Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πήρα καινούριο κινητό  . 

Ξόδεψα 47 ευρώ , για το νόκια 3310 . Πιστεύω θα μου κρατήσει 4 χρόνια τουλάχιστον . 

Στο ίδιο χρονικό διάστημα , άλλοι , θα έχουν ξοδέψει 4-5 χιλιάρικα , για smartphones. 

Οπότε μια D850 κοστίζει τα μισά λεφτά. Με τα ίδια λεφτά, παίρνω μια d5.

Η d610 είναι χάρισμα , μπροστά στο κόστος των κινητών . 

δεν μπορώ να καταλάβω την ειρωνεία.

Σου μιλάει ένα άτομο που ασχολείται με την φωτογραφία χρόνια, τραβάω στο Μ, έχω mirrorless, φακούς prime, manual focus κλπ.

Δεν έχω instagram και οι φωτογραφίες μου, αν εξαιρέσεις το drone και το αεροπλάνο δεν τις βάζω σε δημόσια θέα.

Η φωτογραφική μηχανή έχει ένα τεράστιο θετικό που είναι η ποιότητα φωτογραφίας αλλά και ένα τεράστιο αρνητικό που είναι η φορητότητα. Ίσως παλιότερα να κουβαλούσα για ώρες την φωτογραφική κρεμασμένη στον λαιμό μου χωρίς να με νοιάζει το ότι είναι άβολο κλπ. Από την στιγμή που τα κινητά άρχισαν να έχουν οπτικό ζοομ και ειδικότερα ευρυγώνιο φακό που βολεύει σε ταξίδια για μένα η πρώτη δοκιμή έγινε φέτος και αντικατέστησε την mirrorless. 

Τι κέρδισα; έβγαλα περισσότερες φωτογραφίες, βίντεο σε κάθε στιγμή του ταξιδιού μου γρήγορα και έχοντας ποικιλία καδραρίσματος που ένας prime δεν θα μου έδινε.

Τι έχασα; 20% ποιότητα που ναι στο μόνιτορ του υπολογιστή όταν ζουμάρω φαίνεται η χαμηλή ευκρίνεια του πράγματος αλλά στο τελικό προιόν που είναι μια εκτύπωση 10χ15 πραγματικά οι φωτογραφίες είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Στο στάδιο της ζωής μου που είμαι ( παιδιά, σκυλιά, γατιά) αλλά και στο είδος του φωτογράφου που είμαι (χομπίστας δεν έχω φλικρ, δεν τραβάω raw γιατί δεν έχω χρόνο για επεξεργασία κλπ) το κινητό είναι μια καλή περίπτωση για generic διακοπές τριημεράκια, βόλτες στην πόλη κλπ. Σε κάτι εξαιρετικά σημαντικό πχ γενέθλια του γιου μου θα χρησιμοποιούσα και τα δυο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, panoc είπε

Δεν ειναι το ιδιο ομως, το 3310 ποσταρει παπιοφατσες στο Instagram και στο Facebook ? Ε? Μπορεις με το 3310 να κανεις ΑΜΕΣΑ -οτι ωρα και να ειναι- like στις αλλες παπιοφατσες που ανεβαζουν αλλοι; Αλλα και να μπορει να κανει τα παραπανω, οι παπιοφατσες που θα βγαζει θα ειναι σαν να εχουν ξεπουπουλιαστει μπροστα στο θεικο Pixel και το συναφι του.

H φωτο ειναι τουλαχιστο κακη, για μενα ειναι αθλια. 1000 φορες να ηταν σταιτικη.

Μπορω και μπορεις να κανεις απειρως καλυτερο αποτελεσμα με ΜΙΑ (1) μονο φωτογραφια αρκει να κατεχεις λιγο το αθλημα.

Δε θα ποσταρω εφω φωτο γιατι δεν ειναι δικη μου η αρχικη η οποια ειναι αυτη https://www.adslgr.com/forum/threads/299262-Συζήτηση-περί-φωτογραφικών-φακών-και-φραπέ?p=6236476&viewfull=1#post6236476

και το αποτελεσμα μετα απο λιγα λεπτα επεξεργασιας ειναι λιγα ποστ πιο κατω στο ιδιο θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads/299262-Συζήτηση-περί-φωτογραφικών-φακών-και-φραπέ?p=6237680&viewfull=1#post6237680

και αυτο απο καρασυμπιεσμενο λογω vbulletin jpg. Με το raw οπως θα ειχα ολα τα δεδομενα της εικονας θα ειχαν γινει παπαδες.

Δωσε τα δειγματα σου και ασε τις ιστοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, karaLRS είπε

δεν μπορώ να καταλάβω την ειρωνεία.

Σου μιλάει ένα άτομο που ασχολείται με την φωτογραφία χρόνια, τραβάω στο Μ, έχω mirrorless, φακούς prime, manual focus κλπ.

Δεν έχω instagram και οι φωτογραφίες μου, αν εξαιρέσεις το drone και το αεροπλάνο δεν τις βάζω σε δημόσια θέα.

Η φωτογραφική μηχανή έχει ένα τεράστιο θετικό που είναι η ποιότητα φωτογραφίας αλλά και ένα τεράστιο αρνητικό που είναι η φορητότητα. Ίσως παλιότερα να κουβαλούσα για ώρες την φωτογραφική κρεμασμένη στον λαιμό μου χωρίς να με νοιάζει το ότι είναι άβολο κλπ. Από την στιγμή που τα κινητά άρχισαν να έχουν οπτικό ζοομ και ειδικότερα ευρυγώνιο φακό που βολεύει σε ταξίδια για μένα η πρώτη δοκιμή έγινε φέτος και αντικατέστησε την mirrorless. 

Τι κέρδισα; έβγαλα περισσότερες φωτογραφίες, βίντεο σε κάθε στιγμή του ταξιδιού μου γρήγορα και έχοντας ποικιλία καδραρίσματος που ένας prime δεν θα μου έδινε.

Τι έχασα; 20% ποιότητα που ναι στο μόνιτορ του υπολογιστή όταν ζουμάρω φαίνεται η χαμηλή ευκρίνεια του πράγματος αλλά στο τελικό προιόν που είναι μια εκτύπωση 10χ15 πραγματικά οι φωτογραφίες είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Στο στάδιο της ζωής μου που είμαι ( παιδιά, σκυλιά, γατιά) αλλά και στο είδος του φωτογράφου που είμαι (χομπίστας δεν έχω φλικρ, δεν τραβάω raw γιατί δεν έχω χρόνο για επεξεργασία κλπ) το κινητό είναι μια καλή περίπτωση για generic διακοπές τριημεράκια, βόλτες στην πόλη κλπ. Σε κάτι εξαιρετικά σημαντικό πχ γενέθλια του γιου μου θα χρησιμοποιούσα και τα δυο.

Εχει διαφορα να ειμαι συνειδητοποιημένος και να ξερω τι αποτελεσμα θελω/παιρνω και απο ποιο αντικειμενο και διαφορα να αφοριζω τα παντα γιατι στο ματι μου ενα αποτελεσμα ειναι good enough.
Για τη πλειοψηφια του κοσμου και των περιστασεων το good enough ειναι good enough 😛 αυτο δε δημαινει οτι το good enough εγινε best in all cases οπως θελει ο Νικολας να το παρουσιαζει. Στη πλειοψηφια των περιπτωσεων το good enough που ξερω αρκουνται στη ποιοτητα ενος samung j1-2-3-4-5 και ενος redmi.

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Δωσε τα δειγματα σου και ασε τις ιστοριες

Στα εδειξα στο λινκ που σου εβαλα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoc είπε

Εχει διαφορα να ειμαι συνειδητοποιημένος και να ξερω τι αποτελεσμα θελω/παιρνω και απο ποιο αντικειμενο και διαφορα να αφοριζω τα παντα γιατι στο ματι μου ενα αποτελεσμα ειναι good enough.
Για τη πλειοψηφια του κοσμου και των περιστασεων το good enough ειναι good enough 😛 αυτο δε δημαινει οτι το good enough εγινε best in all cases οπως θελει ο Νικολας να το παρουσιαζει. Στη πλειοψηφια των περιπτωσεων το good enough που ξερω αρκουνται στη ποιοτητα ενος samung j1-2-3-4-5 και ενος redmi.

Στα εδειξα στο λινκ που σου εβαλα !

Δεν εχω προσβαση στο adsl.gr Μπορεις να μου δωσεις π.χ. το flickr σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν εχω προσβαση στο adsl.gr Μπορεις να μου δωσεις π.χ. το flickr σου. 

Το adslgr ειναι free το view,  οπως ειναι και το flickr μπορεις να τις δεις ως απλος επισκεπτης.

Ξεχασα, δεν εχω ουτε χρησιμοποιω flickr η κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν εχω προσβαση στο adsl.gr Μπορεις να μου δωσεις π.χ. το flickr σου. 

θα προτεινα να ηρεμησεις, το οτι απο ευγένεια κανεις δεν σχολιαζει τις 2 φωτο που παρεθεσες (50 αποχρωσεις του γκρι και του καφε προτεινομενος τιτλος) δεν σημαινει οτι αποτελουν πειστήριο ΥΠΕΡ της ποιότητας των κινητων. Αν μη τι αλλο εγω τις ειδα και σκεφτηκα "yep, γι αυτο εχω μηχανη" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panoc είπε

Το adslgr ειναι free το view,  οπως ειναι και το flickr μπορεις να τις δεις ως απλος επισκεπτης.

Ξεχασα, δεν εχω ουτε χρησιμοποιω flickr η κατι παρομοιο.

Χμ, μαλλον ο @Razor333 εχει δικιο και ως απλος επισκεπτης δε μπορεις να ανοιξεις τα attachments αλλα να δεις μονο τις μικρογραφιες, ανεβαζω εδω την επεξεργασμενη (η origianal δεν ειναι δικη μου) αν και εδω ξερω οτι τρωει μεγαλο resize και συμπιεσηpagkaki-le1.thumb.jpg.ba0cc1d433c510adbe52bc802b5892cd.jpgεπισης

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Χμ, μαλλον ο @Razor333 εχει δικιο και ως απλος επισκεπτης δε μπορεις να ανοιξεις τα attachments αλλα να δεις μονο τις μικρογραφιες, ανεβαζω εδω την επεξεργασμενη (η origianal δεν ειναι δικη μου) αν και εδω ξερω οτι τρωει μεγαλο resize και συμπιεσηpagkaki-le1.thumb.jpg.ba0cc1d433c510adbe52bc802b5892cd.jpgεπισης

Δεν με ενδιαφερει η συμπιεση η ποιοτητα, το περιεχομενο ειναι καλο, η επεξεργασια φαινεται οτι ειναι digital, αλλα καθεται καλα. Εγω προτιμαω για αλλους λογους το stacking και στην προκειμενη που σχολιασες ως χαλια ειναι στο χερι χωρις καν τριποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν με ενδιαφερει η συμπιεση η ποιοτητα, το περιεχομενο ειναι καλο, η επεξεργασια φαινεται οτι ειναι digital, αλλα καθεται καλα.

Λογικο ειναι, ειναι digital και εγινε με Πηγη εαν απλο jpeg, εαν εχεις τις φωτο σε raw και πληθορα απο αυτες το αποτελεσμα ειναι πολυ πιο καλο.

11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

 

Εγω προτιμαω για αλλους λογους το stacking και στην προκειμενη που σχολιασες ως χαλια ειναι στο χερι χωρις καν τριποδο.

Μα φαινεται οτι ειναι στο χερι γιαυτο και το αποτελεσμα ειναι κακο. Και εγω προτιμω το stacking μπορεις να κανεις παπαδες με δαυτο πχ

dsadsaz.thumb.jpg.fa7d5b8bd87a7d13f608c0ce16565a53.jpg

Πολλες φωτογραφιες σε διαφορες ωρες τις ημερας απο νωρις το πρωι μεχρι το ηλιοβασιλεμα

Δεκαδες φωτογραφιες πριν την ανατολη μεχρι ο ηλιος να φτασει πισω απο το κεντρικο τρουλο και μερικες οταν ο ηλιος ειναι ακριβως πισω απο τη καμερα.

fdsfsdfds.thumb.jpg.06239c798658216e67528889268ccdc4.jpg

Αυτες τραβηκτηκαν με nx300 μηχανη οτι ειχε προτοκυθκλοφορισει πριν χρονια στην αγορα...

 

υποψη για οποιον βλεπει φωτογραφιες μεσω chrome και των παραγωγων του, δε βλεπει σωστα χρωματα καθως ο chrome δε φορτωνει αποι default το SRGB, πρεπει να ενεργοποιηθει η επιλογει απο το advanced options, αλλιωςτα χρωματα φαινενται διαφορετικα και πιο "ξεπλυμενα".

Επεξ/σία από panoc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Περιμενουμε τα δειγματα σου να δουμε το επιπεδο.

spacer.pngspacer.png

spacer.png

Παρε κανα δυο sooc jpeg να ηρεμησεις. Ειναι χωρις "digital επεξεργασια", δεν ξερω αν φαινεται😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Μα φαινεται οτι ειναι στο χερι γιαυτο και το αποτελεσμα ειναι κακο. Και εγω προτιμω το stacking μπορεις να κανεις παπαδες με δαυτο πχ

dsadsaz.thumb.jpg.fa7d5b8bd87a7d13f608c0ce16565a53.jpg

Χερι σημαινει περνουσα το ειδα το εβγαλα, με μια συσκευη που εχω παντα πανω μου, η εναλλακτικη με την φωτογραφικη/τριποδο/nd ειναι no φωτογραφια. Αυτη η τεχνικη στο χερι μπορει να δουλεψει μπορει και οχι, εγω δεν θεωρω οτι ειναι κακο, αξιοπρεπεστατο ειναι, αρεσε και στο flickr αρεσε και στο instagram και κυριως αρεσε εμενα.

Αυτο που βλεπω σε αυτη δεν μου αρεσει και τοσο, αλλα δεν εινα αυτο το point μου, το point μου ειναι οτι με stacking και τριποδο μπορεις να το κανεις και με κινητο, η ποιοτητα ειναι καλη πλεον και το raw αρχειο εχει πολυ καλη πληροφορια, απο εκει και περα ο καθενας το επεξεργαζετε οπως θελει, εγω ας πουμε μια βροχερη μερα την θελω 12 αποχρωσεις του γκρι που στην πραξη ειναι και κοντα στην πραγματικοτητα, ο αλλος μπορει να την θελει sureal λες και ειναι καλοκαιρι, αυτο δεν εχει καμια σχεση ομως με τις δυνατοτητες που σου δινει η συσκευη, οποτε κατι σχολια του τυπου γιαυτο κραταω τις φωτογραφικες τα βρισκω γελοια, raw ειναι αλλαξε το οπως γουσταρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panoc είπε

δε βλεπει σωστα χρωματα καθως ο chrome δε φορτωνει αποι default το SRGB, πρεπει να ενεργοποιηθει η επιλογει απο το advanced options, αλλιωςτα χρωματα φαινενται διαφορετικα και πιο "ξεπλυμενα".

εεμ, βασικα αυτη η προταση ειναι τελειως λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...