Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Dr_73 said:

Αν είχες δώσει 570€ το 2008 , πριν 15 χρόνια , για το iPhone 3G 16GB , θα το είχες βάλει στα σκουπίδια , όχι φέτος, πολλά χρόνια πριν . Έχοντας μηδενική αξία.  Η 15ετίας canon , βγάζει ακόμη φωτογραφίες, θα βγάζει για πολλά χρόνια και όταν την πουλήσεις, σίγουρα δεν θα είναι μηδενικής αξίας όπως το κινητό . Το κινητό μάλλον δεν κάνει ούτε κλήσεις σήμερα. 

Δεν εχεις και αδικο, συγκεκριμενα το ειχα παρει το iphone 3g οταν ειχε βγει. Ενταξει... πρεπει να εχω αλλαξει καμια 30αρια κινητα απο τοτε

Και απο αυτα εχουν χαλασει  η σπασει, σιγουρα 5-6

Επεξ/σία από alx301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάλι ξεκίνησα με IPhone 2G μετά 3GS, μετά Galaxy Nexus μετά ένα ΝΟΚΙΑ με Windows (άριστο λειτουργικο σαν σχεδίαση αλλά μηδέν υποστήριξη/συμβατότητες) και μετά επιστροφή στο «μήλο» με Ιphone7plus και τώρα IPhone 13Pro. 
 

Το 7plus το έχει η μητέρα μου. 
Το ΝΟΚΙΑ απλά ήταν πολύ αργό. 
Το Android κάτι έγινε και χάλασε η οθόνη του. 
Το 3GS λατρεμένο κινητό. Σαν καινούργιο χωρίς θήκη παρα τις πτώσεις (ούτε καν γρατζουνιές στο τζαμί!) Τελικά έπεσε σε γωνία σκαλοπατιού και ράγισε η οθόνη 😢Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί τα τωρινά κινητά χαράζονται με το παραμικρό…

Το 2G το χάρηκα για κάπου 1 χρόνο έως που μου το έκανε  brick η Apple. 😡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Βγήκαν τα νέα Iphone με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον να έχουν τα απλά 15άρια (τιμή Skroutz 979 ευρώ)

Πλέον όλα έχουν 48ΜΡ κύριους αισθητήρες και αποδίδουν για πρώτη φορά "στοκ" 24ΜΡ φώτο από αυτούς.

Στην Pro σειρά η μόνη αλλαγή είναι ο 5Χ στο Pro Max.

Για εμένα αξίζει το απλό 15άρι του οποίου η τιμή δεν απέχει τόσο πολύ από κιτ σύστημα (η Μ200 βλέπω έχει 590 ευρώ στο Scroutz) με δεδομένο ότι είναι και τηλέφωνο! Σε χαμηλό φωτισμό και στο άπω άκρο ένα κιτ mirrorless σύστημα ίσως να είναι καλύτερο, κατά τα άλλα όμως το κινητό μάλλον θα υπερτερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nickolas είπε

Βγήκαν τα νέα Iphone με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον να έχουν τα απλά 15άρια (τιμή Skroutz 979 ευρώ)

Πλέον όλα έχουν 48ΜΡ κύριους αισθητήρες και αποδίδουν για πρώτη φορά "στοκ" 24ΜΡ φώτο από αυτούς.

Στην Pro σειρά η μόνη αλλαγή είναι ο 5Χ στο Pro Max.

Για εμένα αξίζει το απλό 15άρι του οποίου η τιμή δεν απέχει τόσο πολύ από κιτ σύστημα (η Μ200 βλέπω έχει 590 ευρώ στο Scroutz) με δεδομένο ότι είναι και τηλέφωνο! Σε χαμηλό φωτισμό και στο άπω άκρο ένα κιτ mirrorless σύστημα ίσως να είναι καλύτερο, κατά τα άλλα όμως το κινητό μάλλον θα υπερτερεί.

Φίλε δεν είναι έτσι, ΔΕΝ μπορούν να κοντραριστουν τα κινητά με τις κάμερες ότι και να γίνει. Εδώ, δεν συγκρίνεται η ταπεινή compact fz82 του 2017 με το iphone 13 που έχω τεσταρει (δεν είναι δικό μου φυσικά) τις φωτογραφίες και θα συγκριθεί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ dslr? Δεν συγκρίνονται αδερφέ και το λέω  εγώ που έχω κάτι πολύ φτηνό σε τιμή και πολύ ταπεινό σε σχέση με μηχανές 1000-1500 ευρώ κτλ, δηλαδή όσο κάνει ένα τηλέφωνο. 

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Βγήκαν τα νέα Iphone με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον να έχουν τα απλά 15άρια (τιμή Skroutz 979 ευρώ)

Πλέον όλα έχουν 48ΜΡ κύριους αισθητήρες και αποδίδουν για πρώτη φορά "στοκ" 24ΜΡ φώτο από αυτούς.

Στην Pro σειρά η μόνη αλλαγή είναι ο 5Χ στο Pro Max.

Για εμένα αξίζει το απλό 15άρι του οποίου η τιμή δεν απέχει τόσο πολύ από κιτ σύστημα (η Μ200 βλέπω έχει 590 ευρώ στο Scroutz) με δεδομένο ότι είναι και τηλέφωνο! Σε χαμηλό φωτισμό και στο άπω άκρο ένα κιτ mirrorless σύστημα ίσως να είναι καλύτερο, κατά τα άλλα όμως το κινητό μάλλον θα υπερτερεί.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε πάλι η εποχή του "Αυτή τη φορά σίγουρα το Άη φόνι είναι καλύτερο από τις βρωμοκάμερες σας!!111!";

 

 

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, highpriest είπε

 

 

       Καλά ..... αυτοί οι δύο πάλι τι λένε τώρα ....... ότι δεν είχαν ιδέα για όλα αυτά προηγουμένως και τα ανακάλυψαν σήμερα ........ κάτι άλλο συμβαίνει . 

     

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, LongTom said:

Ήρθε πάλι η εποχή του "Αυτή τη φορά σίγουρα το Άη φόνι είναι καλύτερο από τις βρωμοκάμερες σας!!111!";

Όταν ένα αντικείμενο έχει γίνει σκοπός και νόημα της ζωής και δίνεις 3 μισθούς να αποκτήσεις τη συσκευή και άλλους 3 για τα πάγια , χρειάζονται κάποια άλλοθι . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όταν ένα αντικείμενο έχει γίνει σκοπός και νόημα της ζωής και δίνεις 3 μισθούς να αποκτήσεις τη συσκευή και άλλους 3 για τα πάγια , χρειάζονται κάποια άλλοθι . 

GAS (gear acquisition syndrome)

Αφορά άτομα που δίνουν και το νεφρό τους για φωτογραφικό εξοπλισμό (ενώ ίσως θα μπορούσαν να κάνουν τη δουλειά τους και με το κινητό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickolas είπε

GAS (gear acquisition syndrome)

Αφορά άτομα που δίνουν και το νεφρό τους για φωτογραφικό εξοπλισμό (ενώ ίσως θα μπορούσαν να κάνουν τη δουλειά τους και με το κινητό). 

Αγαπητέ Νικόλα, κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα.
Αν μπορούν να συγκριθούν κάπου τα κινητά με τις φωτογραφικές μηχανές, βρίσκεται στο segment φωτογραφικών μηχανών που έχει πεθάνει. Στις οικονομικές κόμπακτ μηχανές που μέχρι πριν λίγα χρόνια αγόραζες με 100 έως 250 ευρώ. 
Κι έχει πεθάνει αυτό το segment, ακριβώς επειδή μπορεί να γίνει παράλληλη σύγκριση μεταξύ τους (με τα κινητά), ως προς την ποιότητα εικόνας και δυνατοτήτων.

Από την μια τα κινητά με το computational photography και απο την άλλη οι compact με τους ελαφρώς μεγαλύτερους (κάποτε) αισθητήρες και την δυνατότητα ζουμ.
Κέρδισαν εκεί τα κινητά, και πάλι όχι επειδή έδιναν καλύτερη εικόνα, αλλά επειδή έδιναν πολύ κοντινή ποιότητα εικόνας, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να κουβαλάει και δεύτερη συσκευή. Κι απευθύνονταν σε έναν κοινό που απλά θέλει να κρατάει στιγμές και όχι να κάνει φωτογραφία.

Οποιαδήποτε άλλη σύγκριση με μηχανές DSLR ή mirrorless με εναλλασσόμενους φακούς, είναι απλά γραφική. Ένα κινητό έχει τόσους περιορισμούς που ένας λάτρης της φωτογραφίας δεν θα το δει ποτέ σοβαρά σαν μέσο λήψης για σοβαρό αποτέλεσμα. Μόλις βάλεις το raw σε οποιονδήποτε επεξεργαστή, καταρρέει και γίνεται παστέλ σαν ελαιογραφία.

Τα κινητά είναι καλά για φωτογραφίες, μόνο για όσους δεν ασχολούνται με την φωτογραφία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αγαπητέ Νικόλα, κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα.
Αν μπορούν να συγκριθούν κάπου τα κινητά με τις φωτογραφικές μηχανές, βρίσκεται στο segment φωτογραφικών μηχανών που έχει πεθάνει. Στις οικονομικές κόμπακτ μηχανές που μέχρι πριν λίγα χρόνια αγόραζες με 100 έως 250 ευρώ. 
Κι έχει πεθάνει αυτό το segment, ακριβώς επειδή μπορεί να γίνει παράλληλη σύγκριση μεταξύ τους (με τα κινητά), ως προς την ποιότητα εικόνας και δυνατοτήτων.

Από την μια τα κινητά με το computational photography και απο την άλλη οι compact με τους ελαφρώς μεγαλύτερους (κάποτε) αισθητήρες και την δυνατότητα ζουμ.
Κέρδισαν εκεί τα κινητά, και πάλι όχι επειδή έδιναν καλύτερη εικόνα, αλλά επειδή έδιναν πολύ κοντινή ποιότητα εικόνας, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να κουβαλάει και δεύτερη συσκευή. Κι απευθύνονταν σε έναν κοινό που απλά θέλει να κρατάει στιγμές και όχι να κάνει φωτογραφία.

Οποιαδήποτε άλλη σύγκριση με μηχανές DSLR ή mirrorless με εναλλασσόμενους φακούς, είναι απλά γραφική. Ένα κινητό έχει τόσους περιορισμούς που ένας λάτρης της φωτογραφίας δεν θα το δει ποτέ σοβαρά σαν μέσο λήψης για σοβαρό αποτέλεσμα. Μόλις βάλεις το raw σε οποιονδήποτε επεξεργαστή, καταρρέει και γίνεται παστέλ σαν ελαιογραφία.

Τα κινητά είναι καλά για φωτογραφίες, μόνο για όσους δεν ασχολούνται με την φωτογραφία.

    Βάλε και το γεγονός ότι έχουν ανεβάσει κι' αυτοί τις τιμές δεόντως , γιατί όχι άλλωστε . Η Apple παρέσυρε και τους υπόλοιπους να ανεβάσουν τα λεγόμενα flagship μοντέλα τους σε τιμές ανάλογες , σίγουρα γύρω και πάνω από χιλιάρικο .

   Ένα iPhone 13αρι? ( δεν τα γνωρίζω καλά ) κόντεψε τα 2 και μισό χιλιάρικα , αυτό με την εσωτερική του 1 Tb . 

   Νομίζω το ζήτημα ξεπερνάει πλέον την αρχική τοποθέτηση του νήματος ( η οποία χρονολογικά δεν έχει νόημα πλέον όπως τέθηκε ) αλλά πάει στην AI εκδοχή της φωτογραφίας , όπου θα είχε νόημα κάποια συζήτηση . Το entry level DSLR vs Smartphone έχει βγεί από την κυκλοφορία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αγαπητέ Νικόλα, κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα.
Αν μπορούν να συγκριθούν κάπου τα κινητά με τις φωτογραφικές μηχανές, βρίσκεται στο segment φωτογραφικών μηχανών που έχει πεθάνει. Στις οικονομικές κόμπακτ μηχανές που μέχρι πριν λίγα χρόνια αγόραζες με 100 έως 250 ευρώ. 
Κι έχει πεθάνει αυτό το segment, ακριβώς επειδή μπορεί να γίνει παράλληλη σύγκριση μεταξύ τους (με τα κινητά), ως προς την ποιότητα εικόνας και δυνατοτήτων.

Από την μια τα κινητά με το computational photography και απο την άλλη οι compact με τους ελαφρώς μεγαλύτερους (κάποτε) αισθητήρες και την δυνατότητα ζουμ.
Κέρδισαν εκεί τα κινητά, και πάλι όχι επειδή έδιναν καλύτερη εικόνα, αλλά επειδή έδιναν πολύ κοντινή ποιότητα εικόνας, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να κουβαλάει και δεύτερη συσκευή. Κι απευθύνονταν σε έναν κοινό που απλά θέλει να κρατάει στιγμές και όχι να κάνει φωτογραφία.

Οποιαδήποτε άλλη σύγκριση με μηχανές DSLR ή mirrorless με εναλλασσόμενους φακούς, είναι απλά γραφική. Ένα κινητό έχει τόσους περιορισμούς που ένας λάτρης της φωτογραφίας δεν θα το δει ποτέ σοβαρά σαν μέσο λήψης για σοβαρό αποτέλεσμα. Μόλις βάλεις το raw σε οποιονδήποτε επεξεργαστή, καταρρέει και γίνεται παστέλ σαν ελαιογραφία.

Τα κινητά είναι καλά για φωτογραφίες, μόνο για όσους δεν ασχολούνται με την φωτογραφία.

Εγώ πάντως με την ταπεινή fz82 έβγαζα καλύτερες φωτό από το iphone 13. Οπότε ούτε καν εκεί δεν στέκει αυτό, ούτε εκεί δεν είναι καλύτερο το iphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Εγώ πάντως με την ταπεινή fz82 έβγαζα καλύτερες φωτό από το iphone 13. Οπότε ούτε καν εκεί δεν στέκει αυτό, ούτε εκεί δεν είναι καλύτερο το iphone.

Το γράφω. Δεν κέρδισαν απαραίτητα  επειδή δίνουν καλύτερη εικόνα απο τις κομπακτ.
Ορισμένες φορές είναι και θέμα ευκολίας

35 λεπτά πριν, highpriest είπε


Κέρδισαν εκεί τα κινητά, και πάλι όχι επειδή έδιναν καλύτερη εικόνα, αλλά επειδή έδιναν πολύ κοντινή ποιότητα εικόνας, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να κουβαλάει και δεύτερη συσκευή. Κι απευθύνονταν σε έναν κοινό που απλά θέλει να κρατάει στιγμές και όχι να κάνει φωτογραφία.
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, να πω και εγώ κάτι που δοκίμασα πρόσφατα. Το action mode που έχουν (δεν ξέρω σε ποια μοντέλα υπάρχει, αλλά σίγουρα σε ένα καινούριο iphone) και αφορά το βίντεο είναι πολύ πολύ ωραίο για κάτι που χωράει στην τσέπη. Δείτε το λίγο. Εγώ δεν το γνώριζα. Δίνει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα και πολύ ξεκούραστα. Νομίζω για να το κάνω αυτό με τη μηχανή θα ήθελα gimbal. 

Κατά τα άλλα, όσα έχουν ειπωθεί πολλές φορές. Σε καλό φωτισμό είναι κοντά στις κάμερες τα καλά κινητά όταν μιλάμε για ευρυγώνιους και κανονικούς φακούς. Απέχουν έτη φωτός όταν μιλάμε για ζουμ φακούς, χαμηλό φωτισμό και θέματα που κινούνται. Και το βασικότερο, στο κινητό αποφασίζει αυτό τι έχεις φανταστεί. Στην κάμερα αποφασίζεις εσύ τι θα φτιάξεις.

Αυτά νομίζω είναι τα κοινώς αποδεκτά από όλους. Και ο καθένας αποφασίζει αν θέλει πινέλο ζωγραφικής ή "σχεδιασμό από AI". Πιο δημιουργικό το πρώτο και μπορεί να αποτύχει. Πιο εύκολο το δεύτερο, αλλά όχι τόσο δημιουργικό.

Εγώ προσωπικά, αν δεν έχω το μάτι μου στο viewfinder δεν μπορώ να βγάλω. Για εμένα αυτό είναι το πιο σημαντικό σημείο της κάμερας. Αυτό με απομονώνει και με χαλαρώνει.  Έβγαζα κάποτε και με κινητά πολλές φορές, αλλά όταν χτυπάει το μήνυμα ή η κλήση ή η ειδοποίηση ότι θα κάνει κρύο, αυτό δεν το θεωρώ χαλάρωση, αλλά ψυχολογικό πόλεμο.

Επεξ/σία από zipo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, zipo said:

 

Κατά τα άλλα, όσα έχουν ειπωθεί πολλές φορές. Σε καλό φωτισμό είναι κοντά στις κάμερες τα καλά κινητά όταν μιλάμε για ευρυγώνιους και κανονικούς φακούς. Απέχουν έτη φωτός όταν μιλάμε για ζουμ φακούς, χαμηλό φωτισμό και θέματα που κινούνται. Και το βασικότερο, στο κινητό αποφασίζει αυτό τι έχεις φανταστεί. Στην κάμερα αποφασίζεις εσύ τι θα φτιάξεις.

Αυτά νομίζω είναι τα κοινώς αποδεκτά από όλους. Και ο καθένας αποφασίζει αν θέλει πινέλο ζωγραφικής ή "σχεδιασμό από AI". Πιο δημιουργικό το πρώτο και μπορεί να αποτύχει. Πιο εύκολο το δεύτερο, αλλά όχι τόσο δημιουργικό.

Εγώ προσωπικά, αν δεν έχω το μάτι μου στο viewfinder δεν μπορώ να βγάλω. Για εμένα αυτό είναι το πιο σημαντικό σημείο της κάμερας. Αυτό με απομονώνει και με χαλαρώνει.  Έβγαζα κάποτε και με κινητά πολλές φορές, αλλά όταν χτυπάει το μήνυμα ή η κλήση ή η ειδοποίηση ότι θα κάνει κρύο, αυτό δεν το θεωρώ χαλάρωση, αλλά ψυχολογικό πόλεμο.

Εδώ πρέπει να βάλεις το μέσο "κατανάλωσης".
Εάν το "κοινό" σου είναι αποκλειστικά σε κινητά και τάμπλετ (και συνήθως μέτριοχαμηλής ποιότητας) και βλέπουν τις φωτογραφίες σε σάιτ/σόσιαλ που πέφτει συμπίεση της αρκούδας, λογικό είναι να κράζουν πολλοί ότι "όλα τα ίδια είναι, το άη φόνι βγάζει τόσο καλές φωτογραφίες όσο οι ακριβές κάμερες!!111!". 
Εάν πας σε μεγάλες εκτυπώσεις, μεγάλες οθόνες κ.ο.κ., τότε η διαφορά είναι τεράστια και άμεσα ορατή. 
Σε τέτοιες αναλύσεις, οι φωτο από το κινητό συνήθως βγαίνουν παστελογραφίες ή περίεργο ΑΙ νιανια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...