Προς το περιεχόμενο

Μικρή αναβάθμιση για υπολογιστή


vader290

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσό που διαθέτουμε : Μόνο για κάρτα γραφικών μέχρι 220 ευρώ, για πιο εκτεταμένη αναβάθμιση μέχρι 550 ευρώ χωρίς οθόνη. 

Χρήση υπολογιστή : Browsing, 1080p Gaming, Ταινίες

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ΟΧΙ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Διαθέτω μία LG Full HD

22' TV-Monitor αλλά σκέφτομαι αλλαγή σε 27' SAMSUNG CJG50

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? OXI

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΑΘΗΝΑ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Δεν έχω θέμα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Από κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . WIN10

Ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα αναβαθμίσουμε.

Επεξεργαστής INTEL CORE i5 2500cpu 3.3Ghz

Μνήμη 8GB RAM

Κάρτα Γραφικών AMD RADEON HD 7800

Μητρική GIGABYTE Z68AP-D3

Τροφοδοτικό CORSAIR 650w

Στην παραπάνω σύνθεση υπολογιστή σκέφτομαι να αλλάξω μόνο την κάρτα γραφικών (κοιτάω Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+).

Θα δουλέψει καλά πάνω στη σύνθεση που διαθέτω? Θα δω μεγάλη βελτίωση από αυτήν που έχω? 

Σαν 2η επιλογή και μόνο εάν τυχόν δεν δουλεύει καλά ή δεν αξίζει να αλλάξω την κάρτα, τι παραπάνω να αντικαταστήσω? Ευχαριστώ. 

 

 

Επεξ/σία από vader290
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική που αναφερεις ότι έχεις είναι socket A του 2002. Κάποιο λάθος έχεις κάνει.

Περίμενε black Friday για κάρτα γραφικών. Για gaming αν εννοείς τα τελευταία και τα επερχόμενα ΑΑΑ θες και αναβάθμιση cpu και ram. Αν κινηθείς σε RX580 επίπεδα μπορείς να πας σε έναν i7-2600/3770 μτχ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια το κουτί της κοίταξα  αλλά θα σιγουρευτώ αργότερα που θα κοιτάξω ξανά...δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για τα παιχνίδια από το pc γι αυτό ρωτάω εάν μπορώ να βολευτώ μόνο με την αγορά κάρτας, διότι διαθέτω και ps4 και switch. Θα σιγουρέψω το μοντέλο της μητρικής πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, vader290 είπε

Λοιπόν επανέρχομαι και με τη μητρική η οποία είναι η GIGABYTE Z68AP-D3 και αναμένω απόψεις...

Η μητρική αυτή δέχεται και Xeon. Λίγο που έψαξα συμφέρει ο Ε3-1270 που πρόκειται για έναν i7-2600 χωρίς ενσωματωμένα γραφικά και χαμηλότερο TDP 80W. Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από παιχνίδια θα πρότεινα αρχικά να μείνεις με τον 2500 και τα 8GB ram  και να αγοράσεις το άλλο Π-Σ-Κ που θα έχει προσφορές, μια RX580 που μπορεί να τη βρεις και κοντά στο 100ρικο (πριν κάνα μήνα κυκλοφορούσε μια στα 135€). Και αν δεις ότι δεν τραβάει ο 2500 τον αλλάζεις με τον xeon και προσθέτεις στην πορεία και άλλα 8GB RAM.

edit: Θες να πας σε 1440p 144Hz monitor; Γιατί; Να ξέρεις ότι για να σηκώσεις τέτοια ανάλυση θες TOP κάρτα γραφικών και φυσικά αλλαγή πλατφόρμας για να την υποστηρίξει και συνεπώς πολύ μεγαλύτερο budget. Θα πρότεινα 24" 1080p IPS 75-144Hz Freesync monitor.

Επεξ/σία από tanasen01
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα προτείνεις να αγοράσω ουσιαστικά μια τέτοια:

https://www.skroutz.gr/s/11715340/Sapphire-Radeon-RX-580-8GB-Nitro-11265-01.html?from=account_favorites

αν τη βρω σε καλή τιμή και θα μπορώ να παίξω μέχρι περσινά παιχνίδια αξιοπρεπώς? Ή αντίστοιχα μια 1060 3-6gb? Αυτές οι κάρτες θα συνεργαστούν καλά με τα πράματα που έχω ήδη επάνω, σωστά?

Τώρα, όσον αφορά το μόνιτορ έλεγα να πάρω κάτι πιο futureproof και θα ήθελα να πάω σε 27'. Θα υπάρχει θέμα με την ανάλυση λες? Μήπως να πάω σε 27άρι Fullhd απλά? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας στην 1060 3GB (ούτε μεταχειρισμένη). Η 580 είναι μπροστά και από την 1060 6GB σε καινούριους τίτλους. Αξιοπρεπώς θα παίζεις και τα καινούρια παιχνίδια, αν δεν σε κόβει ο επεξεργαστής (πιθανό όμως). Όσο για το μόνιτορ δεν είναι ό,τι καλύτερο η 1080p ανάλυση σε 27" (αραιά DPI). Μπορείς να πας και σε 1440p 75Hz monitor με freesync όπου αν κάνεις παραχωρήσεις στα γραφικά θα μπορείς να παίζεις με μια 580, όχι όμως όλα τα τελευταία παιχνίδια. Αν βρεις σε καλή τιμή, μπορείς να πας και σε 1660 Super, 1660Τi που είναι πιο δυνατές κάρτες.

Αν μπορείς να υπερβείς λίγο το budget σου, υπάρχει και η άλλη οδός: 

Ryzen 5 2600, MSI B450 Pro-VDH Μax, 2x8GB Crucial Ballistix LT DDR4 3200MHz (260€ όλα αυτά)

συν αυτήν https://www.skroutz.gr/s/19852574/Sapphire-Radeon-RX-5700-8GB-Pulse-11294-01-20G.html ή αυτή https://www.skroutz.gr/s/20410619/MSI-GeForce-RTX-2060-Super-8GB-Ventus-GP-OC-V375-253R.html

και όλα αυτά δεδομένου ότι θα πας σε 1440p monitor.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα σε πανε πουθενα τα 4 threads,βρες μεταχειρισμενο 1155 με 8threads,αλλα για να υποστηριξει καρτα πανω απο 580 θες και κλοκαρισμα το cpu και αλλαγη αναλυσης σε 1440 ωστε να πεσει το μπουκαλι στην καρτα γραφικων,γιατι αλλιως κοβει παρα πολυ ,παλιωσε η πλατφορμα 1155

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2600Κ υπολόγιζε περίπου 80€ συν μια ψύκτρα άλλα 25€, συν 8GB DDR3 RAM άλλα 25€. Σύνολο 130€. Aξίζει να δώσει τόσα λεφτά για προσωρινή λύση/παλιά πλατφόρμα; Ο Xeon που έβαλα παραπάνω δίνει 8 threads αλλά με χαμηλά ρολόγια, έχει όμως αυτό το πλεονέκτημα ότι λόγω 80W TDP την παλεύει και με την ίδια στοκ ψύκτρα του 2500 (o απλός i7-2600 έχει κι αυτός 95W TDP), οπότε έτσι γλυτώνει κοντά στα 50€. Εκτός κι αν έχει ήδη aftermarket ψύκτρα οπότε οκ.  

Συνοψίζοντας, εφόσον δεν θες κάτι μικρότερο από 27" πάρε μια οθόνη 1440p ΙPS ή έστω VA και κατά προτίμηση με freesync/g-sync συμβατότητα (αν πας σε nvidia gpu), μια ικανή κάρτα γι αυτή την ανάλυση (RX5700, RTX2060S ή στη χειρότερη μια GTX1660S/Ti αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις) και βολέψου για λίγο διάστημα με την ίδια πλατφόρμα (προσθέτοντας 8 threaded cpu - αυτό εσύ θα το κρίνεις) μέχρι να μαζέψεις ένα ποσό να την αλλάξεις.   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την έχω δει τη κάρτα του πλαισίου φίλε μου. Η αλήθεια έχω προβληματιστεί από τα λεγόμενα σας για το αν αξίζει να ασχοληθώ με το παρόν κουτί (είναι full tower και έχει ότι αναφέρω πάνω πάνω και 3 ψύκτρες) και ή να το δώσω όπως είναι...λες ότι πιάνει κάνα 150άρι? Και να πάρω κάτι από την αρχή? Και η άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να ψάξω μτχ εδώ από τις αγγελίες τα κομμάτια που μου προτείνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vader290 είπε

Ναι την έχω δει τη κάρτα του πλαισίου φίλε μου. Η αλήθεια έχω προβληματιστεί από τα λεγόμενα σας για το αν αξίζει να ασχοληθώ με το παρόν κουτί (είναι full tower και έχει ότι αναφέρω πάνω πάνω και 3 ψύκτρες) και ή να το δώσω όπως είναι...λες ότι πιάνει κάνα 150άρι? Και να πάρω κάτι από την αρχή? Και η άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να ψάξω μτχ εδώ από τις αγγελίες τα κομμάτια που μου προτείνετε...

Δεν ξέρω αν φύγει τόσο, μια προσέγγιση κάνω, αλλά μου φαίνεται λογική τιμή. Το τροφοδοτικό πιο μοντέλο είναι; Αν είσαι ικανοποιημένος από το κουτί μπορείς να το κρατήσεις, όπως και το τροφοδοτικό αν είναι οκ. Μτχ. μόνο cpu θα πρότεινα να δεις, παίζουν Ryzen 2600. RAM δεν πρόκειται να βρεις σε καλή τιμή, μητρική μη μπλέξεις καλύτερα και κάρτα γραφικών υπάρχει πάντα ρίσκο (άσε που πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ για να βρεις κάποια καλή ευκαιρία).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επειδή θα καθυστερήσω λίγο την αναβάθμιση τελικά, σκέφτομαι αυτή: 

http://www.cosmodatastock.gr/product/333340/karta-grafikon-xfx-radeon-rx580-gts-xxx-edition-8gb-gddr5-dual-bios-256-bit-3x-display-port-1x-hdmi-1x-dvi

για πρόχειρη λύση, μέχρι να προχωρήσω σε κανονική αναβάθμιση...αξίζει το κόπο με τα πράγματα που έχω? Θα δω διαφορές σε παιχνίδια που βγήκαν μέχρι πέρυσι ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...