Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Αυτό δεν το είχα πάρει χαμπάρι !

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω το σύνδεσμο.

https://www.dpreview.com/products/olympus/slrs/oly_e520/specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, DVaderLa είπε

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω το σύνδεσμο.

https://www.dpreview.com/products/olympus/slrs/oly_e520/specifications

     Δεν το είχα πάρει χαμπάρι είπα , όχι ότι δεν το πιστεύω και χρειάζομαι αποδείξεις 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Kαι η σταθεροποίηση στο σώμα! Από τις πρώτες μηχανές που είχαν!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Θα βγω λίγο off topic για να εξηγήσω πως η φωτογραφία βασίζεται στη συμμετρία στον κατακόρυφο άξονα, και στον κανόνα των 3ων (τα ξύλα 2/3 και το υπόλοιπο η άμμος), και το όμορφο χρώμα των ξύλων. Εγώ δε θεωρώ για τον εαυτό μου ότι έχω "μάτι". Προσπαθώ να ακολουθώ τους "κανόνες" καδραρίσματος και να μιμούμαι εικόνες που έχω ήδη δει για να εντοπίζω ενδιαφέροντα θέματα. Εν ολίγοις με ενασχόληση, ακόμη και χωρίς ταλέντο, κανείς μπορεί να πετύχει μια στο τόσο συμπαθητικά αποτελέσματα, όπως εγώ.

Παίζει όμως το μέσο; Μάλλον όχι, θα μπορούσα να χω βγάλει την ίδια φωτογραφία και με το κινητό. Θα ήταν το ίδιο διασκεδαστικό; Όχι.

      Η ουσία του θέματος παραμένει να είναι κάτι που σε ευχαριστεί ως ασχολία αλλά και διαδικασία . Το αν θα γίνεται με το τάδε η το δείνα μέσον μικρή σημασία έχει . Είναι η ενασχόληση που δίνει την ευχαρίστηση .

       Φυσικά σε μιά τέτοια ενασχόληση , όπως και σε πολλές άλλες , η τεχνική και διάφορα άλλα μυστικά έχουν κι' αυτά την θέση τους και την αξία τους . 

       Εννοείται πως σε τέτοια ζητήματα , θα βρουν χώρο διάφοροι " αδιάφοροι " , να δηλώσουν την ύπαρξη τους με όχι εποικοδομητικό τρόπο , αλλά με την μέθοδο του γνωστού ανέκδοτου με τον Τοτό και την έκθεση για το σκουλήκι , το οποίο ως γνωστόν καμία σχέση δεν έχει με το αεροπλάνο ......... αλλά και την φωτογραφία φυσικά .

       Κανείς δεν αρνήθηκε την ύπαρξη και του κινητού ως μέσου για φωτογράφιση , διότι το κυρίως θέμα είναι η φωτογραφία και όχι η διύλιση του κώνοπος και η κατάποση της καμήλου κατά την προσφιλή τακτική κάποιων , οι οποίοι μοιράζουν χαμόγελα σε δηλώσεις ομοϊδεατών κάτι που σε απλά Ελληνικά λέγεται " Όμοιος τον όμοιο κι' η κοπριά στα λάχανα " 

     

     

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2021 στις 3:32 ΜΜ, psou είπε

Όλες οι λήψεις είναι με υπερευρυγώνιους και ευρυγώνιους φακούς. Η χρήση αυτών σε συνδυασμό με κλειστό διάφραγμα δίνει τεράστιο βάθος πεδίου! Επίσης παίζουν και τεχνικές όπως focus stacking.

 

Στις 19/9/2021 στις 10:45 ΠΜ, psou είπε

ΥΓ: Το Youtube δε θεωρείται πηγή γνώσης.
ΥΓ2: Απορώ που αναφέρεις ότι οι φώτο έχουν "μέγιστη επεξεργασία, "focus stacking" κτλ όταν δεν έχουν τίποτα από τα δυο. Αφού είσαι γνώστης γιατί δεν κατάλαβες ότι οι δυο πρώτες είναι απλά λήψεις μακράς έκθεσης -το αναφέρω κιόλας-; Μη μου πεις ότι δε μπόρεσες να το αναγνωρίσεις γιατί θα αυτοαναιρεθείς δυστυχώς.

Και συνεχίζεις ωμά τα ψέματα και την εξαπάτηση.

Για να δείτε το γελοίο των επιχειρημάτων από άνθρωπο που υποτίθεται διδάσκει:

Μομφή: Έπρεπε να βάλεις φωτογραφίες και από τις δύο συσκευές και δεν έπρεπε να έχουν επεξεργασία, δηλαδή να είναι jpg out of camera, όπως ακριβώς βγήκαν από την camera και με τα EXIF data πλήρη στο αρχείο, ώστε να μπορεί να ελεγχθεί η αλήθεια των ισχυρισμών.

Απάντηση: Ξέρεις ποιος είμαι εγώ; Διδάσκω, έχω εργαστήριο, κάνω, δείχνω, είμαι πολλά χρόνια επαγγελματίας, έχω μεταπτυχιακό, για να μου μιλάς πρέπει να μου παραθέσεις το portfolio σου, είσαι ημιμαθής, μάλλον δεν μπόρεσες να αναγνωρίσεις τις λήψεις μακράς έκθεσης κλπ. κλπ.

Αλλά απάντηση στο πόσο γελοία ήταν η "αναγνωριστική" δοκιμή δεν παίρνουμε. Μόνο ότι λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Ε θα τα λέω μέχρι να καταλάβεις την απίστευτη γελοιότητα αυτού που έκανες και το βάφτισες "αναγνωριστική" δοκιμασία, ενώ ήταν εξαπάτηση καθαρή.

Επεξ/σία από RTW4ever
Σμίκρυνση παράθεσης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Ρε φίλε chill out λίγο. Πως κάνεις έτσι? Δε σου φαγε και λεφτά. 😄

Εγώ πως κάνω έτσι ή ο συνφορουμίτης; Αυτό μόνο έχεις να πεις σε όλα όσα παρατίθενται; Ή θα πάρω άδεια για να πω την άποψή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εγώ πως κάνω έτσι ή ο συνφορουμίτης; Αυτό μόνο έχεις να πεις σε όλα όσα παρατίθενται; Ή θα πάρω άδεια για να πω την άποψή μου;

Κανείς δε χρειάζεται άδεια για να πει την άποψή του. Ούτε εσύ, ούτε ο φίλος με το τεστ, ούτε κανείς. Δε συμφωνείς με τη "δοκιμή" που έκανε; Καλά κάνεις. Πες μας γιατί για να καταλάβουμε ή ακόμη καλύτερα κάνε μια δική σου. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και επιθέσεις ρίχνουν το επίπεδο και δε βοηθάν κανέναν. Ακόμη και από ένα αμφιλεγόμενο τεστ κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα μπορεί να προκύψει. Από τσακωμούς πάλι κανένα.

Kαι για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, ανεβάζω ξανά μια δική μου δοκιμή, με τους 2 φακούς του iphone 11 και τη lumix G9.

Long day at work

 

Long day at work

 

Long day at work

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

 

Και συνεχίζεις ωμά τα ψέματα και την εξαπάτηση.

Για να δείτε το γελοίο των επιχειρημάτων από άνθρωπο που υποτίθεται διδάσκει:

Μομφή: Έπρεπε να βάλεις φωτογραφίες και από τις δύο συσκευές και δεν έπρεπε να έχουν επεξεργασία, δηλαδή να είναι jpg out of camera, όπως ακριβώς βγήκαν από την camera και με τα EXIF data πλήρη στο αρχείο, ώστε να μπορεί να ελεγχθεί η αλήθεια των ισχυρισμών.

Απάντηση: Ξέρεις ποιος είμαι εγώ; Διδάσκω, έχω εργαστήριο, κάνω, δείχνω, είμαι πολλά χρόνια επαγγελματίας, έχω μεταπτυχιακό, για να μου μιλάς πρέπει να μου παραθέσεις το portfolio σου, είσαι ημιμαθής, μάλλον δεν μπόρεσες να αναγνωρίσεις τις λήψεις μακράς έκθεσης κλπ. κλπ.

Αλλά απάντηση στο πόσο γελοία ήταν η "αναγνωριστική" δοκιμή δεν παίρνουμε. Μόνο ότι λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Ε θα τα λέω μέχρι να καταλάβεις την απίστευτη γελοιότητα αυτού που έκανες και το βάφτισες "αναγνωριστική" δοκιμασία, ενώ ήταν εξαπάτηση καθαρή.

Επαναλαμβάνω, το τι έπρεπε κατ εσέ μου είναι εντελώς αδιάφορο, κάντο εσύ καλύτερα μιας και ξέρεις πως. Σιγά μη σου δώσουμε και λογαριασμό για κάτι που έκανα κυρίως για πλάκα.

Δεδομένο: Εξακολουθείς να μην απαντάς σε τίποτα από αυτά που σε ρώτησα. Εντυπωσίασέ μας με τις γνώσεις σου αντί να το παίζεις μηδενιστής και αντιδραστικός. Δείξε μας έστω το φοβερό φωτογραφικό σου έργο για να αντιληφθούμε ότι όντως είσαι γνώστης και όχι απλά κάποιος που ισχυρίζεται κάτι που δε μπορεί να το υποστηρίξει τεκμηριωμένα.

Συμπέρασμα: Το να ειρωνεύεσαι ανθρώπους που δε γνωρίζεις που ενδεχομένως ξέρουν 2 πράγματα περισσότερα από εσένα αν δε δείχνει κόμπλεξ δείχνει αγένεια κατ ελάχιστο. Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω, τύποι σαν εσένα είναι ακριβώς ο λόγος που δε βλέπεις να γράφουν σε τέτοια φόρουμ επαγγελματίες του χώρου. Πιστεύεις ότι τα ξέρεις όλα, κρίνεις από το καναπέ, χαρακτηρίζεις ανθρώπους μα αδυνατείς να αποδείξεις ότι είσαι καλύτερος.

Αναγνωρίζω ότι χάνω το χρόνο μου απαντώντας σου διότι προφανώς δε πρόκειται να καταλάβεις καθώς είτε δε θέλεις είτε αδυνατείς αλλά μπορεί κανείς πολύ εύκολα να δει πόσα μέλη συμφωνούν με τη δική σου άποψη και πόσα με τη δική μου. Λίγη στοιχειώδης ευγένεια και σεβασμός πίστεψέ με θα σου έκανε καλό. Έχουμε πήξει στη κακία και στη ξερολίαση.

ΥΓ Η πρόσκλησή μου ισχύει, έλα δωρεάν να παρακολουθήσεις μαθήματα και αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις τους μαθητές μου ή και τους πελάτες μου να δεις τι έχουν να πουν για εμένα. Εσύ μπορείς να πεις το ίδιο;

39 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εγώ πως κάνω έτσι ή ο συνφορουμίτης; Αυτό μόνο έχεις να πεις σε όλα όσα παρατίθενται; Ή θα πάρω άδεια για να πω την άποψή μου;

Όταν χαρακτηρίζεις αρνητικά ανθρώπους πρέπει να είσαι έτοιμος α) να δείξεις ότι είσαι καλύτερος από αυτούς β) να δεχτείς κριτική για αυτό και γ)  να ζητήσεις συγνώμη.

Φυσικά και δε χρειάζεται να πάρεις άδεια να πεις την άποψή σου, στήριξέ την όμως με κάτι με επιστημονική τεκμηρίωση αφού το παίζεις θιγμένος. Αν δε μπορείς να το κάνεις τότε απλά αυτοαναιρείσαι και αποδεικνύεις ότι είσαι απλά αντιδραστικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, psou είπε

ΥΓ Η πρόσκλησή μου ισχύει, έλα δωρεάν να παρακολουθήσεις μαθήματα

Μήπως ισχύει και για κανέναν άλλον η πρόσκληση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Κανείς δε χρειάζεται άδεια για να πει την άποψή του. Ούτε εσύ, ούτε ο φίλος με το τεστ, ούτε κανείς. Δε συμφωνείς με τη "δοκιμή" που έκανε; Καλά κάνεις. Πες μας γιατί για να καταλάβουμε ή ακόμη καλύτερα κάνε μια δική σου. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και επιθέσεις ρίχνουν το επίπεδο και δε βοηθάν κανέναν. Ακόμη και από ένα αμφιλεγόμενο τεστ κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα μπορεί να προκύψει. Από τσακωμούς πάλι κανένα.

Kαι για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, ανεβάζω ξανά μια δική μου δοκιμή, με τους 2 φακούς του iphone 11 και τη lumix G9.

Long day at work

 

Long day at work

 

Long day at work

 

Ποια από αυτές ήταν πιο κοντά στα χρώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 6:51 ΜΜ, psou είπε

Επαναλαμβάνω, το τι έπρεπε κατ εσέ μου είναι εντελώς αδιάφορο, κάντο εσύ καλύτερα μιας και ξέρεις πως. Σιγά μη σου δώσουμε και λογαριασμό για κάτι που έκανα κυρίως για πλάκα.

Δεδομένο: Εξακολουθείς να μην απαντάς σε τίποτα από αυτά που σε ρώτησα. Εντυπωσίασέ μας με τις γνώσεις σου αντί να το παίζεις μηδενιστής και αντιδραστικός. Δείξε μας έστω το φοβερό φωτογραφικό σου έργο για να αντιληφθούμε ότι όντως είσαι γνώστης και όχι απλά κάποιος που ισχυρίζεται κάτι που δε μπορεί να το υποστηρίξει τεκμηριωμένα.

Συμπέρασμα: Το να ειρωνεύεσαι ανθρώπους που δε γνωρίζεις που ενδεχομένως ξέρουν 2 πράγματα περισσότερα από εσένα αν δε δείχνει κόμπλεξ δείχνει αγένεια κατ ελάχιστο. Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω, τύποι σαν εσένα είναι ακριβώς ο λόγος που δε βλέπεις να γράφουν σε τέτοια φόρουμ επαγγελματίες του χώρου. Πιστεύεις ότι τα ξέρεις όλα, κρίνεις από το καναπέ, χαρακτηρίζεις ανθρώπους μα αδυνατείς να αποδείξεις ότι είσαι καλύτερος.

Αναγνωρίζω ότι χάνω το χρόνο μου απαντώντας σου διότι προφανώς δε πρόκειται να καταλάβεις καθώς είτε δε θέλεις είτε αδυνατείς αλλά μπορεί κανείς πολύ εύκολα να δει πόσα μέλη συμφωνούν με τη δική σου άποψη και πόσα με τη δική μου. Λίγη στοιχειώδης ευγένεια και σεβασμός πίστεψέ με θα σου έκανε καλό. Έχουμε πήξει στη κακία και στη ξερολίαση.

ΥΓ Η πρόσκλησή μου ισχύει, έλα δωρεάν να παρακολουθήσεις μαθήματα και αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις τους μαθητές μου ή και τους πελάτες μου να δεις τι έχουν να πουν για εμένα. Εσύ μπορείς να πεις το ίδιο;

Όταν χαρακτηρίζεις αρνητικά ανθρώπους πρέπει να είσαι έτοιμος α) να δείξεις ότι είσαι καλύτερος από αυτούς β) να δεχτείς κριτική για αυτό και γ)  να ζητήσεις συγνώμη.

Φυσικά και δε χρειάζεται να πάρεις άδεια να πεις την άποψή σου, στήριξέ την όμως με κάτι με επιστημονική τεκμηρίωση αφού το παίζεις θιγμένος. Αν δε μπορείς να το κάνεις τότε απλά αυτοαναιρείσαι και αποδεικνύεις ότι είσαι απλά αντιδραστικός.

Από διάλογο μηδέν κατανόηση κειμένου και συνεχίζεις το επιχείρημα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ", ενώ εσύ είσαι που δεν έχεις απαντήσει.

Και εμένα μου είναι παντελώς αδιάφορο τι συνεχίζεις να πιστεύεις εσύ ότι είναι το σωστό στη "δοκιμασία" που έκανες, και μου αρκεί ότι είσαι απολύτως ανίκανος να κατανοήσεις και να απαντήσεις σε αυτό που σου προσάπτουν.

Μπορείς να συνεχίσεις την δραστηριότητά σου, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, και τύποι σαν εσένα είναι η αιτία που πολύς κόσμος δεν θέλει να γράφει στο ινσόμνια, μεταξύ των οποίων και εγώ που πολύ σπάνια γράφω εδώ για φωτογραφικά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Από διάλογο μηδέν κατανόηση κειμένου και συνεχίζεις το επιχείρημα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ", ενώ εσύ είσαι που δεν έχεις απαντήσει.

Και εμένα μου είναι παντελώς αδιάφορο τι συνεχίζεις να πιστεύεις εσύ ότι είναι το σωστό στη "δοκιμασία" που έκανες, και μου αρκεί ότι είσαι απολύτως ανίκανος να κατανοήσεις και να απαντήσεις σε αυτό που σου προσάπτουν.

Μπορείς να συνεχίσεις την δραστηριότητά σου, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, και τύποι σαν εσένα είναι η αιτία που πολύς κόσμος δεν θέλει να γράφει στο ινσόμνια, μεταξύ των οποίων και εγώ που πολύ σπάνια γράφω εδώ για φωτογραφικά θέματα.

Χαλάρωσε λίγο και τα λέμε όταν έχεις να επιδείξεις στοιχειώδη ευγένεια και λογική.

ΥΓ Καλά κάνεις και δε γράφεις συχνά για φωτογραφικά θέματα μιας και έχεις πολλά να μάθεις ακόμα από ότι φαίνεται. Συνέχισε να διαβάζεις, κάνει καλό.

Επεξ/σία από psou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...