Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, udroxoos είπε

Όταν αυτές οι συσκευές στοχεύουν σε "φωτογράφους" σαν τον Νικόλα... όλα όσα λες αποκτούν τεράστια σημασία και νόημα.

Αναφέρομαι σε "φωτογράφους" που επιδεικνύουν το εργαλείο σε γνωστούς και άγνωστους, αλλά για τις φωτογραφίες τους ούτε λόγος...

     Μα τεχνικά είναι θεμιτό , γι' αυτό το έγραψα . Ένας αισθητήρας με 108 mp ανάλυσης διαθέτει " από χέρι " την ικανότητα να δώσει τέτοια crop , όπου μπορείς ? να βγάλεις έως και macro φωτογραφία . Άρα δεν χρειάζεται παρά έναν φακό στο πίσω μέρος κι' όχι πέντε έξη . 

   Σε λίγο θα γεμίσουν το πίσω μέρος με άσχετους φακούς , έναν για κοντά , έναν για πιο κοντά , έναν για ακόμη πιο κοντά .......... δλδ που βρίσκεται η αξία του λογισμικού που παίρνει την εικόνα και της αλλάζει τα πετρέλαια ......

   Φυσικά εγώ τρίβω τα χέρια μου , αφού έχω βάλει στο μάτι είτε μια D7500 είτε μια D500 ........ όπου οι τιμές στο e - infinity έχουν πέσει στα σκέτα σώματα κι' όσο ανεβαίνει η " αξία " των καμεροκινητών ως υποκατάστατων φωτογραφικής τόσο το καλύτερο . Φυσικά και για άλλους λόγους . 

   Παραθέτω και πάλι την εικόνα με το χελιδόνι , τραβηγμένη με την D610 και τον 75 - 300 σε continuous low για να καταλάβουμε ότι ένα καμεροκινητό έχοντας τέτοιες θεωρητικές ικανότητες , θα μπορούσε να δώσει ένα αντίστοιχο crop . Φυσικά η εικόνα που παραθέτω δεν είναι κροπαρισμένη .

  Τελικά τι είδους εικόνες μπορούμε να πάρουμε με ένα καμεροκινητό , ώστε να έχει και πρακτικό νόημα η κουβέντα . ΟΚ , να δώσω 1300 ευρώ για καμεροκινητό , αλλά πρέπει να έχω σοβαρές ενδείξεις για τις ικανότητες του και σε άλλα ζητήματα , εκτός του βασικού της επικοινωνίας η οποία δεν δικαιολογεί τέτοια τιμή .

   Αν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις δεν με πειράζει να τις δω , αλλιώς το να χώσω 13 κατοσταρικα , τέτοια εποχή ειδικά ....... είναι αχαρακτήριστο .

  Ούτε έψαξα αν το επόμενο μοντέλο της Xiaomi με 48 mp αισθητήρα υπάρχει περίπτωση να προσφέρει κάτι περισσότερο σε φωτογραφικό επίπεδο . Ότι είχε το Redmi 9 δλδ 12 mp αφού η τιμή των 130 και κάτι ευρώ ήταν μια χαρά για καινούργια συσκευή . 

  Με βάση το θέμα , όπως τέθηκε κάποτε ..... τι να περιμένει κανείς από μια entry level DSLR σε σχέση με ένα καλό καμεροκινητό , μια Nikon D3300 παραμένει αξεπέραστη ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα σε φωτογραφικό αποτέλεσμα κι' ας μας ανεβάσει κάποιος εικόνες από iPhone pro mix max πως το λένε αυτό , για να δούμε τις διαφορές , ακόμη κι' αν η Nikon φοράει τον κιτ φακό .

  Φυσικά ο νηματοθέτης θα έπρεπε να δώσει τέτοιο παράδειγμα , εγώ μπαίνω στα 60 σε λίγο και μάλλον θα βγω στην σύνταξη πριν δούμε κάτι τέτοιο ........ 

  

IMG_20210414_125007_744.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 14/4/2021 στις 9:33 ΠΜ, nickolas είπε

Τα τελευταία iPhone Θα τολμήσω να πω σχεδον δεν έχει νόημα να τα κλέψεις!

Η apple έχει αρχίσει να κλειδώνει και τα ανταλλακτικά (μπαταρίες, module οθόνης κλπ.) όποτε νομίζω θα δούμε τις κλοπές να πέφτουν κάθετα. 

 

Συμφωνώ. Οι φωτογραφικές είναι ο νούμερο ένα στόχος. Ένα αντικείμενο που κυλάει χωρίς καμία ανίχνευση στην μαύρη αγορά. Θέλει πολύ μεγαλύτερη προσοχή από κινητό. Για τους κλέφτες οι κάμερες και λόγω τιμών είναι η αφρόκρεμα των στόχων. Καμία σχέση πλέον με τα κινητά.
 

Τωρα για την ποιότητα των οπτικών μην αρχίσουμε πάλι. Έχω βάλει τουλάχιστον 2 φορές δείγματα σε αυτό το thread που δείχνουν ότι τα κινητά δίνουν υψηλής λεπτομέρειας εικόνες, συχνά υψηλότερες απο φωτογραφική. 

 

 Νικόλα, συμφωνώ και εδώ τα έχουμε πει πολλές φορές. Θέλεις καλό αποτέλεσμα, παίρνεις ένα κινητό. Θες το κάτι παραπάνω, πας στη φωτογραφική, δεν είναι πυρηνική φυσική. Ο καθένας παίρνει αυτό που χρειάζεται.


Επισης θέματα autofocus πολλά κινητά δεν έχουν.

 Με το κινητό μου, έχω θέμα στο autofocus σε χαμηλό φωτισμό και είναι high tech τηλέφωνο υποτίθεται. Αν δοκιμάσεις κάποια στιγμή το DPAF ΙΙ ( r6-r5) της Canon ή το autofocus της Sony θα σε αφήσει τόσο άφωνο που όλα θα σου φαίνονται πολύ "παιχνίδια" μετά. Κάνε τη δοκιμή και ξαναγράψε, είμαι σίγουρος ότι θα σε αφήσει άφωνο.

Σταδιακά με το depth mapping θα εξαλειφθουν. 

Να το πω αλλιώς. Κάποιος που θα (καλό)μάθει με μοντέρνο κινητό δύσκολα θα κάνει μετάβαση σε κλασσικη μηχανή. Εκτός και αν έχει συγκεκριμένα «θέλω» όπως να φωτογραφίζει πουλιά και γενικά μακρινά θέματα. 
Ειδάλλως θα βρει λίγα πλεονεκτήματα και θα ενοχλείται από τους περιορισμούς.

 

Το μόνο πραγματικό πλεονέκτημα σε ένα κινητό για εμένα είναι το μέγεθος.
Αποψη μου σαφώς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η Google γράφει για τους αλγόριθμους στα τελευταία Pixel https://m.dpreview.com/news/7112930589/google-shares-a-deep-dive-new-hdr-with-bracketing-technology-found-in-its-latest-pixel-devices

Συνοπτικά τραβάει έως και 15 εκθέσεις (εκ των οποίων οι 3 με προσανατολισμό τις σκιές) και τις συνδυάζει σε raw επίπεδο. 
Συστηνει κάποιος να κρατάει ακίνητο το smartphone για μισό δευτερόλεπτο μετά το «κλικ» για το καλυτερο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Η Google γράφει για τους αλγόριθμους στα τελευταία Pixel https://m.dpreview.com/news/7112930589/google-shares-a-deep-dive-new-hdr-with-bracketing-technology-found-in-its-latest-pixel-devices

Συνοπτικά τραβάει έως και 15 εκθέσεις (εκ των οποίων οι 3 με προσανατολισμό τις σκιές) και τις συνδυάζει σε raw επίπεδο. 
Συστηνει κάποιος να κρατάει ακίνητο το smartphone για μισό δευτερόλεπτο μετά το «κλικ» για το καλυτερο αποτέλεσμα. 

     Είπα κι' εγώ ........ άρχισα να σκέφτομαι διάφορα δλδ ........ μήπως έφυγε στο εξωτερικό ........ μήπως πήγε φαντάρος ...... μήπως παντρεύτηκε ........ 

    Μήπως ......... άρχισε να τραβάει φωτογραφίες και δεν έχει χρόνο να γράψει .........

    Επιτέλους .......... φως ......... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Είπα κι' εγώ ........ άρχισα να σκέφτομαι διάφορα δλδ ........ μήπως έφυγε στο εξωτερικό ........ μήπως πήγε φαντάρος ...... μήπως παντρεύτηκε ........ 

    Μήπως ......... άρχισε να τραβάει φωτογραφίες και δεν έχει χρόνο να γράψει .........

    Επιτέλους .......... φως ......... 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickolas είπε

Η Google γράφει για τους αλγόριθμους στα τελευταία Pixel https://m.dpreview.com/news/7112930589/google-shares-a-deep-dive-new-hdr-with-bracketing-technology-found-in-its-latest-pixel-devices

Συνοπτικά τραβάει έως και 15 εκθέσεις (εκ των οποίων οι 3 με προσανατολισμό τις σκιές) και τις συνδυάζει σε raw επίπεδο. 
Συστηνει κάποιος να κρατάει ακίνητο το smartphone για μισό δευτερόλεπτο μετά το «κλικ» για το καλυτερο αποτέλεσμα. 

       Εννοείται φυσικά πως σε πειράζουμε , αλλιώς χαιρόμαστε πάντα να σε βλέπουμε ........... να τα λέμε κι' αυτά ........

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot_10.jpg.aea8c2d8843f8433aefbacc48a1bf4d2.jpg
Η φωτο ειναι του 2019 αλλα την ανεβαζω και παλι διοτι μου αρεσε και ηθελα να την μοιραστω, ειναι screenshot απο την κανονικη φωτογραφια γιατι το φορουμ δεν με αφησε να την ανεβασω (ειναι πανω απο 2mb) αλλα παραθετω πληροφοριες: Ειναι τραβηγμενη με το xiaomi mi a1 (f/2.2, exposure time 1/934 sec, ISO-125, focal length 4mm)
Φυσικα στην φωτο εχει περαστει φιλτρο ωστε να φαινεται vintage.
Πιστευω οτι και με τα κινητα κατι κανεις αλλα εννοειται οτι σαν την καμερα... τιποτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.angelos είπε

Screenshot_10.jpg.aea8c2d8843f8433aefbacc48a1bf4d2.jpg
Η φωτο ειναι του 2019 αλλα την ανεβαζω και παλι διοτι μου αρεσε και ηθελα να την μοιραστω, ειναι screenshot απο την κανονικη φωτογραφια γιατι το φορουμ δεν με αφησε να την ανεβασω (ειναι πανω απο 2mb) αλλα παραθετω πληροφοριες: Ειναι τραβηγμενη με το xiaomi mi a1 (f/2.2, exposure time 1/934 sec, ISO-125, focal length 4mm)
Φυσικα στην φωτο εχει περαστει φιλτρο ωστε να φαινεται vintage.
Πιστευω οτι και με τα κινητα κατι κανεις αλλα εννοειται οτι σαν την καμερα... τιποτα.

      Η εικόνα είναι εξαιρετική , στα δικά μου μάτια τουλάχιστον και για το κάδρο , αυτό που λέμε και ξαναλέμε , είναι πως δεν αρνήθηκε κανείς τα smartphone σαν υποκατάστατο φωτογραφικού συνόλου , εφόσον γνωρίζει και αντιλαμβάνεται τους περιορισμούς . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε το πρώτο smartphone με 1ίντσα αισθητήρα.

Το όνομα αυτού Sharp Aquos R6

Το διάφραγμα του είναι στο f/1.9 και το εύρος πεδίου 19mm ισοδύναμο (οπότε μιλάμε για σαφώς ευρυγώνιο φακό)

Επίσης, αν κάποιος κάνει μια βόλτα στο dxomark θα δει ότι πλέον ασχολείται... με τις μπαταρίες των κινητών.

*Δε φαίνεται πουθενά το διάφραγμα του φακού να είναι ρυθμίσιμο... αλλά "σώζεται" κάπως από το ότι είναι αρκετά ευρυγώνιος ο φακός. Πιστεύω πάντως ότι θα είναι αισθητό αλλά όχι μείζον πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...