.

Όσο τα λεφτά μπαίνουν στην τράπεζα και εσυ χρωστάς, η εφορία βάζει χέρι, γιατι ανεξαρτήτου λόγου ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΣ. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...