Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η Χιαομι παρουσίασε το νέο Μι11 ...και έκανε live παρουσίαση στη σκηνή απέναντι στην RX100VII (με την οποία κοστίζει παρόμοια χρήματα).

Low light και εγγύς άκρο όπου η καημένη RX100 στο f/2.8 (από ό,τι είδα τράβηξαν στο f/3.2) έχει απέναντι το κινητό στο ~f/2.2.

Βέβαια δεν έδειξαν "ζουμαρισμένη" φώτο σε χαμηλό φως όπου η RX100 θα είχε έως και 3+ στοπ οπτικό πλεονέκτημα.

Σημειώστε ότι όπως είπαν έχουν 1000 μηχανικούς στο κομμάτι της φωτογραφίας που θα γίνουν 2000 το επόμενο έτος.

Ειλικρινά δε νομίζω οι "μεγάλες" του χώρου (Nikon/Canon) να έχουν περισσότερους μηχανικούς να εργάζονται σε αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickolas είπε

Η Χιαομι παρουσίασε το νέο Μι11 ...και έκανε live παρουσίαση στη σκηνή απέναντι στην RX100VII (με την οποία κοστίζει παρόμοια χρήματα).

Low light και εγγύς άκρο όπου η καημένη RX100 στο f/2.8 (από ό,τι είδα τράβηξαν στο f/3.2) έχει απέναντι το κινητό στο ~f/2.2.

Βέβαια δεν έδειξαν "ζουμαρισμένη" φώτο σε χαμηλό φως όπου η RX100 θα είχε έως και 3+ στοπ οπτικό πλεονέκτημα.

Σημειώστε ότι όπως είπαν έχουν 1000 μηχανικούς στο κομμάτι της φωτογραφίας που θα γίνουν 2000 το επόμενο έτος.

Ειλικρινά δε νομίζω οι "μεγάλες" του χώρου (Nikon/Canon) να έχουν περισσότερους μηχανικούς να εργάζονται σε αυτές.

     Ναι , βέβαια ........ είναι αυτό που λέμε " Συμπυκνωμένη γνώση " . Άλλη συμπύκνωση έχεις με 1000 μηχανικούς , ακόμη περισσότερη με 2000 και αν ξεπεράσεις τις 5000 πας για νανοσυμπύκνωση ......... 

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nickolas είπε

Η Χιαομι παρουσίασε το νέο Μι11 ...και έκανε live παρουσίαση στη σκηνή απέναντι στην RX100VII (με την οποία κοστίζει παρόμοια χρήματα).

Low light και εγγύς άκρο όπου η καημένη RX100 στο f/2.8 (από ό,τι είδα τράβηξαν στο f/3.2) έχει απέναντι το κινητό στο ~f/2.2.

Βέβαια δεν έδειξαν "ζουμαρισμένη" φώτο σε χαμηλό φως όπου η RX100 θα είχε έως και 3+ στοπ οπτικό πλεονέκτημα.

Σημειώστε ότι όπως είπαν έχουν 1000 μηχανικούς στο κομμάτι της φωτογραφίας που θα γίνουν 2000 το επόμενο έτος.

Ειλικρινά δε νομίζω οι "μεγάλες" του χώρου (Nikon/Canon) να έχουν περισσότερους μηχανικούς να εργάζονται σε αυτές.

Καλημέρα, πόσο θεωρείς ότι κοστίζει το αμιγώς φωτογραφικό hardware μέσα σε ένα κινητό; Δηλαδή, ο αισθητήρας, οι φακοί, το λογισμικό επεξεργασιάς κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Άντε τώρα να τον κρατήσεις το Νικόλα! Εγώ άμα δε δω πραγματικές εικόνες δεν πιστεύω τίποτα!!!

       Η καλή δουλειά αργεί να γίνει ........ 

14 ώρες πριν, nickolas είπε

Η Χιαομι παρουσίασε το νέο Μι11 ...και έκανε live παρουσίαση στη σκηνή απέναντι στην RX100VII (με την οποία κοστίζει παρόμοια χρήματα).

Low light και εγγύς άκρο όπου η καημένη RX100 στο f/2.8 (από ό,τι είδα τράβηξαν στο f/3.2) έχει απέναντι το κινητό στο ~f/2.2.

Βέβαια δεν έδειξαν "ζουμαρισμένη" φώτο σε χαμηλό φως όπου η RX100 θα είχε έως και 3+ στοπ οπτικό πλεονέκτημα.

Σημειώστε ότι όπως είπαν έχουν 1000 μηχανικούς στο κομμάτι της φωτογραφίας που θα γίνουν 2000 το επόμενο έτος.

Ειλικρινά δε νομίζω οι "μεγάλες" του χώρου (Nikon/Canon) να έχουν περισσότερους μηχανικούς να εργάζονται σε αυτές.

     ...... η " καημένη " RX100 .......... η οποία ακούει στο όνομα Sony , όπου και μόνο στο άκουσμα της λέξης βγάζω σπυριά , αυτό όμως δεν μειώνει στο ελάχιστο την αξία της σαν φωτογραφικού εργαλείου , εξαιρώ το ζήτημα στο κράτημα της μηχανής λόγω μικρού μεγέθους φυσικά , μια καθαρά τεχνική λεπτομέρεια . 

    Χώρια που η Sony έχει καταφέρει να βάλει τους αισθητήρες της σε σειρές συσκευών , από κουϊνητά ( ποιητική προσέγγιση ) έως και Nikon D850 και άλλα .......... 

   Τώρα τι σχέση έχουν οι 2 και πλέον χιλ μηχανικοί της Xiaomi , δεν διευκρινίστηκε αν είναι χημικοί μηχανικοί ας πούμε , με την RX100 ........ τι να πω ........ για περισσότερες λεπτομέρειες θα απευθυνθείτε στον αρμόδιο μηχανικό νηματοθετη ......... 

   Πιστεύω να έχει γίνει αντιληπτό από όλους ........ πως οι μηχανικοί είναι το μυστικό της επιτυχίας ....... 

  Όπως βλέπετε το ενδιαφέρον μετακινήθηκε από τα iPhone στα Xiaomi , άγνωστο γιατί ......... όχι , μην με πιέζετε άλλο ........ έχει πάθει το στομάχι μου να πίνω ελληνικούς και στην συνέχεια να γυρίζω ανάποδα τα φλυτζάνια για να καταλάβω τις προθέσεις του αρμόδιου νηματοθέτη μηχανικού ......... 

Στις 10/3/2021 στις 12:02 ΠΜ, udroxoos είπε

Μπάμπη νομίζω ψήνομαι για το xiaomi...

Θα περιμένω όμως και τα δείγματα του Νικόλα για να σιγουρευτώ.

   Θα περιμένεις ...... θα περιμένεις ....... βεβαίως , βεβαίως ........

14 ώρες πριν, nickolas είπε

Η Χιαομι παρουσίασε το νέο Μι11 ...και έκανε live παρουσίαση στη σκηνή απέναντι στην RX100VII (με την οποία κοστίζει παρόμοια χρήματα).

Low light και εγγύς άκρο όπου η καημένη RX100 στο f/2.8 (από ό,τι είδα τράβηξαν στο f/3.2) έχει απέναντι το κινητό στο ~f/2.2.

Βέβαια δεν έδειξαν "ζουμαρισμένη" φώτο σε χαμηλό φως όπου η RX100 θα είχε έως και 3+ στοπ οπτικό πλεονέκτημα.

Σημειώστε ότι όπως είπαν έχουν 1000 μηχανικούς στο κομμάτι της φωτογραφίας που θα γίνουν 2000 το επόμενο έτος.

Ειλικρινά δε νομίζω οι "μεγάλες" του χώρου (Nikon/Canon) να έχουν περισσότερους μηχανικούς να εργάζονται σε αυτές.

     Τόσα και τόσα γράφεις , γράψε κι' ένα είσαι καλά ....... δεν είσαι καλά ........ να στείλουμε λεφτά ....... μια καλημέρα τέλος πάντων ....... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα αγόραζα IPhone ...η κάποιο οικονομικό Pixel. Θα απέφευγα τα Κινεζικά και τη Samsung. Για φωτογραφία πάντα. 
 

Με προβληματίζει η έλλειψη Αperture στα τελευταία κινητά που έχουν φακούς κοντά στο f/5.6 σε όρους full frame. Βέβαια δεν τα έχω χρησιμοποιήσει στην πράξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Προσωπικά θα αγόραζα IPhone ...η κάποιο οικονομικό Pixel. Θα απέφευγα τα Κινεζικά και τη Samsung. Για φωτογραφία πάντα. 
 

Με προβληματίζει η έλλειψη Αperture στα τελευταία κινητά που έχουν φακούς κοντά στο f/5.6 σε όρους full frame. Βέβαια δεν τα έχω χρησιμοποιήσει στην πράξη...

     Πρώτα να μας πεις μια καλημέρα και να αναφέρεις αν είσαι καλά ........ δεν είμαστε ξένοι ....... πλέον ....... ούτε πρόκειται για αστείο ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eννοειται πως αν κάποιος ενδιαφέρεται για το επόμενο βήμα στην φωτογραφία πάει σε κάμερα (dslr, mirrorless) και φακούς και αφήνει το κινητό στην άκρη. Και για αρχή δεν χρειάζεται καν πολύ ακριβή κάμερα, και οι entry (για "αρχάριους")  ακομη και με kit φακο βγάζουν πολύ καλύτερες φωτογραφιες απο κάθε κινητό. Από εκει και πέρα ακόμη σημαντικότερο ρόλο παιζει αυτος που τραβάει τις φωτογραφίες, η κάμερα δεν σκέφτεται ο άνθρωπος ειναι αυτος που σκέφτεται πως θα τραβήξει μια φωτογραφία, υπό ποια γωνία με τι φωτισμό, με τι βάθος πεδίου, με backlight κτλ 

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Πρώτα να μας πεις μια καλημέρα και να αναφέρεις αν είσαι καλά ........ δεν είμαστε ξένοι ....... πλέον ....... ούτε πρόκειται για αστείο ........

Δεν είναι αυτός ο σκοπός των απαντήσεως όπως έχετε πει. Σκοπός είναι να συντηρείται χωρίς ουσιαστικό διάλογο ένα νήμα και να γράφει ο καθένας τη γνώμη του.

 

Αν δεν ισχύει αυτό, ας μου απαντήσει ο φίλος νικόλας πόσο κοστολογεί τον αισθητήρα και τους φακούς σε ένα κινητό και πόσο σε μια μηχανή. Και αν είναι σχετικά κοντά αυτά τα δύο, τί πιστεύει ότι πληρώνει παραπάνω στη φωτογραφική μηχανή και ανεβαίνει η τιμή της. Αν οι αισθητήρες έχουν μια διαφορά τιμής 50 ευρώ γιατί η φωτογραφική μηχανή πιστεύετε ότι κοστίζει 500-1500 ή 2500? Τί είναι αυτό που πληρώνουμε παραπάνω σε ένα σώμα μηχανής και πού τα χρειαζόμαστε αυτά τα επιπλέον;

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zipo είπε

Δεν είναι αυτός ο σκοπός των απαντήσεως όπως έχετε πει. Σκοπός είναι να συντηρείται χωρίς ουσιαστικό διάλογο ένα νήμα και να γράφει ο καθένας τη γνώμη του.

 

Αν δεν ισχύει αυτό, ας μου απαντήσει ο φίλος νικόλας πόσο κοστολογεί τον αισθητήρα και τους φακούς σε ένα κινητό και πόσο σε μια μηχανή. Και αν είναι σχετικά κοντά αυτά τα δύο, τί πιστεύει ότι πληρώνει παραπάνω στη φωτογραφική μηχανή και ανεβαίνει η τιμή της. Αν οι αισθητήρες έχουν μια διαφορά τιμής 50 ευρώ γιατί η φωτογραφική μηχανή πιστεύετε ότι κοστίζει 500-1500 ή 2500? Τί είναι αυτό που πληρώνουμε παραπάνω σε ένα σώμα μηχανής και πού τα χρειαζόμαστε αυτά τα επιπλέον;

To νήμα δυστυχώς στερείται ουσιαστικών επιχειρημάτων με τη μορφή φωτογραφιών από τη μία πλευρά, και γι' αυτό δεν γίνεται ουσιαστικός διάλογος. Μόνο ο @MAFAKA κάποια στιγμή έβαλε κάποιες φωτογραφίες δικές του και μας άναψε φωτιές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είμαι, ευχαριστώ.

Εδώ ένα video από S21 Ultra που δείχνει τις επιδόσεις στο "ζουμ". Μόνο βίντεο αλλά νομίζω μπορεί να υποθέσει κανείς ότι σε φώτο θα είναι το ίδιο ή καλύτερο. Τι λέτε, θα μπορούσε κιτ φακός να δείξει τα ίδια σε καλό φως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nickolas είπε

Καλά είμαι, ευχαριστώ.

Εδώ ένα video από S21 Ultra που δείχνει τις επιδόσεις στο "ζουμ". Μόνο βίντεο αλλά νομίζω μπορεί να υποθέσει κανείς ότι σε φώτο θα είναι το ίδιο ή καλύτερο. Τι λέτε, θα μπορούσε κιτ φακός να δείξει τα ίδια σε καλό φως?

 

    Ευχάριστο πως είσαι καλά , όμως πρέπει να γίνει κατανοητό πως ο φακός του S21 δεν είναι ζουμ , αφού απλούστατα δεν έχει κατώτερο και ανώτερο άκρο . Οποιαδήποτε λοιπόν σύγκριση με έναν ζουμ κιτ φακό του είδους 18 - 55 είναι τουλάχιστον άστοχη .

   Στην περίπτωση του " υποθετικού " ζουμ του S21 , όλοι αντιλαμβάνονται πως δεν είναι τίποτε άλλο παρά μεγένθυση της αρχικής εικόνας με χρήση λογισμικού , του οποίου δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα για την παραμετροποίηση που χρησιμοποιεί για να πετύχει κάτι τέτοιο .

   Ούτε φυσικά , μπορούμε με δείγμα βιντεολήψης από ένα S21 , να θεωρήσουμε πως θα παραχθούν τα όμοια αποτελέσματα και σε επίπεδο φωτογραφίας . 

  Από την στιγμή λοιπόν που όλοι αντιλαμβάνονται πως το αποτέλεσμα βιντεολήψης από μια τέτοια συσκευή , αλλά και λήψης φωτογραφίας , δεν προέρχεται από μηχανικό οπτικό σύνολο , αλλά από επέμβαση λογισμικού , οι συγκρίσεις είναι χωρίς νόημα .

  Ο φακός ενός " κουϊνητού " δεν είναι σε καμία περίπτωση 18 - 55 , ούτε 28 - 85 αλλά ένας οι περισσότεροι mini prime , ούτε μπορούν να συγκριθούν με τον μηχανισμό διαφράγματος ενός φακού .

  Επί τη ευκαιρία , καλό θα ήταν κάποιος να μας πει , από πόσα στοιχεία αποτελείται ένας τυπικός φακός πάνω σε τέτοια συσκευή για να μην την λέω " κουϊνητό " . Όπως επίσης ποιά είναι η απόσταση του από τον αισθητήρα .

  

9 ώρες πριν, zipo είπε

Δεν είναι αυτός ο σκοπός των απαντήσεως όπως έχετε πει. Σκοπός είναι να συντηρείται χωρίς ουσιαστικό διάλογο ένα νήμα και να γράφει ο καθένας τη γνώμη του.

 

Αν δεν ισχύει αυτό, ας μου απαντήσει ο φίλος νικόλας πόσο κοστολογεί τον αισθητήρα και τους φακούς σε ένα κινητό και πόσο σε μια μηχανή. Και αν είναι σχετικά κοντά αυτά τα δύο, τί πιστεύει ότι πληρώνει παραπάνω στη φωτογραφική μηχανή και ανεβαίνει η τιμή της. Αν οι αισθητήρες έχουν μια διαφορά τιμής 50 ευρώ γιατί η φωτογραφική μηχανή πιστεύετε ότι κοστίζει 500-1500 ή 2500? Τί είναι αυτό που πληρώνουμε παραπάνω σε ένα σώμα μηχανής και πού τα χρειαζόμαστε αυτά τα επιπλέον;

     Άσχετα από τα πιστεύω του νηματοθετη , αληθινά η όχι , καλό είναι να λέμε κάποια πράγματα . Βγαίνουν συμπεράσματα κι' από την ανάποδη , αν και μάλλον λίγο ενδιαφέρουν όσους πρόκειται να χρησιμοποιήσουν τέτοια συσκευή σαν φωτογραφικό σύνολο έστω και υποκατάστατο . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...