Προς το περιεχόμενο

Η χρήση οθόνης επηρεάζει την ανάπτυξη του εγκεφάλου στα παιδιά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, ntemek είπε

Μια ερώτηση μονο...πόσοι από εσας που σχολιάσατε είστε γόνεις? Επίσης πόσοι απο εσάς, που είστε γονεις, δεν έχετε καμία βοηθεια από παππού/γιαγιά?

ΠΟΛΥ σημαντικές ερωτήσεις...απαντήσεις μόνο από γονείς παρακαλώ...

Αν είσαι γονιός, πλιζ, άσε το παιδί σου να πάθει για να μάθει και μην το κάνεις marshmallow. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν το λέγανε πάντος ορισμένοι κάποιες φορές,οτι δεν είναι καλό για τα παιδιά,ιδιαιτέρως απο τόσο μικρές ηλικίες,να κάθονται μπροστά στήν οθόνη,σε κάποιους φαινόμασταν "γραφικοί",ευτυχώς που άρχισαν να βγαίνουν στήν δημοσιότητα τέτοιες ερεύνες που το υποστηρίζουν και υπάρχουν και αρκετές ακόμη που δεν είναι επι του παρόντος να αναφέρουμε,έχουν γραφτεί μέχρι και σε New york times και Live science και έχουν υπάρξει πολλά άρθρα ιδιαίτερα σχετικά με τα νήπια. Στη Γερμανία, ορισμένοι παιδοψυχολόγοι συμβουλεύουν ότι η χρήση της οθόνης θα πρέπει να αποφεύγεται μέχρι την ηλικία των έξι ετών.

Οκ και μείς πιο μικροί βλέπαμε για κάποια ώρα τηλεόραση και μας έβαζαν απο τότε μέτρο οι γονείς (αν ήταν σωστοί και δεν άφηναν τα παιδιά τους επι ώρες μπροστά εκεί)και αργότερα περνάγαμε μερικές ώρες με τα home computers/κονσόλες και στα ηλεκτρονικά,coin op  όμως μπορώ να πω πως ήταν πάντα μετρημένα πχ 2 ώρες θα ασχολούμασταν και τέλος και αυτό οχι κάθε μέρα και σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία (9-14 ετών)
Ας είναι και μικρό το "δείγμα" στήν συγκεκριμένη ερεύνα,θα πρέπει να λάβουμε υπόψη οτι είναι αρκετά δύσκολες οι συνθήκες να γίνει μια τέτοια ερεύνα σε μεγάλη κλίμακα,αφού θέλει παρακολούθηση επι χρόνια μαγνητικές κλπ ολα αυτά δεν είναι εύκολο να γίνουν σε κάποιες εκατοντάδες η χιλιάδες παιδιά.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική και μόνο εμπειρία, πιστεύω πως η έρευνα λέει παπαρδέλες και αδυνατώ να την πάρω στα σοβαρά. Βρίσκω επίσης τον τίτλο του άρθρου εξόχως clickbaity. Σίγουρα πάντως η παρατεταμένη χρήση οθονών επηρεάζει την όραση, ασχέτως ηλικίας. Το GameBoy Color για παράδειγμα είχε άθλια και μικροσκοπική οθόνη που μου έκαψε τα μάτια.

Worth it though..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Πώς καταλαβαίνεις ότι η έρευνα είναι για τα σκουπίδια.

"Επίσης σημαίνει πως το παιδί δεν έχει έρθει σε επαφή με βίαιο περιεχόμενο ενώ παρακολουθεί ποιοτικά παιδικά προγράμματα μαζί με τους γονείς του"

 Όπως επίσης "Και αφού ρωτήθηκαν οι γονείς για το πόσες ώρες επιτρέπουν στα παιδιά τους να έρχονται σε επαφή με οθόνες". 

Ρωτήσανε λέει μλ. Α χα χαχαχαχαχαχα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vairass είπε

Ερώτηση.... Στο YouTube πως μπορώ να βλέπουν μόνο βίντεο κάτω των 10 ετών; 

Στην αρχική σελίδα πας τέρμα κάτω που γράφει στο κέντρο κάτω κάτω restricted mode! Σε ταμπλέτα αν θυμάμαι καλά είναι στο μενού του youtube και το αναφέρει αναλόγως...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η μικρή μου παει για λογοθεραπεία. Η ιδιοκτήτρια οποτε βλεπει παιδάκια να περιμένουν παιζοντας με το κινητό, τρίβει τα χέρια της. Κάνουν δολλαρια τα μάτια της. Πως το λενε;

46 λεπτά πριν, vairass είπε

Ερώτηση.... Στο YouTube πως μπορώ να βλέπουν μόνο βίντεο κάτω των 10 ετών; 

Αρχικά καλό είναι να μην μπαίνουν στο youtube. Και κυρίως όχι στο δικό σου το youtube. Και αυτό γιατί δεν είναι δυσκολο από τα παιδικά να καταλλήξουν να βλεπουν πολλα αλλα που δεν πρέπει.

Παλαιότερα που το είχα ψάξει για συναδελφο, δεν υπηρχε γονικός ελεγχος για να βλέπουν μόνο παιδικά κλπ. Και γιατί να υπαρχει αλλωστε, αφού όταν εφτιαξες τον λογαριασμό σου στην google δήλωσες ότι είσαι ενήλικος. Η λύση, εφόσον μιλαμε για δική τους συσκευή, θα ήταν να δηλώσεις κατα το αρχικό σετάρισμα νέο λογαριασμό google οπου θα δηλωσεις την κανονική τους ηλικια. Αυτό σημαίνει ότι θα εχουν πρόσβαση (από οσο θυμαμαι τουλαχιστον) σε ενα αλλο είδος youtube και καθε φορά που θα θελουν να εγκαταστησουν καποια εφαρμογή θα σου ερχεται Mail για εγκριση.

Στην περιπτωση της συναδελφου.... κρατησε τον λογαριασμό του γιου της ετσι για 2 μερες. Της εσπασε τα νευρα με τα Mail Κλπ και απλά εφτιαξε νεο λογαριασμό που ανεφερε ότι ο γιος ήταν 18 αντί για 10. Και η γκρίνια σταματησε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες κουβέντες εχω κανει με σοβαρούς παιδιατρους τοσο Ελλαδα και εξωτερικο όλοι έχουν συμφωνήσει οτι σημασια εχει η φωτεινότητα το περιεχόμενο ο ηχος και χρωματικη παλετα που επηρεάζουν και μετα ο χρόνος.

Κατα την γνωμη μου το να λες γενικευμενα οτι η χρηση οθόνης κανει τα παιδια χαζα ειναι ανεύθυνο και επικίνδυνο. 

 

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Ναι, γιατί τα παιδάκια αυτά μπροστά από τις οθόνες βλέπουν αποχαυνωτικές χαζομάρες. Αν έβλεπαν εκπαιδευτικό και δημιουργικό περιεχόμενο θα είχαμε άλλα αποτελέσματα.

Ακριβός το να μαθει να σχεδιάζει στο ταμπλετ με χαμηλη φωτεινότητα με ζεστη χρωματικη παλέτα και οχι δυνατούς ήχους μονο καλο κάνει.

2 ώρες πριν, Alex_kekos είπε

Έχω δεί μωρό που προσπαθούσε να γυρίσει την σελίδα του άλμπουμ κάνοντας σουαιπ, δηλαδή με το την χαρακτηριστική κίνηση που κάνουμε με το δάχτυλο μας για να πάμε μπροστά ή πίσω της φωτογραφίες, μετά από αυτό πιστεύω τα έχω δει όλα!!

Και ειναι κακο αυτο ?  Και εγω εχω δει μωρο να πατάει κουμπιά για να παρει τηλέφωνο οταν εγω μικρος έπαιρνα τηλεφωνο γυρίζοντας το κυκλικό εξάρτημα ... Ετσι ειναι καθε εποχη εχει τα δικα της παλιά ζωγράφιζαν με πέτρες στους τοιχους μετα με μαρκαδόρους και τωρα με tablet.

2 ώρες πριν, karaLRS είπε

 

Έλα μου εδώ. 

Δηλαδή αν δεν έχεις βοήθεια δικαιολογείς να δίνουμε ταμπλετ στα παιδιά. 

Μέχρι την ηλικία των πέντε δεν χρειάζονται καθόλου μια οθόνη για την ανάπτυξη τους. 

Προσωπικά του επιτρέπω συγκεκριμένες σειρές στο Netflix και όχι κάτι σαβούρες που έχει το star Σάββατο πρωί. 

Και ναι κάναμε και εμείς το λάθος να του δώσουμε κινητό και ταμπλετ πριν λίγο καιρό παρόλα αυτά όταν είδαμε το ποσό βυθιζετε εκεί και την αντίδραση όταν τους το παίρνεις ήταν αρκετό για να μην του το ξαναδωσουμε. Ναι με πολύ κλάμα στην αρχή αλλά τώρα το βλέπει πάνω σε ένα τραπέζι και δεν θα το πάρει 

Κάνε μια ερευνα στο εξωτερικο τα τάμπλετ οι οθονες οπως λες χρησιμοποιούντε για εκπαίδευση απο 3 ετών μουσικη ζωα ζωγραφικη γλωσσολογία τα παντα.... Δεν φταει το ταμπλετ αν έχεις το παιδί 4 ωρες να βλεπει παιδικά με λαθος περιεχόμενο.

Οπως και στην ζωη ολα υπαρχουν εξω και εμεις επιλεγουμε τι θα φιλτραρουμε.

Για.να μην παρεξηγηθώ καθε γονεας εννοείται κανει οτι θελει στο.παιδι του. Αποψεις ανταλλάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

 Η μικρή μου παει για λογοθεραπεία. Η ιδιοκτήτρια οποτε βλεπει παιδάκια να περιμένουν παιζοντας με το κινητό, τρίβει τα χέρια της. Κάνουν δολλαρια τα μάτια της. Πως το λενε;

Αρχικά καλό είναι να μην μπαίνουν στο youtube. Και κυρίως όχι στο δικό σου το youtube. Και αυτό γιατί δεν είναι δυσκολο από τα παιδικά να καταλλήξουν να βλεπουν πολλα αλλα που δεν πρέπει.

Παλαιότερα που το είχα ψάξει για συναδελφο, δεν υπηρχε γονικός ελεγχος για να βλέπουν μόνο παιδικά κλπ. Και γιατί να υπαρχει αλλωστε, αφού όταν εφτιαξες τον λογαριασμό σου στην google δήλωσες ότι είσαι ενήλικος. Η λύση, εφόσον μιλαμε για δική τους συσκευή, θα ήταν να δηλώσεις κατα το αρχικό σετάρισμα νέο λογαριασμό google οπου θα δηλωσεις την κανονική τους ηλικια. Αυτό σημαίνει ότι θα εχουν πρόσβαση (από οσο θυμαμαι τουλαχιστον) σε ενα αλλο είδος youtube και καθε φορά που θα θελουν να εγκαταστησουν καποια εφαρμογή θα σου ερχεται Mail για εγκριση.

Στην περιπτωση της συναδελφου.... κρατησε τον λογαριασμό του γιου της ετσι για 2 μερες. Της εσπασε τα νευρα με τα Mail Κλπ και απλά εφτιαξε νεο λογαριασμό που ανεφερε ότι ο γιος ήταν 18 αντί για 10. Και η γκρίνια σταματησε.

Συγγνώμη αλλα αυτο δεν κολλάει . Πολλα παιδακια που πανε λογοθεραπεια πες στην κυρια εχουν 100 διαφορετικους λογους που δεν μιλανε η δεν λενε σωστα κουβεντούλες και καπου εκει στο τελος ειναι το περιεχομενο στο youtube. Ειναι και θεμα κληρονομικο και θεμα στο αν εχει επαφες με αλλα παιδακια και θεμα στο αν οι γονεις στο σπιτι κανουν αυτα που πρεπει για το παιδι ώστε να μιλήσει νποιο γρηγορα. Για την ακρίβεια βλέποντας καποια συγκεκριμενα βιντεο τα παιδακια εκτος απο ασκησεις με το στόμα τους μπορεί να βοηθήσει.

Το ταμπλετ κανει και πολυ κακο και πολυ καλο ανάλογα στο πως θα το χρησιμοποιήσεις. 

Τωρα οσο εχει να κανει με τους παιδοψυχολόγους και λογοθεραπευτες στην Ελλαδα λογο του οτι περισσοτερο ειναι ιδιωτικά η για να παρεις λεφτα ολο το ποσο απο το.κρατος ειναι δυσκολο.η πρεπει να σου βγαλουν ψεύτικα οτι εχει.μεγαλο προβλημα το παιδι , σου λενε οτι μπορεις να φανταστείς για.να συνεχίσουν να παίρνουν την επίσκεψη... Σαφος και κανουν δουλειά απλα τραβανε απο τα μαλλιά οτι.μπορουν για πολλες επισκέψεις.... 

31 λεπτά πριν, morgan21 είπε

Εγώ που έχω από μωρό τηλεόραση στο δωμάτιο μου, γιατί έχω τόσο ανεπτυγμένο εγκέφαλο; 

Την ειχες κλειστή για αυτο :) πλακα κανω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που απορείτε το γιατι και βγήκαμε μια χαρά Εμείς με τις οθόνες,Θα είμασταν ακόμα καλύτεροι..Δεν βλέπετε πως Έχουμε καταντήσει και εμείς;;Έχει χαθεί η επικοινωνία,όλοι είναι με ένα κινητό στο χέρι και σκυμμένο το κεφάλι..Σκεφτείτε πόσο κακό κάνει αυτή η απομόνωση το αποβλακωμα σε ένα μικρό παιδάκι!Πόσο καλό θα του έκανε η επικοινωνία,το παιχνίδι μαζί με τους γονείς του!Πως θα μάθει να ακούει τους ανθρώπους,πως θα μάθει τι ειναι αγάπη;Ο άνθρωπος είναι μιμουμενο ών,δεν μπορεί να κάθεται ο γονιός δίπλα στο μωρό με το κινητό και το μωρό να μη θέλει και αυτό.Πρεπει να κάνουμε λίγο κρατι,Εμείς οι ίδιοι να επικοινωνούμε με τους γύρω μας και με τα παιδιά!Και μη μου πείτε ότι είναι υπερβολικός όταν βγάζουμε 5 ώρες οθόνης!!5 ολοκληρες ώρες πανω απο το κινητό!

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Correlation is not causation.

To πρόβλημα είναι πιθανότερο να αφορά το γεγονός ότι οι πιο αδιάφοροι γονείς χρησιμοποιούν "τις οθόνες" σαν babysitter, παρά κάποια μαγική αρνητική επίδραση της οθόνης στο παιδικό μυαλό.

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι νανε,  κληρονομικότητα ακούω,  αδιαφορία κτλ κτλ. Εγώ είμαι 37 , δουλεύω στο ΙΤ από 18. Πρώτο μου pc είχα στα δέκα και τα Σ/Κ έβλεπα παιδικά και έκανα format. Έχω κανονική ομιλία και κοινωνικότητα.  Η γυναίκα μου δεν έχει καμία σχέση με την τεχνολογία,  δεν της αρέσει καθόλου. 

Ο γιος μου είναι 6,5 χρονών και δε μιλάει πιθανόν δε θα μιλήσει ποτέ,  κανένας δε ξέρει το γιατί. Κάνει εργοθεραπεια και λογοθεραπεια από 18 μηνών. Για να προλάβω τους μισοψεκασμενους τα εμβόλια τα έκανε 4 ετών,  γιατί οι γιατροί καταλάβαιναν ότι πάει αργά στην ανάπτυξη. 

Μια από τις μεθόδους επικοινωνίας είναι και το τάμπλετ....μάλιστα είναι η πρώτη γιατί οι κάρτες επικοινωνίας και η νοηματική είναι δύσκολες. 

 

Έχουμε πάει σε όποιον αναπυξιολογο μπορείτε να φανταστείτε,  ΔΕΝ έγινε κουβέντα ποτέ για το πόσο τηλεόραση βλέπει.Η επιθυμία για επικοινωνία είναι ανίκητη στο ανθρώπινο είδος. 

Αυτά προς αποκατάσταση...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Αν είσαι γονιός, πλιζ, άσε το παιδί σου να πάθει για να μάθει και μην το κάνεις marshmallow. 

Καλά λέει ο φίλος... 

Άσε το παιδί μόνο του στο δρόμο, να το κόψει κάποιο αυτοκίνητο, να πάθει για να μάθει... Μην το κάνεις εσύ marshmallow! 

Πλιζ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...