Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

Αν και το έγραψα κάπου , όμως το ξαναγράφω πως δεν δουλεύω σχεδόν καθόλου με υπολογιστή , αλλά μόνον με το κινητό , στην συγκεκριμένη περίπτωση ένα Redmi 9 . Δεν έχω ψάξει καν αν ο αισθητήρας είναι της Sony η οτιδήποτε άλλο , αφού δεν ήταν σε καμία περίπτωση το κριτήριο για την αγορά του . 

Προφανώς δεν έχει σχέση με τον αισθητήρα αλλά με την προσπάθεια του software του κινητού να αντιρροπίσει τις εγγενείς αδυναμίες του υλικού. Ο αλγόριθμος καταφεύγει σε ψευτο-sharpening τονίζοντας τα περιγράμματα.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Τι του ζητάτε ρε παιδιά φωτό να ανεβάσει Να δούμε τάχα οι λοιποί τα κινητά σε δράση; Ο άρχοντας σας τα ξηγεί, ο πολυχρονεμένος, μα εσείς δε χαμπαριάζετε κι ο κόπος πάει χαμένος. Ξέρει τα ισοδύ

Ας δούμε ένα σενάριο που κατά τη γνώμη μου δείχνει τη σημασία του σωστού εξοπλισμού. Η παρακάτω φωτογραφία δε βγήκε με τηλεφακό, αλλά με τον Nikkor 105mm f2.8 micro (και την D5600) και χρήση flash G

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Cntrl+X είπε

Προφανώς δεν έχει σχέση με τον αισθητήρα αλλά με την προσπάθεια του software του κινητού να αντιρροπίσει τις εγγενείς αδυναμίες του υλικού. Ο αλγόριθμος καταφεύγει σε ψευτο-sharpening τονίζοντας τα περιγράμματα.

Παραθέτω και την απολύτως γνήσια , αφού η άλλη έχει επεξεργασία όχι σε μεγάλο βαθμό .

sketch-1618497476595.jpg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 λεπτά πριν, babisskg είπε

Παραθέτω και την απολύτως γνήσια , αφού η άλλη έχει επεξεργασία όχι σε μεγάλο βαθμό .

sketch-1618497476595.jpg

Οκ. Το ίδιο φαινόμενο υπάρχει κι εδώ. Δε φταίει η δική σου επεξεργασία.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
17 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Οκ. Το ίδιο φαινόμενο υπάρχει κι εδώ. Δε φταίει η δική σου επεξεργασία.

Η συνηθισμένη επεξεργασία , την οποία κάνω μέσω του Google photos , λίγο πάνω η φωτεινότητα , λίγη επιπλέον αντίθεση , συν λίγο λευκό , μείον λίγο μαύρο . Δεν πειράζω HDR , ίσως πάω λίγο πιο κάτω  σε ψυχρό και ανεβάσω λίγο θερμότητα , μέχρις εκεί . Πάντα φυσικά στην όποια οθόνη του Redmi 9 . Άλλωστε το Redmi εξυπηρετεί πρωτίστως τις ανάγκες επικοινωνίας . Αλλιώς πέφτει έως και Nikon D1 , όπως παρακάτω .

1615722989760~2.JPG

• Like 6
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 14/4/2021 στις 9:33 ΠΜ, nickolas είπε

Τα τελευταία iPhone Θα τολμήσω να πω σχεδον δεν έχει νόημα να τα κλέψεις!

Η apple έχει αρχίσει να κλειδώνει και τα ανταλλακτικά (μπαταρίες, module οθόνης κλπ.) όποτε νομίζω θα δούμε τις κλοπές να πέφτουν κάθετα. 

Τωρα για την ποιότητα των οπτικών μην αρχίσουμε πάλι. Έχω βάλει τουλάχιστον 2 φορές δείγματα σε αυτό το thread που δείχνουν ότι τα κινητά δίνουν υψηλής λεπτομέρειας εικόνες, συχνά υψηλότερες απο φωτογραφική. 
Επισης θέματα autofocus πολλά κινητά δεν έχουν. Σταδιακά με το depth mapping θα εξαλειφθουν. 

Να το πω αλλιώς. Κάποιος που θα (καλό)μάθει με μοντέρνο κινητό δύσκολα θα κάνει μετάβαση σε κλασσικη μηχανή. Εκτός και αν έχει συγκεκριμένα «θέλω» όπως να φωτογραφίζει πουλιά και γενικά μακρινά θέματα. 
Ειδάλλως θα βρει λίγα πλεονεκτήματα και θα ενοχλείται από τους περιορισμούς. 
Αποψη μου σαφώς. 

Κανείς δεν έχει πρόβλημα με την άποψη σου , η τεχνολογία που αναφέρεις προσφέρεται στα υψηλότερα μοντέλα των εταιρειών smartphone , των οποίων η τιμή έχει εκτοξευθεί στα ταβάνια αγγίζοντας τις τιμές των πραγματικών φωτογραφικών μηχανών , ενώ σε αντιστάθμισμα δίνουν θεωρητικές επιδόσεις σε μορφή λίγο απ' όλα . 

Φυσικά οι περισσότερες από αυτές τις συσκευές , ποντάρουν ακριβώς πάνω στις θεωρητικές φωτογραφικές δυνατότητες , ενώ αποφεύγουν να θίξουν θέματα όπως ποιότητα ήχου από τα " ηχεία " τους για παράδειγμα .

Όλοι αντιλαμβάνονται , φυσικά και εσύ , πως το χαρακτηριστικό κράχτης των smartphone είναι το υποκατάστατο φωτογραφικής μηχανής , όπου όσα μεγαλυτερα τα νούμερα στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους , πολλά μεγαπιξελ , πολλά X στο δήθεν ζουμ , πολλές κάμερες στο πίσω μέρος , τόσο πιο ελκυστικό θα φανεί σε όσους δεν γνωρίζουν αλλά και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν .

Τόσα λεφτά σταξαμε , να μην έχει έξη κάμερες στο πίσω μέρος ....... να μην έχει και 800 μεγαπιξελ ....... να μην έχει και 150x ζουμ ....... και φυσικά όλα αυτά πρέπει και να τα γράφει κάπου πάνω στο κέλυφος της συσκευής , αλλά να φαίνονται κιόλας .

Απορίας άξιο , πως τόσο ικανά λογισμικά χρειάζονται τέσσερις και πέντε φακούς στο πίσω μέρος ( ο Θεός να τους πει φακούς δλδ ) και δεν αρκούνται σε έναν και να κάνουν την εικόνα να φαίνεται και wide και macro και οτιδήποτε άλλο .

Δλδ δεν τολμώ να πιστέψω πως τους βάζουν εκεί για να καλύπτεται το γόητρο του ιδιοκτήτη που βλέπει πέντε έξη από δαυτες και χαίρεται .

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, babisskg είπε

Κανείς δεν έχει πρόβλημα με την άποψη σου , η τεχνολογία που αναφέρεις προσφέρεται στα υψηλότερα μοντέλα των εταιρειών smartphone , των οποίων η τιμή έχει εκτοξευθεί στα ταβάνια αγγίζοντας τις τιμές των πραγματικών φωτογραφικών μηχανών , ενώ σε αντιστάθμισμα δίνουν θεωρητικές επιδόσεις σε μορφή λίγο απ' όλα . 

Φυσικά οι περισσότερες από αυτές τις συσκευές , ποντάρουν ακριβώς πάνω στις θεωρητικές φωτογραφικές δυνατότητες , ενώ αποφεύγουν να θίξουν θέματα όπως ποιότητα ήχου από τα " ηχεία " τους για παράδειγμα .

Όλοι αντιλαμβάνονται , φυσικά και εσύ , πως το χαρακτηριστικό κράχτης των smartphone είναι το υποκατάστατο φωτογραφικής μηχανής , όπου όσα μεγαλυτερα τα νούμερα στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους , πολλά μεγαπιξελ , πολλά X στο δήθεν ζουμ , πολλές κάμερες στο πίσω μέρος , τόσο πιο ελκυστικό θα φανεί σε όσους δεν γνωρίζουν αλλά και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν .

Τόσα λεφτά σταξαμε , να μην έχει έξη κάμερες στο πίσω μέρος ....... να μην έχει και 800 μεγαπιξελ ....... να μην έχει και 150x ζουμ ....... και φυσικά όλα αυτά πρέπει και να τα γράφει κάπου πάνω στο κέλυφος της συσκευής , αλλά να φαίνονται κιόλας .

Απορίας άξιο , πως τόσο ικανά λογισμικά χρειάζονται τέσσερις και πέντε φακούς στο πίσω μέρος ( ο Θεός να τους πει φακούς δλδ ) και δεν αρκούνται σε έναν και να κάνουν την εικόνα να φαίνεται και wide και macro και οτιδήποτε άλλο .

Δλδ δεν τολμώ να πιστέψω πως τους βάζουν εκεί για να καλύπτεται το γόητρο του ιδιοκτήτη που βλέπει πέντε έξη από δαυτες και χαίρεται .

Όταν αυτές οι συσκευές στοχεύουν σε "φωτογράφους" σαν τον Νικόλα... όλα όσα λες αποκτούν τεράστια σημασία και νόημα.

Αναφέρομαι σε "φωτογράφους" που επιδεικνύουν το εργαλείο σε γνωστούς και άγνωστους, αλλά για τις φωτογραφίες τους ούτε λόγος...

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, udroxoos είπε

Όταν αυτές οι συσκευές στοχεύουν σε "φωτογράφους" σαν τον Νικόλα... όλα όσα λες αποκτούν τεράστια σημασία και νόημα.

Αναφέρομαι σε "φωτογράφους" που επιδεικνύουν το εργαλείο σε γνωστούς και άγνωστους, αλλά για τις φωτογραφίες τους ούτε λόγος...

Μα τεχνικά είναι θεμιτό , γι' αυτό το έγραψα . Ένας αισθητήρας με 108 mp ανάλυσης διαθέτει " από χέρι " την ικανότητα να δώσει τέτοια crop , όπου μπορείς ? να βγάλεις έως και macro φωτογραφία . Άρα δεν χρειάζεται παρά έναν φακό στο πίσω μέρος κι' όχι πέντε έξη . 

Σε λίγο θα γεμίσουν το πίσω μέρος με άσχετους φακούς , έναν για κοντά , έναν για πιο κοντά , έναν για ακόμη πιο κοντά .......... δλδ που βρίσκεται η αξία του λογισμικού που παίρνει την εικόνα και της αλλάζει τα πετρέλαια ......

Φυσικά εγώ τρίβω τα χέρια μου , αφού έχω βάλει στο μάτι είτε μια D7500 είτε μια D500 ........ όπου οι τιμές στο e - infinity έχουν πέσει στα σκέτα σώματα κι' όσο ανεβαίνει η " αξία " των καμεροκινητών ως υποκατάστατων φωτογραφικής τόσο το καλύτερο . Φυσικά και για άλλους λόγους . 

Παραθέτω και πάλι την εικόνα με το χελιδόνι , τραβηγμένη με την D610 και τον 75 - 300 σε continuous low για να καταλάβουμε ότι ένα καμεροκινητό έχοντας τέτοιες θεωρητικές ικανότητες , θα μπορούσε να δώσει ένα αντίστοιχο crop . Φυσικά η εικόνα που παραθέτω δεν είναι κροπαρισμένη .

Τελικά τι είδους εικόνες μπορούμε να πάρουμε με ένα καμεροκινητό , ώστε να έχει και πρακτικό νόημα η κουβέντα . ΟΚ , να δώσω 1300 ευρώ για καμεροκινητό , αλλά πρέπει να έχω σοβαρές ενδείξεις για τις ικανότητες του και σε άλλα ζητήματα , εκτός του βασικού της επικοινωνίας η οποία δεν δικαιολογεί τέτοια τιμή .

Αν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις δεν με πειράζει να τις δω , αλλιώς το να χώσω 13 κατοσταρικα , τέτοια εποχή ειδικά ....... είναι αχαρακτήριστο .

Ούτε έψαξα αν το επόμενο μοντέλο της Xiaomi με 48 mp αισθητήρα υπάρχει περίπτωση να προσφέρει κάτι περισσότερο σε φωτογραφικό επίπεδο . Ότι είχε το Redmi 9 δλδ 12 mp αφού η τιμή των 130 και κάτι ευρώ ήταν μια χαρά για καινούργια συσκευή . 

Με βάση το θέμα , όπως τέθηκε κάποτε ..... τι να περιμένει κανείς από μια entry level DSLR σε σχέση με ένα καλό καμεροκινητό , μια Nikon D3300 παραμένει αξεπέραστη ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα σε φωτογραφικό αποτέλεσμα κι' ας μας ανεβάσει κάποιος εικόνες από iPhone pro mix max πως το λένε αυτό , για να δούμε τις διαφορές , ακόμη κι' αν η Nikon φοράει τον κιτ φακό .

Φυσικά ο νηματοθέτης θα έπρεπε να δώσει τέτοιο παράδειγμα , εγώ μπαίνω στα 60 σε λίγο και μάλλον θα βγω στην σύνταξη πριν δούμε κάτι τέτοιο ........ 

IMG_20210414_125007_744.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
  • Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 14/4/2021 στις 9:33 ΠΜ, nickolas είπε

Τα τελευταία iPhone Θα τολμήσω να πω σχεδον δεν έχει νόημα να τα κλέψεις!

Η apple έχει αρχίσει να κλειδώνει και τα ανταλλακτικά (μπαταρίες, module οθόνης κλπ.) όποτε νομίζω θα δούμε τις κλοπές να πέφτουν κάθετα. 

Συμφωνώ. Οι φωτογραφικές είναι ο νούμερο ένα στόχος. Ένα αντικείμενο που κυλάει χωρίς καμία ανίχνευση στην μαύρη αγορά. Θέλει πολύ μεγαλύτερη προσοχή από κινητό. Για τους κλέφτες οι κάμερες και λόγω τιμών είναι η αφρόκρεμα των στόχων. Καμία σχέση πλέον με τα κινητά.

Τωρα για την ποιότητα των οπτικών μην αρχίσουμε πάλι. Έχω βάλει τουλάχιστον 2 φορές δείγματα σε αυτό το thread που δείχνουν ότι τα κινητά δίνουν υψηλής λεπτομέρειας εικόνες, συχνά υψηλότερες απο φωτογραφική. 

Νικόλα, συμφωνώ και εδώ τα έχουμε πει πολλές φορές. Θέλεις καλό αποτέλεσμα, παίρνεις ένα κινητό. Θες το κάτι παραπάνω, πας στη φωτογραφική, δεν είναι πυρηνική φυσική. Ο καθένας παίρνει αυτό που χρειάζεται.

Επισης θέματα autofocus πολλά κινητά δεν έχουν.

Με το κινητό μου, έχω θέμα στο autofocus σε χαμηλό φωτισμό και είναι high tech τηλέφωνο υποτίθεται. Αν δοκιμάσεις κάποια στιγμή το DPAF ΙΙ ( r6-r5) της Canon ή το autofocus της Sony θα σε αφήσει τόσο άφωνο που όλα θα σου φαίνονται πολύ "παιχνίδια" μετά. Κάνε τη δοκιμή και ξαναγράψε, είμαι σίγουρος ότι θα σε αφήσει άφωνο.

Σταδιακά με το depth mapping θα εξαλειφθουν. 

Να το πω αλλιώς. Κάποιος που θα (καλό)μάθει με μοντέρνο κινητό δύσκολα θα κάνει μετάβαση σε κλασσικη μηχανή. Εκτός και αν έχει συγκεκριμένα «θέλω» όπως να φωτογραφίζει πουλιά και γενικά μακρινά θέματα. 
Ειδάλλως θα βρει λίγα πλεονεκτήματα και θα ενοχλείται από τους περιορισμούς.

Το μόνο πραγματικό πλεονέκτημα σε ένα κινητό για εμένα είναι το μέγεθος.
Αποψη μου σαφώς. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η Google γράφει για τους αλγόριθμους στα τελευταία Pixel https://m.dpreview.com/news/7112930589/google-shares-a-deep-dive-new-hdr-with-bracketing-technology-found-in-its-latest-pixel-devices

Συνοπτικά τραβάει έως και 15 εκθέσεις (εκ των οποίων οι 3 με προσανατολισμό τις σκιές) και τις συνδυάζει σε raw επίπεδο. 
Συστηνει κάποιος να κρατάει ακίνητο το smartphone για μισό δευτερόλεπτο μετά το «κλικ» για το καλυτερο αποτέλεσμα. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, nickolas είπε

Η Google γράφει για τους αλγόριθμους στα τελευταία Pixel https://m.dpreview.com/news/7112930589/google-shares-a-deep-dive-new-hdr-with-bracketing-technology-found-in-its-latest-pixel-devices

Συνοπτικά τραβάει έως και 15 εκθέσεις (εκ των οποίων οι 3 με προσανατολισμό τις σκιές) και τις συνδυάζει σε raw επίπεδο. 
Συστηνει κάποιος να κρατάει ακίνητο το smartphone για μισό δευτερόλεπτο μετά το «κλικ» για το καλυτερο αποτέλεσμα. 

Είπα κι' εγώ ........ άρχισα να σκέφτομαι διάφορα δλδ ........ μήπως έφυγε στο εξωτερικό ........ μήπως πήγε φαντάρος ...... μήπως παντρεύτηκε ........ 

Μήπως ......... άρχισε να τραβάει φωτογραφίες και δεν έχει χρόνο να γράψει .........

Επιτέλους .......... φως ......... 

• Thanks 1
  • Haha 4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
35 λεπτά πριν, babisskg είπε

Είπα κι' εγώ ........ άρχισα να σκέφτομαι διάφορα δλδ ........ μήπως έφυγε στο εξωτερικό ........ μήπως πήγε φαντάρος ...... μήπως παντρεύτηκε ........ 

Μήπως ......... άρχισε να τραβάει φωτογραφίες και δεν έχει χρόνο να γράψει .........

Επιτέλους .......... φως ......... 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα 😂

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
12 ώρες πριν, nickolas είπε

Εννοείται φυσικά πως σε πειράζουμε , αλλιώς χαιρόμαστε πάντα να σε βλέπουμε ........... να τα λέμε κι' αυτά ........

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.