Προς το περιεχόμενο

Η χρήση οθόνης επηρεάζει την ανάπτυξη του εγκεφάλου στα παιδιά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια ειμαστε σοβαροι; 2020 κοντεύει και ακομα πιστευετε σε αυτες τις μπουρδες; Δηλαδη εγω απο παλια που επαιζα παιχνιδια (gameboy pokemone fire red) και ελιωνα τι ειμαι; Χαζος;

Ή να σας μιλήσω για τον 14 χρονων αδερφο μου που καλως ή κακος τα ειχε όλα ετοιμα απο εμενα (κινητα ταμπλετ pc) και ξερει τα παντα; 
Ο μικρος ειναι σαΐνι και πιο εξυπνος και απο εμενα τον ιδιο. Διαβάζει περισσοτερο για τις υποχρεώσεις του απο εμενα και ξερει πολλα περισσοτερα για το σχολείο. Μπορει να μιλάει και καλύτερα αγγλικά απ' οτι τα ελληνικα.

Φταιει ξεκάθαρα το τι βλέπουν και όχι σκετο το οτι εχουν ενα κινητο στο χερι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρόλα αυτά, κάποιοι από τους ευφυέστερους ανθρώπους της εποχής μας περνούσαν και περνούν ένα μεγάλο κομμάτι του χρόνου τους μπροστά από μία οθόνη...

Αντίθετα, χιλιάδες χρόνια που ο άνθρωπος δεν είχε στην διάθεση του οθόνες δεν κατάφερε και άλματα στον κοινωνικό τομέα ή στο γλωσσικό (κάνουμε βουλευτές και υπουργούς ανθρώπους που δεν ξέρουν να μιλήσουν εδώ και χρόνια)...

Ακόμα και σήμερα, όπου πολλές γενιές έχουν μεγαλώσει μπροστά από την οθόνη της τηλεόρασης, εξακολουθούμε να πιστεύουμε πως η σημερινή τεχνολογία θα καταδικάσει (έχει καταδικάσει) τα παιδιά μας. Συνεχίζουμε στο ίδιο μονοπάτι, επαναλαμβάνοντας το ίδιο τροπάρι, αποδεικνύοντας πως δεν είμαστε ικανοί να μάθουμε.

Λέμε ότι έλεγαν οι γονείς μας για το internet και τα video games, ότι έλεγαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας για την rock, την disco και τα μηχανάκια και ότι έλεγαν οι προ παππούδες μας για το swing ξέρω 'γω...

Κάθε φορά μπαίνουμε στην διαδικασία κριτικής, χλευασμού και απαξίωσης της νέας γενιάς και τελικά η νέα γενιά μεγαλώνει για να καταλήξει μια χαρά... Όπως και η δική μας πάνω-κάτω (αν αυτό είναι "μια χαρά").

Ξεχνάμε πως όσα απολαμβάνουμε και βλέπουμε γύρω μας δημιουργήθηκαν από γενιές που όταν ήταν νέες χλευάστηκαν για τα γούστα τους και τις ασχολίες τους... Για την εμφάνιση τους και τα "πιστεύω" τους...

Α, να μη ξεχάσω... Συνήθως μαζί με "τα παιδιά" της κάθε εποχής "τα ακούν" και λίγο οι γονείς τους... Αυτοί που δεν τα μεγαλώνουν σωστά...

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Κυρίως διότι φοβόμαστε... Φοβόμαστε ότι δεν γνωρίζουμε και φοβόμαστε να μάθουμε. Φοβόμαστε τον κόσμο που έρχεται και δεν μας έχει πλέον ανάγκη...

Η παρουσία της τεχνολογίας ή της οθόνης από μόνη της δεν είναι θέμα και πρόβλημα. Ανησυχούμε για την τεχνολογία και τον εθισμό στις οθόνες σε χώρες όπου υπάρχει οικονομική ευρωστία και πίεση για επιτυχία. Ταυτόχρονα, δεν ανησυχούμε για εκατομμύρια ανθρώπους και παιδιά που δεν περνάνε τον χρόνο τους μπροστά από οθόνες... Δεν έχουν καν ρεύμα και πεθαίνουν από έλλειψη φαγητού και νερού ή από ελονοσία. 

Αν θέλουμε τα παιδιά να είναι λιγότερο μπροστά από οθόνες θα πρέπει να τους δώσουμε περισσότερο ελεύθερο χρόνο... Πραγματικά ελεύθερο. Χωρίς πιέσεις και περιορισμούς. Χωρίς να τα γεμίζουμε άγχη για το μέλλον και την οικονομική και κοινωνική καταξίωση. Χωρίς φροντιστήρια και "δραστηριότητες" και 3 ξένες γλώσσες...

Αν θέλουμε τα παιδιά να είναι λιγότερο μπροστά σε οθόνες θα πρέπει να είμαστε και εμείς λιγότερο μπροστά από οθόνες (μη φύγετε τώρα... Διαβάστε αυτό και μετά κλείνετε). Θα πρέπει κι εμείς να μη κουβαλάμε ένα κάρο άγχη και φοβίες. Θα πρέπει να μη φοβόμαστε να μιλήσουμε σε έναν άγνωστο ή να απλώσουμε το χέρι σε κάποιον που βλέπουμε για πρώτη φορά. Θα πρέπει να μη μας φοβίζει το διαφορετικό και το νέο...

Μεγαλώνουμε παιδιά σε φυσική και ψυχολογική αιχμαλωσία και οι οθόνες και η τεχνολογία είναι η μόνη (ή έτσι μοιάζει) διέξοδος τους για κοινωνικοποίηση και αποσυμπίεση... και εμείς κατηγορούμε και φοβόμαστε τις οθόνες.

Αν αφιερώσουμε χρόνο να μάθουμε, σταματήσουμε να φοβόμαστε και ασχοληθούμε ακόμα και οι οθόνες μπορούν να γίνουν ένα πολύ καλό εργαλείο και μέσο. Για μάθηση, εκπαίδευση, κοινωνικοποίηση, διασκέδαση... Αν πιστεύεις πως μια συσκευή από μόνη της είναι ικανή να σε "χαζέψει" είσαι ήδη χαζός...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yanpas είπε

Πως φαίνεται οτι δεν εχεις παιδιά :-)
Η σοφη λαική ρήση λεει:
"Εξω απο τον χορό πολλα τραγουδια λες"
Ειναι λογικο ολοι να θεωρουν τον εαυτο τους ως το καλυτερο παραδειγμα, και ως προτυπο.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι η "μοναδικη" σωστη λυση μεγαλωματος, αυτη που βιωσες εσυ.

Καθε προβλημα εχει πολλες λυσεις.
Και ολα αυτα τα προβληματα ειναι συνδιαστικα.
-Το οτι καποιος πηρε ταμπλετ μετα τα 14 δεν λεει κατι , εαν ταυτοχρονα οι γονεις του τον κακοποιουσαν σεξουαλικα!
-Επισης το οτι καποιο παιδι πηρε ταμπλετ στα 5 παλι δεν λεει κατι εαν ταυτοχρονα κανει γυμναστικη,εχει χρονο με τους γονεις,παιζει με τους φιλους του,ειναι κοινωνικοποιημενο ,κλπ κλπ
-επισης ενα παιδι που θα καταπιεστει και δεν θα παρει ταμπλετ, οταν τελικα σε μεγαλη ηλικια αποκτησει ενα,  υπαρχει και ο κινδυνος να εθιστει.

Ολα θελουν ισσοροπια. Ολα ειναι καλα, και ταυτοχρονα κακα.
εξαρταται απο το ατομο, και τον τροπο χρησης.

Γενικοποιουμε το "ταμπλετ" ως κακο, και οτι δεν πρεπει να κανουμε χρηση πανω απο "τοσες" ωρες.
Μπορω να φερω απειρα παραδειγματα απο καλη χρηση των ταμπλετς.
-Δηλαδη ενα παιδι 8 χρονων που ψαχνει στο ιντερνετ πληροφοριες σχετικες με την μυθολογια ωστε να καλυψει καποιες ελλειψεις που εχει στο σχολειο τι το αρνητικο εχει?
-Ενα παιδι που εξερευνει το "google earth" και μαθενει σε 4 ωρες περισσοτερη γεωγραφια απο οτι θα μαθει σε 1 χρονο στο σχολειο τι το κακο θα παθει?
-Ενα παιδι που προσπαθει να φτιαξει μια κατασκευη STEM και οι γονεις ειναι αμορφωτοι και δεν μπορουν να βοηθησουν, τι το κακο κανει? ας περασει και 2 και 3 και 4 ωρες στην "οθονη".Οι πληροφοριες που θα συλλεξει σε 4εις ωρες θα ειναι ανεκτιμητες.
-Αντιθετα ενα παιδι που βλεπει 15 λεπτα βιαια βιντεακια ακαταλληλα για την ηλικια του, προφανως και θα παθει κακο. 
Αρα ο "χρονος" που ειμαστε μπροστα στην οθονη δεν ειναι ουτε κακος ουτε καλος.
Τα παντα εξαρτώνται απο την χρηση που κανουμε και οχι απο τον χρονο χρησης.

Θα εκπλαγειτε με το πόση "καλη" πληροφορια μπορει να "συλλεξει" ενα παιδι μπροστα σε μια οθόνη εαν κανει σωστη χρηση.

Και για οσους δεν το γνωριζουν, να ενημερωσω οτι απο την 1η δημοτικου(6 χρονων) τα παιδια κανουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο σχολειο μαθηματα Η/Υ.
ΝΑΙ!!! Μια υποχρεωτικη ολοκληρη "κακια" ωρα μπροστα σε μια "κακια" οθονη! 
Εαν περιμενουμε στο δικο μας παιδι , να δωσουμε "οθονη" στα 14 , θα το κανουμε αναλφαβητο!
 


 

 

Ένα παιδί για να κάνει σωστή χρήση πρέπει να είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον, δηλαδή πίσω από parental control με ad-blocking κτλπ. Αν δεν είναι ελεγχόμενο σε πληροφορώ πως και το πιο ώριμο παιδί θα καταλήξει στην καλύτερη να βλέπει σαβούρες στο youtube. Ένας κλασσικός υπολογιστής στο σπίτι με χρονικό περιορισμό είναι το καλύτερο εργαλείο για μόρφωση. Ούτε κινητό, ούτε ταμπλέτα.

Κάνεις λάθος αν θεωρείς ότι τα ελληνόπουλα χρησιμοποιούν το κινητό για να μορφωθούν την ώρα που οι γονείς κατεβάζουν παϊδάκια ή συζητάνε για νύχια και τραυματισμούς ποδοσφαιριστών.

 

Επεξ/σία από mezzanine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

ρε παιδια ειμαστε σοβαροι; 2020 κοντεύει και ακομα πιστευετε σε αυτες τις μπουρδες; Δηλαδη εγω απο παλια που επαιζα παιχνιδια (gameboy pokemone fire red) και ελιωνα τι ειμαι; Χαζος;

Ή να σας μιλήσω για τον 14 χρονων αδερφο μου που καλως ή κακος τα ειχε όλα ετοιμα απο εμενα (κινητα ταμπλετ pc) και ξερει τα παντα; 
Ο μικρος ειναι σαΐνι και πιο εξυπνος και απο εμενα τον ιδιο. Διαβάζει περισσοτερο για τις υποχρεώσεις του απο εμενα και ξερει πολλα περισσοτερα για το σχολείο. Μπορει να μιλάει και καλύτερα αγγλικά απ' οτι τα ελληνικα.

Φταιει ξεκάθαρα το τι βλέπουν και όχι σκετο το οτι εχουν ενα κινητο στο χερι.

Χωρίς παρεξήγηση. άλλα, αυτό δεν είναι και ότι το καλύτερο! 
Φιλικά πάντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία έρευνα που σχετίζεται με την ανάπτυξη του παιδικού εγκεφάλου, θα έπρεπε εκτός από τις λίγες ή πολλές ώρες που αφιερώνει το παιδί στην οθόνη, να λάβει κυρίως υπ' όψιν το οικογενειακό (και δευτερευόντως και το σχολικό) περιβάλλον γιατί παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στην ανάπτυξη του παιδιού. Αν οι γονείς πριν και μετά το κλείσιμο της οθόνης είναι αφοσιωμένοι κ σωστοί, ή αν το παιδί δε βλέπει καθόλου αλλά οι γονείς είναι στον κόσμο τους, αυτό έχει κυρίως σημασία. Και φυσικά να πούμε ότι το δείγμα είναι πολύ μικρό για να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα. 

Επίσης σημαντικό λάθος θεωρώ την μέτρηση της αναπτυξης με ιατρικές εξετάσεις. Αυτό μπορεί αργότερα να έχει και ρατσιστικές επεκτάσεις... Η ανάπτυξη του παιδιού θα επρεπε να ελέγχεται μέσα από εκπαιδευτικά τεστ ή τεστ ευφυίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, markos9 είπε

Χωρίς παρεξήγηση. άλλα, αυτό δεν είναι και ότι το καλύτερο! 
Φιλικά πάντα

Ειναι φιλε μου. Μπορει πιο ευκολα να φυγει στο εξωτερικο γτ εδω δεν εχει το μέλλον που θέλει. Και εκτος απ αυτο , θελει να σπουδασει και αγγλικη φιλολογία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Ειναι φιλε μου. Μπορει πιο ευκολα να φυγει στο εξωτερικο γτ εδω δεν εχει το μέλλον που θέλει. Και εκτος απ αυτο , θελει να σπουδασει και αγγλικη φιλολογία .

Let me get this straight. Ξέρει καλύτερα Αγγλικά από Ελληνικά; Αυτό σημαίνει ότι έχει χάσει την ικανότητα να εκφράζει αυτό που θέλει στην μητρική του γλώσσα, αυτό δεν είναι καλό πράγμα.

Θα βοηθούσε να ξέρει άπιαστα Αγγλικά για να φύγει στο εξωτερικό αλλά αν φύγει στο εξωτερικό με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας, καλύτερα να μείνει στην Ελλάδα με το ίδιο πτυχίο καθώς δεν είναι και κάτι το αξιοσημείωτο για έναν Έλληνα στο εξωτερικό, όταν ήδη έχουν τόσους native speaking φιλολόγους. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Let me get this straight. Ξέρει καλύτερα Αγγλικά από Ελληνικά; Αυτό σημαίνει ότι έχει χάσει την ικανότητα να εκφράζει αυτό που θέλει στην μητρική του γλώσσα, αυτό δεν είναι καλό πράγμα.

Θα βοηθούσε να ξέρει άπιαστα Αγγλικά για να φύγει στο εξωτερικό αλλά αν φύγει στο εξωτερικό με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας, καλύτερα να μείνει στην Ελλάδα με το ίδιο πτυχίο καθώς δεν είναι και κάτι το αξιοσημείωτο για έναν Έλληνα στο εξωτερικό, όταν ήδη έχουν τόσους native speaking φιλολόγους. 

Το καλύτερα Αγγλικα απο Ελληνικα ειναι τροπος εκφρασης. Ενας τροπος να δειξω το ποσο καλα αγγλικα ξέρει κι αυτο κυρίως γτ βλεπει ξενους στριμερς και ταινιες χωρις υποτιτλους. Και παλαιότερα που ηταν μικροτερος και εβλεπε ακομη παιδικα , εβλεπε παιδικα τα οποια δεν ειχαμε ουτε με ελληνικους υποτιτλους εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yanpas είπε

Πως φαίνεται οτι δεν εχεις παιδιά :-)

Εαν περιμενουμε στο δικο μας παιδι , να δωσουμε "οθονη" στα 14 , θα το κανουμε αναλφαβητο!
 


 

Mαλλον φιλε μου ουτε εσυ εχεις παιδια.... Η κορη μου πηρε ταμπλετ στα 18 και αυτη την στιγμη σπουδαζει παιδιατρος

..και προτιμω να ψαξω στην βιβλιοθηκη παρα να "φαω" σανο απο τον γκουγκλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 12:35 ΠΜ, Agony είπε

Συγγνώμη αλλα αυτο δεν κολλάει . Πολλα παιδακια που πανε λογοθεραπεια πες στην κυρια εχουν 100 διαφορετικους λογους που δεν μιλανε η δεν λενε σωστα κουβεντούλες και καπου εκει στο τελος ειναι το περιεχομενο στο youtube. Ειναι και θεμα κληρονομικο και θεμα στο αν εχει επαφες με αλλα παιδακια και θεμα στο αν οι γονεις στο σπιτι κανουν αυτα που πρεπει για το παιδι ώστε να μιλήσει νποιο γρηγορα. Για την ακρίβεια βλέποντας καποια συγκεκριμενα βιντεο τα παιδακια εκτος απο ασκησεις με το στόμα τους μπορεί να βοηθήσει.

Το ταμπλετ κανει και πολυ κακο και πολυ καλο ανάλογα στο πως θα το χρησιμοποιήσεις. 

Τωρα οσο εχει να κανει με τους παιδοψυχολόγους και λογοθεραπευτες στην Ελλαδα λογο του οτι περισσοτερο ειναι ιδιωτικά η για να παρεις λεφτα ολο το ποσο απο το.κρατος ειναι δυσκολο.η πρεπει να σου βγαλουν ψεύτικα οτι εχει.μεγαλο προβλημα το παιδι , σου λενε οτι μπορεις να φανταστείς για.να συνεχίσουν να παίρνουν την επίσκεψη... Σαφος και κανουν δουλειά απλα τραβανε απο τα μαλλιά οτι.μπορουν για πολλες επισκέψεις.... 

Μα δεν διαφωνώ. Ούτε λέω ότι το tablet φταίει για όλα. Κι εμένα η μικρή μου πάει για λογοθεραπεία επειδή ήταν πρόωρη. Δεν μπορούσε να μιλήσει όταν έπρεπε οπότε πάει για να βοηθηθεί. Δεν της έφταιξε η τηλεόραση ή κάτι τέτοιο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει το 2χρονο να χάνεται στο youtube επειδή ο γονιός θέλει να πιάσει κουβέντα.

Το πιο σωστό που γράφεις είναι ότι το tablet/κινητό είναι ανάλογα πως θα το χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν παιχνίδια που μπορούν να βοηθήσουν. Βίντεο ίσως. Το πρόβλημα είναι ότι για να γίνει σωστά θέλει επίβλεψη. Και οι περισσότεροι βλέπουν αυτές τις συσκευές σαν τρόπο ενασχόλησης των παιδιών ώστε εκείνοι να κάνουν κάτι άλλο. Τα αφήνουν να δουν ότι θέλουν και κυρίως όσο θέλουν. Και όχι, δεν είμαι τέλειος. Δεν τα κάνω όλα σωστά. Κι εγώ έδινα στην μεγάλη μου το παλιό κινητό όταν ήταν 3 για να βλέπει youtube ενώ εγώ έβλεπα ταινία στο tablet δίπλα της. Αλλά.... όταν ξεκίνησε κάθε φορά το προτεινόμενο να είναι πχ βίντεο με τον spiderman και την elsa να χοροπηδάνε πίσω από τους θάμνους..... σταμάτησα. Και τώρα καταλαβαίνω ότι όλο αυτό ήταν λάθος εξ αρχής.

Για τα κέντρα λογοθεραπείας.... σαφώς και το τραβάνε από τα μαλλιά. Όπως γίνεται σε πολλά επαγγέλματα όταν βρουν την ευκαιρία. Η διαδικασία για να πάρεις λεφτά από το κράτος δεν είναι τόσο δύσκολη τώρα πια. Πας σε παιδοψυχολόγο έξω και παίρνεις έγκριση σε 2-30 μέρες αντί να κλείνεις ραντεβού σε νοσοκομείο 6 μήνες μετά. Επίσης από τον παιδοψυχολόγο γίνεται κανονική εξέταση και όχι πρόχειρη (τουλάχιστον από όσα είχα δει εγώ). Και πάλι όμως δεν παίρνεις όλο το ποσό πίσω. Ο παιδοψυχολόγος που την πάω για την έγκριση δεν θέλει να γράφει πράγματα που δεν ισχύουν που ίσως να έδιναν μεγαλύτερη επιδότηση (πχ διάσπαση προσοχής) και εγώ συμφωνώ. Τώρα που είναι όλα ηλεκτρονικά... γιατί να φαίνεται κάτι που δεν έχει. Ελλάδα είμαστε βέβαια και οι πιθανότητες διασταύρωσης είναι μικρές αλλά.... γιατί;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Πας σε παιδοψυχολόγο έξω και παίρνεις έγκριση σε 2-30 μέρες αντί να κλείνεις ραντεβού σε νοσοκομείο 6 μήνες μετά.

Για την ακριβεια η παιδοψυχολογος στελνει γνωματευση ηλεκρονικα στην Αθηνα, εγκρινεται ηλεκτρονικα, γυριζει η αποφαση ηλεκτρονικα...

....και μετα πρεπει να πας να παρει αυτοπροσωπως πρωινες εργασιμες ωρες την εκτυπωση της αποφασης με σφραγιδα και υπογραφη της διεθυντριας.

 

Επειδη ως γνωστον στην Ελλαδα, η εκτυπωση με σφραγιδα και υπογραδφη εχεουν μεγαλυτερη ισχυ, αξια και κρυπτογραφηση απο τον μοναδικο συνδιασμο ΑΜΚΑ + κλειδαριθμος της αποφασης.

:D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Μα δεν διαφωνώ. Ούτε λέω ότι το tablet φταίει για όλα. Κι εμένα η μικρή μου πάει για λογοθεραπεία επειδή ήταν πρόωρη. Δεν μπορούσε να μιλήσει όταν έπρεπε οπότε πάει για να βοηθηθεί. Δεν της έφταιξε η τηλεόραση ή κάτι τέτοιο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει το 2χρονο να χάνεται στο youtube επειδή ο γονιός θέλει να πιάσει κουβέντα.

Το πιο σωστό που γράφεις είναι ότι το tablet/κινητό είναι ανάλογα πως θα το χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν παιχνίδια που μπορούν να βοηθήσουν. Βίντεο ίσως. Το πρόβλημα είναι ότι για να γίνει σωστά θέλει επίβλεψη. Και οι περισσότεροι βλέπουν αυτές τις συσκευές σαν τρόπο ενασχόλησης των παιδιών ώστε εκείνοι να κάνουν κάτι άλλο. Τα αφήνουν να δουν ότι θέλουν και κυρίως όσο θέλουν. Και όχι, δεν είμαι τέλειος. Δεν τα κάνω όλα σωστά. Κι εγώ έδινα στην μεγάλη μου το παλιό κινητό όταν ήταν 3 για να βλέπει youtube ενώ εγώ έβλεπα ταινία στο tablet δίπλα της. Αλλά.... όταν ξεκίνησε κάθε φορά το προτεινόμενο να είναι πχ βίντεο με τον spiderman και την elsa να χοροπηδάνε πίσω από τους θάμνους..... σταμάτησα. Και τώρα καταλαβαίνω ότι όλο αυτό ήταν λάθος εξ αρχής.

Για τα κέντρα λογοθεραπείας.... σαφώς και το τραβάνε από τα μαλλιά. Όπως γίνεται σε πολλά επαγγέλματα όταν βρουν την ευκαιρία. Η διαδικασία για να πάρεις λεφτά από το κράτος δεν είναι τόσο δύσκολη τώρα πια. Πας σε παιδοψυχολόγο έξω και παίρνεις έγκριση σε 2-30 μέρες αντί να κλείνεις ραντεβού σε νοσοκομείο 6 μήνες μετά. Επίσης από τον παιδοψυχολόγο γίνεται κανονική εξέταση και όχι πρόχειρη (τουλάχιστον από όσα είχα δει εγώ). Και πάλι όμως δεν παίρνεις όλο το ποσό πίσω. Ο παιδοψυχολόγος που την πάω για την έγκριση δεν θέλει να γράφει πράγματα που δεν ισχύουν που ίσως να έδιναν μεγαλύτερη επιδότηση (πχ διάσπαση προσοχής) και εγώ συμφωνώ. Τώρα που είναι όλα ηλεκτρονικά... γιατί να φαίνεται κάτι που δεν έχει. Ελλάδα είμαστε βέβαια και οι πιθανότητες διασταύρωσης είναι μικρές αλλά.... γιατί;

Έχεις απολυτο δικιο σε οτι γράφεις συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2019 στις 9:17 ΜΜ, stefanos_th είπε

ΓΙΑΤΙ ? ? ?

spacer.png

να σου πω εγω γιατι, γιατι η γυναικα εχει γκομενο γιαυτο φοραει παπουτσια ενω τα αλλα μελη ειναι ετοιμα για υπνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Angelo2 είπε

Για την ακριβεια η παιδοψυχολογος στελνει γνωματευση ηλεκρονικα στην Αθηνα, εγκρινεται ηλεκτρονικα, γυριζει η αποφαση ηλεκτρονικα...

....και μετα πρεπει να πας να παρει αυτοπροσωπως πρωινες εργασιμες ωρες την εκτυπωση της αποφασης με σφραγιδα και υπογραφη της διεθυντριας.

Επειδη ως γνωστον στην Ελλαδα, η εκτυπωση με σφραγιδα και υπογραδφη εχεουν μεγαλυτερη ισχυ, αξια και κρυπτογραφηση απο τον μοναδικο συνδιασμο ΑΜΚΑ + κλειδαριθμος της αποφασης.

:D 

Ισως έτσι να είναι όταν πας σε νοσοκομείο. Ή σε κάποιο μεγάλο κέντρο. Δεν ξέρω. Θα πω όμως τι ισχύει στον δικό μου. Η γνωμάτευση στέλνεται, εγκρίνεται και γυρίζει ηλεκτρονικά. Όταν την λαμβάνει ο γιατρός μου την στέλνει στο mail ή μου στέλνει μήνυμα στο Viber ότι είναι έτοιμη (του έχω πει ότι λόγω δουλειάς το τηλέφωνο είναι δύσκολο). Τον καλώ οπότε μπορώ και περνάω κάποια στιγμή μετα από συνεννοηση από εκεί για υπογραφή και σφραγίδα από τον ίδιο. Τέλος.

Τις καταθέτω στο ΙΚΑ στην Καλλιθέα σε 10 λεπτά (πηγαίνω πρωί) και τα χρήματα μπαίνουν...... 6 μήνες μετά 😛

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...