Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για εμενα ετσι ειναι . Το αγαπάω το xperia μου κ συνεχίζει να δινει αναμνήσεις κ ποιοτικό αποτέλεσμα , αφου ξερω να το παίρνω .

Αλλα vs δεν ειναι το νημα ; 

 

Εγραψα πίσω ειναι ένα άχρηστο νήμα .

 

Vs λοιπον !!!! 

 

Θα παμε με βάση τους κανονες του παιχνιδιού . 

Διαιτητής κ οι πλάγιοι στημένοι κ παλι , καλως τα παιδια καλως τα 3-0 . 

 

Υ.γ να έχω μαντέψει σωστά ομως !!! Χαχαχαχαχα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, psou είπε

Δεν είναι αυτός ο σκοπός του τεστ. Δείτε την αρχική μου ανάρτηση κάποιες σελίδες πίσω.

Θα ήταν εξαιρετικά εύκολο να σας έδινα απλά ένα κροπάρισμα από 100% της φώτο και η απάντηση θα ήταν προφανής. Δεν είναι αυτό το νόημα όμως.

Δεν μπορω να καταλαβω, απο ποτε χρειαζεται test, για το αν χρειαζεσαι 42mp φωτογραφικη για 900p resize, σε ακινητο θεμα, με αριστο φωτισμο και flat background.

Για την ακριβεια δεν χρειαζεσαι ουτε καν iphone 13 pro max turbo s gt3 rs των 1399€.

Τα κινητα επικρατησαν για αλλο λογο, αυτον που αδυνατει να αναδειξει το ολο test, αφου εγινε ιδια επεξεργασια και στις δυο φωτογραφιες, μεσω υπολογιστη και χαθηκε τσαμπα χρονος.

Την επομενη φορα αφησε auto iphone/a7rii, μετρα ποσο χρονο θα σου παρει να κανεις crop, resize και να ανεβασεις μια φωτογραφια εδω η στο insta που παιζει ο κοσμος και εχεις νικητη (ετσι και αλλιως) με διαφορα το iphone, μετα δειξε την φωτογραφια σε 10-20 περαστικους και αν διαλεξει εστω ενας την φωτογραφια που βγαζει η sony με ενα καρε στο standard profile χωρις dro, εναντι σε αυτο που βγαζει το iphone με hdr+ 15 φωτο stack και αυτοματη επιθετικη επεξεργασια, ελα γραψε μου.

Αν κατι κανουν καλα τα κινητα, ειναι η φωτογραφια fast food, απο την παραγωγη μεχρι την καταναλωση.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω, απο ποτε χρειαζεται test, για το αν χρειαζεσαι 42mp φωτογραφικη για 900p resize, σε ακινητο θεμα, με αριστο φωτισμο και flat background.

Για την ακριβεια δεν χρειαζεσαι ουτε καν iphone 13 pro max turbo s gt3 rs των 1399€.

Τα κινητα επικρατησαν για αλλο λογο, αυτον που αδυνατει να αναδειξει το ολο test, αφου εγινε ιδια επεξεργασια και στις δυο φωτογραφιες, μεσω υπολογιστη και χαθηκε τσαμπα χρονος.

Την επομενη φορα αφησε auto iphone/a7rii, μετρα ποσο χρονο θα σου παρει να κανεις crop, resize και να ανεβασεις μια φωτογραφια εδω η στο insta που παιζει ο κοσμος και εχεις νικητη (ετσι και αλλιως) με διαφορα το iphone, μετα δειξε την φωτογραφια σε 10-20 περαστικους και αν διαλεξει εστω ενας την φωτογραφια που βγαζει η sony με ενα καρε στο standard profile χωρις dro, εναντι σε αυτο που βγαζει το iphone με hdr+ 15 φωτο stack και αυτοματη επιθετικη επεξεργασια, ελα γραψε μου.

Αν κατι κανουν καλα τα κινητα, ειναι η φωτογραφια fast food, απο την παραγωγη μεχρι την καταναλωση.

Αγαπητέ, είμαι επαγγελματίας φωτογράφος και σας ανέβασα 2 κλικ από workshop που διδάσκω περισσότερο για πλάκα ως challenge. Πριν αναλύσεις 800 πράματα που έχω ήδη αναφέρει σελίδες πίσω δες την άποψή μου τουλάχιστον επί του θέματος...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, psou είπε

Αγαπητέ, είμαι επαγγελματίας φωτογράφος και σας ανέβασα 2 κλικ από workshop που διδάσκω περισσότερο για πλάκα ως challenge. Πριν αναλύσεις 800 πράματα που έχω ήδη αναφέρει σελίδες πίσω δες την άποψή μου τουλάχιστον επί του θέματος...

Congrats, αν δεις πάνω το θέμα λέει ΙΙΙ, μάντεψε πόσες φορές γράψαμε στο Ι και στο ΙΙ, τα ίδια και τα ίδια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, psou είπε

Δεν είναι αυτός ο σκοπός του τεστ. 

Ποιός είναι ο σκοπός ; Αν μικρύνουμε φωτογραφίες σε 640Χ480 ... ή 320Χ240 να βρούμε ποιά είναι ποιά ;;

Σε τέτοιες αναλύσεις , ίσως να μην ξεχωρίζει μία φωτογραφία από φθηνή compact canon S100 του 2000  των 2mp, 

από μία 90D του 2019 των 1500€ και 30mp . Ή μια fuji 50R medium format των 50mp του 2021. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, psou είπε

Παιδιά εγώ φταίω που ασχολούμαι. Καλή συνέχεια!

Kάποιους από εμάς ακόμη μας ενδιαφέρει παρ' όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η 2η είναι απ' το iphone γιατί τα κινητά έχουν την τάση να τονίζουν τα χρώματα λόγω social media. 

3 ώρες πριν, Razor333 είπε

iphone 13 pro max turbo s gt3 rs των 1399€.

Μη δίνεις ιδέες στην απλ για νέα μοντέλα, αν και 1399 είναι χαμηλή τιμή για pro max 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, 26/9/2021 , το ακριβότερο samsung στο σκρουτζ κάνει 2401€ και το ακριβότερο apple 1900€ .Οι τιμές κινητών πλέον ξεπερνάνε πολλές full frame dslr. Πιστεύω είναι ζήτημα χρόνου να ξεπεράσουν τιμές medium format και να αρχίσουν να πλησιάζουν τιμές αυτοκινήτων . Γιατί όχι και σκαφών . Ο αϊνστάιν δεν λένε ότι είχε πει ότι το σύμπαν , δεν ήταν σίγουρος ότι είναι άπειρο ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσει μια και καλή αυτή η βασανιστική αναμέτρηση DSLR vs smartphone, που έθεσε και τεκμηρίωσε αλλεπάλληλες φορές τόσο με τις γνώσεις του όσο και με τα δείγματα εικόνων του ο νηματοθέτης...

 

Ίσως κάποτε οι DSLR είχαν μια κάποια φωτογραφική αξία. Πλέον, εν έτη 2021 ποιος ασχολείται με αυτόν τον τενεκέ όταν στην τσέπη του έχει το έξυπνο κινητό; Εγώ βέβαια το γενικεύω αν και ο νηματοθέτης βάσισε όλα τα επιχειρήματα καθώς και τα φωτογραφικά του ντοκουμέντα στο άϊ-φόνι.

 

Και ερωτώ: Για ποιον λόγο βλέπουμε ακόμα σήμερα γραφικούς φωτογράφους κοινωνικών εκδηλώσεων (ήτοι γαμο-βαπτίσεις) να χρησιμοποιούν βαρύτατο και ογκοδέστατο εξοπλισμό;; Στη βάπτιση του γιού μου, επαγγελματίας φωτογράφος με iPhone μου έδωσε τέλεια αποτελέσματα και ένα άλμπουμ που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αυτά των γραφικών με τις DSLR. Και ήταν και πιο φτηνός γιατί όλη η επεξεργασία έγινε στο ίδιο το iphone και την επόμενη μέρα είχα τις φωτο σε stick. Μακάρι να μου τον είχαν συστήσει και για τον γάμο μου! Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

 

Και τα ερωτήματα συνεχίζονται όπως: Ποιος χρειάζεται DSLR για φωτογράφιση χλωρίδας και πανίδας όταν έχει στην τσέπη του samsung s21 με φοβερό ζουμ;

κτλ. κτλ.

Ίσως σε κάποιους ξινίσει και το καταλαβαίνω, αλλά θα πρέπει επιτέλους να παραδεχτούμε ότι οι DSLR vs smartphone είναι χαμένες από χέρι όπως κι αν το δει κανείς.

Τόσο στην φορητότητα όσο και στην ποιότητα εικόνας. Η ψαλίδα έκλεισε τελείως πλέον και η ζυγαριά γέρνει σαφέστατα υπέρ των έξυπνων κινητών!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, udroxoos είπε

Για να ξεκαθαρίσει μια και καλή αυτή η βασανιστική αναμέτρηση DSLR vs smartphone, που έθεσε και τεκμηρίωσε αλλεπάλληλες φορές τόσο με τις γνώσεις του όσο και με τα δείγματα εικόνων του ο νηματοθέτης...

 

Ίσως κάποτε οι DSLR είχαν μια κάποια φωτογραφική αξία. Πλέον, εν έτη 2021 ποιος ασχολείται με αυτόν τον τενεκέ όταν στην τσέπη του έχει το έξυπνο κινητό; Εγώ βέβαια το γενικεύω αν και ο νηματοθέτης βάσισε όλα τα επιχειρήματα καθώς και τα φωτογραφικά του ντοκουμέντα στο άϊ-φόνι.

 

Και ερωτώ: Για ποιον λόγο βλέπουμε ακόμα σήμερα γραφικούς φωτογράφους κοινωνικών εκδηλώσεων (ήτοι γαμο-βαπτίσεις) να χρησιμοποιούν βαρύτατο και ογκοδέστατο εξοπλισμό;; Στη βάπτιση του γιού μου, επαγγελματίας φωτογράφος με iPhone μου έδωσε τέλεια αποτελέσματα και ένα άλμπουμ που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αυτά των γραφικών με τις DSLR. Και ήταν και πιο φτηνός γιατί όλη η επεξεργασία έγινε στο ίδιο το iphone και την επόμενη μέρα είχα τις φωτο σε stick. Μακάρι να μου τον είχαν συστήσει και για τον γάμο μου! Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

 

Και τα ερωτήματα συνεχίζονται όπως: Ποιος χρειάζεται DSLR για φωτογράφιση χλωρίδας και πανίδας όταν έχει στην τσέπη του samsung s21 με φοβερό ζουμ;

κτλ. κτλ.

Ίσως σε κάποιους ξινίσει και το καταλαβαίνω, αλλά θα πρέπει επιτέλους να παραδεχτούμε ότι οι DSLR vs smartphone είναι χαμένες από χέρι όπως κι αν το δει κανείς.

Τόσο στην φορητότητα όσο και στην ποιότητα εικόνας. Η ψαλίδα έκλεισε τελείως πλέον και η ζυγαριά γέρνει σαφέστατα υπέρ των έξυπνων κινητών!

αστειος το λιγοτερο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εικόνα τραβηγμένη από το iPhone μου k10d super + αντάπτορα από K mount σε IP mount και έναν Tamron 100 - 300 f/5 - 6.3 .

   Η συσκευή δεν κυκλοφορεί ακόμη ευρέως αφού πρόκειται για πειραματικό μοντέλο , ο αντάπτορας φτιάχτηκε στον τόρνο σε μαγαζί φίλου , ενώ για την προσαρμογή των επαφών απευθύνθηκα σε φίλο ηλεκτρονικό της Dendropotamos  Nanotechnologies . 

  Άλλος φίλος ανέλαβε την ανάπτυξη του λογισμικού επεξεργασίας , το οποίο περιλαμβάνει τριαξονική σταθεροποίηση εικόνας με αερόσουστες , επάνω στον αντάπτορα , αντί των κλασσικών λύσεων στο σώμα η τον φακό .

  Το σύνολο συμπληρώθηκε με εξωτερικό viewfinder , προσαρμοσμένο σε μάσκα οξυνοκόλλησης , η οποία επικοινωνεί ηλεκτρονικά μέσω δορυφορικής σύνδεσης με το σύνολο , ενώ το τζαμάκι στην μάσκα είναι αφαιρούμενο και μπορείτε να βάλετε διάφορα φίλτρα CPL , ND , φίλτρα νερού , καφέ , λαδιού κλπ 

  Το σύστημα έχει πρόβλεψη για ασύρματη φόρτιση , αρκεί να είστε κάτω από μιά κολώνα της ΔΕΗ , εναλλακτικά δίπλα σε ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο , σε ένα ψυγείο κλπ .

  

  

  

sketch-1632679762297.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

    Εικόνα τραβηγμένη από το iPhone μου k10d super + αντάπτορα από K mount σε IP mount και έναν Tamron 100 - 300 f/5 - 6.3 .

   Η συσκευή δεν κυκλοφορεί ακόμη ευρέως αφού πρόκειται για πειραματικό μοντέλο , ο αντάπτορας φτιάχτηκε στον τόρνο σε μαγαζί φίλου , ενώ για την προσαρμογή των επαφών απευθύνθηκα σε φίλο ηλεκτρονικό της Dendropotamos  Nanotechnologies . 

  Άλλος φίλος ανέλαβε την ανάπτυξη του λογισμικού επεξεργασίας , το οποίο περιλαμβάνει τριαξονική σταθεροποίηση εικόνας με αερόσουστες , επάνω στον αντάπτορα , αντί των κλασσικών λύσεων στο σώμα η τον φακό .

  Το σύνολο συμπληρώθηκε με εξωτερικό viewfinder , προσαρμοσμένο σε μάσκα οξυνοκόλλησης , η οποία επικοινωνεί ηλεκτρονικά μέσω δορυφορικής σύνδεσης με το σύνολο , ενώ το τζαμάκι στην μάσκα είναι αφαιρούμενο και μπορείτε να βάλετε διάφορα φίλτρα CPL , ND , φίλτρα νερού , καφέ , λαδιού κλπ 

  Το σύστημα έχει πρόβλεψη για ασύρματη φόρτιση , αρκεί να είστε κάτω από μιά κολώνα της ΔΕΗ , εναλλακτικά δίπλα σε ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο , σε ένα ψυγείο κλπ .

  

  

  

sketch-1632679762297.jpg

    Εικόνα τραβηγμένη από μία Nikon F4s συν τον 50αρη f/1.8D άνευ επεξεργασίας παρά μόνον ενός ελάχιστου ισιώματος .

   Ευτυχώς το είδος παραμένει άγνωστο στους γνωστούς " άγνωστους " οι οποίοι έχοντας πλήρη άγνοια για την ύπαρξη του , τον χειρισμό του , αλλά και την λογική που υπάρχει πίσω από την χρήση του , δεν είναι σε θέση να το συμπεριλάβουν στα γνωστά θέματα του είδους " Τάδε vs τάδε " . Ο χρόνος κρύβει πάντα εκπλήξεις .

   Άλλωστε αν ποτέ , λέμε τώρα , πήγαιναν να δουλέψουν με τέτοια κατασκευή , το πιθανότερο θα ήταν να μπερδευτούν ακούγοντας το μοτέρ της F4s , θα το νόμιζαν σαν εισερχόμενη κλήση από smartphone και θα έβαζαν το φακό στο αυτί τους , νομίζοντας πως είναι το ακουστικό . 

   Το τελευταίο θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε .

   

sketch-1629881106087.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Εικόνα τραβηγμένη από μία Nikon F4s συν τον 50αρη f/1.8D άνευ επεξεργασίας παρά μόνον ενός ελάχιστου ισιώματος .

   Ευτυχώς το είδος παραμένει άγνωστο στους γνωστούς " άγνωστους " οι οποίοι έχοντας πλήρη άγνοια για την ύπαρξη του , τον χειρισμό του , αλλά και την λογική που υπάρχει πίσω από την χρήση του , δεν είναι σε θέση να το συμπεριλάβουν στα γνωστά θέματα του είδους " Τάδε vs τάδε " . Ο χρόνος κρύβει πάντα εκπλήξεις .

   Άλλωστε αν ποτέ , λέμε τώρα , πήγαιναν να δουλέψουν με τέτοια κατασκευή , το πιθανότερο θα ήταν να μπερδευτούν ακούγοντας το μοτέρ της F4s , θα το νόμιζαν σαν εισερχόμενη κλήση από smartphone και θα έβαζαν το φακό στο αυτί τους , νομίζοντας πως είναι το ακουστικό . 

   Το τελευταίο θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε .

   

sketch-1629881106087.jpg

     Αλήθεια ........ με ποιόν τρόπο κρίνει ο φωτογράφος χρήστης smartphone , αισθητικό η τεχνικό η άλλο , πως η φωτογραφία πρέπει να βγεί ένα στοπ υποφωτισμένη , με ποιόν τρόπο καταλαβαίνει πως το smartphone που χρησιμοποιεί και για φωτογραφία μεταξύ άλλων χρήσεων , αποδίδει καλύτερα κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες αν το ρυθμίσει να τραβάει ένα στοπ πιο κάτω σε φωτεινότητα , με ποιόν τρόπο μπορεί να αντιληφθεί τα παραπάνω και άλλα διάφορα τραβώντας κόντρα στον ήλιο και μη βλέποντας την τύφλα του ( στην καλύτερη των περιπτώσεων ) μέσα από την όποιας τεχνολογίας οθόνη τύπου IPS , Amoled κλπ , με ποιόν τρόπο ρυθμίζει το smartphone ώστε να μην κατεβαίνει κάτω από 1/1000 ταχύτητα αναλόγως συνθηκών , με ποιόν τρόπο κρατάει πατημένο μισό shutter button περιμένοντας να πιάσει την καλύτερη σκηνή η ακόμη χειρότερα με ποιόν τρόπο επιλέγει ότι τον βολεύει καλύτερα το back button focus ......... 

    Με ποιόν τρόπο αντιλαμβάνεται ότι του πάει περισσότερο η φωτογραφία πουλιών σαν προσωπικό στυλ , αντί του πορτραίτου , χωρίς να έχει ποτέ του εμπειρία από την χρήση ανάλογων φακών .

  Πως ? ......... δεν αντιλαμβάνεται τίποτε από τα παραπάνω αλλά και γενικά δεν αντιλαμβάνεται τίποτε ........ ίσως και να μην χρειάζεται τελικά ...... αλλιώς θα ξυπνούσαν και θα απορούσαν ....... πως γίνεται μιά τέτοια συσκευή να έχει φτάσει να κοστίζει όσο μιά εξειδικευμένη ....... κι' αυτό φυσικά θα προβλημάτιζε περισσότερο .......... διότι η τεχνολογία έπρεπε να κοστίζει φθηνότερα ........ αφού είναι τόσο καλή .......... άραγε δλδ δεν βγάζουν όλα τα smartphone τόσο καλές φωτογραφίες ......... αλλά τα πολύ ακριβά μόνον .......... κι' αυτό από μόνα τους φυσικά ........ διότι οι χρήστες από μόνοι τους ....... δεν χρειάζεται να διακρίνουν τέτοιες διαφορές .......... ούτε να γνωρίζουν ......... 

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ο αϊνστάιν δεν λένε ότι είχε πει ότι το σύμπαν , δεν ήταν σίγουρος ότι είναι άπειρο ;

Αυτο που του προσαπτουν οτι ειχε πει ειναι: "δυο πραγματα ειναι απειρα σε αυτη τη ζωη, το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια. Για το 1ο δεν ειμαι σιγουρος"

Συγγνωμη για την παρεμβαση, καλη συνεχεια στο θεμα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...