Προς το περιεχόμενο

Η χρήση οθόνης επηρεάζει την ανάπτυξη του εγκεφάλου στα παιδιά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση μονο...πόσοι από εσας που σχολιάσατε είστε γόνεις? Επίσης πόσοι απο εσάς, που είστε γονεις, δεν έχετε καμία βοηθεια από παππού/γιαγιά?

ΠΟΛΥ σημαντικές ερωτήσεις...απαντήσεις μόνο από γονείς παρακαλώ...

Επεξ/σία από ntemek
  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το που είδα ότι η έρευνα βασίζετε σε ένα δείγμα 47 παιδιών σταμάτησα και να διαβάζω... Αυτό δεν είναι έρευνα, αυτο είναι θέλω εύκολα να βγάλω το συμπέρασμα που θέλω...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 11
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χειρότερο είναι που οι μανάδες βλέπουν τον Μουτσινά

παρά τα παιδιά που βλέπουν, παίζουν, μαθαίνουν, είναι 5 φορές ποιο έξυπνα από εμάς στην ηλικία τους   

το μόνο κακό είναι που δεν εξασκούν το σώμα τους το μυαλό τους το έχουν κάνει τούμπανο 

Επεξ/σία από pao13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πιο ωραία άρθρα που ειδα τελευταία . πραγματικα.

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Με το που είδα ότι η έρευνα βασίζετε σε ένα δείγμα 47 παιδιών σταμάτησα και να διαβάζω... Αυτό δεν είναι έρευνα, αυτο είναι θέλω εύκολα να βγάλω το συμπέρασμα που θέλω...

δηλαδη πιστευεις οτι ερευνα ενα απάτη και οτι το αντιθετο ειναι το σωστο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή εμείς που καθόμασταν από το πρωί μέχρι το βράδυ πάνω στην τηλεόραση, ως παιδιά του διαμερίσματος/πόλης, στα 90s’ τι πάθαμε; Μια χαρά βγήκαμε στην κοινωνία, και δεν «στραβωθήκαμε», ούτε μας μίκρυνε ο εγκεφαλος. Τότε έλεγαν για τον δαίμονα της τηλεόρασης.
 

Παραλληλα υπήρχε σταυροφορία ενάντια στο Gameboy (γκεημποη) που έφερναν τα παιδιά στο σχολείο και «γκαμπουριάζουνε». Αργοτερα απέναντι στην «μάστιγα» των Internet cafes που γκατάπιαν την νεολαια. Αμορφωσιές των boomers. Για θυμηθείτε λίγο τι γινόταν τότε από τους απίθανους «εξπερ» του καναπέ, του Ευαγγελάτου, και της εφημερίδας.

Το πρόβλημα πιστεύω στο σημερινό μεγάλωμα των παιδιών είναι πιο πολύ οι αφραγκιές και η έλλειψη παιδείας από το οικογενειακό περιβάλλον, παρα η κακιά η οθόνη. 

 

Επεξ/σία από Tilemaxx
  • Like 20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

δηλαδη πιστευεις οτι ερευνα ενα απάτη και οτι το αντιθετο ειναι το σωστο?

Εσύ πόσο αξιόπιστη θα θεωρούσες μια έρευνα που βασίζεται σε 47 άτομα για οποιονδήποτε θέμα???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ntemek είπε

Μια ερώτηση μονο...πόσοι από εσας που σχολιάσατε είστε γόνεις? Επίσης πόσοι απο εσάς, που είστε γονεις, δεν έχετε καμία βοηθεια από παππού/γιαγιά?

ΠΟΛΥ σημαντικές ερωτήσεις...απαντήσεις μόνο από γονείς παρακαλώ...

 

Έλα μου εδώ. 

Δηλαδή αν δεν έχεις βοήθεια δικαιολογείς να δίνουμε ταμπλετ στα παιδιά. 

Μέχρι την ηλικία των πέντε δεν χρειάζονται καθόλου μια οθόνη για την ανάπτυξη τους. 

Προσωπικά του επιτρέπω συγκεκριμένες σειρές στο Netflix και όχι κάτι σαβούρες που έχει το star Σάββατο πρωί. 

Και ναι κάναμε και εμείς το λάθος να του δώσουμε κινητό και ταμπλετ πριν λίγο καιρό παρόλα αυτά όταν είδαμε το ποσό βυθιζετε εκεί και την αντίδραση όταν τους το παίρνεις ήταν αρκετό για να μην του το ξαναδωσουμε. Ναι με πολύ κλάμα στην αρχή αλλά τώρα το βλέπει πάνω σε ένα τραπέζι και δεν θα το πάρει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Εσύ πόσο αξιόπιστη θα θεωρούσε μια έρευνα που βασίζεται σε 47 άτομα για οποιονδήποτε θέμα???

ενταξει δεν ειναι WOW.αλλα σιγουρα ειναι ενα δειγμα του τι συμβαινει και που ολη μεσα μας το γνωριζουμε αλλα ποτε κανενας δεν το λεει.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβλεπα τηλεόραση λίγη ώρα την ημέρα, αρκετή τα Σ/Κ και είχα υπολογιστή ATARI ST από 6 ή 7 χρονών. Δεν έπαθα τίποτα απολύτως! Θα έβγαινα πιο έξυπνος να πάω κατευθείαν στην NASA? Δεν νομίζω!!!

Είναι θέμα γονιού να είναι πάντα δίπλα στο παιδί και ΠΑΝΤΑ θέτουμε όρια! Ζούμε σε εποχές άλλης τεχνολογίας και καλώς ή κακώς κινητά, τάμπλετ, τηλεόραση(εδώ και πολλά χρόνια) κλπ. είναι στην ζωή μας κατά κόρον. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

ενταξει δεν ειναι WOW.αλλα σιγουρα ειναι ενα δειγμα του τι συμβαινει και που ολη μεσα μας το γνωριζουμε αλλα ποτε κανενας δεν το λεει.!

Αν είναι να βασιστούμε σε ένα τόσο μικρό δείγμα, άνετα μπορούμε να ανατρέξουμε τότε και στον περίγυρο μας... Προσωπικά δεν έχω δει κανένα παιδί να παρουσιάζει τα ειδικά χαρακτηριστικά που ανακαλύπτει η έρευνα, ίσα ίσα που βλέπω να αναπτύσσουν δεξιότητες που εγώ και οι συνομήλικοι μου αποκτήσαμε πολύ αργότερα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γονιός δύο παιδιών, μπορώ να πω ότι είναι μια εύκολη λύση να δώσεις μια ταμπλέτα ή ένα κινητό για να βρεις την ησυχία σου για λίγο αλλά

τα πάντα πρέπει να είναι με μέτρο, ο μεγάλος μου γιος βλέπει παιδικά με κλειδωμένο ηλικιακά το τάμπλετ και με χρονικό όριο, κινητό δεν του έχω δώσει πότε να δει , αλλά αυτό που έχω διαπίστωση είναι ότι το παιδί έμαθε πολλά πράγματα από επιμορφωτικά βίντεο και σωστά παιδικά, εγώ πιστεύω δεν φταίει η συσκευή 100% αλλά πιο πολύ το περιεχόμενο που δυστυχώς αν δεν προσέχεις κυκλοφορούν πολλές χαζομάρες!

Δεν μπορείς το παιδί να το έχεις τεχνολογικά αμόρφωτο, όλα πρέπει να γίνονται με μέτρο!

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν γονιός αυτο που εχω να πω ειναι" Μετρον αριστον"

Επεξ/σία από spyros007
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Σαν γονιός αυτο που εχω να πω ειναι" Μετρον αριστον"

Σωστός και παρέλειψα να το πω !!!

«Παν μέτρον άριστον» ή «μέτρον άριστον;» Το περίφημο ρητό του Κλεόβουλου χρησιμοποιείται ακόμη και είναι ένα από τα πολλά που είχε διατυπώσει ένας από τους επτά σοφούς της αρχαιότητας.... 

Επεξ/σία από pao13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...