Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μια nikon d3300, μια entry level αρκετών πλέον ετών και ένα galaxy s10e. Το κινητό έχει πολύ καλή κάμερα για καθημερινή χρήση, πολλές ρυθμίσεις και σπάνια χρησιμοποιώ πλέον την dslr λόγω όγκου. Όμως όταν θέλω να πετύχω μια αξιοπρεπή φωτογραφία της μικρής κόρης μου που κινείται συνεχώς σε εσωτερικό χώρο που ο φωτισμός δεν είναι ιδανικός η διαφορά είναι χαώδης υπέρ της dslr. Επίσης αν εκτυπώσεις ένα άλμπουμ σε υπηρεσίες όπως το myikona και πάλι η διαφορά είναι αισθητή υπέρ της dslr. Δεν είναι όλες οι φωτογραφίες στατικές στο φως της ημέρας! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι jpeg των κινητών δειχνει το χάσμα μεταξύ των ανθρώπων που απευθύνονται κ σε αυτούς με τις κάμερες .

 

Τι αλλο θέλετε ; Σας το δείχνουν . Για αυτο κ δεν υπάρχει vs . 

Άλλος κόσμος , μοιάζει , αλλα είναι διαφορετικός .

 

Φυσικά σου δίνουν την δυνατότητα να τις παρακάμψεις κ να δημιουργήσεις άλλου τύπου αποτέλεσμα πιο καμερα like , αλλα όλα γίνονται σε αυτο τον κοσμο εαν ενδιαφερθεις .

Εγώ μιλάω καθαρα κλικ κ αποθήκευση που κανει το 95% κατόχων .

 

Εγω εμαθα στο κινητό .

Κάποια στιγμή μου εδωσε φιλος " για πλακα " , μια w220 sony . 

Τραβηξα με αυτή αρκετά . 

Για πλακα ! 

Εχανε σε πολλα απο το κινητό .

Αλλα ! Ειδα διαφορετικά την "φωτογραφία " .

Χωρίς οξύτητα , δίχως παστέλι , με τον ωραιο κοκο στα δυσκολα .

Λεω .....τι όμορφα ! 

Εβγαλε 3 καμβαδες αυτο το παλιο καμερακι !!!

Μετα απο αυτη την "φαπα" στα μούτρα της φωτογραφίας σε εναν κινητοφωτογραφο της οκάς ειπα κ ρωτησα εδω και πήρα "καθοτι τεμπέλης στο κουβαλημα" , μια j5 με εναν nikor 18.5 .

Και μετάνιωσα 4 χρόνια χαμένα απο το μεγαλο μου παιδί .

Τι να λεμε τώρα δηλαδή για vs ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2021 στις 5:30 ΜΜ, psou είπε

"Αγαπητέ", το τι θεωρείς εσύ υποχρεωτικό μου είναι εντελώς αδιάφορο, ιδιαίτερα όταν κάνω κάτι κυρίως για πλάκα. Αν θες να ξέρεις, επεξεργασία υπάρχει πάντα, από τα coatings του φακού, τη παραμόρφωση, τον τύπο του αισθητήρα, τον αλγόριθμο μετατροπής της εικόνας σε ψηφιακή πληροφορία, τις ρυθμίσεις, το προφίλ χρώματος, την ανάγνωση του αρχείου από το λογισμικό επεξεργασίας, τον τύπο αρχείου που σώζεται και ένα σωρό άλλα πράματα που προφανώς αγνοείς. Οπότε, όταν εσύ πατάς το κουμπάκι να βγάλεις μια φώτο με μια dslr αποδέχεσαι και όλες τις αποφάσεις που πήραν οι κατασκευαστές πριν από εσένα για εσένα. Το ίδιο συμβαίνει και με ένα κινητό απλά σε πολλαπλάσιο βαθμό. Για να στο πω και λίγο πιο απλά, ο όρος "καμία" επεξεργασία δεν υφίσταται καθώς η διαδικασία μετατροπής του φωτός σε ψηφιακή πληροφορία που προσπίπτει στο φακό και διοχετεύεται στον αισθητήρα είναι κάτι προκαθορισμένο και εξ ορισμού προϊόν επεξεργασίας.

Το να κατηγορείς για "εξαπάτηση" το βρίσκω τραγικό και τύποι σαν εσένα είναι και ο βασικός λόγος που δε βλέπεις να γράφουν τις απόψεις τους άνθρωποι του χώρου της φωτογραφίας αλλά ίσως έχει ενδιαφέρον να μάθεις ότι οι αναγνωρισμένοι του χώρου απλά γελάνε με αυτά για τα οποία γίνονται λόγοι διαμάχης.

Πρέπει να παραδεχόμαστε τα λάθη μας, ναι, όταν αυτά υφίστανται και ως εκ τούτου αν πιστεύεις ότι έκανα λάθος μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο ετοιμάζοντας ένα πλήρες συγκριτικό με επιστημονική τεκμηρίωση ή απλά να αποδεχτείς ότι το δικό σου σχόλιο είναι λάθος και υπερβολικό. Αν δεν είσαι σε θέση να κάνεις εσύ μια καλύτερη σύγκριση από εμένα τότε δεν είσαι άξιος να με κρίνεις οπότε η άποψη σου όπως προανέφερα είναι παγερά αδιάφορη και άρα εσύ μας εξαπατάς με τις επιβαλλόμενες απόψεις σου για τις οποίες αυταπόδεικτα δε μπορείς να κάνεις επίκληση στην αυθεντία.

Αν έχεις απορίες μπορώ να σε παραπέμψω σε σχετική βιβλιογραφία για να τις λύσεις και να επανέλθεις με σαφή επιχειρήματα και όχι μάγκικες αερολογίες με κατηγορητήριο από το καναπέ.





 

Μπλα μπλα μπλα, θα μας μάθεις τώρα τι σημαίνει επεξεργασία φωτογραφίας και πως δουλεύει ο αισθητήρας και η φωτογραφική μηχανή, θαρρείς και εμείς είμαστε άσχετοι.

Και όλο αυτό διότι επιμένεις να μην παραδέχεσαι τη γελοιότητα της "αναγνωριστικής" δοκιμασίας που έφτιαξες μεταξύ δύο συσκευών, χωρίς όμως να βάλεις ΚΑΜΙΑ φωτογραφία από τη μία εξ αυτών!

Και μετά πας και βάζεις φωτογραφίες με μέγιστη επεξεργασία και focus stacking και δεν ξέρω τι άλλο, θαρρείς και δεν γνωρίζουμε ότι από το raw μπορούμε να αλλάξουμε τα... "φώτα" σε μια φωτογραφία. Οπότε μετά τι "αναγνώριση" δοκιμάζουμε ακριβώς δηλαδή και μεταξύ ποιων συσκευών ακριβώς.

Και συνεχίζεις να υποστηρίζεις το γελοίο του πράγματος.

Απίστευτος εγωισμός πραγματικά.

Στις 16/9/2021 στις 12:02 ΠΜ, psou είπε

Αύριο θα αποκαλύψω τις αντιστοιχίες σχολιάζοντας και τις παρατηρήσεις!

Κατά τα άλλα δεν υπήρχε εξαπάτηση ή παραπλάνηση, θα ξεχάσουμε τις έννοιες των λέξεων εδώ μέσα.

Και για να δείξω πιο παραστατικά τη γελοιότητα του πράγματος, για πέστε μου μάγκες, η ακόλουθη φωτογραφία, είναι από κινητό ή από dslr:

Test.jpg.67c68f54f21a26a5376dde780e2c81b6.jpg

Έχει υποστεί πολύ λίγη επεξεργασία, αλλά δεν έχει σημασία, εσείς θα μπορέσετε να καταλάβετε την προέλευσή της.

 

 

Στις 15/9/2021 στις 8:46 ΠΜ, psou είπε

Όλες φέρουν ελάχιστη επεξεργασία, ναι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι μέσω του Internet ακόμα και ειδήμονες (sic) δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά ανάμεσα σε ένα 12 ΜΡ κινητό και μια πολλών ΜΡ full frame. 
Πλεον με τα IPhone να έχουν 77mm τελε φακό θα έχει ενδιαφέρον η σύγκριση με κιτ συστήματα στο άπω άκρο τους. Όπως βέβαια και στο μακρο (που τα κινητά ανέκαθεν τα πήγαιναν καλά)

https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0jGI9HKKG29puh

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μπλα μπλα μπλα, θα μας μάθεις τώρα τι σημαίνει επεξεργασία φωτογραφίας και πως δουλεύει ο αισθητήρας και η φωτογραφική μηχανή, θαρρείς και εμείς είμαστε άσχετοι.

Και όλο αυτό διότι επιμένεις να μην παραδέχεσαι τη γελοιότητα της "αναγνωριστικής" δοκιμασίας που έφτιαξες μεταξύ δύο συσκευών, χωρίς όμως να βάλεις ΚΑΜΙΑ φωτογραφία από τη μία εξ αυτών!

Και μετά πας και βάζεις φωτογραφίες με μέγιστη επεξεργασία και focus stacking και δεν ξέρω τι άλλο, θαρρείς και δεν γνωρίζουμε ότι από το raw μπορούμε να αλλάξουμε τα... "φώτα" σε μια φωτογραφία. Οπότε μετά τι "αναγνώριση" δοκιμάζουμε ακριβώς δηλαδή και μεταξύ ποιων συσκευών ακριβώς.

Και συνεχίζεις να υποστηρίζεις το γελοίο του πράγματος.

Απίστευτος εγωισμός πραγματικά.

Κατά τα άλλα δεν υπήρχε εξαπάτηση ή παραπλάνηση, θα ξεχάσουμε τις έννοιες των λέξεων εδώ μέσα.

Και για να δείξω πιο παραστατικά τη γελοιότητα του πράγματος, για πέστε μου μάγκες, η ακόλουθη φωτογραφία, είναι από κινητό ή από dslr:

Test.jpg.67c68f54f21a26a5376dde780e2c81b6.jpg

Έχει υποστεί πολύ λίγη επεξεργασία, αλλά δεν έχει σημασία, εσείς θα μπορέσετε να καταλάβετε την προέλευσή της.

 

 

 

       Ευτυχώς που έγινε το τέστ , ας το πούμε τέστ , στο οποίο φυσικά δεν λάβατε μέρος με την άποψη σας , παρόλαυτα βρήκατε χώρο για να αναπτύξετε τις απόψεις σας και να εκτοξεύσετε τους χαρακτηρισμούς σας , οι οποίοι δεν μπορούν να ξεφύγουν από την κατάσταση του Versus σε οτιδήποτε , μπας και βρώ κι' εγώ χώρο να πω αυτά που θέλω να πω , έτσι για να τα πω δλδ , όχι ότι μ' ενδιαφέρει τίποτε άλλο .

     Το όποιο τεστ λοιπόν , μπορούσε να αποτελέσει εφαλτήριο , για σας η οποιαδήποτε άλλο , αφού διακρίνατε ατέλειες στην ανάπτυξη του , ώστε να δώσετε ένα συγκεκριμένο θέμα , ένα καινούργιο νήμα , που θα προσφέρει σε όλους .

     Το μόνο που σας ενδιαφέρει , είναι να καταδείξετε άλλους , χρησιμοποιώντας την όποια γνώση σας , αλλά για να εκτεθείτε με την γνώση σας και να ρισκάρετε να καταδειχτείτε κι' εσείς ΙΣΩΣ , ούτε λόγος να γίνεται . Η ασφάλεια προέχει . 

    

       

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Το θέμα είναι ότι μέσω του Internet ακόμα και ειδήμονες (sic) δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά ανάμεσα σε ένα 12 ΜΡ κινητό και μια πολλών ΜΡ full frame. 
Πλεον με τα IPhone να έχουν 77mm τελε φακό θα έχει ενδιαφέρον η σύγκριση με κιτ συστήματα στο άπω άκρο τους. Όπως βέβαια και στο μακρο (που τα κινητά ανέκαθεν τα πήγαιναν καλά)

https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0jGI9HKKG29puh

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι τα iphone με τον τηλεφακό ξεκινούν από 1200 ευρώ. Συνεπώς θα πρέπει να αντιπαρατεθούν και με όχι και τόσο φτηνές προτάσεις από την πλευρά των μηχανών, πχ Olympus em5 mkiii + kit Olympus 12 40 f2.8 pro (1300 ευρώ από insomnia). Ή ακόμη και Nikon Z6 + kit Nikkor Z24-70 f4 S (1500 ευρώ από insomnia). Ακόμη και η ολοκαίνουρια Sony A7c με τον κιτ 28 60 είναι για μένα εντός ορίων (1600 ευρώ insomnia). Πια τα κινητά λόγω αύξησης τιμής αλλά και μείωσης κόστους στις μηχανές, μπαίνουν στην παιδική χαρά με τα μεγάλα παιδιά...

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι τα iphone με τον τηλεφακό ξεκινούν από 1200 ευρώ. Συνεπώς θα πρέπει να αντιπαρατεθούν και με όχι και τόσο φτηνές προτάσεις από την πλευρά των μηχανών, πχ Olympus em5 mkiii + kit Olympus 12 40 f2.8 pro (1300 ευρώ από insomnia). Ή ακόμη και Nikon Z6 + kit Nikkor Z24-70 f4 S (1500 ευρώ από insomnia). Ακόμη και η ολοκαίνουρια Sony A7c με τον κιτ 28 60 είναι για μένα εντός ορίων (1600 ευρώ insomnia). Πια τα κινητά λόγω αύξησης τιμής αλλά και μείωσης κόστους στις μηχανές, μπαίνουν στην παιδική χαρά με τα μεγάλα παιδιά...

     Η πρόκληση παραμένει , αυτός που γνωρίζει περισσότερα , μπορεί να ανοίξει τον δρόμο δείχνοντας και στους άλλους .

     Χορτάσαμε συγκριτικά μιάς ιντσας , χορτάσαμε από " ναι , αλλά ...... " και άλλα κωμικοτραγικά .

    Χορτάσαμε από δηλώσεις του είδους " Αααααα ...... σε οθόνη κινητού τα βλέπετε " , χωρίς να λένε σε τι έπρεπε να τα βλέπουμε και για ποιόν λόγο .

    Χορτάσαμε από την απουσία δειγμάτων δουλειάς εκ μέρους αυτών που το μόνο που γνωρίζουν είναι να συγκρίνουν , να σχολιάζουν , να δηλώνουν , να χαρακτηρίζουν , επί παντός επιστητού και κάτω από όλες τις καιρικές συνθήκες .

    Όσοι ανεβάσατε φωτογραφίες σας στο νήμα " Η ματιά του φωτογράφου " γνωρίζετε από πρώτο χέρι πόσες φωτογραφίες έχουν ανέβει εκ μέρους διάφορων διάσημων πλέον δηλωσιών εδώ μέσα , είχατε δε την ευκαιρία να τις θαυμάσετε , να τις σχολιάσετε κλπ . Όπου το νήμα είναι πάντα ανοιχτό σε όλους και με όποιο μέσο .

  Πως ? Δεν τις είδατε ? Μα είναι δυνατόν ? Απορώ και εξίσταμαι . Αποκλείεται να μην τις είδατε !!!

  Ευτυχώς που υπάρχει η ενότητα και υπάρχουν κι' εκείνοι . 

   

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P8050284

 

Aνεβάζω και εδώ μια από τις αγαπημένες μου φωτογραφίες του φετινού καλοκαιριού με Olympus OMD em5 mkiii και κιτ φακό 12 - 40 f2.8 pro στα 40mm με ορθάνοιχτο διάφραγμα. Προσοχή μην κοπείτε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μπλα μπλα μπλα, θα μας μάθεις τώρα τι σημαίνει επεξεργασία φωτογραφίας και πως δουλεύει ο αισθητήρας και η φωτογραφική μηχανή, θαρρείς και εμείς είμαστε άσχετοι.

Και όλο αυτό διότι επιμένεις να μην παραδέχεσαι τη γελοιότητα της "αναγνωριστικής" δοκιμασίας που έφτιαξες μεταξύ δύο συσκευών, χωρίς όμως να βάλεις ΚΑΜΙΑ φωτογραφία από τη μία εξ αυτών!

Και μετά πας και βάζεις φωτογραφίες με μέγιστη επεξεργασία και focus stacking και δεν ξέρω τι άλλο, θαρρείς και δεν γνωρίζουμε ότι από το raw μπορούμε να αλλάξουμε τα... "φώτα" σε μια φωτογραφία. Οπότε μετά τι "αναγνώριση" δοκιμάζουμε ακριβώς δηλαδή και μεταξύ ποιων συσκευών ακριβώς.

Και συνεχίζεις να υποστηρίζεις το γελοίο του πράγματος.

Απίστευτος εγωισμός πραγματικά.

Κατά τα άλλα δεν υπήρχε εξαπάτηση ή παραπλάνηση, θα ξεχάσουμε τις έννοιες των λέξεων εδώ μέσα.

Και για να δείξω πιο παραστατικά τη γελοιότητα του πράγματος, για πέστε μου μάγκες, η ακόλουθη φωτογραφία, είναι από κινητό ή από dslr:

Test.jpg.67c68f54f21a26a5376dde780e2c81b6.jpg

Έχει υποστεί πολύ λίγη επεξεργασία, αλλά δεν έχει σημασία, εσείς θα μπορέσετε να καταλάβετε την προέλευσή της.

 

 

 

"Αγαπητέ", καταρχάς δεν απάντησες σε τίποτα, απλά επανέλαβες τα ίδια. Αν πιστεύεις ότι γνωρίζεις σε βάθος τι σημαίνει επεξεργασία, αισθητήρας, χρωματικοί χώροι, αντίληψη φωτός κτλ είσαι ελεύθερος να μας το αποδείξεις. Αν δε μπορείς σε προσκαλώ, χωρίς κόστος για σένα, να συμμετάσχεις στα workshop που διδάσκω, για να μάθεις δυο πράματα γιατί μάλλον ναι, έχεις άγνοια ή στη καλύτερη ημιμάθεια. Δε μου αρέσει να περιαυτολογώ αλλά για να καταλάβεις ποιον ειρωνεύεσαι πρέπει να ξέρεις ότι είμαι πολλά χρόνια επαγγελματίας του χώρου με διακρίσεις, μεταπτυχιακό στο σχεδιασμό φωτισμού & την οπτική αντίληψη ενώ διδάσκω και φωτογραφία. Εσύ τι μπορείς να επικαλεστείς πέραν από την αγένεια και την έπαρσή σου;


Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να δω μια ανάλυσή σου για το πως ακριβώς δουλεύει ο αισθητήρας και η φωτογραφική μηχανή μιας και δηλώνεις ότι γνωρίζεις το θέμα. Θα σου είναι πολύ εύκολο πιστεύω μιας και έχεις πλήρη αντίληψη των πραγμάτων όπως δηλώνεις.

Μέχρι να μας αποδείξεις λοιπόν την αυθεντία σου στο εν λόγω αντικείμενο οι απόψεις και οι χαρακτηρισμοί που αποδίδεις παραμένουν παγερά αδιάφοροι και σε αφήνουν εκτεθειμένο έναντι στη κοινή λογική και βασική ευγένεια. Πάρτο λίγο αλλιώς γιατί κάπου έχεις χάσει το νόημα.

ΥΓ: Το Youtube δε θεωρείται πηγή γνώσης.
ΥΓ2: Απορώ που αναφέρεις ότι οι φώτο έχουν "μέγιστη επεξεργασία, "focus stacking" κτλ όταν δεν έχουν τίποτα από τα δυο. Αφού είσαι γνώστης γιατί δεν κατάλαβες ότι οι δυο πρώτες είναι απλά λήψεις μακράς έκθεσης -το αναφέρω κιόλας-; Μη μου πεις ότι δε μπόρεσες να το αναγνωρίσεις γιατί θα αυτοαναιρεθείς δυστυχώς.

Επεξ/σία από psou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εικονα σου ειναι απλη κ ειναι πανεμορφη , ο τροπος να βγαζεις καδρο απο σανιδες που πατανε ΤΩΡΑ οι παντοφλες σου ειναι η φωτογραφια . δεν εχω εγω αυτο το κλικ στο μυαλο .

μαθαινω απο τετοια  καδρα , ασχετα αν δεν τα βλεπω real life . 

 

υ.γ εαν ηταν κινητο η απο πανω θα μας εμπαινε σκληθρα στο ματι ! 

μιλαμε παντα για jpeg ετοιμο , θα το αναφερω αυτο καθοτι τα ατιμα εχουν ικανοτητα να δωσουν πολυ ομορφα αποτελεσματα ακομα κ στην low κατηγορια τους .

υ.γ 2      . μη μαλωνετε ! εαν γνωριζετε πραγματα σπαταλήστε τον χρονο εδω να βγει κατι θετικο για το οποιοδηποτε νημα . 

οχι για αυτο εδω . αυτο ειναι vs , και τα vs για ολα τα θεματα σε ΟΛΟ τον πλανητη καταληγουν απο πληροφορια σε τοξικο μερος !!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

P8050284

 

Aνεβάζω και εδώ μια από τις αγαπημένες μου φωτογραφίες του φετινού καλοκαιριού με Olympus OMD em5 mkiii και κιτ φακό 12 - 40 f2.8 pro στα 40mm με ορθάνοιχτο διάφραγμα. Προσοχή μην κοπείτε!

     Εγώ δεν μιλάω , διότι είμαι φαν των Olympus , άσχετα που χρησιμοποιώ Nikon και Pentax 🤣🤣🤣 ......... και κινητό 🤣🤣🤣 ........ είμαι σε αναμονή μέχρι να επισκευάσω την μία e - 420 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εγώ δεν μιλάω , διότι είμαι φαν των Olympus , άσχετα που χρησιμοποιώ Nikon και Pentax 🤣🤣🤣 ......... και κινητό 🤣🤣🤣 ........ είμαι σε αναμονή μέχρι να επισκευάσω την μία e - 420 ....... 

Η πρώτη μου dslr ήταν μια e520, είχα κι ένα ωραίο zoom, 14 - 54 f2.8 - 3.5 αν θυμάμαι καλά. Ωραία πράματα. Έρωτας οι Olympus!

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

Η πρώτη μου dslr ήταν μια e520, είχα κι ένα ωραίο zoom, 14 - 54 f2.8 - 3.5 αν θυμάμαι καλά. Ωραία πράματα.

    Στην ουσία είναι η ίδια μηχανή συν την ανακλινόμενη οθόνη , ίσως ο επεξεργαστής να είναι κάποιο νεότερο μοντέλο , η ουσία του θέματος βρίσκεται στο μεράκι αλλά και στους φακούς της εταιρείας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Στην ουσία είναι η ίδια μηχανή συν την ανακλινόμενη οθόνη , ίσως ο επεξεργαστής να είναι κάποιο νεότερο μοντέλο , η ουσία του θέματος βρίσκεται στο μεράκι αλλά και στους φακούς της εταιρείας . 

Kαι η σταθεροποίηση στο σώμα! Από τις πρώτες μηχανές που είχαν!

50 λεπτά πριν, georgerapp είπε

η εικονα σου ειναι απλη κ ειναι πανεμορφη , ο τροπος να βγαζεις καδρο απο σανιδες που πατανε ΤΩΡΑ οι παντοφλες σου ειναι η φωτογραφια . δεν εχω εγω αυτο το κλικ στο μυαλο .

μαθαινω απο τετοια  καδρα , ασχετα αν δεν τα βλεπω real life . 

 

υ.γ εαν ηταν κινητο η απο πανω θα μας εμπαινε σκληθρα στο ματι ! 

μιλαμε παντα για jpeg ετοιμο , θα το αναφερω αυτο καθοτι τα ατιμα εχουν ικανοτητα να δωσουν πολυ ομορφα αποτελεσματα ακομα κ στην low κατηγορια τους .

υ.γ 2      . μη μαλωνετε ! εαν γνωριζετε πραγματα σπαταλήστε τον χρονο εδω να βγει κατι θετικο για το οποιοδηποτε νημα . 

οχι για αυτο εδω . αυτο ειναι vs , και τα vs για ολα τα θεματα σε ΟΛΟ τον πλανητη καταληγουν απο πληροφορια σε τοξικο μερος !!!! 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Θα βγω λίγο off topic για να εξηγήσω πως η φωτογραφία βασίζεται στη συμμετρία στον κατακόρυφο άξονα, και στον κανόνα των 3ων (τα ξύλα 2/3 και το υπόλοιπο η άμμος), και το όμορφο χρώμα των ξύλων. Εγώ δε θεωρώ για τον εαυτό μου ότι έχω "μάτι". Προσπαθώ να ακολουθώ τους "κανόνες" καδραρίσματος και να μιμούμαι εικόνες που έχω ήδη δει για να εντοπίζω ενδιαφέροντα θέματα. Εν ολίγοις με ενασχόληση, ακόμη και χωρίς ταλέντο, κανείς μπορεί να πετύχει μια στο τόσο συμπαθητικά αποτελέσματα, όπως εγώ.

Παίζει όμως το μέσο; Μάλλον όχι, θα μπορούσα να χω βγάλει την ίδια φωτογραφία και με το κινητό. Θα ήταν το ίδιο διασκεδαστικό; Όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...