Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα , με το δεδομένο τίτλο δεν έχει πλέον λόγο ύπαρξης. Τις DSLR , τις σταμάτησαν οι κατασκευαστές, όλοι , πλην της Pentax . Οπότε αν κοντράρουν φωτογραφικές μηχανές, κοντράρουν τις mirrorless .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το θέμα , με το δεδομένο τίτλο δεν έχει πλέον λόγο ύπαρξης. Τις DSLR , τις σταμάτησαν οι κατασκευαστές, όλοι , πλην της Pentax . Οπότε αν κοντράρουν φωτογραφικές μηχανές, κοντράρουν τις mirrorless .

Τυπικά ναι, αλλά η ουσία του θέματος δεν ήταν ποτέ DSLR vs smartphones αλλά ILC vs smartphones, σε μια εποχή που δεν υπήρχαν τόσες επιλογές σε mirrorless.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω παιδιά τι λένε για τα κινητά, αλλά εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τις δυνατοτητες τους. 64 mpix έχει το δικό μου και κάμερα macro και βάθους πεδίου και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Realme 8 για να είμαι ακριβής

Οι φωτογραφίες που βγάζει όσο έχει φως είναι καλές, όσο είμαι σε υπερευρυγώνιο εστιακό μήκος. Απο ένα σημείο και μετά σου λέει το κινητό "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ". Τρελό πιξέλιασμα. Το μάκρο του είναι χαμηλής ανάλυσης και για τηλεφώτο δεν συζητάμε καν.

Οκ, υποθέτω κάποια κινητά των 1000 ευρώ κάνουν κάποια πράγματα καλύτερα απο τα κινητά των 300 ευρώ σε επίπεδο φωτογραφίας, αλλά και πάλι προτιμώ μια απλή κομπακτ καμερούλα των 12 mpix σε ποιότητα φωτογραφίας. Βάζω τα αποτελέσματα δίπλα δίπλα και αν ανεβάσω στο 200% η φώτο του κινητού απλά καταρρέει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Τυπικά ναι, αλλά η ουσία του θέματος δεν ήταν ποτέ DSLR vs smartphones αλλά ILC vs smartphones, σε μια εποχή που δεν υπήρχαν τόσες επιλογές σε mirrorless.

    Κανείς δεν είπε όχι σε τίποτε , ανοίχτηκε ένα νήμα για να ανοιχτεί και φυσικά για να τραβήξει το ενδιαφέρον , το οποίο είχε ως ένα βαθμό , χρησιμοποιήθηκε και κάποιος " Πιασάρικος " τίτλος του είδους μπλα μπλα VS anything . 

   Τώρα για το διαταύτα ακόμη και σήμερα που μιλάμε , προσφέρονται προς πώληση 800 κάρα μηχανές και φακοί , ως μεταχειρισμένο υλικό στο δίκτυο και όπου αλλού , ακόμη και φιλμάτες φυσικά καταστάσεις , με σκοπό να ικανοποιήσουν διάφορες αναζητήσεις φωτογραφικού φυσικά περιεχομένου ......... αλλά ........ ούτε ένα ΚΑΝ κινητό με στόχο να καλύψει παρόμοιο θέμα , ανησυχία , αναζήτηση η όπως αλλιώς θα ήθελε να το πει κανείς .

  Σήμερα διάβαζα για μία από τις πρώτες Leica η οποία ανήκε σε κάποιον επώνυμο και έφτασε σε δημοπρασία τα 14μιση εκατομμύρια ευρώ η δολλάρια δεν θυμάμαι .

 Οι νόμοι και οι κανόνες της φυσικής ισχύουν έτσι κι' αλλιώς .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά μετά από μερικά χρόνια, τα φτιάχνουν έτσι οι κατασκευαστές , με την έλλειψη υποστήριξης σε λογισμικό , που δεν κάνουν ούτε τηλεφωνικές κλήσεις κτλ . Αν κάποιος έχει άλλη άποψη και θεωρεί ότι διατηρούν αξία, έχω κινητά των 500€ , άνω της 5ετίας να του τα πουλήσω. Φωτογραφικές του 1986 και του 1971 , σαφώς πιάνουν λεφτά, γιατί έχουν αξία και επειδή βγάζουν φωτογραφίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ξέρω παιδιά τι λένε για τα κινητά, αλλά εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τις δυνατοτητες τους. 64 mpix έχει το δικό μου και κάμερα macro και βάθους πεδίου και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Realme 8 για να είμαι ακριβής

Οι φωτογραφίες που βγάζει όσο έχει φως είναι καλές, όσο είμαι σε υπερευρυγώνιο εστιακό μήκος. Απο ένα σημείο και μετά σου λέει το κινητό "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ". Τρελό πιξέλιασμα. Το μάκρο του είναι χαμηλής ανάλυσης και για τηλεφώτο δεν συζητάμε καν.

Οκ, υποθέτω κάποια κινητά των 1000 ευρώ κάνουν κάποια πράγματα καλύτερα απο τα κινητά των 300 ευρώ σε επίπεδο φωτογραφίας, αλλά και πάλι προτιμώ μια απλή κομπακτ καμερούλα των 12 mpix σε ποιότητα φωτογραφίας. Βάζω τα αποτελέσματα δίπλα δίπλα και αν ανεβάσω στο 200% η φώτο του κινητού απλά καταρρέει.

 

Ουτε τα ανώτερα δεν θα σου κάνουν. 

Οχι οσο τουλαχιστον παίρνεις το jpeg του.

Στο τέλος του μηνα θα εχω στα χέρια για πρώτη φορά σοβαρο υποσχόμενο κινητό φωτογραφικα.

Θα μου δωσει φιλος ενα xperia 1 mark3 . 

Εαν έχω χρόνο κ κέφι , θα κανω ενα vs με την j5 στο εστιακό μηκος του αγαπημένου κ μονιμα επάνω nikkor 1.8 . 

 

Σε raw πάντα . Jpeg δεν κρατάω ποτε σε κινητό εκτος εαν δεν με ενδιαφέρει η φωτογραφία κ ειναι λόγο δουλειάς. 

 

Θα φαει ξυλο το κινητο που αγόρασε ο φιλος 1200 ευρω μαντεύω . 

 

Ευτυχώς δινει raw σε ολους τους φακούς . 

 

Καθότι προτιμώ ακομα κ ενα κακο raw κ να το κανω οτι θελω παρα ενα εκβιασμενο ελεεινό JPEG . 

 

Ας εχει κ γρι κοκο κ οτι θέλει. 

Δεν πειράζει βγαζει χαρακτήρα , το παστελ jpeg βγαζει σιχαμαρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ξέρω παιδιά τι λένε για τα κινητά, αλλά εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τις δυνατοτητες τους. 64 mpix έχει το δικό μου και κάμερα macro και βάθους πεδίου και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Realme 8 για να είμαι ακριβής

Οι φωτογραφίες που βγάζει όσο έχει φως είναι καλές, όσο είμαι σε υπερευρυγώνιο εστιακό μήκος. Απο ένα σημείο και μετά σου λέει το κινητό "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ". Τρελό πιξέλιασμα. Το μάκρο του είναι χαμηλής ανάλυσης και για τηλεφώτο δεν συζητάμε καν.

Οκ, υποθέτω κάποια κινητά των 1000 ευρώ κάνουν κάποια πράγματα καλύτερα απο τα κινητά των 300 ευρώ σε επίπεδο φωτογραφίας, αλλά και πάλι προτιμώ μια απλή κομπακτ καμερούλα των 12 mpix σε ποιότητα φωτογραφίας. Βάζω τα αποτελέσματα δίπλα δίπλα και αν ανεβάσω στο 200% η φώτο του κινητού απλά καταρρέει.

      Αν και βάλαμε συγκριτικό ( εγώ τουλάχιστον ) με φωτογραφίες τραβηγμένες ίδιες με τα δύο διαφορετικά μέσα δλδ κινητό και κάποιο φωτογραφικό σύνολο , μόνο και μόνο για να δούμε τι άραγε ........ παρά το αναμενόμενο , όπου στην περίπτωση του κινητού έχουμε μία αξιοπρεπή snapshot , ενώ στην άλλη κάτι πολύ διαφορετικό και περισσότερο .

  Ακόμη και σήμερα που μιλάμε , όπου έβγαλα βόλτα την Sigma DP1 , τράβηξα το ίδιο χοντρικά καρέ με την διαφορά να είναι το λιγότερο οφθαλμοφανής ακόμη και σε έναν μη γνώστη , όπου το flatness του κινητού βγάζει μάτι το λιγότερο , ενώ στον αντίποδα ο Foveon αισθητήρας πάλι βγάζει μάτι για τελείως όμως διαφορετικούς λόγους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Τι σχέση έχει ο Φάντης με το ρετσινόλαδο , τι σχέση μπορεί να έχουν τα παλαιά εν Αθήναις τρόλεϊ με τα καναρίνια , άλλη η δουλειά του ναύτη , άλλη του καντηλανάφτη και σίγουρα άλλη αυτή του αστροναύτη ......... η μία τραβηγμένη με κουϊνητό , ενώ η άλλη με ........ όχι κουϊνητό ....... και οι δύο με ως ένα βαθμό επεξεργασμένες ....... όσο πατάει η γάτα ...... κι' από εκεί και πέρα καθείς εφ ώ ετάχθη ......... μπορείτε άνετα να αναλύσετε θέματα εστίασης ........ βγάζουν μάτι έτσι για πλάκα η ότι άλλο επιθυμεί ο καθένας ........ 

    Η μία είναι με αισθητήρα αγνώστου σχεδόν ταυτότητας και προέλευσης , με ονομαστική ανάλυση 48 ....... mp ..... τώρα τως πως βρίσκουν τα 48 , πως τα ταιριάζουν με τον υποτιθέμενο φακό , πόσα από αυτά μπορεί να αξιοποιήσει ο φακός κλπ ......... ότι καταλαβαίνετε ....... η άλλη είναι από αισθητήρα με ονομαστική ανάλυση ούτε 5mp , αν και θεωρείται ίσαμε 48 ......  αλλά αυτό είναι μιά άλλη ιστορία ....... ενώ ο φακός είναι στα 19mm , πολύ κοντά στα δεδομένα ενός κουϊνητού ........ η μία είναι τραβηγμένη αμπλαούμπλα με ότι προαιρείσθε πως θα της κάνει ο επεξεργαστής ....... η άλλη σε 50 ISO , υποφωτισμένη συνειδητά σε - 0.3 ........ 

  Φυσικά και ο πλέον μπουνταλάς , μη γνώστης τεχνικών θα δεί την διαφορά , ακόμη και χωρίς να μπορεί να ξεχωρίσει ποιά τραβήχτηκε με τι ....... η μήπως τελικά ακόμη και ο πλέον αδαής θα διακρίνει πως ...... άλλο είναι να στο λένε .......... κι' άλλο να το βλέπεις ........ 

sketch-1655029641312.jpg

sketch-1655008191195.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgerapp είπε

Στο τέλος του μηνα θα εχω στα χέρια για πρώτη φορά σοβαρο υποσχόμενο κινητό φωτογραφικα.

Θα μου δωσει φιλος ενα xperia 1 mark3 . 

Εαν έχω χρόνο κ κέφι , θα κανω ενα vs με την j5 στο εστιακό μηκος του αγαπημένου κ μονιμα επάνω nikkor 1.8

Μια παρατήρηση μόνο που αφορά το macro. Ενώ ο 18,5mm είναι γενικά πιο ποιοτικός φακός από τον 10-30mm που είναι κιτ στο σύστημα 1 της Nikon, το reproduction ratio που έχει είναι 0,12x ενώ του κιτ είναι 0,21x (που κι αυτό με τη σειρά του δεν είναι κάτι σπουδαίο).

Αυτό σημαίνει ότι αν δοκιμαστεί σε συνθήκες για τις οποίες δεν έχει σχεδιαστεί, μπορεί κανείς να οδηγηθεί σε εσφαλμένα συμπεράσματα για την απόδοσή του σε σχέση με ένα κινητό. Επίσης, μεγάλη μεγέθυνση δε σημαίνει απαραίτητα και καλή ποιότητα εικόνας.

Επί την ευκαρία, θα με ενδιέφερε να αποκτήσω έναν 18,5mm σε καλή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Μια παρατήρηση μόνο που αφορά το macro. Ενώ ο 18,5mm είναι γενικά πιο ποιοτικός φακός από τον 10-30mm που είναι κιτ στο σύστημα 1 της Nikon, το reproduction ratio που έχει είναι 0,12x ενώ του κιτ είναι 0,21x (που κι αυτό με τη σειρά του δεν είναι κάτι σπουδαίο).

Αυτό σημαίνει ότι αν δοκιμαστεί σε συνθήκες για τις οποίες δεν έχει σχεδιαστεί, μπορεί κανείς να οδηγηθεί σε εσφαλμένα συμπεράσματα για την απόδοσή του σε σχέση με ένα κινητό. Επίσης, μεγάλη μεγέθυνση δε σημαίνει απαραίτητα και καλή ποιότητα εικόνας.

Επί την ευκαρία, θα με ενδιέφερε να αποκτήσω έναν 18,5mm σε καλή κατάσταση.

 

Τι εννοείς μεγάλη μεγέθυνση ; Αν κάνω συγκριτικό βαρεμάρας θα ειναι σε ίδιο κάδρο , τα πόδια θα αναλάβουν να ειναι ιδια η εικόνα . 

Αυτος ο φακός οταν μπηκε πάνω στην μηχανή δεν ξαναβγήκε , η ανωτερότητα σε σχέση με τον μαμα είναι εμφανής καθως κ η απόδοση του επάνω σε φωτογραφίες ανθρώπων ειναι το κατι αλλο για τα δικα μου δίχως εμπειρία μάτια . 

 

Σε ανθρώπους η διαφορά μηχανής κινητού είναι χαώδης . 

Εαν σε φωτογραφία γενικά μπορούμε να βρουμε χώρο να το μιλησουμε το vs , landscape βασικα κ snapshots,  οταν έρχεται η ώρα του ανθρώπου κ του δέρματος εκεί τα κινητά , η μαλλον οι jpeg τους , φεύγουν απο τον φωταγωγό . 

 

Τον δικο μου δεν τον δίνω , ειναι σαν να δίνω την j5 όλη . 

 

Εαν βρείς παρε τον . Θα απογειώσει το μικρο παλιο μηχανάκι . 

 

Εμενα τον είχε είδη ο παλιός κάτοχος της μηχανής .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Επί την ευκαρία, θα με ενδιέφερε να αποκτήσω έναν 18,5mm σε καλή κατάσταση.

Δες mpb , στο eu παράρτημα φυσικά. Έχει 3 κομμάτια. Έναν μαύρο σε excellent condition με 119€ . Έχει και 2 λευκούς , τον έναν σε good με 109€ και τον άλλο well used με 84€ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2022 στις 8:42 ΜΜ, georgerapp είπε

Τι εννοείς μεγάλη μεγέθυνση ; Αν κάνω συγκριτικό βαρεμάρας θα ειναι σε ίδιο κάδρο , τα πόδια θα αναλάβουν να ειναι ιδια η εικόνα .

Εννοώ ότι δε μπορείς να πετύχεις ίδιο κάδρο αν οι φακοί που συγκρίνεις έχουν διαφορετικό magnification ratio σε περίπτωση που θες να τους συγκρίνεις σε απόσταση εστίασης μικρότερη από όση επιτρέπουν οι προδιαγραφές του φακού με το μικρότερο magnification ratio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2022 στις 4:41 ΜΜ, DVaderLa είπε

Πηγαινε να πεις σε κάτοχο Μ43 με f/2.8 φακό ότι… τον έχει μικρό. 

Οι Μ43 γενικά τον έχουν μικρό (τον αισθητήρα)! :P 

Sorry για το off-topic, αλλά δε κρατήθηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Εγω με την j5 τον εχω ακομα πιο μικρό. 

Μονόδρομος λοιπόν να μάθω κολπα κ να ειμαι εργάτης !!!!

     Μικρό στο μάτι ........ αλλά με 2.7 crop ........ μεγάλο στο μονοπάτι ....... 😎 ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...